Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Избор на име за AD домейн - Server 2016

Препоръчан отговор

Захванал съм се да сменям сървър, стария на 2003, новия на 2016. Известно време ще вървят и двата докато прехвърля потребителите. Голямото ми чудене е  какво име да избера за домейна, старото е FIRMAX, Новото трябва да е ххххх.yyyy както го искат новите сървъри. Наясно съм че ще мина по всички потребители за да ги прехвърля в новия домейн + нещата от локаните РС-та.

Сървъра ще работи само в локалната мрежа, Интернет на него само за акуализации, инсталации и евентуално дистанционнен достъп инцидентно.

-> Нещата с които трябва да се съобразя - да е максимално защитен от външни хакерски атаки.

-> Имаме сайт - FIRMAX.BG в суперхостинг.

-> Оня ден казаха че всички трябва да имат служебна поща от вида - [email protected] Как ще стане хич не знам и засега не е моя работа. Ама може да стане.

-> Името за влизане да бъде ivan.petrov  а не vankata както е досега.

-> Сървъра се ползва за една - две програмки с FireBurd и споделена папка да си обменят и пазят потребителите документи.

Ако за име на AD домейна избера FIRMAX.BG какви ще са плюсовете и минусите? Ще има ли някакъв келепир с оглед за електронните пощи и някаква интекрация. Удачно ли е или да слагам FIRMAX.LOCAL и да приключвам мача?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тоест суперхостинг не предлагат E-mail услуга към хостинга посредством която да си създавате акаунти от типа потребител@домейн.ком?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това не знам, друг човек се грижи за сайта. Има някакви пощенски кутии с @FIRMAX.BG ама май са привързани към абв или майл.

Мейлите не ме вълнуват много в момента, чуденето ми е за AD Домейн на сървъра дали да избера FIRMAX.BG? Имам към 70 юзера в домейна, да не се налага да правя нещата наново ако избера неподходящо име за Домейна на Active Directory Users And Computers

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ах извинявай не съм те разбрал правилно, принципно Ad domain е допълнителен адрес от типа site.com
Ами вместо server може да е просто docs така и така ще има само документация... :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В нета чета това но не мога да го осмисля напълно, доколкото разбирам не е добра идея да ползвам публичния домейн FIRMAX.BG . Поне от съображения за сигурност...

Цитат

The first one is to use an inactive sub-domain of a domain that you use publicly. For instance: ad.company.com or internal.company.com. Advantages to this most-preferred approach includes:

• Only one domain name needs to be registered – even if you later decide to make part of your internal name publicly accessible
  • Enables you to simply and separately manage internal and external domains
  • All internal domain names will be globally unique

The only microscopic drawback is that you’ll have more to type when entering FQDNs on your internal network, so make your subdomain name as short as possible!

However, if it is not feasible for you to configure your internal domain as a subdomain, you can use another domain that you own, which isn’t used elsewhere. For instance, if your public web presence is company.com, your internal domain can be named company.net, only if it’s registered and if it’s not used anywhere else. The main advantage is that you’ve secured a unique internal domain name. However, the disadvantage is that this approach requires you to manage two separate names.

Тука има такъв дебат но не можах да разбера точно какво излиза накрая - https://community.spiceworks.com/topic/2061865-naming-active-directory-domain

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Измисли си някаква име за домейна FIRMAXBG. каквото пожелаше примерно FIRMAXBG.NEW, FIRMAXBG.ORG, FIRMAXBG.LTD, FIRMAXBG.OOD .... може да се заиграеш и с FIR.MAXBG

Лошото е какво ще правиш с името на сървъра - сегашния ти как се казва?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сегашния е SERVER :(  Ще сложа друго. Това не е проблем, така и така ще обикалям по машините и юзерите.

С оглед на това -

Цитат

No, No, NO. NEVER make your AD domain the same as the root of your internet domain. It causes all sorts of DNS issues. Always make AD a subdomain of your registered Internet Domain.

какво ще ме посъветвате - както каза колегата по горе - docs.firmax.bg или FIRMAXBG.OOD ? Има ли значение с оглед на това че firmax.bg  е реален платен домейн?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Името на домейна беше еднакво с името на сайта - 12 години работеше така и сега работи по същия начин до колкото знам, така го заварих, така го оставих - просто нямаше как да се подмени. Така, че не е невъзможно, но можеш да го избегнеш сега е момента.

Предполагам потребителите ще ги създаваш отново - добре е да тестваш преди да почнеш да ги ги вкарваш в новия домейн.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване