Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Имам следнитя проблем: към посоченият рутер имам двама клиенти свързани по кабел и още 6 лаптопа свързани безжично през WiFi. Интернет достъпът на всички е идеален, всичко работи добре. Един от компютрите по кабел е определен за малък файлов сървър. Когато искам да копирам нещо от другият компютър който е свързан по кабел няма проблем - скоростта отлична, 500 мб файл се прехвърля за отрицателно време. При опит за същата операция през някои от лаптопите обаче скоростта е драстично малка, и то странно варира около една стойност 355 кб. Отначало щях да набедя файловият сървър за виновен, но както казах от другият компютър по кабел няма проблем. После реших да спра всички лаптопи освен един за да осигуря по чиста безжична връзка, но няма промяна.

Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей,

Безжичната мрежа от миктотика ли идва ( вградения wireless на рутера ) или има допълнително постевено устройство за безжична мрежа.

Wireless specifications

2.4 GHz Transmit (dBm) Receive Sensitivity
6MBit/s 30 -96
54MBit/s 25 -80
MCS0 30 -96
MCS7 23 -78

Това е на вградената антена на микротика.

Съвсем нормално е през WIFI скоростите на пренос на данни да е по малка от колкото на добрата стара позната жица.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да микротика я осигурява. И изобщо не очаквам да ми направи 100 мб/с :), а поне едни скромни 1-2 мб/с, а то дори и наполовина на това прави.

За сравнение - когато от някой от лаптопите свалям нещо от сайт, се сваля  с по 5-6 мб/с, значи няма проблем с бързината. Това което ме озадачава най-много е че ги държи точно около тая границя - 335 кб. няма пикове, няма спадове, бавно и славно си преточва около тая скорост

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, xentia написа:

Да микротика я осигурява. И изобщо не очаквам да ми направи 100 мб/с :), а поне едни скромни 1-2 мб/с, а то дори и наполовина на това прави.

За сравнение - когато от някой от лаптопите свалям нещо от сайт, се сваля  с по 5-6 мб/с, значи няма проблем с бързината. Това което ме озадачава най-много е че ги държи точно около тая границя - 335 кб. няма пикове, няма спадове, бавно и славно си преточва около тая скорост

Значи остава да набедите маршрутизатора за това че има проблем с маршрутизиране между жична и безжична мрежи. Аз с много по-маломощна машина постигам 5-6МБ/с между безжично свързано устройство и NAS

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо набедих себе си че съм направил неправилни настройи (т.е. че съм некадърник). След това затвърдих това мое убеждение т.к. съм виждал и в други конфигурации по добри резултати... И ... ако може поне някакви минимални насоки?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

netsh interface tcp set global autotuning=disabled

Напишете тази команда на един от лаптопите. Старт меню в търсачката cmd десен бутон на мишката run as administrator. Кажете дали има някаква разлика след това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, това го открих из интернет и го изпробвах - нямаше промяна. Също така на файловият сървър съм спрял SMB v1.

Направих и друг експеримент - на микротика има настроен VPN. Логнах се през него от друго място и копирах със скорост средно около 1мб/с, тук таме пикове и спадове - съвсем нормално и прилично според мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изпробвайте някоя съпунерка като я направите да работи като аксес пойнт и спрете wifi от микро тика. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо подобно пробвах вчера, т.к. имам подръка още един микротик но малко по стар от този. Направих го да дава wifi, другият го спряхме и няма промяна. И с двата поотделно, и двата заедно единият ако АП.... без промяна. В понеделник ще занеса един тп-линк че вече почвам да си мисля че ме хваща параноята

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кажете дали има по добри резултати с TP-Linka 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко се забавих, но тестът стана едва днес. Първо изпробвах със един малко старичък d-link - същите резултати. И понеже наоколо има още 3-4 други безжични мрежи решихме да вземем един нов рутер с 5 гхц антена и го направих аксес пойнт към микротика и пробемът се реши. Когато лаптопите се свържат през другата безжична мрежа локалният файлов обмен е отличен. През 2.4 гхц-вата мрежа резултатите също се подобриха но не толкова много.

Та явно при все че няма много съседни мрежи просто конфигурацията на пространството е пречело. Благодаря на всички за съдействието.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Решението е ясно. Взимаш един или два аксес пойнта в зависимост колко е голямо пространството, аз бих взел на микротик. Настройваш CAPsMAN за да има роуминг ако са повече от едно устройство и работата продължава. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще опитам да ги убедя да си вземат един нов микротик, но те така са се настроили негативно към ситуацията че ще ми коства усилие. Благорадя за препоръката да ползвам капс мениджъра - искам да го направя в реална работна ситуация, но да видим :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много е удобно и лесно се менажира мрежата. Лесно се настройва, веднъж направено няма грешка. Аз имам конфигурация наCCR1009-8G-1S-1S+ със cAP ac десетина устройства и работи безотказно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.