Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте !

Искам да попитам за мнение относно качеството на дънните платки произведени от MSI. С какво биха привлекли  купувач в сравнение например с ASUS. Гледал съм класации на лаптопи от марката MSI  и общото мнение, че са на топ ниво, но не знам как стоят нещата с дънните платки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Пешеходецът написа:

Здравейте !

Искам да попитам за мнение относно качеството на дънните платки произведени от MSI. С какво биха привлекли  купувач в сравнение например с ASUS. Гледал съм класации на лаптопи от марката MSI  и общото мнение, че са на топ ниво, но не знам как стоят нещата с дънните платки.

''Реномето'' на една марка е последния критерий който трябва да имаш при избор на платка, а и не само. Съдиш продукта по даденостите му, а не по марката. Кажи към каква платформа и процесор си се насочил, какво търсиш от към функционалност и колко ти е бюджета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Inno написа:

".........Кажи към каква платформа и процесор си се насочил и колко ти е бюджета."

Да бъда откровен ... все още към нищо. Но имам предпочитания към AMD Ryzen 5 и дъно MSI и бюджет приблизително 900-1000лв. Графична карта не искам. Но пък оперативна памет 2x8 от 2600 Мхц. и едно SSD 250

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

От Ryzen 5 само 2400G има вградено видео. За другите ще трябва да се купува отделна графична карта.

Редактирано от ncl (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ncl написа:

От Ryzen 5 само 2400G има вградено видео. За другите ще трябва да се купува отделна графична карта.

Екстра. Това значи е ...:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Пешеходецът написа:

Да бъда откровен ... все още към нищо. Но имам предпочитания към AMD Ryzen 5 и дъно MSI и бюджет приблизително 900-1000лв. Графична карта не искам. Но пък оперативна памет 2x8 от 2600 Мхц. и едно SSD 250

Както написах при избора първо гледаш какво представлява дъното индивидуално. Разлики в качеството има огромна между различните платформи и различните дъна. Да се правят такива генерални заключения не е правилно. Първо си оформи цялата конфигурация на приблизително ниво. Предполагам имаш предвид 900-1000 лв. за цяла конфигурация със R5 1600, той няма вградено видео, тоест ако не разполагаш със дискретно такова ще ти трябва. Разумния избор в този бюджет ще е B350 дъно, избираш най-вече по-функционалност. Едва ли оувърклока ще ти е приоритет, но не купувай дъно без радиатори на VRM.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Inno написа:

Както написах при избора първо гледаш какво представлява дъното индивидуално. Разлики в качеството има огромна между различните платформи и различните дъна. Да се правят такива генерални заключения не е правилно. Първо си оформи цялата конфигурация на приблизително ниво. Предполагам имаш предвид 900-1000 лв. за цяла конфигурация със R5 1600, той няма вградено видео, тоест ако не разполагаш със дискретно такова ще ти трябва. Разумния избор в този бюджет ще е B350 дъно, избираш най-вече по-функционалност. Едва ли оувърклока ще ти е приоритет, но не купувай дъно без радиатори на VRM.

Но в крайна сметка се отклонихме от темата. Аз от любопитство потърсих мнение за MSI. Защото ми прави впечатление, че много пишат за asus, asrock, gigabyte, а msi нещо го няма - поне тук в България. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каквото и дъно да избереш, кажи им да ъпдейтнат биос-а. А информация за дъната на MSI има много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Пешеходецът написа:

Защото ми прави впечатление, че много пишат за asus, asrock, gigabyte, а msi нещо го няма

Силата на MSI е предимно в графичните ускорители. Ако искаш добро дъно се насочи към по-скъпите модели на ASUS или Gigabyte. С което не искам да кажа, че дъната на MSI не струват.

Сега положението с Рейзъните не знам как е, но с по-старите поколения процесори на AMD положението с дъната не беше много розаво, защото имаше само 3-4 модела свестни дъна за тях.

Редактирано от Agentpat™ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, Пешеходецът написа:

Но в крайна сметка се отклонихме от темата. Аз от любопитство потърсих мнение за MSI. Защото ми прави впечатление, че много пишат за asus, asrock, gigabyte, а msi нещо го няма - поне тук в България. :)

Няма как да няма мнения на потребители във HWBG. Там темата за АМ4 дъната е по-голяма от процесорните теми за Kaby Lake/Coffee Lake двете взети заедно, а темата за Ryzen e 220+ страници. Все пак ако искаш актуална и прясна информация търси във добрите западни форуми, където има мнения от първа ръка. Предполагам ще сглобяваш HTPC, щом си се насочил към 2400G и ти трябва Mini-itx дъно, а B350 такива има няколко, най-доброто от към силови компоненти (и и не само предполагам) - MSI B350I Pro AC. Изобщо не се е появявало тук и май е доста рядко, но го има тук. Съвсем скоро, най-вероятно към края на този месец ще се появят B450 дъната и ще има поне три модела на първо време. Ако е за нормална ATX/mATX конф. доста по-добрата алтернатива е R5 1600. Ще ти трябва дискретно видео както вече е споменато.

преди 14 часа, Agentpat™ написа:

Силата на MSI е предимно в графичните ускорители. Ако искаш добро дъно се насочи към по-скъпите модели на ASUS или Gigabyte. С което не искам да кажа, че дъната на MSI не струват.

Сега положението с Рейзъните не знам как е, но с по-старите поколения процесори на AMD положението с дъната не беше много розаво, защото имаше само 3-4 модела свестни дъна за тях.

На базата на какво достигна до подобен извод ? При всяка платформа и серия е различно, от насаждането на такива генерализации печелят само производителите, защото именно те разчитат най-вече на невежеството на потребителите и естествено здравия маркетинг. Примери за скапани скъпи дъна от момента актуалните платформи има и при въпросните две марки - цялата Asus TUF серия при X470/Z370 например е едно голямо недоразумение и същински обир. Някой Strix Z370 модели също са тотален боклук - Strix Z370 H-Gaming (380-400лв.), останалите G-Gaming (380лв.), F-Gaming (420), Е-Gaming (480) са посредствени в най-добрия случай, да не говорим колко са надценени, като за последното си плащаш 60 лв. за RGB осветлението. Едно Asrock Z370 Taichi (440-60лв.) е къде по-добрия избор по всички параграфи, овен ако човек не иска ''функционалности'' като RGB. A Asrock Z370 Extreme 4/Fatal1ty K6 за 320/370 са къде-къде по-добрия избор от всеки ''TUF'', Prime и дори Strix. Поне при AM4 X470 ценообразуването изглежда по-адекватно на базата на Prime/F Gaming, изключение е естествено TUF 470 Plus Gaming, на което му искат безумните 330-350 лева. Последното разочарование от страна на Gigabyte - X470 Aorus Gaming/Aorus Gaming 5, а при Z370 положението е същото - ако искаш барбекю на захранващата част си вземаш едно Gigabyte Aorus Gaming (почти всички са еднакви) и един 8700K.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Inno написа:

На базата на какво достигна до подобен извод ? При всяка платформа и серия е различно, от насаждането на такива генерализации печелят само производителите, защото именно те разчитат най-вече на невежеството на потребителите и естествено здравия маркетинг. Примери за скапани дъна скъпи дъна от момента актуалните платформи има, при въпросните две марки - цялата Asus TUF серия при X470/Z370 например е едно голямо недоразумение и същински обир. Някой Strix Z370 модели също са тотален боклук - Strix Z370 H-Gaming (380-400лв.), останалите G-gaming (380лв.), F-Gaming (420), Е-Gaming (480) са посредствени в най-добрия случай като за последното си плащаш за RGB осветлението. Едно Asrock Z370 Taichi (440-60) е къде по-добрия избор по всички параграфи, овен ако човек не иска ''функционалности'' а Asrock Z370 Extreme 4/Fatal1ty K6 за 320/370 са къде-къде по-добрия избор от всеки ''TUF'', Prime и дори Strix. Поне при AM4 X470 ценообразуването изглежда по-адекватно, с изключение на TUF X470. Последното разочарование от страна на Gigabyte - X470 Aorus Gaming/Aorus Gaming 5, а при Z370 положението е същото.

Скапани дъна винаги е имало и ще има. Но едно е скапано дъно и съвсем друго е скапало се дъно. Говоря от това, което съм чел в интернет и по форумите. Ако там са лъгали, значи и аз лъжа в случая. Самия аз винаги съм бил с процесори на Intel, поради геймърски причини. От моя личен опит мога да споделя, че съм вече с 2-ро дъно на Gigabyte и съм предоволен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Противоречиш си със написаното. Вероятността от дефектиране няма как да се предвиди и може да се правят заключения ако се забележи шаблонно измиране на даден модел/серия дъна, например ако са една партида или нещо съвсем не е наред фундаментално със тях.  Не разбрах какво имаш на предвид със второто изречение, ако може сподели за какво дъно става въпрос. Ти си със среден-висок клас Gigabyte Z170 дъно, тоест трябва да го сравняваш със Z170 дъно от същия ценови клас на други марки. Едва тогава може да достигнеш до полезно заключение, което ще важи само за дадената платформа разбира се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Inno написа:

Противоречиш си със написаното. Вероятността от дефектиране няма как да се предвиди и може да се правят заключения ако се забележи шаблонно измиране на даден модел/серия дъна, например ако са една партида или нещо съвсем не е наред фундаментално със тях.  Не разбрах какво имаш на предвид със второто изречение, ако може сподели за какво дъно става въпрос. Ти си със среден-висок клас Gigabyte Z170 дъно, тоест трябва да го сравняваш със Z170 дъно от същия ценови клас на други марки. Едва тогава може да достигнеш до полезно заключение, което ще важи само за дадената платформа разбира се.

Не виждам с кое си противореча, но нейсе. Имах предвид, че скапана серия дъна е едно, а скапало се (скъпо) дъно е нещо съвсем друго. Мисълта ми е, че ти изреди доста (не евтини) дъна, които (по твое виждане) били зле и не си заслужавали парите (тук обобщавам) - да, но това си е твое лично мнение и съм сигурен, че има много хора, които са доволни от тези дъна, които ти посочи за "боклучави".

Иначе когато го вземах (сегашното ми дъно) беше едно от най-добрите за тогава, но това беше преди години. Предишното ми дъно беше това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За тия дефектирали дъна или такива, които пристигат и не палят, няма пълна статистика, случва се на всички. Ся, има и сакати модели, които страдат повече от подобни проблеми.

Не може да се генерализира - факт, но ако приемем, че знаеш какво да търсиш, ASRock са оптимални като цена/изработка. На места лиспват пълни опции за клок или BIOSът иска шлайфане, но цялостно са удачни. Ако не е най-евтиното дъно, и закачките за качеството няма какво да те плашат. А от средния клас и нагоре обикновено са най-балансирани.

ASUS също са напред, там си плащаш горница, но ако е модел без големи архитектурни забележки, няма какво да му мислиш. На хубавите платки имат и доста подробен, приятен на облик BIOS.

MSI в последните години имаха някои издънки при дъната, за разлика от видеокартите, но понапреднаха на тема елементна база. С Ryzen имаше оплаквания за поддръжка, BIOS обновления или бая върнати дъна, но някак успяват да играят с редица добре проектирани модели и за AM4, и за LGA 1151, така че в някои ситуации може да им се обърне внимание. В някои форуми рискуваш да те линчуват, ако кажеш добра дума за тях - разни хора, разни идеали.

Gigabyte... които преди години до времето на 775 и AM3 бяха много силен играч, сега нещо почват да губят позиции. Изключвам високия клас, където има попадения, масово почнаха да правят лошо реализирани (и от към компоненти) дъна в ниския клас или безинтересни в средния - освен тоя DualBIOS какво друго им остана? Да не говорим какви мармалади имаше с Ryzen, памети и поддръжка.

На запад се купуват доста повече платки от висок клас, така че там популярността на дадена марка може и да е незаслужена, погледнато генерално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 49 минути, Agentpat™ написа:

Не виждам с кое си противореча, но нейсе. Имах предвид, че скапана серия дъна е едно, а скапало се (скъпо) дъно е нещо съвсем друго. Мисълта ми е, че ти изреди доста (не евтини) дъна, които (по твое виждане) били зле и не си заслужавали парите (тук обобщавам) - да, но това си е твое лично мнение и съм сигурен, че има много хора, които са доволни от тези дъна, които ти посочи за "боклучави".

Иначе когато го вземах (сегашното си дъно) беше едно от най-добрите за тогава, но това беше преди години.

Противоречиш със със написаното в първото изречение, ако правилно съм интерпретирал написаното. Няма конкретни факти/контекст, но мислех си имал на предвид че всичко различно от Asus/Gigabyte ще се скапе преди въпросните ? Не се заяждам, ако знаеш за дефектни/известни със проблеми MSI дъна или други от дадена платформа/серия - сподели, все някой може да попадне на темата и информацията да му е от полза. Ако не, така да се хвърлят лозунги без контекст е във вреда само на потребители и е във полза само на производителите. Защото като пуснат един калпав продукт, който се осланя на славата и реномето на дадена марка/серия хората без информация ще го купят без да се замислят. Пример абсолютно в десетката е TUF серията и ROG Strix серията в по-малка степен, разбирай има тотални боклуци като Z370 Strix H-Gaming има и не до там големи боклуци като Strix G/E-F-Gaming, но като цяло Strix марката при Z370 разчита именно на ROG брандирането, но в действителност е доста далеч от тях. При AM4 X370 Strix F-Gaming е солидно, мисля и X470 варианта му. При Pascal GTX 1*** картите пък Strix изобщо не е синоним за посредствен и надценен продукт (както при Z370) а точно обратното. Това показва, че човек не трябва да гледа на един производител или марка/линия едностранчиво.

А мнението ми за изброените дъна не е само мое. Базира се на обективни факти, който никой не може да отрече, освен може би този, който иска да получи доста по-малко за парите си, а такива потребители мисля че няма. Asus X470 Plus Gaming е 330-350 лева и де факто е Asus B350 Prime Plus, във друга цветова гама. Почти нищо не предлага спрямо него, но струва почти двойно повече. Ако ти смяташ подобни дъна за ''добри'' , добре. Аз предпочитам да гледам фактите.

п.с: TUF серията на Asus разчита именно на собствената си слава, говоря за Sabertooth-TUF дъната преди z170. Предполагам тези при АМ3/АМ3+ също са били солидни. В днешно време TUF серията са бюджетни дъна, който просто носят TUF брандирането и маркетинговите лозунги, но нямат нищо общо със дъната от миналото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Inno написа:

Няма конкретни факти/контекст, но мислех си имал на предвид че всичко различно от Asus/Gigabyte ще се скапе преди въпросните

Съвсем не съм казвал това, нито съм го имал предвид - разбрал си ме погрешно. Ще ти дам един пример - представи си един мини Купър - добро автомобилче, кола малка, идеална за градски условия. А сега си представи едно БМВ 5-ца, тежък и представителен автомобил с всички екстри. Е, и едното вози и другото вози, но аз предпочитам да ме вози 5-цата. Това имах предвид под "ако искаш добро дъно". Надявам се вече да ме разбра?

Ще съм ти благодарен да изложиш, защо тези дъна, които спомена, че били "зле" (обобщавам), та по какви причини смяташ, че не струват?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Agentpat™ написа:

Съвсем не съм казвал това, нито съм го имал предвид - разбрал си ме погрешно. Ще ти дам един пример - представи си един мини Купър - добро автомобилче, кола малка идеална за градски условия. А сега си представи едно БМВ 5-ца, тежък и представителен автомобил с всички екстри. Е, и едното вози и другото вози, но аз предпочитам да ме вози 5-цата. Това имах предвид под "ако искаш добро дъно". Надявам се вече да ме разбра?

Ще съм ти благодарен да изложиш, защо тези дъна, които спомена, че били "зле" (обобщавам), та по какви причини смяташ, че не струват?

Тоест, до колкото разбирам предпочиташ да си купиш по-висок клас продукт, независимо от марката, защото смяташ че инвестицията си заслужава и получаваш повече срещу парите си ? Това вече е друга работа, макар че има и изключения като въпросния X470 TUF, но ако човек потърси информация преди покупката маркетинговия отдел няма да си свърши работата. Прочети горния ми коментар за X470 Gaming Plus, мисля го написах заедно с главния.

п.с: Gigabyte Aorus Z370 дъната не струват, защото използват същите мосфети както при Z270 и ги използват при цялата линия дъна, със изключение на Gaming 7.  В резултат на което има едва две-три дъна, който могат да се справят със клокнат 8700K и за жалост Aorus Ultra Gaming/Ultra Gaming 2.0 не е от тях, какво остава за всички под него, който междувпрочем имат същия VRM дизайн. Имат и проблеми със клока и настройките на паметта, който е възможно да ги няма към днешна дата. За 350лева Ultra Gaming е може би почти същото недоразумение като Strix H-Gaming/TUF Z370 Plus Gaming/Pro, като H-Gaming е близо 400 лева и е трудно да се бие по този параграф. Просто конкуренцията в лицето на Asrock има доста по-добри Z370 дъна в този ценови клас  - Extreme 4/Fatal1ty K6.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Inno написа:

Тоест, до колкото разбирам предпочиташ да си купиш по-висок клас продукт, независимо от марката, защото смяташ че инвестицията си заслужава и получаваш повече срещу парите си ?

Точно!

А какво му е на X470 TUF, че така си против него?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Agentpat™ написа:

Точно!

А какво му е на X470 TUF, че така си против него?

Защото е буквално Asus Prime B350 Plus в друг цвят. Единствената по-съществена разлика е чипсета и втория M.2 слот. За мен това не са фунцкионалности, който струват 130-150 лева. Буквално е същата платка като използва абсолютно същото аудио/лан и захранваща схема, но има претенциите да е солидно дъно, а всъщност е нисък клас платка със друг обклик/брандиране.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Inno написа:

а всъщност е нисък клас платка със друг обклик/брандиране

Доста срещани изпълнения в днешно време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от bomar00
      Здравейте предварително се извинявам ако темата е в грешния раздел. Продавам частите си за компютър и се чудя в какво да сложа Рам памета, дънната платка и процесора ? Много ще съм ви благодарен ако ми отговорите.
    • от Xristis Games
      Здравейте,
      Имам следния проблем. Компютъра ми е старичак, но постоянно добавям някоя част за да се подобри и преди седмица си купих процесор. Първият процесор с който е купен компютъра беше Intel Pentium 4 (HT 640) и му взех Intel core 2 duo E8400 и реших да го сложа, но след като го сложих и нямах картина и перките на компютъра се въртяха много силно. По интересувах се и едно момче ми каза, че дъното не ми поддържа FSBto което в случая е 1333мхз. Сложох на другия ден един друг процесор който е Pentium E5700, но с FSB 800мхз и пак не подкарва картина ...      Като си върна стария процесор и всичко си тръгва... От какво може да е това? (Биос ъпдейт? Ново дъно?) Благодаря предварително!
    • от RoSS7
      Колеги, здравейте,
      ще съм ви много благодарен ако някой ми обясни по-подробно какво трябва да направя. Попаднах на две подобни теми, но не успях да постигна никакъв резултат. Синът ми използва компютъра за игри, но по 1-2 часа на ден и през останалото време аз съм на него. Проблемът ми е следния. Винтелатора на процесора е много шумен, понякога се изключва за няколко секунди и компютъра почти не се чува как работи, но след това перката се завърта отново и направо откачам. Използвам компютъра за писане на документи, които изобщо не натоварват процесора, понякога чета някакви статии в интернет и искам да разбера възможно ли е да изключвам перката на процесора за определено време, защото съм сигурен, че не го натоварвам. Четох в нета, че може да се направи при определени градуси да се пуска и когато не се натоварва да се изключва. Моят се изключва за няколко секунди и ако мога да увелича тези секунди или да го направя да се включва само когато е необходимо ще бъде страхотно. На снимката съм описал всички части на компютъра и ще съм ви безкрайно благодарен ако ми помогнете. Мисля, че имам достатъчно винтелатори и докато аз го ползвам може да мина и без охладителя на процесора, но ако греша, моля поправете ме, защото не съм на Ти с компютрите, но ако ми обясните какво да направя ще се справя с малко помощ от приятел

• от Tosho55
      Здравейте отново,бях писал преди няколко месеца за компютър,но очевидно бюджета не ми стигаше и се отказах,сега съм събрал пари и се надявам да можете да помогнете с едно надеждно компютърче за игри главно,с бюджет 2750 лева  може и 2800,но не повече за предпочитане,имам монитор на 144 Hz така че не го включваите,искам само конфигурация! П.С нямам никакви стари части,които мога да използвам и ако може да не ми давате варианти с части втора употреба...Благодаря предварително!  
    • от NGbg
      Здравейте на всички! 
      Както забелязвате цените на видеокартите се повишиха сериозно в сравнение с цените на миналата година по това време. Компютърът ми е доста слаб, но за сметка на това съм хъврлила доста пари по ремонти и т.н. Именно заради това съм решила да си купя части и да си сглобя чисто нов. Избрала съм си вече дъно, процесор, рам, захранване, хард диск, кутия и охлаждане, но... ВИДЕОКАРТА - НЕ! ( Само съм се ориентирала към GTX 1060 3gb ) Според вас предстои ли спад в цените на видеокартите и като цяло заслужава ли си да дам парите сега или след около година?
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.