Премини към съдържанието
dj_ee3

Компютъра ми умря - работи само вентилатора

Препоръчан отговор

Минавам директно към проблема. Компютър на 3-4 години. Работеше безотказно, беше дигнат на бюрото да не събира прах и така нататък..Сутринта го използвах - работеше перфектно. Връщам се от работа - не мога да пусна екраните(закачени са 2 на него). Пробвах да го спра и пусна през бутона - нищо няма светлини не мога да разбера пуснат ли е спрян ли е. Отворих го - вентилатора се върти. При отворен компютър задържах стартиращия бутон държа го 2-3-4 минути вентилатора не спира. Спрях го от тока. Реших да го оставя на мира 2-3 часа в случай че е някаква защита,, но уви не е. Като- го пусна същата работа - вентилатора работи на макс, а компютъра по нищо друго не показва че има живот в него. Нито светлини по него. нито dvd-то се отваря , нито има картина на екрана. Същата вечер баща ми каза че единия бушон на ел инсталацията - този на който беше компютъра къркори и го смени. Възможно ли е компютъра да е направил проблема,, или старата ел инсталация е прецакала компютъра? И как мога да го поправя, имам 2 предположения захранващо или дъно. На кое да заложа? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

щом го спираш от контакта значи е дъното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, dj_ee3 написа:

На кое да заложа? 

Какви са коефициентите?

И колко пари ще залагаш?

:)

Принципно ако е имало токов удар .... е заминало захранването.

Независимо от неграмотно поставения въпрос .... изследването на проблематиката започва от захранването.

Не става ясно кой вентилатор работи .... на дъното принципно трябва да има някъде индикация, че е включено ....

Успех със залозите!

п,п, Ако спечелиш да почерпиш .... :) 

:cheers: 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първото, което се прави е да пробваш с clear на CMOS. За хардуерна повреда е рано да се каже. 

преди 26 минути, ДиоиД написа:

Принципно ако е имало токов удар .... е заминало захранването.

Не винаги. Ако захранването е качествено, няма да се е дало така лесно. Още по-малко това, че щом се въртят перки е показател за друг проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, techmaniac написа:

Първото, което се прави е да пробваш с clear на CMOS. За хардуерна повреда е рано да се каже. 

Не винаги. Ако захранването е качествено, няма да се е дало така лесно. Още по-малко това, че щом се въртят перки е показател за друг проблем.

Кои перки? Индикатора на дъното какъв статус има? Имали звукови "бибиткания"? (ако дъното има "говорител") ...

Казва, че по кутията няма индикации и dvd-то не се отваря ....

Ако е качествено захранването?

Еми .... нямам виртуален инструмент да му замеря изходните напрежения на това качествено захранване...

clear на CMOS - ако изобщо знае какво е това ....

Дай да правим залозите .... аз съм за захранването .... ти си за дъното .... какъв ще е коефициента и кой събира залозите? :)

Ей на .... почнаха залозите ... :) Захранване vs Дъно .... :) 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ще играем на залози, аз залагам само на сигурно! Никога на загуба! В случая, с толкова информация - сервиз!   :)

В случая...ако автора разбира достатъчно, може да опита:

Да тества мониторите. С друг компютър или лаптоп.

Да махне външната видео карта, да опита само с един монитор с вградената.

Да откачи хард диска и пак да опита.

Да откачи оптичното устройство, ако има и да опита!

Да махне външна лан карта, ако има и да опита.

Да опита с друг захранващ блок! Доста вероятна причина!

Да нулира CMOS, както му препоръчаха!

Да разкаже какво се случва след тези проби!?

Ако обаче всичко това му звучи като на китайски език с турски акцент - да го занесе на сервиз!  :)

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, barbuncela написа:

Ако обаче всичко това му звучи като на китайски език с турски акцент - да го занесе на сервиз!  :)

Бих казал кратко .... да смени задкомпютърното устройство... :) ЗКУ-то де .... :)

Ей на уписахме .... алгоритмите .... но си държа на своето .... да пробва с друго захранване първо ....

Та ... залагам 5 лв ... :)

Кой ще прави банковата сметка за събиране на залозите? :)

Предлагам: редактора .... тъй като е отговорен модератор .... :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, ДиоиД написа:

Бих казал кратко .... да смени задкомпютърното устройство... :) ЗКУ-то де .... :)

These manipulations are a "Winchester" Replace the operator !!! 

Старо DOS предупреждение от 80 те години!  :)

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Импулсните захранвания не търпят големи колебания в напрежението,а такова е имало от това което казваш “бушона е къркорил“.Преди да правиш какво и да е добре е да се тества с друго захранване дали е здраво дъното.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според така написаното описание, е най-добре да се занесе компютърът в сервиз.
Не е зле да се провери и захранващата мрежа в жилището. Няма огън без дим.
"Като имаш кило брашно,го носиш на хлебаря."

ПП Да попитам - Когато работеше нормално при стартиране компютърът изписква ли? Ако да, сега изписква ли или не се чува звук? Вентилаторите може да си работят и въпреки това захранването може да е  дефектирало.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До момента @barbuncela до това което бих предприел аз ....
Ако има спикър би трябвало да има бип код за ок чек на системата, но след като вентилаторите се въртят на макс той не минава.
Вентилаторите работят на макс като предохранителна мярка докато не мине чека и заработи контрола на оборотите.

1. Откачане на всичко - остава само дъно процесор и захранване. Би трябвало да пищи за липсваща памет.
2. Ако не пищи ресет на биоса.
3. Ако и тогава не пищи и вентилаторите са на макс - подмяна на захранването.
4. Ако пак не се промени ситуацията - вероятно дъно = сервиз...... Това е най лошия сценарии. 

ако в т.2 пищи - добавя се паметта една по една, ако са повече плочки. След добавянето на памет, ако има вградено видео ще спре да пищи и трябва да извади картина на монитора. Ако с първата памет не стане се пробва с друга ... в друг слот и т.н. 
Ако няма вградено видео пищенето ще се промени и следва да бъде добавена видеокартата.

Ако нещата се случат както трябва се закачат останалите неща и след всяко се пробва дали продължава да работи.

Редактирано от pconline (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, pconline написа:

До момента @barbuncela до това което бих предприел аз ....
Ако има спикър би трябвало да има бип код за ок чек на системата, но след като вентилаторите се въртят на макс той не минава.
Вентилаторите работят на макс като предохранителна мярка докато не мине чека и заработи контрола на оборотите.

1. Откачане на всичко - остава само дъно процесор и захранване. Би трябвало да пищи за липсваща памет.
2. Ако не пищи ресет на биоса.
3. Ако и тогава не пищи и вентилаторите са на макс - подмяна на захранването.
4. Ако пак не се промени ситуацията - вероятно дъно = сервиз...... Това е най лошия сценарии. 

ако в т.2 пищи - добавя се паметта една по една, ако са повече плочки. След добавянето на памет, ако има вградено видео ще спре да пищи и трябва да извади картина на монитора. Ако с първата памет не стане се пробва с друга ... в друг слот и т.н. 
Ако няма вградено видео пищенето ще се промени и следва да бъде добавена видеокартата.

Ако нещата се случат както трябва се закачат останалите неща и след всяко се пробва дали продължава да работи.

Не съм сигурна, че автора му е ясно всичко това...Много не знаят за бип кодовете. За това е най - лесно и достъпно...почти за всеки. Смяна на захранващия блок! И откачане на хардуер! :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, barbuncela написа:

Не съм сигурна, че автора му е ясно всичко това...

Брее - гледам вече в няколко теми "обвиняваш" авторите в неграмотност, неразбиране. А, дали е така?

Коло простичко е всичко обаче и решението вече бе предложено т.е. :

преди 9 часа, DarkEdge написа:

Според така написаното описание, е най-добре да се занесе компютърът в сервиз.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Black Power написа:

Колко простичко е всичко обаче и решението вече бе предложено т.е. :....

Нямам  намерение да се заяждам, но този пост ме принуждава да поясна!

Това дали автора разбира, се разбира от самата тема. Отговор няма! И предполагам, че няма да има! Лично мнение, съдейки по много изоставени теми в този форум!  И си позволявам да кажа, че моя пост:

на 25.09.2018 г. в 9:04, barbuncela написа:

... В случая, с толкова информация - сервиз! 

е преди този на DarkEdge, който между другото уважавам тотално, заради знанията му.Учила съм се от него и неговите знания и съвети в продължение на години,(и продължавам да се уча) не само в този форум!

Ако има някой който да знае най-много от всички, това е именно той!  С цялото ми уважение към човекът с никнеим DarkEdge.

Но мисля, че все пак имам някакви знания в главата и мога да преценя дали един човек има някакви познания и колко по дадена материя! По начина по който обяснява проблема! 

Едва ли човек който знае точно какви са евентуалните последици от един "пържещ" витлов предпазител, особено за електрониката и по специално за импулсно захранване "Възможно ли е компютъра да е направил проблема,, или старата ел инсталация е прецакала компютъра?ще зададе така въпросът?

Никого не "обвинявам" за това, че не владее някаква материя. Форумите са именно за това. Когато не знаеш нещо да попиташ, и да ти се обясни. 

Дали ще разбереш обяснението или не това е друг въпрос! Ако разбираш, ще се справиш и оправиш проблемът си, (и не винаги) ако не, логичния съвет е - сервиз!

Това го посъветвах, както и DarkEdge го посъветва. Нямам никакво намерение да обиждам или обвинявам автора на темата!  Все едно аз да се обидя ако някой ми каже, че не разбирам почти нищо от проблеми със софтуер! Е защо да се обиждам, като това е самата истина! 

И никой не  "обвинявам". Да не знаеш нещо, не е престъпление!

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.