Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Привет!

От край време имам проблем с компютъра и няколко пъти търсих решение и не намерих такова. Имам чувството, че нещо от хардуера не работи както трябва (потенциално захранването?) и затова пиша, тъй като това няма как да го тествам освен да си купя друго.

Та ето и какъв е проблемът : Слийпвам компютъра, мониторът и лампичките на периферията изгасват, но самия компютър не изгасва. Осветлението му свети както и перките въртят. При натискане на който и да е бутон на периферията, той не се събужда, самите лампи на периферията светват при натискане, и след 3-4 секунди изгасват както са си в слийп режим, но НЕ събуждат компютъра. Чакал съм го много време, нито влиза в слийп, нито мога да го събудя. Решението винаги е бутона за рестарт и тогава да го слийпна наново.

Интересното е че понякога се слийпва, а друг път прави този проблем, а когато го слийпна директно след рестарта, никога не го прави този проблем. Това ме навежда на мисълта, че е някой софтуер който му пречи да слийпне, но не е пуснат при рестартиране, а се пуска в последствие.. Не знам какво става когато се случи този проблем, но съм забелязал, че от това рестартиране което е нужно, част от програмите ми "забравят", че са инсталирани и когато ги стартирам от иконата им ме пита къде да ги инсталирам.. -.- (случи ми се с Warcraft III и Unreal Engine 4). Изкарва ме и от акаунти в дискорд, стийм и т.н. И event viewer-а гледах, ама нищо не видях..

Там всичките настойки в уиндоуса в настройките съм ги пипал, от там нищо не помага. Последно преинсталирах уиндоуса януари, но проблемът е от поне месец след това.
Ако имате някакви идеи и успеем да намерим решение ще е супер. Благодаря предварително!

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това компютъра от подписа ли е? Не си дал информация за хардуера, а подписите могат да се променят, най-добре напиши каква ти е конфигурацията, понеже ако някой друг има подобен проблем и го търси, ще се чуди за какъв хардуер става въпрос, ако смениш подписа след време. Дай информация за ОС и какви драйвери си инсталирал за дънната платка и от къде. Отиди на сайта на производителя, инсталирай всички драйвери към дънната платка, които ти дава налични, най-вече за чипсет и пробвай пак дали ще го има проблема. Ако си с windows 10 изключи и fast startup - google ще ти каже как.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здрасти @Светозар
Без да разбирам, спането съм забелязал, че може да се проведе няколко пъти подред, но при повече опити, например 5 броя, може да зависне и да не успее да се събуди. Фаталните часове за "умиргане" са между 3:00 и 4:30 часа сутринта. Тези часове съм ги обявил за стресови както за компютъра, така и за мен, тъй като в рамките на този час компютъра се събужда сам от много години насам. В други часове не се събужда. Възможно е Task Scheduler да играе роля или някаква програма за ъпдейтите от Майкрософт. Възможно е и захранването на тока да го подбужда. Аз това не знам и казах, че не го разбирам. Но знам кътните му зъби кога какво може и какво ще направи. Мине ли 4:30 след това спи благополучно 12 часа без да се събуди сам! Лошото е, че след самостоятелното събуждане аз да го загася, после забравя да се събуди и перките въртят, но видео картата не се възпроизвежда. По програма следва резетване и влизане в режим с две опции, едната да избереш да не изпраща проблема на меките и да не търсиш проблем, а другата да продължиш, след което системата пали наново и идва Уиндоус. :) Предполагам твоят случай е сходен...

Да уточня, че хибридното заспиване ми е изключено и съм забранил на мрежовата карта да го събужда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Светозар, не си указал операционна система. Допускам, че е Windows 10.
Кликни с десен буто по Старт бутона и избери Command Prompt (Admin). Ако няма такавяа опция, избери Powershell (Admin).
В отворилия се прозорец постави следния текст:
powercfg /SleepStudy /output %USERPROFILE%\Desktop\sleepstudy-report.html /Duration 7
и натисни Enter.
На работния плот ще се появи файл sleepstudy-report. Направи архив с него и го качи на https://dox.abv.bg/
В следващия си пост публикувай генерирания линк на качения архив.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спеше ми се и темата съм я написал малко чепато ама.. Не виждам бутон за редакция :D 

Компютъра е същия, с изключението на видеото което крашваше 1 година докато не се стопи тотално и го подмених с R9 390 втора ръка (драйвърите са премахнати с DDU от предното видео преди поставяне на новото). Сложено е и едно ССД, но това са промени от преди този проблем със слийп-а. Ще видя какво има в сайта на дъното и ще го инсталирам. Fast startup-а го бутах и по спомен нямаше разлика след спиране, но ще го спра отново. На бонбона коментара не знам дали е сатира, но моето си е действителен досаден проблем, не мога спокойно да слийпвам PC-то без риск от това да загубя неща по които работя.. Налага ми се да изключвам всяка работеща програма преди да го слийпвам и пак прави проблеми.. 

ОС-а е Win 10 Pro 1803. Ето линк към този слийп рипорт . Това с %USERPROFILE% не работи при мен (само информативно казвам :D ), трябваше да го променя с пълен път. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо изобщо трябва да го "приспиваш"? Оставяй го да работи като имаш отворени приложения, които са ти важни и предварително си записвай и затваряй това, по което работиш, за да не се получи спиране на тока и загуба на данни, освен ако не си с UPS или лаптоп с батерия. Изключи монитора и готово. Може да пробваш и хибернация в краен случай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Провери настройката на всички USB Root Hob в раздел Power Management дали им е активна опцията
Allow the computer to turn off this device to save power
Провери и за налична по-нова стабилна версия на BIOS

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, Raze написа:

Защо изобщо трябва да го "приспиваш"? Оставяй го да работи като имаш отворени приложения, които са ти важни и предварително си записвай и затваряй това, по което работиш, за да не се получи спиране на тока и загуба на данни, освен ако не си с UPS или лаптоп с батерия. Изключи монитора и готово. Може да пробваш и хибернация в краен случай.

Защото бучи докато спя.. :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смени вентилаторите с по-тихи, настрой им оборотите и няма да имаш подобни проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 14 часа, Светозар написа:

Не знам какво става когато се случи този проблем, но съм забелязал, че от това рестартиране което е нужно, част от програмите ми "забравят", че са инсталирани и когато ги стартирам от иконата им ме пита къде да ги инсталирам.

преди 3 часа, Светозар написа:

%USERPROFILE% не работи при мен

Ще се окаже, че има повече проблеми на тая машина. Това прилича на незаписване на данни (регистратура) при рестарт.
Или има някаква зараза.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Raze написа:

Може да пробваш и хибернация в краен случай.

И защо "в краен случай" ? !? На мене това ми е действието зададено по подразбиране за бутона на захранването.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото ако е на ssd не е особено желателно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен ако няма да ползва диска доживот, едно SSD ще изкара средно около 5 години, преди да се износи и то при условие, че се хибернира по няколко пъти на ден - евентуално ако се ползва на лаптоп, който постоянно се разнася, настроен е да се хибернира при затваряне и така нататък). При цените на SSD дисковете в момента, това не мисля че е изобщо проблем, още повече, ако се хибернира по 1 път дневно. А и диска е много по-вероятно да умре поради други причини, отколкото от износване при хибернация. Ето примерна статия с изчисления:

https://www.quora.com/Can-you-damage-your-hard-drive-if-you-use-Hibernate-often

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, да, знаем - моето съсъдъ - малко преди да навъърши 1 година се спомина. Да, единичен случай. (ама може би).
Освен това наясно ли си с разликата междду приспиването и дълбокото приспиване?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моите и трите си бачкат още, а първото е около 4 годишно вече и е с по-старите контролери и марка АДАТА, дето уж много умирали. И се ползва на лаптоп, дето не се изключва почти никога. А иначе взех един патриот наскоро и май си беше мъртво роден, че имаше ужасно ниски скорости на запис и го смених за четвъртото за момента (не го броя, че е сравнително ново) - WD GREEN, вече трети месец работи. Твоето едва ли се е "споминало" поради включена хибернация и много записи само за една година, освен ако не е било от първите SSD дискове преди 5+ години. То може и HDD да се спомине за по-малко време, дори и скъпа техника съм виждал да умира уж нова на няколко дена, от това никой не е застрахован. Хибернацията я предложих като опция, може и да не работи в случая, ако има проблеми в машината или софтуера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Амиии изтеглих последния биос и драйвъри от сайта на дъното, това с USB power management-а всички си бяха пуснати.. Ще видим в бъдеще дали ще прави проблеми и пак ще пиша.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Raze написа:

Моите и трите си бачкат

Смениха ми го за друг(по гаранцията), защото този модел вече не е наличен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Амии минаха няколко дена без проблеми, но спирах всичко що беше отворено на машината. Снощи не затворих баш всяка програма и пак така заби в полузаспал режим...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такаам, мина доста време откакто публикувах темата, но мисля че открих проблема и искам да споделя простотията си. Бях сложил магнит върху компютърната кутия като "най-умният" технологично образован човек. Точно зад магнита се намираше захранването. Преместих го и не съм имал проблеми. Дори не знаех, че съм сложил магнит там, бях забравил. 

Та... като извод мога да направя - проблемите не винаги са софтуерни или хардуерни, понякога са проблеми с човешкия здрав разум и логическо мислене. Моля, не слагайте магнити по компютърните си кутии.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Светозар написа:

Моля, не слагайте магнити по компютърните си кутии.

А, що? 

Като сложа едно дребно неодимово магнитче в една дупчица на втория си хард диск, никой не може да прочете бозата, която се лее от там. И магнитчето не се вижда, само аз знам. А там са ми всички данни и лични настройки, на първия ХД е само операционната система. 

"Открих" го случайно. :-) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Мих. Люз. написа:

А, що? 

Като сложа едно дребно неодимово магнитче в една дупчица на втория си хард диск, никой не може да прочете бозата, която се лее от там. И магнитчето не се вижда, само аз знам. А там са ми всички данни и лични настройки, на първия ХД е само операционната система. 

"Открих" го случайно. :-) 

Направо е толкова сигурна защитата, че дори като махнеш магнита, данните продължават да бъдат "заключени" и защитени. :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, не изтрива. 

Като го махна, всичко е добре. Поне засега. 

Не е в близост до повърхността на вътрешните магнитни дискове. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...