Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

преди 23 часа, peppone1 написа:

...

Dash Board на Boeing 737 се зарежда от три флопи дискети до ден днешен. Зарежда пътната карта на пилота. По-съвременните версии на този самолет ползват оптически диск. Факт! Това в рамките на информативното.

Оптичните дискове са Verbatim или TDK. По-интерсно е техните дисководи. Предлагам ти храна за мозъка с редовете до края.
В периода 2005 - 2015 станах собственик на 8 дисковода: DVD-CDRW, DVD-RW, DVD-RAM от марките NEC, Toshiba, Asus, LG, Samsung, a още три преносими дошли от покупката на лаптопи Lenovo без вграден оптичен дисковод. Някои от тях са чисто нови и продължават да събират праха в очакване на втори живот.

Задачата е проста. Може ли обикновен дисковод да се направи външен? Тоест от IDE/SATA интерфейс, да стане USB и да се ползва на произволна машина?

spacer.png

Това е този случай, когато DVD-то заема 10 пъти повече обем от PC-то, стоящо на върха на пирамидата, на която дадох име Анак-Су-Намун. Анак се превежда силен. Най-отдолу е DVD-RAM в успешна роля на външно. Между тях е твърдотелен диск на samsung. В ляво 4-портово хъбче. В дясно "свирката". Над тях монитора. Описанието загатва западнала тема "Похвалете се с компютъра". Вградената eMC и твърдотелният изграждат dual-boot система, всяка с конкретната задача, а външната записвачка дава завършен класически вид на системата. Разходи 8$ за преправянето.

Е? Какво ми трябваше за целта?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Profruit написа:

Задачата е проста. Може ли обикновен дисковод да се направи външен? Тоест от IDE/SATA интерфейс, да стане USB и да се ползва на произволна машина?

Това към Пепоне ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, M.Николов написа:

Това към Пепоне ли?

Към Пепоне, да, но поканен е всеки, който се интригува от въпроса.
Санта Клаус ми подари в Чили пореден домашен DVD плейър. Дойде  без HDMI, D-SUB, DVI изходи, а мониторът такива предлага. През годините се натрупаха стотици дискове, които грижовно пазя. И реших да им вдъхна живот, като ги пускам на една ръка разстояние. Пепоне повдигна темата, а аз реших да я изруся, един вид да стане истински ангел.

поздрави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

За превръщането на вътрешно сд/двд във външно или кутия или адаптер:

Аз имам подобен на този:

https://www.dinoel.com/Adapter-USB-PATA-IDE-SATA-2.5-3.5inch

Имам и външни кутии за 3.5" хард подобни на тази:

https://www.emag.bg/kutija-za-hard-disk-zik-ide-usb-2-0-3-5-siva-8042006/pd/DX32X2BBM/

П.С.Оп, тук те подведох, ставаше въпрос за сд/двд, не за хард, значи ще ти трябва кутия 5.25"!

преди 32 минути, Profruit написа:

Санта Клаус ми подари в Чили пореден домашен DVD плейър. Дойде  без HDMI, D-SUB, DVI изходи, а мониторът такива предлага.

Само с чинчове и скарт?

Редактирано от M.Николов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Скоростта през USB пада много. Мойта външна записвачка Samsung,свързана на лаптоп с Windows XP Home SP3, скоростта на запис пада до 5 пъти - от 10x на 2x. На друг лаптоп, но с Windows XP Professional, скоростта е нормална. И двата лаптопа са Fujitsu и са много стари, почти от едно поколение. Дали Home версията е причината за бавната скорост или друго? Рам паметта на единия лаптоп с който записва бавно е увеличена на 1GB, а  на другия на който работи нормално е 512MB.

Избягвам да експериментирам с компютърни компоненти, просто защото всеки модул си има своето място. Освен това качествена вътрешна записвачка вече няма, като изключим BlueRay и затова ползвам външна или собствената на лаптопите. От чинч към AV към VGA ще е нужен конвертор, само с преходник няма да стане. Но благодаря за темата, и аз имам нужда от такъв конвертор.

По-любопитно ми е защо няма звукова карта с вграден усилвател, да захраним обикновени пасивни тонколони, вместо маломощните USB такива.

vga-konvertor-poddrzha-transfer-mezhdu-d

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 27 минути, peppone1 написа:

По-любопитно ми е защо няма звукова карта с вграден усилвател, да захраним обикновени пасивни тонколони, вместо маломощните USB такива.

Чисто теоритично е възможно да се реализира с някое Class D с ниска мощност, но има ли смисъл? Ти и сега можеш да го направиш това, намери  НЧУ Class D на 12V сложи го в компютъра е си изведи изходи за тонколони. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, M.Николов написа:

П.С.Оп, тук те подведох, ставаше въпрос за сд/двд, не за хард, значи ще ти трябва кутия 5.25"!

за това ли става въпрос?
https://www.ebay.com/p/Slim-SATA-to-USB-Adapter-Converter-for-Laptops-DVD-Optical-Drive-7-6-Pin-13pin/1931649922

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, дръндю написа:

за това ли става въпрос?

Не

преди 8 часа, дръндю написа:

Може и това да ползваш, но е по-ограничено като възможности(само Сата), другото което съм показал работи и с Ата и то и 2.5" и 3.5".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване