Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравйте, опитвам се да преинсталирам Windows-а и Linux ОС-то на компютъра ми. До сега винаги съм ползвал дискове, и сега се мъча да го направя през флашка и винаги ми излизат някакви проблеми.

Така първият път използвах инстромента от сайта на Microsoft да направя флашката bootable с Windows 10 инсталация. Всичко точно инсталирах Windows update-нах го и върви. След това си тегля iso-то на Linux и ползвам Rufus да пренаправя флашката bootable  с Линукс ОС-то. Избрах опцията да създаде partition-а като MBR. Всичко точно, тръгна си и си инсталирах Linux ОС-то.

Рестартирам компютъра избирам от GRUB  да ме вкара в Windows и бам, изписва ми, че има някакъв проблем с bootloader-a и така пак почвам на ново.

Тоя път реших да изтегля Windows 10 iso-то и да го запиша на флашката с Rufus, вместо да използвам инструмента на Майкрософт. И така тегля ISO-то записвам го като MBR и всичко точно тръгва. Влизам в инсталацията на Windows трия всички partition и си създавам на ново. Инсталирам Windows тръгва си, всичко точно. Пак правя флашката с ISO-то на Linux пак MBR тръгва всичко точно, ама тоя път направо ми дава някакви фатални грешки, докато се инсталира Linux-a и се чудя какво правя грешно ?

Така принципно имам 240ГБ ССД и 1ТБ ХДД и ето как правя аз нещата принципно структурата с partitionите ми е следната:

SSD:

• NTFS partition PRIMARY 170GB там слагам Windows ОС.
  • ext4 partition PRIMARY 28GB за /
  • ext4 partition PRIMARY 28GB за /home
  • ext4 partition PRIMARY 10GB за /var

Общо 4 primary partition-a.

HDD:

• 1x NTFS partition PRIMARY 700GB за Windows 10 
  • 1x ext4 partition PRIMARY 275 GB принципно това място го mountvam за линукс-а и го ползвам за storage.
  • 1x swap memory PRIMARY 25GB слап за линукса.

начина по който го правя е следният:

1. Инсталирам Windows 10 и от инсталатора форматирам и трия всички partition-и и си създавам, 1 NTFS PRIMARY partition 170GB  на SSD-то и още 1 NTFS PRIMARY partition 700GB на HDD-то. Избирам Windows 10 да се инсталира на partition-a на SSD-то.
  2. Пускам да се инсталира Linux-а от инсталатора на линукса правя следните партитион-и на SSD-to:  ext4 PRIMARY 28GB за /, ext4 PRIMARY 28GB за /home и ext4 PRIMARY 10GB за /var на HDD-то създвам следните partition-и: ext4 275GB PRIMARY без mountpoint и 25GB SWAP. и цъкам да си се инсталира.

По същият начин го правих и с дисковете и нямах никакви проблеми. Не знам къде бъркам.

Имам следните въпроси:

1. При boot опциите на BIOS-a имам 2 опции за USB-то: UEFI: USB Kingston и USB Kingston, защо имам 2 boot опции за флашката и коя да избера ?
  2. Като правя флашката bootable в Rufus програмата имам опцията да създаде partition-a на USB-то във MBR или GPT формат, кой от тия два формата е по-добрият вариант ? Аз до сега винаги избирам MBR, защото винаги съм си го карал на MBR.
  3. Windows 10 инсталера винаги си прави системните дялове на HDD-то, има ли няква начин да му задавам да ги праваи на SSD-то.

ПС: Линукс дистрибуцията, която слагам е Elementary OS 5.0 Juno

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре човек. Що като заредиш Линукса след като го инсталираш втори, не пробваш да удариш едно

sudo update-grub

и да рестартираш, да видиш дали не е помогнало да е видим Уйна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

тоя път направо ми дава някакви фатални грешки

Какви по-точно? Да гадаем ли? Нали уж беше оправил проблема?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема не ти е във флашките. Проблема е, че последните версии на Windows се омазват по някаква причина, след като до тях инсталираш Linux. Търси из Интернета как се оправя, а не преинсталирай постоянно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, NerdyBurdy написа:

1. При boot опциите на BIOS-a имам 2 опции за USB-то: UEFI: USB Kingston и USB Kingston, защо имам 2 boot опции за флашката и коя да избера ?

Ами пробвай - единия път ще ти зареди груб-менюто вместо познатия тапет с 10 секундното изчакване и май при инсталация ще ти инсталира grub-efi. Идеята е да може да се инсталира и на такива машини ( с uefi). Ако имаш такова двойно меню - то биоса ти го има и това като опция, и ти си го променил на "обикновен режим" ( и аз така съм направил). Ако не се поддържа - имаш "единично меню" за флашката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 13 часа, NerdyBurdy написа:

SSD:

• NTFS partition PRIMARY 170GB там слагам Windows ОС.
  • ext4 partition PRIMARY 28GB за /
  • ext4 partition PRIMARY 28GB за /home
  • ext4 partition PRIMARY 10GB за /var

Общо 4 primary partition-a.

HDD:

• 1x NTFS partition PRIMARY 700GB за Windows 10 
  • 1x ext4 partition PRIMARY 275 GB принципно това място го mountvam за линукс-а и го ползвам за storage.
  • 1x swap memory PRIMARY 25GB слап за линукса.

десетката си резервира 550мб, основен дял (PRIMARY)
интересно къде е отишъл

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-накрая всичко всякаш върви вече. И двете ОС на флашката ги записах в GPT формат, като от BIOS-a избрах и двата пъти да зареди UEFI:USB...

Единствено пак имаше проблем, че като избера от GRUB да се зареди Windows 10 и автоматично в BIOS-a boot ordera се сменяше на първо място да е Windows bootloader. Оправих тоя проблем с ето тази команда в CMD на Windows 10

bcdedit /set "{bootmgr}" path \EFI\ubuntu\grubx64.efi

преди 5 минути, ,.. написа:

десетката си резервира 550мб, основен дял (PRIMARY)
интересно къде е отишъл

Просто не съм написал за тия дялове, които Windows си ги слага автоматично, само съм написал аз каква структура си правя, иначе винаги си създаваше дяловете при инсталацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 7 минути, NerdyBurdy написа:

Просто не съм написал за тия дялове, които Windows си ги слага автоматично

трябва да се имат предвид, когато харда ти е MBR
тъй де, заради ограничението от 4 дяла
важното в случая е че си се оправил 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...