Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Следване в Гърция след 12 клас?

Препоръчан отговор

Здравейте! Въпросът ми е насочен най-вече към запознатите и пребивавалите от вас в Гърция като студенти. Наслушах се на някои мнения че образованието в Гърция било под всякаква критика, пълен хаос или т.е по зле от нашето, но и на такива че там можеш да си прекараш едни незабравими студентски години, както и че много хора при такава възможност не биха се замислили и заминали.Там за където питам е Солунския Университет - Аристотел. Струва ли си човек да замине да следва там след като завърши средното си образование в България, как е студентският живот през очите на един българин и т.н.

Приемам всякакви мнения за добре дошли, благодаря предварително. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом гърците идват да следват в България, можеш да си представиш какво е там образованието. И не съм чул българин да ходи да следва там...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, lupis написа:

Щом гърците идват да следват в България, можеш да си представиш какво е там образованието. И не съм чул българин да ходи да следва там...

Познавам няколко човека които заминаха да учат там, проблема е че нямам контакт с тях и просто не могат да ми помогнат и да ми обяснят горе долу как стоят нещата, а все пак в един такъв период съвета не е за пренебрегване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, KOCKAR написа:

Приемам всякакви мнения за добре дошли, благодаря предварително. :)

От какъв зор пък в бедна Гърция да ходиш ?
Ако знаеш гръцки, тогава разбирам, ама иначе ....
Има опасност отношението на гърците към теб да е като към човек втора категория и да ти се дърпат разни гаджета, без видима причина. 
Гърците са шовинисти, ама яки !
Между нас и тях е имало воини и ни мразят особено по-дъртите.
Аз едно време имах гадже гъркиня, ама родителите ѝ казаха, че не може да се жени за българин. И тя ми обясни че трябвало първо да завърши успешно медицината в София, после още една година да си доучвала в Гърция, щото трябвало и някакви изпити там да държала. После да си намерела работа и чак тогава можело да мисли за сватба.
А в същото време правеше всичко възможно да не си хвана друга гъркиня, даже успя да ме убеди с една португалка да не се захващам. Само от българките не я беше страх, щото явно не са ѝ изглеждали съпернички от нейната висока категория.

Та студентския живот не е само разпивки с приятели и бачкане в макдоналдз за мъни, ами се случва точно тогава да ти излезе късмета и да се задомиш добре. Предвид на това последното, еми иди поне в северна Италия да учиш, ако не ги понасяш германците. Италианският е 100 пъти по-лесен ( или на мен така ми изглежда) от гръцкия.
Е, най-готино е в североизточна Франция в гр. Нанси да отидеш да учиш, хем си сред близки до нас българите по темперамент французи, хем има и готини русокоси красавици точно в този район. Големи сладурани са. После като си завършил там, еми става много по-лесно да те вземат на работа някъде при тях. Даже и в южна Франция ако решиш да се настаниш на по-мек климат, ами дипломата ти ще е френска и ще знаеш как да се уредиш, щото е същата държава.
На една братчедка дъщерята учи във Виена и остана там, щото там ѝ беше най-ясно как да се намърда добре. От моя гледна точка е било по-добре да се намърда в Германия с австрийската диплома, ама като не е била там на място и е станало там където е завършила.
В Бъгария мизерита  я знаеш каква е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Белгиеца написа:

От какъв зор пък в бедна Гърция да ходиш ?
Ако знаеш гръцки, тогава разбирам, ама иначе ....
Има опасност отношението на гърците към теб да е като към човек втора категория и да ти се дърпат разни гаджета, без видима причина. 
Гърците са шовинисти, ама яки !
Аз едно време имах гадже гъркиня, ама родителите ѝ казаха, че не може да се жени за българин. И тя ми обясни че трябвало първо да завърши успешно медицината в София, после още една година да си доучвала в Гърция, щото трябвало и някакви изпити там да държала. После да си намерела работа и чак тогава можело да мисли за сватба.
А в същото време правеше всичко възможно да не си хвана друга гъркиня, даже успя да ме убеди с една португалка да не се захващам. Само от българките не я беше страх, щото явно не са ѝ изглеждали съпернички от нейната висока категория.

Та студентския живот не е само разпивки с приятели и бачкане в макдоналдз за мъни, ами се случва точно тогава да ти излезе късмета и да се задомиш добре. Предвид на това последното, еми иди поне в северна Италия да учиш, ако не ги понасяш германците. Италианският е 100 пъти по-лесен ( или на мен така ми изглежда) от гръцкия.
Е, най-готино е в североизточна Франция в гр. Нанси да отидеш да учиш, хем си сред близки до нас българите по темперамент французи, хем има и готини русокоси красавици точно в този район. Големи сладурани са. После като си завършил там, еми става много по-лесно да те вземат на работа някъде при тях. Даже и в южна Франция ако решиш да се настаниш на по-мек климат, ами дипломата ти ще е френска и ще знаеш как да се уредиш, щото е същата държава.
На една братчедка дъщерята учи във Виена и остана там, щото там ѝ беше най-ясно как да се намърда добре. От моя гледна точка е било по-добре да се намърда в Германия с австрийската диплома, ама като не е била там на място и е станало там където е завършила.
В Бъгария мизерита  я знаеш каква е.

Така е Белгиец и все повече май започвам да се отказвам от това. Май няма да е същото студентство което мога да си изкарам в България, най вече за което казваш ти, отсяването на чужденците и най-вече нас българите, което тази тенденция от тяхна страна за съжаление ти е*ава майката, защото ти сам си се натресъл и за съжаление като те смачка обществото няколко пъти ще си кажеш как камъка си тежи на мястото и с подвита опашка най-много пак да си дойдеш към България и да не помислиш повече за Гърция, както масово се получава с доста хора пробвали извън България. И все пак си остава вечният въпрос че все пак ако бях отишъл и тн.. Всичко е до късмет както си казал в случая, но пък и не е окей ако чакаш на късмета да ти оправи живота.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Белгиеца написа:

Пълни и абсолютно лишени от здрав разум глупости!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, algor написа:

Пълни и абсолютно лишени от здрав разум глупости!!!

Там където е границата между турция и гърция е била българска територия преди около 100 години.
Е, моето гадже беше точно от там. И имат и турско голямо малцинство в града и ми беше казала, че въобще не се мешат с тях.
А миналия век един пенсионер ми се хвали колко си е по... ал в гърция през войната като е бил от окупационните войски. Да не си мислиш, че са го канили с бъглица гъркините да ги ...
Ти отричаш собствената ти история тука ( ако си етнически българин де, не те знам).
И за твое сведение, аз гледам The Voice of Greece по канала им Skai от сателит. Почти не разбирам гръцки, но ги гледам щото са ми забавни.
И пак за твое сведение, тука във френската част на Белгия мразят германците , викат им "бош" и не ходят в Германия, както аз често ходя там. Точно заради последната война ги мразят. Синът ми го водили пролетта в града от даскалото с другите деца да им показват къде от гестапо разсрелвали един белгиец бил някакъв държавен служител и другите го гледали как агонизира и нямали право да се приближват дори до него. Не са го довършили с един коршум в главата нацистите, оставили са го нарочно да се мъчи, та да се уплашат другите и да са послушни след това. Е, като ти разправят от дете баби и дядовци, лошите германци или лошите окупатири българи в северна гърция кво са правили, как си мислиш, дали те обичат ?
А в софийския университет, като се записах на курс по новогръци доброволно, даскалът беше прокуден българин от северна гърция. Или си сменяш името с гръцко или си заминавай в България, те така са ни обичали там нас славяните.
Ето тоя даскал ми направи голяма услуга, като ми разправи някои работи за отношението на гърците към нас. Добре че беше той, щото при това изобилие на гъркини е могло да ми се усмихне някоя друга и да ми е харесала. А съквартирантката на гаджето беше от остров Крит ииииииии .... ако не беше съквартирантка на гаджето и я познавах от някъде, еми сега щеше да ми прави зъбите безплатно. Тя гаджето усети, че на оная сладурана ѝ светят очите кто ме гледа и търси начин за контакт. Искаше да ѝ намирам бабички да ходят да си правят зъбите при нея на стажовете ѝ. А гаджето като го разбара това и веднага почна да ми разправя колко смотана била щото само учела не излизала да се забавлява , пък и родителите ѝ нямали пари та тя и давала на заем често , абе да я очерни за всеки случай. Добре че беше даскалът по гръцки, та лесно преживях че няма да стане сватба с гаджето и най-вече да не правя грешка с друга гъркиня да се захващам. Щото в института за чуждестранни студенти беше пълно всяка есен с нови куклички гъркини. Имаше даже списъци по класове с имената им изложени да се виждат например в неделя от който иска и влезе до входа.
И да те светна че на гърците им искаха по 100 долара за по-трудните изпити , ако не плати някой, еми скъсат го и му дойде акъла. Годишната такса беше 4500 долара за специалността медицина, ако не дадеш 100 ще повториш една година и ще дадеш много повече. Какво мислиш е било отношението на родителите  гърци към нас българите  при такива систематични изнудвания ?
Вървиме един път с гаджето в медицинска академие и тя ми вика, ето тука ще слагам бомба. Аз си трая първия път. По-натам до друга сграда ми мика и тука ще слагам бомба. И я питам що така, а тя отговаря щото на тези места са я късали на изпити.
Имам чувството че нещо не ни обичаш ти нас западняците, завист ли е някаква, друго ли е, не знам.
Ама често си ми контра, като напиша нещо.
Когато аз напиша "селски" думички не могло, когато някоя напише, че мъжете сме тъпаци, за теб няма проблем.
Това лято ви бях позарявал няколко месеца, ако нещо много ти преча, еми кажи на горбаджията да ми пише да се махам и готово, няма да ми понасяш белгийското присъствие. Аз без калдата няма да обеднея, гарантирам ти го.
Преди цяла година се бях махнал, щото пак му пречех на един друг глобален. Човекът писа на лични, че не ме задържа и аз се чупих.
Моето присъствие тука е развлекателно и тренировъчно, да не забравя да се изразявам писмено на родния ми език.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, Белгиеца написа:

Там където е границата между турция и гърция е била българска територия преди около 100 години.
Е, моето гадже беше точно от там. И имат и турско голямо малцинство в града и ми беше казала, че въобще не се мешат с тях.
А миналия век един пенсионер ми се хвали колко си е по... ал в гърция през войната като е бил от окупационните войски. Да не си мислиш, че са го канили с бъглица гъркините да ги ...
Ти отричаш собствената ти история тука ( ако си етнически българин де, не те знам).
И за твое сведение, аз гледам The Voice of Greece по канала им Skai от сателит. Почти не разбирам гръцки, но ги гледам щото са ми забавни.
И пак за твое сведение, тука във френската част на Белгия мразят германците , викат им "бош" и не ходят в Германия, както аз често ходя там. Точно заради последната война ги мразят. Синът ми го водили пролетта в града от даскалото с другите деца да им показват къде от гестапо разсрелвали един белгиец бил някакъв държавен служител и другите го гледали как агонизира и нямали право да се приближват дори до него. Не са го довършили с един коршум в главата нацистите, оставили са го нарочно да се мъчи, та да се уплашат другите и да са послушни след това. Е, като ти разправят от дете баби и дядовци, лошите германци или лошите окупатири българи в северна гърция кво са правили, как си мислиш, дали те обичат ?
А в софийския университет, като се записах на курс по новогръци доброволно, даскалът беше прокуден българин от северна гърция. Или си сменяш името с гръцко или си заминавай в България, те така са ни обичали там нас славяните.
Ето тоя даскал ми направи голяма услуга, като ми разправи някои работи за отношението на гърците към нас. Добре че беше той, щото при това изобилие на гъркини е могло да ми се усмихне някоя друга и да ми е харесала. А съквартирантката на гаджето беше от остров Крит ииииииии .... ако не беше съквартирантка на гаджето и я познавах от някъде, еми сега щеше да ми прави зъбите безплатно. Тя гаджето усети, че на оная сладурана ѝ светят очите кто ме гледа и търси начин за контакт. Искаше да ѝ намирам бабички да ходят да си правят зъбите при нея на стажовете ѝ. А гаджето като го разбара това и веднага почна да ми разправя колко смотана била щото само учела не излизала да се забавлява , пък и родителите ѝ нямали пари та тя и давала на заем често , абе да я очерни за всеки случай. Добре че беше даскалът по гръцки, та лесно преживях че няма да стане сватба с гаджето и най-вече да не правя грешка с друга гъркиня да се захващам. Щото в института за чуждестранни студенти беше пълно всяка есен с нови куклички гъркини. Имаше даже списъци по класове с имената им изложени да се виждат например в неделя от който иска и влезе до входа.
И да те светна че на гърците им искаха по 100 долара за по-трудните изпити , ако не плати някой, еми скъсат го и му дойде акъла. Годишната такса беше 4500 долара за специалността медицина, ако не дадеш 100 ще повториш една година и ще дадеш много повече. Какво мислиш е било отношението на родителите  гърци към нас българите  при такива систематични изнудвания ?
Вървиме един път с гаджето в медицинска академие и тя ми вика, ето тука ще слагам бомба. Аз си трая първия път. По-натам до друга сграда ми мика и тука ще слагам бомба. И я питам що така, а тя отговаря щото на тези места са я късали на изпити.
Имам чувството че нещо не ни обичаш ти нас западняците, завист ли е някаква, друго ли е, не знам.
Когато аз напиша "селски" думички не могло, когато някоя напише, че мъжете сме тъпаци, за теб няма проблем.
Това лято ви бях позарявал няколко месеца, ако нещо много ти преча, еми кажи на горбаджията да ми пише да се махам и готово, няма да ми понасяш белгийското присъствие. Аз без калдата няма да обеднея, гарантирам ти го.
Преди цяла година се бях махнал, щото пак му пречех на един друг глобален. Човекът писа на лични, че не ме задържа и аз се чупих.
Моето присъствие тука е развлекателно и тренировъчно, да не забравя да се изразявам писмено на родния ми език.

Та Белгиец твърдо не съм решил какво да правя, защото са ми осигурени - общежития,храна и тн. отделно джобни пари към 600 евро на месец, всичко безплатно и тн. Та затова искам да се възползвам от това нещо, да се пусна по течението и да опитам, може и в крайна сметка да остана доволен от цялото това нещо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 23.01.2019 г. в 0:16, Белгиеца написа:

Не мислех да отговарям, но заради финала ще го направя.
Моето "обичане" не касае хората по тяхното местообитаване, цвят на кожа, раса, вероизповедание и всичко останало, каквото се сетите в тази връзка - оставил съм на сърцето ми да се справя с това, което може най-добре.
Дали съм контра или не нямам идея, но няма как да съм контра на който и да е, след като цифром и словом имам към него общо не повече от 3-4-5 поста през годините.
Да, твърдо съм на мнение, че 90 процента от изписаните ви фермани в разделите на форума са си лично ваша измислица и плод на фантазията ви, но това е без значение дотолкова, колкото не нарушават правилата на форума - нито ми пречи, нито ми помага и спрямо тях съм в най-неприятната фаза - безразлично ми е.
Относно това кой на кого пречи, кой кого е зарязал и кой кого обича - това са си ваши (интимни или душевни) предпочитания и проблеми и не ми ги приписвайте на мен.
Развличайте се и тренирайте колкото искате, но внимавайте какво пишете не за друго, ами наоколо има хора, които наистина виждат детайлните глупости, които пишете избирателно (когато има такива, разбира се).

Няма да ви обяснавам защо по-старите гърци не само не мразят българите, а напротив - уважават ни и ни ценят много повече от доста европейски националности.
Не слагайте общия знаменател никога, без значение за какво говорите.
Един по-възрастен грък, на едно място, в една провинция, няколко пъти разказвал на 50-ината пияни запалянковци защо мрази българите, докато всички надигали чашите с Ципуро, но това означава ли, че всички по-стари гърци мразят целокупно всички българи?

Не ми отговаряйте - оставям ви този въпрос за домашно да си помислите върху него, в свободното от тийн раздела и изповедалнята време.

Успех! :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване