Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте. Брат ми си купи компютър наскоро със следните параметри : Ryzen 5 1600x, 2x4GB T-force Vulcan 3000Mhz, MSI B450 Gaming Plus, MSI GTX 1060 6GB  Gaming X, Cooler Master Masterwatt 650W, SSD Adata 256GB M.2, HDD Seagate 1TB. Инсталиран е Windows 10 Enterprise. Проблема е, че на моменти компютъра Freez-ва и седи няколко секунди или направо забива и трябва да се рестартира от копчето. Иначе когато се играе някоя игра няма никакви проблеми. Стартира се бързо (около 10 сек) и първоначално работи добре. Freez-а може да се получи дори само ако се движи мишкта над иконите примерно или ако се цъкне Start Menu. Много е странно, не знам от какво се получава. Ще прикача снимки от Task Manager и Device Manager. 

Device.png

Task 1.png

Task 2.png

Task 3.png

Task 4.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като си почнал да качваш снимки, качи и снимка от SMART статуса на диска, точния му модел и темпеартурите на видеокартата и чипсета след 10-15 минути натоварване (ако издържи толкова без да забие). Също така кажи с каква версия на BIOS си в момента и дали си пробвал да обновиш с последната версия?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това са температурите, които мисля са перфектни. Играх около 30 минути Ghost Recon Wildlands. Освен това компютъра не забива когато е в игра. За BIOS-a има по-нови версии в сайта на MSI. Точни модели на SSD ADATA SU800NS38 и HDD ST1000DM010-2EP102.

Bios Version.png

HWinfo1.png

HWinfo2.png

SSD HDD Check.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 23.04.2019 г. в 21:01, krumzol написа:

2x4GB T-force Vulcan 3000Mhz

Според HWinfo паметта ти работи на 1.2V . Не си дал шот на какви херци си я пуснал . Ако е на 3000Мхц , проблема ти е в паметта. Влизаш в биос , задаваш ръчно 1.35V и слагаш таймингите да започват с четно число (16,18) и CR - 1T. Замръзването в голямата част от случайте при райзен системите е точно в това, нестабилна рам. XMP профила дори и да си го задал в биоса, повечето дъна изискват ръчна настройка  на тайминга и волтажа , защото по някаква причина не се променят както е при интел да речем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Биоса RAM-та беше сложена на 2400, и таймингите бяха на AUTO, както и волтажа. Сложих я на 3000MHz, таймингите ги направих CR -1T,16,18,18 и волтажа на 1,35 ръчно. Сега ще пробвам ден-два и ще пиша пак. Компютъра просто не е при мен, затова се забавих да отговоря. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тествай , макар че 1.2V обикновено са достатъчни за 2400Мхц .  В момента съм сложил на една от конфигурациите си (само че интелска) същата рам памет .  Честно казано не знам при мен дали проблема не е от дъното/съвместимостта (msi z170 gaming Pro carbon) , но видях доста зор докато я подкарам на 3000Мхц. При теб след като си с 1-во поколение Zen процесор ще е сериозен късмет , ако е стабилна с тези тайминги .  Все още не ми се иска да обвинявам паметта , понеже не съм я тествал на друго дъно (все не стига пусто време) , но за тия пари в крайна сметка толкова получаваш.

Пиши поне при теб какво е положението. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има леко развитие по въпроса. Значи когато в Task Manager, System използва 8-9% CPU, компютъра фрийзвa. Това стои постоянно около тези проценти и в редките случаи в които реши да не използва тези 8-9% и падне надолу около 0-2% компютъра работи нормално. Как може да се реши този проблем и от какво е ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все още не си качил снимки от софтуер, който показва пълния SMART на дисковете. Като ти зъмръзне компютъра колко време си чакал да тръгне? SSD диска ти е доста бюджетен, а те в повечето случаи са с малко кеш и ако windows си прави по-голямо обновяване не е невъзможно да ти замръзне системата, докато приключат записите по диска. При по-големи записи тези дискове буквално замръзват, докато прехвърлят информацията. Провери и дали в event viewer/windows logs/system има някакви грешки, свързани с диск или нещо друго (ако има kernel power, те са от това, че си изключил компютъра насилствено).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма грешки свързани с Disc. Има няколко DistributedCOM 10016, които четох, че са нормални. Излизат и на моя компютър дори, а нямам Freez-ове и тнт

67830129_892821157749917_9156978744471060480_n.png

67810912_450458342470878_8581685321329016832_n.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Снимките са ужасни и текста със стойностите изобщо не се чете. Погледна ли ги след като ги качи? Не разбрах и ако изчакаш 2-3-5 минути дали ти се оправя замръзването? Най-лесно направи една чиста инсталация на windows, като го изтеглиш и запишеш на usb с инструмента от сайта на microsoft. Ако проблемите продължават, тогава вече търси повреда в хардуера. Върни всичко на стандартни честоти. Пробвай плочките RAM памет поединично на всички слотове, ако проблема продължава - тествай с друга видеокарта и така нататък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не разбрах биоса обнови ли го? От коментара ти се разбра само че е доста стар...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За снимките се извинявам, брат ми ми ги прати през FB и явно там се губи качеството. Биоса не съм го обновявал, понеже както казах компютъра не е при мен и рядко имам достъп. Значи следващия път като се прибера първо да ъпдейтна биоса, после да направя чиста инсталация на Windows? Помня, че когато го инсталирах имаше проблем с разделянето на SSD-to. Понеже Paragon Patition Wizzard-а не искаше да тръгне, пробвах да го разделя с Windows преди самата инсталация, но нещо не стана и го върнах в нормален вид, неразделен и инсталирах след това. После имаше проблем с ъпдейтите, не намираше Driver-i за видео картата, ръчно не искаше изобщо да ги инсталира. Оставих го една вечер включен и на сутринта беше инсталирал всичко автоматично. Мисля, че от тогава съществува този проблем със Freez-овете,  понякога са за секунди, понякога не се оправя изобщо и трябва да се рестартира принудително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Драйвери се инсталират от сайта на производителя на дънната платка, а за видеокартата  - в случая от сайта на nvidia. Изгледай някое видео как се прави или най-добре дай компютъра на някой, който знае какво прави, да ти го инсталира както трябва и да ти оправи дяловете по диска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така, значи първото което направих е да сваля драйверите от сайта на MSI за дънната платка, но отново мисля имаше проблем и не искаше да ги инсталира. Драйверите за видеото отново съм ги свалял от сайта на производителя (Nvidia). Не мисля, че правя нещо грешно, че да гледам видео. Не е толкова сложно, моя компютър съм си го правил винаги сам и работи перфектно. В този случай може и аз да съм оплескал нещо, безгрешни няма, но затова питам тук - да знам на къде да се насоча.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо цепиш SSD-то при положение че има HDD?

https://dox.abv.bg/download?id=1e23b62ff6 - След като разархивираш записваш на флашка само големия файл (текстовия е излишен).

https://dox.abv.bg/download?id=d4590b4f3d - Гледаш за Setup.exe.

https://dox.abv.bg/download?id=a8c8a95aa4

Ако имаш проблеми с изтеглянето от страницата на MSI. Софтуера за SSD-то от страницата на A-DATA - https://www.adata.com/en/support/driver/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да може да си сложи няколко игри, които най-често играе на SSD-то. Само това беше причината да искам да го разделя. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...