Премини към съдържанието
proexpert

Как да разделим хард диск под Windows 10

Препоръчан отговор

Операционната система позволява създаване и преоразмеряване на партишъни без инсталиране на допълнителен софтуер.

http://pcworld.bg/28389_kak_da_razdelim_hard_disk_pod_windows_10

Създаването на т.нар. партишъни, чрез които (виртуално) да разделите твърдия диск в компютъра си е нещо много полезно. Можете например да използвате единия дял за операционната система, което ще ви улесни живота ако някога ви се наложи да я инсталирате наново.

В настоящата статия използваме за пример Windows 10, но същото може да бъде направено под стари версии на операционната система.

Как се създава партишън?

Първо на диска трябва да имате свободно пространство. Ако току що сте се сдобили с ново SSD например, то инструментът за разделяне ще се появи автоматично при първото отваряне на Disk Management секцията в настройките на ОС. 

За да заредите опцията, кликнете на This PC във File Explorer и изберете опцията Manage. След това кликнете на Disk Management в левия панел.

thumb-28389-partition_windows_10-1.jpg

Друг начин за бързо отваряне на инструмента е да напишете “partition” в търсачката, след което изберете Create and format disk partitions в полето с резултати.

В конкретния случай имамe форматиран 2TB диск с един партишън, който искаме да бъде разделен на два дяла от по 1 TB.

Първото, което трябва да направите, е да осигурите 1TB свободно пространство. Не можете да свиете съществуващия партишън, ако устройството е пълно.

Кликнете върху партишъна и изберете опцията Shrink Volume… 

thumb-28389-partition_windows_10-2.jpg

Въведете желания обем и кликнете върху Shrink. Имайте предвид, че въпросният обем е в мегабайти, което създава известни неудобства.

1GB съдържа 1024MB, т.е. 1TB е 1 024 000MB. Производителите на дискове обаче често закръгляват предлаганите обеми – 1GB = 1000MB. Допълнително при разделянето на дисковете винаги остава минимално неизползваемо пространство. Затова вероятно най-лесно и бързо ще е да закръглявате и вие числата до най-близката хилядарка.

thumb-28389-partition_windows_10-3.jpg

Сега на екрана би трябвало да видите неразпределено пространство (unallocated space) от диска – това е остатъкът след свиването на първоначалния партишън. Кликнете с десния бутон на мишката и изберете опцията New Simple Volume…

thumb-28389-partition_windows_10-4.jpg

Инструментът ще поиска от вас да въведете обема на новия партишън. Ако не искате да делите диска си на други по-малки дялове, то използвайте цялото налично пространство. Кликнете Next и изберете буквено име име на новия дял. Последната стъпка може да бъде пропусната и тогава системата ще използва следващата буква от азбуката.

Сега на екрана ще се появят опциите за форматиране. Ако не сте запознати, то не пипайте нищо. Стойностите по подразбиране са оптимални за повечето случаи. Нещо, което можете да направите да озаглавите дяла. По подразбиране в полето пише New Volume.

thumb-28389-partition_windows_10-5.jpg

Оставете тикчето в Perform a quick format и натиснете Next.

След няколко минути новият дял ще бъде създаден и ще стане видим през Windows Explorer – готов за приемане на файлове.

thumb-28389-partition_windows_10-6.jpg

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Хубав копи-пейст. 
Леко некоректно заглавие - диск не се дели. Дели се съдържанието му, т.е. създава(т) се дял(ове).
И си имаме българска дума за partition (партишън) - дял.
Още един начин за стартиране на мениджъра на дискове - с натискане на Winkey + R и изписване на diskmgmt.msc.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 29 минути, DarkEdge написа:

Хубав копи-пейст.

така, като ги беше надиплил няколко теми, една след друга, останах с впечатлението, че туй е съфорумеца "kalansuv"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Имам няколко питания.
Ситуацията при мен е такава: 
Untitled.jpg.eb27d90898cd088f3212e97878dd17f3.jpg

Мога ли по точно описания метод  в темата да отделя едни 40 ГБ от дял "D" и на този дял да инсталирам Windows 10 Pro - някоя от последните версии (сега основната ми система е Windows 10 Enterprise 1607), за разни тестове.
Двата ми въпроса са:

1. Мога ли да използвам тези команди за драйверите и трябва ли да се променя нещо по тях в моя конкретен случай (предполагам буквите на дяловете)?

37078635_2555932441098789_4625278181169954816_n.thumb.jpg.300e04b3231a460b35090b414dc8d2ea.jpg

2. Може ли да ми кажете съответно обратната процедура - премахването на този "нов" дял и дял "D" да си остане старият размер от преди отделянето?
Благодаря, предварително! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, можеш да отцепиш 40GB от дял D.
Да, може да се възстанови този обем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, DarkEdge написа:

А начинът как правилно да го възтановя може ли да ми кажеш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С инструментите на Microsoft няма как да стане по правилния начин, защото при отделяне на място от D, то ще бъде освободено след дял D. А на HDD най-дясната част е най-бавна и аако се инсталира ОС там, тя ще зарежда твърде бавно.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 10.07.2018 г. в 10:08, дръндю написа:

така, като ги беше надиплил няколко теми, една след друга, останах с впечатлението, че туй е съфорумеца "kalansuv"

Това е точно той под друго име.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, DarkEdge написа:

С инструментите на Microsoft няма как да стане по правилния начин, защото при отделяне на място от D, то ще бъде освободено след дял D. А на HDD най-дясната част е най-бавна и аако се инсталира ОС там, тя ще зарежда твърде бавно.

Ахам ясно. Аз така или иначе тази операционна система ще я ползвам сигурно не много време, тъй като ми трябва за тест на една, две игри, така че... инсталирам я, колкото да пробвам игрите и после всичко по старо му. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента с каква ОС си, че искаш да тестваш игри и под друга ОС? Кои са тези игри, не вървят ли под сегашната ти ОС? Внимавай само при оразмеряването на другия диск да не се повреди информацията, направи си архив на важните неща. Също и при инсталация на нова ОС ще ти се появи най-вероятно boot меню с избор на новата и старата система и после ако изтриеш дяла с новата ОС е възможно да не можеш да си стартираш и старата ОС, зависи къде и какво ще ти запише новата ОС, така че си направи и инсталационен източник на старата ОС за всеки случай, ако се наложи поправка нещо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Най-важното за безпроблемно преоразмеряване на дялове, е преди тази операция да се направи пълна проверка на файловата система на дела, който ще се преоразмерява.

преди 46 минути, Raze написа:

Също и при инсталация на нова ОС ще ти се появи най-вероятно boot меню с избор на новата и старата система и после ако изтриеш дяла с новата ОС е възможно да не можеш да си стартираш и старата ОС, зависи къде и какво ще ти запише новата ОС

Основно зависи от това има ли boot дял или не.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е, аз му пиша това с цел да е подготвен за изненади. Един backup и инсталационен носител със съответната ОС никога не са излишни. Нещо, което автора на темата е пропуснал да напише. Също така, ако диска е MBR и са направени 4 главни дяла или 3 главни и един разширен, няма да може да се създадат допълнителни, докато диска не се конвертира в GPT, така че самата тема без това е безсмислена.

https://superuser.com/questions/368173/what-is-the-maximum-number-of-partitions-that-can-be-made-on-a-hard-drive

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Raze написа:

Също така, ако диска е MBR и са направени 4 главни дяла или 3 главни и един разширен, няма да може да се създадат допълнителни, докато диска не се конвертира в GPT, така че самата тема без това е безсмислена.

Това не е съвсем вярно

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кое и защо? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко в последния цитат, защото може да се направят 3 главни и един разширен, в който да се направят 128 логически дяла.
Ако са 4 главни единият се конвертира в разширен и в него се създават логически.
Е, те затова...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, май го има и този вариант :)

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Raze написа:

В момента с каква ОС си, че искаш да тестваш игри и под друга ОС? Кои са тези игри, не вървят ли под сегашната ти ОС? Внимавай само при оразмеряването на другия диск да не се повреди информацията, направи си архив на важните неща. Също и при инсталация на нова ОС ще ти се появи най-вероятно boot меню с избор на новата и старата система и после ако изтриеш дяла с новата ОС е възможно да не можеш да си стартираш и старата ОС, зависи къде и какво ще ти запише новата ОС, така че си направи и инсталационен източник на старата ОС за всеки случай, ако се наложи поправка нещо.

на 14.07.2018 г. в 0:30, Атанас Славов написа:

Мога ли по точно описания метод  в темата да отделя едни 40 ГБ от дял "D" и на този дял да инсталирам Windows 10 Pro - някоя от последните версии (сега основната ми система е Windows 10 Enterprise 1607), за разни тестове.

EDIT: Игрите са Forza Horizon 3 и Forza Motosport 7, като за втората според изискванията пише, че трябва версия на windows-a 1703 или по-нова.

на 14.07.2018 г. в 0:35, DarkEdge написа:

Направих всичко - отделих си място от "D" за новата операционна система, инсталирах си игрите, тръгнаха (но явно си иска по-мощен компютър вече), изтрих ги и успешно си възстанових размера на "D" и в момента всичко е по старо му и за сега върви всичко точно. Благодаря още веднъж за помощта и предупрежденията! 
Живи и здрави и успешна седмица! :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.