Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте, бих искал да препоръчате какви компоненти са необходими за нова балансирана и сравнително тиха конфигурация. До момента съм закупил:

Дънна платка: ASUS Prime X299-Deluxe

Захранване:be quiet! Dark Power Pro 11 1000W Platinum

Харддиск: seagate barracuda 1tb 7200rpm 64mb sata3

SSD SamsungSSD860EVO250GB of 232.89 GB SATA III

Само да внеса някои уточнения: Идеята ми е да се ъпгрейдва при необходимост  - рам, видео, ако се наложи дори процесор. (стария ни компютър е на 11 години поради липса на средства до този момент, а също и на смисъл от ъпгрейд)
избрал да бъде Intel, въпреки че процесорите са много скъпи и са като печки (в сравнение с AMD). Причината е че старата ми конфигурация е такава (Intel и дъно ASUS)

Бюджета е около 300лв. на месец. Което означава че на 3-4 месеца ще мога да купувам компонент:Рам памет, кутия, охладител и т.н.  Като за процесор и Видеокарта съм готов да събера около 2000лв.за всеки.

Предназначение: за игри, филми и интернет. Игри като battlefield; world of warcraft; Sniper Elite 4; Need for Speed: Payback    и други.

Монитор: настоящия ми монитор е Philips 200VW с резолюция 1680х1050, който искам да подменя с Dell Monitor 27" S2719DGF  или Dell U2518D заради почти безрамковия дисплей . Избора ми е на база резолюцията 2560 x 1440. Ако мислите че честота от 60Hz е също приемлива, мога да се насоча и към други модели (25" или 27") Предпочитам цената да е под 1000лв.

За кутия избрах:be quiet dark base pro 900 rev 2 Цената е наистина доста висока (500лв) но ми допадна дизайна и подобренията спрямо предходната версия. Също и при необходимост има място за големи охладители (въздушни и AIO) Предстои да я закупя.

Процесор: Бих искал да използвам 4 калалния режим на рам паметта за което трябва поне 6 ядрен процесор,а като максимум 10 ядрен.  Вариантите на които съм се спрял са: Core i7-7800X(минимален вариант) ; Core i7-7820X; (среден вариант) Core i9-9820X (най-скъп вариант) в зависимост кой смятате че подхожда на останалите компоненти, към него ще се насоча.

Термопаста: ARCTIC MX-4

Охладител: въздушeн:be quiet! Dark Rock Slim или AIO охладител(вероятно също на be quiet!) със тихи вентилатори. Очаквам насоките Ви. 
P.S. също и Corsair Hydro Series; Cooler Master MasterLiquid са сред предпочитаните заради указаните нива на шум

Рам памет: G.Skill Trident Z DIMM Kit 32GB F4-3200C14Q-32GTZ или G.Skill Trident Z DIMM Kit 32GB F4-3200C14Q-32GTZSW харесах дизайна на плочките. Нарочно избегнах светещия вариант понеже не мисля да го правя дискотека, но съм склонен на компромис (само с плочките RAM)Останалите компоненти може и е по добре ако не са светещи (вентилатори, видеокарта). Честотата е 3200 MHz (надявам се да е достатъчно)като бих искал да е мин.16GB но не намирам кит 4х4GB. на тази или по висока честота, затова се насочих към 32GB. Надявах се на KIT от 4 плочки поради съвместимост помежду им, поне така съм чул. Но за мен няма значение ако са 2 KIT-а по 2 плочки.

Видео карта: Бих взел GeForce GTX 1660 или Ti версията, но ще изчакам мненията Ви. Никога не съм следил с колко FPS върви дадена игра. Досега ме интересуваше дали ще тръгне, а сега се надявам да вървят добре не само изброените по-горе.

Компонентите ще закупувам от български сайтове. като предпочитам частите да са нови заради гаранцията, но може и употребявани с такава.
Конфигурацията ще сглобявам сам, като се надявам да не се налага да подменям компоненти поради нужда в следващите 4-5 години. Имам 1 година опит в сервиз за компютърна техника(занимавах се със хардуерна профилактика), но нямам познания за съвместимост на компонентите. Притеснявам се че ще подбера overkill компоненти и затова търся Вашата помощ. Надявам се че до края на годината ще съм успял да събера конфигурацията. Наличните ми захранване, хард и SSD използвам в настоящата, до стартирането на новата. Благодаря Ви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бюджет? За цените, на които си взел дънната платка и мислиш да вземаш процесор, видеокартата ти би трябвало да е 2080/2080 TI. Това 1 KW захранване е абсолютно ненужно, освен ако не смяташ да правиш някакъв екстремен овърклок на 8/10 ядрен процесор и да слагаш поне две видеокарти. Да не говорим за бюджентия HDD от цял 1 TB и бавното SATA SSD при наличното дъно. И накрая - дъното ти поддържа старата генерация skylake процесори 7 поколение, a цените им са много по-високи от наличните в момента 8 и 9 поколение intel. Поне този опит в сервиза да го беше ползвал да проучиш кое е актуално в момента.

А сега осъзнах и края на темата: това ти решение да събираш конфигурация част по част в продължение на половин година също е много голяма грешка. По-добре вкарай парите във някой влог и като решиш, че сумата е достатъчна за актуални компоненти в момента - теглиш и купуваш. Принципно компютърната техника се променя най-динамично, постоянно излизат нови неща и старите се обезценяват, да не говорим, че купуваш нещо, на което му тече гаранцията, без да го ползваш. На твое място най-малкото бих върнал или продал това дъно и като събера достатъчно пари, тогава ще пазаря. Да не говорим, че след малко повече от 2 седмици излиза новата серия на Ryzen, която ще е с подобна, че дори и по-висока производителност от флагманите на интел, с много по-добра енергийна ефективност и по-малък кристал, при което температурите при товар ще са много по-ниски и може и да се клокват по-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само едно уточнение, дъното поддържа и Core I9-9900X, като процесор (i7 и i9 CPU от 7 и 9 поколение на Intel)

Но, нищо от 8-мо Което е странно ASUS Prime X299-Deluxe CPU and Memory Support

Редакция: Да се дават 500 лв за кутия е напълно безмислено, освен ако ще асемблираш конфигурация за 3000 -5000 лв, смяташ да оверклокваш сериозно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Нямам събрани пари. Мисълта ми бе: казвате какви компоненти са подходящи за посочените цели, събирам парите за конкретен компонент и го купувам.Цената на дънната платка е 625лв. и бях наясно че цялата система ще надскочи 4000лв общо. Видеокартата ще закупя според препоръките Ви за посочените цели. Не се стремя да е най добрата в момента на пазара или да е за 2000лв. непременно, а само ако е необходимо.Две видеокарти бих ползвал само ако се налага. HDD не е задължително да се ползва точно този, но в момента е почти наполовина празен. Дори бих помолил да добавите и M.2 SSD за системен.Целта е бързодействието на системата. Относно захранването: цената на 850 и на 1000 бе близка и бях наясно че е прекалено много. Овърклок няма да се прави- забравих да го спомена. Опита го споменах за да поясня че ще сглобявам лично. И все пак Ви моля за Вашите насоки към  компоненти подходящи за целите.

Написах че нарочно съм подбрал Intel и осъзнавам минусите (AMD са няколко пъти: по-добри, по-хладни и по-евтини ).

Относно кутията сподеих че изглежда добре (лично мнение, моля не ме критикувайте че я харесвам) просторна е и е много скъпа.Разбирам че е безсмислено да се дават 500лв само за кутията. Ще обмисля замяната на кутията с друга.

Редактирано от krasnika^
Допълнение (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/189124/intel-core-i9-9900x-x-series-processor-19-25m-cache-up-to-4-50-ghz.html

Този процесор се води skylake, не го бъркай с I9-9900K, нормално е да се поддържа от дъното, а новите 8/9 поколение coffee lake не се поддържат.

Почети за новите Ryzen процесори и изчакай да излязат. Като събереш примерно около 2000 или повече лв., тогава мисли какво ще закупиш. Сега може да прочетеш във форума другите теми за конфигурации, за да се ориентираш горе-долу.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@krasnika^

Съвсем си объркал избора на платформа. Skylake-X е трагедия в игрите, особено без оувърклок. Като пример Haswell-E/Broadwell-E ги изпреварват, понякога солидно. Върни дъното и се насочи към масова платформа.

R9 3900X е над два пъти по-евтин от i9 9920X и за масова машина за забавление ще е доста по-удачното решение също.

преди 1 час, krasnika^ написа:

Компонентите ще закупувам от български сайтове.

Хубаво, но накрая ще си одран.

Процесор: Бих искал да използвам 4 калалния режим на рам паметта...

Защо ?

Предназначение: филми и интернет.

По конкретно ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кутията, ако ти харесва, може да струва и много повече от 500 лева, особено ако държиш на външен вид/дизайн. Друг вариант е да вземеш някаква, колкото да има какво да държи компонентите и да я скриеш зад някой шкаф или нещо подобно. Има хора, които си "вграждат" компонентите в бюрото, закачат ги на стени и така нататък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Inno написа:

Съвсем си объркал избора на платформа. Skylake-X е трагедия в игрите, особено без оувърклок

нямах представа за това. ако се налага ще оувърклокна

преди 2 минути, Raze написа:

Кутията, ако ти харесва, може да струва и много повече от 500 лева, особено ако държиш на външен вид/дизайн

наясно съм с това.

преди 10 минути, Inno написа:

Хубаво, но накрая ще си одран.

знам и въпреки цените на компонентите прецених че може да си струва.

преди 13 минути, Inno написа:

По конкретно ?

като основна цел-за игри, нищо конкретно и вероятно не винаги на максимални настройки

Колеги (ако ми позволите да Ви нарека така), надявах се да ми помогнете да подбера компоненти за това дъно. Наясно съм че избора ми не е най-добрия и че за тези пари които ще нарина могат да се направят много по добри, качествени и бързи системи за нуждите изброени от мен. Опитах да бъда изчерпателен в пост 1 със идеята да отговоря: какво искам, за какво ми е и какво имам като налични части.

През последните месец и половина чета теми във форума и възхищавайки се на познанията Ви реших да пиша. Не ме устройва да тегля кредит за да закупя всичко наведнъж, макар че щеше да е правилен избор ако можех.  Надявах се да ми препоръчате части според изброените нужди за дънната платка която съм си подбрал. Приемам критиката Ви и моля за помощ за подбора. Благодаря Ви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За нуждите ти - процесор 6/12 ще е предостатъчен, дори и 4/8 ще ти стигне. За игри - поне RTX 2060 или по-старата 1070 (TI), въпреки че според мен ако ще вземаш старата видеокарта, по-изгодно ще е да е втора употреба с остатъчна гаранция. Вече ако сметнеш, че бюджета ще ти е достатъчен, може и да вземеш RTX 2070 или по-мощна. И все пак, парите, които ще дадеш за процесор за този сокет, спокойно можеш да ги дадеш за Ryzen + дъно, където производителността ще е аналогична, а може и по-добра.

И не е нужно да теглиш кредит - по-горе ти казах как се прави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за съвета.Имат ли значение броя на вентилаторите ? А за останалите неща като M.2 SSD, рам и охладител за процесор, какво ще препоръчате ?

Относно парите: да кажем че имам пречка да го направя по този начин,

преди 8 минути, Raze написа:

И все пак, парите, които ще дадеш за процесор за този сокет, спокойно можеш да ги дадеш за Ryzen + дъно, където производителността ще е аналогична, а може и по-добра

Разбрах "грешката" Мисля че 2 пъти вече поясних че: имам дъно на INTEL, наясно съм че AMD щеше да е по-добри избор и че имам налично дъно със Intel  процесор.

Знам че често препоръчвате AMD заради производителност, цена и др. Но също така знам че давате съвети и за интел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.06.2019 г. в 20:24, krasnika^ написа:

нямах представа за това. ако се налага ще оувърклокна 

А наясно ли си какво ще е нужно за целта ? Be quiet! Dark Rock Slim е силно непрепоръчителен за i7 7800X, освен ако не го ползваш само за игри (facepalm) без да пипаш нищо. Мощни въздушен охладител/CLC AIO е минимума. Без да махнеш пастата (над процесора, не пастата над IHS) забрави за оувърклок това за I7 7800X/7820X и I7 7900X. При i7 9800x и i9 9820X няма какво да направиш, ако искаш по-добри температури, освен lapping на IHS, затова ако ще има овуървклок по-добре се насочи към 7***.

i7 7800X, 7820X и 7900X не са налични никъде в български магазини. i7 9800X го намирам само в Plesio на ''скромната'' цена от 1449лв. Същата е ситуацията и със 9820X - в Plesio за ''само'' 1999лв.

знам и въпреки цените на компонентите прецених че може да си струва. 

Може да си струва, какво ? Не мисля че някой иска да му се съдере кожата, освен ако не е мъченик, или има някаква обратна психология, която пропускам ?

като основна цел-за игри, нищо конкретно и вероятно не винаги на максимални настройки

Колеги (ако ми позволите да Ви нарека така), надявах се да ми помогнете да подбера компоненти за това дъно. Наясно съм че избора ми не е най-добрия и че за тези пари които ще нарина могат да се направят много по добри, качествени и бързи системи за нуждите изброени от мен. Опитах да бъда изчерпателен в пост 1 със идеята да отговоря: какво искам, за какво ми е и какво имам като налични части.

През последните месец и половина чета теми във форума и възхищавайки се на познанията Ви реших да пиша. Не ме устройва да тегля кредит за да закупя всичко наведнъж, макар че щеше да е правилен избор ако можех.  Надявах се да ми препоръчате части според изброените нужди за дънната платка която съм си подбрал. Приемам критиката Ви и моля за помощ за подбора. Благодаря Ви.

Няма как да ти се помогне щом ти нямаш визия и не знаеш какво искаш. Избрал си 250GB Sata SSD, 1TB твърд диск, и всичко това под предлог че искаш балансирана конфигурация, но в същото време си готов да отделиш 2000 лева за процесор и 2000 лева за видео карта ?

Мен не ме отчитай от хората, които се вземат на сериозно и се бият в гърдите със знания.

на 22.06.2019 г. в 20:54, krasnika^ написа:

Мисля че 2 пъти вече поясних че: имам дъно на INTEL, наясно съм че AMD щеше да е по-добри избор и че имам налично дъно със Intel  процесор.

Знам че често препоръчвате AMD заради производителност, цена и др. Но също така знам че давате съвети и за интел.

Чакай сега, в първия пост твърдиш че имаш само дънна платка, захранване, твърд диск и SSD. Сега пък казваш че имаш и процесор към дънната платка ?

Казваш че си чел раздела месеца и половина, тогава защо се насочи към такава платформа, знаейки че не е добър избор ? Ако е обратна психология, не мога да ти помогна. Ако е залитане към дадена марка - безсмислено е. Ако е фенсто, това е болест и в такъв случай никои няма да може да ти помогне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...