Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте. Бих искал да попитам запознатите за съвет от легална гледна точка.
На фирмен компютър с легален Win 8.1 Pro DVD през 2014 решихме да го почистим. Конфигурацията е:
Дъно: GA-B85M-HD3, rev 1001
Процесор: Intel Core i3-4130
8 GB RAM
500 GB HDD SATA
Видях че от 2-та слота, навремето са сложили 2х4 GB Ram и дефакто най-доброто решение за забързване е купуване на SSD. Речено-сторено, взехме ADATA SSD SX950 240GB с 5г гаранция. И компютърната фирма при продажбата каза, защо ще инсталирате Win 8.1 Pro, ползвайте му ключа и сложете Win 10 Pro. Това легално ли е, попитах аз? Прибрах се и звъннах на Microsoft. След 10 мин на слушалка и робот-разводач, най-накрая чух човешки глас, който след като се консултира с някой, отговори че не може да се процедира така.
В същият момент познат дочува разговора и казва, че ако сваля от MS Win 10 Pro ISO, изключа wifi и по време на инсталацията не въведа никакъв сериен номер, при първото влизане в Итернет, Win 10 ще си вземе от "дъното цифровия сертификат" и се ще активира сама. Т.е. той казва че все едно че навремето Win се е ъпдейтнал до 10-ка. А при проверка самите данъчни биха търсили на фактура дали имаме изобщо лиценз описан във фактурата, имаме го.
И първия ми въпрос е: Win 8.1 Pro ISO ли да свалям (от 2014г DVD ще се ъпдейтва повече), или Win 10 Pro?

Втория ми въпрос е свързан със сценария ако съм на Win 10. Разбира се, докато се инсталира SSD, физическият хард ще бъде разкачен. От него допълнително компютърен специалист ще трябва да си пренесе базите с данни. Но докато се уговоря за посещение, след като разкача SSD и закача HDD, Win 8.1 ще си тръгне, но ще има ли проблем с ъпдейтите, MS знае че на този хардуер е имало 8.1 (HDD), после изведнъж 10 (SSD), после пак 8.1 (докато го чакам), после пак 10 (финална настройка).
Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да ползваш легално Windows 10 трябва да надградиш от 8.1 до 10, след това по желание можеш да си направиш чиста инсталация с Windows 10, аз преди време така направих на стария си лаптоп и всичко беше точно.
Инсталираш ли Windows 10 без преди това да си надградил старата ОС ще трябва да купиш лиценз за да ползваш легално Windows 10.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тегли се 10 iso, от него се извлича някъде файлът DVD:\sources\gatherosstate.exe и се стартира. При него ще се създаде xml файл, съдържащ лиценза.

преди 26 минути, svetliof написа:

докато се инсталира SSD, физическият хард ще бъде разкачен.

Няма акава необходимост.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тея дъна нямат цифров сертификат в BIOS-а,  само лаптопите и настолните компютри дето идват със фабрично инсталирана 8-ца имат, но спокойно можеш да ползваш кода за да активираш 10-ка. Да съвсем легално е, направо да се чудиш как още от Майкрософт не са ти набутали ъпдейта от 8=ка към 10-ка. Друг е въпроса дали изобщо си струва. 10-ката не върви по-бързо от 7 или 8.1, а дори обратното на всеки 6 месеца след излизането на голям ъпдейт върви все по-тежко. Ноември би трябвало да излезе 1809 дано не същата боза като 1803 и имаме по-малко проблеми от него

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Става дума за служебен компютър. Сложи си 8.1, и не се занимавай с глупости. Едно, че от MS са ти казали становище, друго, че във фактурата (мисля) си пише ясно лиценз за каква ОС си платил. И трето - нямаш файда от 10-ка на тази машина.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички включили се. Така или иначе пс ще се забърза доста предполагам с новото SSD. А относно версията на Win, ще помисля. Лично аз съм за 8.1 до към 2023г, пък тогава фирмата да купи лиценз за 10, или направо нов компютър с Win. Поздрави.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 6 часа, svetliof написа:

Здравейте. Бих искал да попитам запознатите за съвет от легална гледна точка.
На фирмен компютър с легален Win 8.1 Pro DVD през 2014 решихме да го почистим. Конфигурацията е:
Дъно: GA-B85M-HD3, rev 1001
Процесор: Intel Core i3-4130
8 GB RAM
500 GB HDD SATA
Видях че от 2-та слота, навремето са сложили 2х4 GB Ram и дефакто най-доброто решение за забързване е купуване на SSD. Речено-сторено, взехме ADATA SSD SX950 240GB с 5г гаранция. И компютърната фирма при продажбата каза, защо ще инсталирате Win 8.1 Pro, ползвайте му ключа и сложете Win 10 Pro. Това легално ли е, попитах аз? Прибрах се и звъннах на Microsoft. След 10 мин на слушалка и робот-разводач, най-накрая чух човешки глас, който след като се консултира с някой, отговори че не може да се процедира така.
В същият момент познат дочува разговора и казва, че ако сваля от MS Win 10 Pro ISO, изключа wifi и по време на инсталацията не въведа никакъв сериен номер, при първото влизане в Итернет, Win 10 ще си вземе от "дъното цифровия сертификат" и се ще активира сама. Т.е. той казва че все едно че навремето Win се е ъпдейтнал до 10-ка. А при проверка самите данъчни биха търсили на фактура дали имаме изобщо лиценз описан във фактурата, имаме го.
И първия ми въпрос е: Win 8.1 Pro ISO ли да свалям (от 2014г DVD ще се ъпдейтва повече), или Win 10 Pro?

Втория ми въпрос е свързан със сценария ако съм на Win 10. Разбира се, докато се инсталира SSD, физическият хард ще бъде разкачен. От него допълнително компютърен специалист ще трябва да си пренесе базите с данни. Но докато се уговоря за посещение, след като разкача SSD и закача HDD, Win 8.1 ще си тръгне, но ще има ли проблем с ъпдейтите, MS знае че на този хардуер е имало 8.1 (HDD), после изведнъж 10 (SSD), после пак 8.1 (докато го чакам), после пак 10 (финална настройка).
Благодаря предварително.

В летищата машините са бизнес клас, дори дошли със 7,  при чиста инсталация на 10, само ключа от корпуса на машината се въвежда и активацията протича успешно.

Мигрирал съм доста машини по този начин!
Хардуерният ъпгрейд протича oт 4 на 8 GB RAM и от HDD на SSD, като процесорите на машините са i5 и i7 серия.
Операционната система най често е 7 и миграцията е към 10.

Излишно е това с ъпгрейд от една ос на друга ос и клиън инстал, губене на време.
Направо чиста инсталация, клиън инсталация, клиър инсталация, без ъпгрейд глупости....
Относно легално ли е или не, щом Микрософт го позволява се досещате че е съвсем легално.
Бизнес клас машините идват с ос и ключ и лицензът е включен, във времето при наличие на нова ос, всички машини от този тип имащи подобен лиценз и се поддържат от следващата ос то те получават възможност за ъпгрейд,когато вие си решите и както вие си решите.

При проверка на каквато и да е  било какво ще се установи?
Че сте си купили машина със сериен номер Еcho Lima Kilo Juliet  X-ray и операционна система Микрософт  Windows 7 с ключ Sierra Foxtrot Kilo Lima Whiskey а след миграцията пак ще имате машина със сериен номер Еcho Lima Kilo Juliet  X-ray но с операционна система Микрософт  Windows 10 и пак със същият ключ Sierra Foxtrot Kilo Lima Whiskey.

Документално всичко си е изрядно !

По телефона, какво са ти казали... е друга тема хмммм, Микрософт е голяма корпорация, и има милиони служители по света, може да сте попаднали на не много компетентен,  чувал съм доста женски гласове в технически отдели на големи компании, и като им зададеш професионален въпрос, не могат да ти дадат професионален отговор.....защото масово са на първо ниво дежурните приемащи обаждания и много малка част са от по напредналите нива по професионални заемани позиции и компетентности...

Следващият път, като ти кажат че не може така, попитай а защо като не може правно, технологично е възможно и Микрософт не се е погрижил  да не може да се случи на практика?
И да ви цитират правен документ доказващ че сте в нарушение и извън техните лицензни споразумения...

;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 26.10.2018 г. в 20:33, DarkEdge написа:

Тегли се 10 iso, от него се извлича някъде файлът DVD:\sources\gatherosstate.exe и се стартира. При него ще се създаде xml файл, съдържащ лиценза.

Няма акава необходимост.

Тука в точка 3 линк пише, че преди да се копира xml файла за активация, трябва акаунта да се обърне на local. Как е правилното? Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато тръгнах да дърпам Windows през https://tb.rg-adguard.net/public.php , стигнах до избор между 1809 и 1803. Понеже видях че предният компютър се бе вдигнал до 1803, изтеглих и тук 1803.
По горният туториал на DarkEdge, Win7 Pro днеска го обърнахме на Win 10 Pro и получи цифрова активация. По време на инсталацията без wifi, на компютъра се създаде local account. След 2-3 дена ще обърнем и 8.1. Поздрави.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днеска благополучно обърнахме и 8.1 на 10. Най-големия плюс бе, че сложихме и SSD. Така всички пс-та вече са с 10-ки. Какво ще донесе бъдещето, ще поживеем и видим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Ами Windows, какво да ви донесе, има за какво да се притеснявате само ако имате специфични приложения и системи, които не сте тествали работа под тази операционна система.  Всичко останало ще си е ток и жица.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SSD-тата които сложихме, всички са ADATA. От сайта им съм свалил ADATA SSD Toolbox. В него има бутонче за оптимизиране както на SSD, така и на OS. Предполагам това е достатъчно след като е измислено, или и има и още стъпки? Гледам разни клипчета за спиране на виртуалната памет за SSD диска и местеното му на D:\ Но колкото повече се пипа, шанса за грешка става по-голям, затова подхождам внимателно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 6 минути, svetliof написа:

SSD-тата които сложихме, всички са ADATA. От сайта им съм свалил ADATA SSD Toolbox. В него има бутонче за оптимизиране както на SSD, така и на OS. Предполагам това е достатъчно след като е измислено, или и има и още стъпки? Гледам разни клипчета за спиране на виртуалната памет за SSD диска и местеното му на D:\ Но колкото повече се пипа, шанса за грешка става по-голям, затова подхождам внимателно.

Това е актив, рано или късно ще се износи, мислете за дисковете като консуматив, никой себе си уважаващ системен администратор няма да разчита на тези дискове да има в тях ценна и чувствителна бизнес ибформация, тези дискове са само за операционна система и потребителя да може да работи с нея, а файловете които обработва, създава и съхранява трябва да са на  сървър с дискове в Raid .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 27.10.2018 г. в 3:08, Tanner Foost Foust написа:

По телефона, какво са ти казали... е друга тема хмммм, Микрософт е голяма корпорация, и има милиони служители по света, може да сте попаднали на не много компетентен,

Интересно ми е какво би казал ти-компетентния,ако си служител на майкрософт,и ако знаеш,че разговора евентуално се записва и имайки предвид обстоятелството,че официално предлаганият от майкрософт ъпгрейд на системи с уин 7 или 8 отдавна е изтекъл и няма официално вече такава оферта?

преди 3 часа, svetliof написа:

Какво ще донесе бъдещето, ще поживеем и видим.

Уин 10 про не е система за фирмени компютри,а е ширпотреба продукт с много плява............какво може да донесе бъдещето,може да видиш вече-загуба(изтриване) на лични файлове или информазия,или друга поразия и главобилия след поредната издънка с някой ъпдейт!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Слави Маринов написа:

официално предлаганият от майкрософт ъпгрейд на системи с уин 7 или 8 отдавна е изтекъл и няма официално вече такава оферта?

Това не е точно така. Продължава да се активира ъпгрейдът.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, DarkEdge написа:

Това не е точно така. Продължава да се активира ъпгрейдът.

Мислиш ли,че не знам?Въпросът е дали е официална оферта,която изтече отдавна,или се прави с мълчаливо съгласие?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаше съобщения тук-там из нета, че е продължена офертата. И в новините на kaldata май имаше

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, DarkEdge написа:

Имаше съобщения тук-там из нета, че е продължена офертата. И в новините на kaldata май имаше

Аз не знам официално да е в сила подобно нещо,би трябвало на страницата на майкрософт да има инфо и да го рекламират...........

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 45 минути, Слави Маринов написа:

Интересно ми е какво би казал ти-компетентния,ако си служител на майкрософт,и ако знаеш,че разговора евентуално се записва и имайки предвид обстоятелството,че официално предлаганият от майкрософт ъпгрейд на системи с уин 7 или 8 отдавна е изтекъл и няма официално вече такава оферта?

Уин 10 про не е система за фирмени компютри,а е ширпотреба продукт с много плява............какво може да донесе бъдещето,може да видиш вече-загуба(изтриване) на лични файлове или информазия,или друга поразия и главобилия след поредната издънка с някой ъпдейт!

Излишно е дори да се звъни в кол центърът им при положение че процесът на ъпгрейд е безпрепятствено допуснат от самите тях.

Това че не си обучават служителите добре или добре ги обучават за да могат да продадат нещо още на клиент... Е друга тема и друга бира !

Няма нарушаване на лицензи и права при този тип ъпгрейд и няма нищо незаконно, вече се опитах да го обясня и в детайли и правно всичко е стабилно.

Ще ти дам пример с компания която продава домейн имена, имах следната ситуация...

Закупих си успешно домейн, сега трябва да си купя SSL TSL сертификат. Но не мога да валидирам домейнът си за да задвижва процес на издаване на сертификат. Защото домейнът ми не се регистрира на мен а на тях по новите разпоредби на GDPR.

И ме убеждаваха да си купя сертификат от тях и те щели да го валидират за мен. . 

А аз на имат си вдигнах собствен имейл сървър в домейна и си валидирах домейнът сам, служителят беше инструктиран и обучен по такъв начин че да ми продаде услуга а не да ме инструктира или да ми даде съвет да си вдигна имейл сървър в домейна в който искам сертификат  и да си валидирам домейна през него за да си получа сертификата от издателя.

Така че излишно е да се води дебат на тази тема.

И не съм съгласен че в компании фирми и корпорации не се ползва про версия на 10, ползва се!

А за данни в тях, данни в тях не се пазят а се пазят в сървър! И ако се мигрира една машина  то тя се мигрира без проблем, защото десктопа и и май документс  на потребителят са в сървъра чрез фолдър редитекшън, прилаган за потребители в домейна с групова политика, машините са в домейна джоиннати и се подчиняват на домейн контролер и от там се администрират в Микрософт ИТ еко система.

Използват се про версии от моят опит и практика, макар че се ползват повече ентърпрайс версии.

Но и про като присъствие е голямо ;)

А това че Микрософт не прави реклами и не разпространява гръмогласно че може да се ъпгрейдват машините успешно си е тяхна маркетингова стратегия.

За потребители които са толкова тъпи че имайки ключове за 7 да си купуват 10!

А това с онзи таймер и период пак беше тяхна стратегия да привлекат колкото се може повече потребители за техният бизнес анализ и проучване както и за напредъка и в техническият им отдел.

Всичко си има причина 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Tanner Foost Foust написа:

Излишно е дори да се звъни в кол центърът им при положение че процесът на ъпгрейд е безпрепятствено допуснат от самите тях

Май пак не разбра какво исках да кажа.На мен ми е много ясно какво е положението и какво става на практика,въпроса и забележката ми бе,дали служител може официално да ти заяви и да ти даде съвет сега за такъв ъпгреид?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 минута, Слави Маринов написа:

Май пак не разбра какво исках да кажа.На мен ми е много ясно какво е положението и какво става на практика,въпроса и забележката ми бе,дали служител може официално да ти заяви и да ти даде съвет сега за такъв ъпгреид?

И отговорът ти е ясен, разбира се че не, нали трябва да правят продажби.

Не всичко е чиста монета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Tanner Foost Foust написа:

И не съм съгласен че в компании фирми и корпорации не се ползва при версия на 10, ползва се!

Всеки е свободен да ползва каквото прецени и каквито компетентности има!И от служебен до служебен компютър има голяма разлика,а що се касае за стабилност 10про е стабилна като старец на лед!

преди 2 минути, Tanner Foost Foust написа:

отговорът ти е ясен, разбира се че не, нали трябва да правят продажби.

Е?Дали е бил некомпетентен служителя тогава?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 минути, Слави Маринов написа:

Всеки е свободен да ползва каквото прецени и каквито компетентности има!И от служебен до служебен компютър има голяма разлика,а що се касае за стабилност 10про е стабилна като старец на лед!

Е?Дали е бил некомпетентен служителя тогава?

По скоро е ревърсивно, потребителят е в случая ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, Tanner Foost Foust написа:

фолдър редитекшън

Къф тос термин?
За пренасочване на папка ли иде реч или за повторно откриване/засичане? Младежо, ше скокнеш ф новините - онея с безценните изрази... ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Пренасочване, за мобилни машини е направено да не се пренасочва а да се репликират чрез синхронизиране при работа в  локалната мрежа или отдалечено при VPN.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.