Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте, живея в къща, собственост на англичани, които от години са си в родината. През 2016 г. сключихме договор първо за наем, а след определен период и за продажба. Плащах наем 1 година. Не можах обаче да изпълня условието за купуване на къщата - парите, които очаквах, не дойдоха. Тогава говорих със собствениците и устно се разбрахме, че ще ме изчакат. Договорът изтече. Нов не е имало. Днес разбирам, че хората са на смъртен одар и зет им ще наследява имота, като ги чака да се споминат. Къщата е регистрирана на фирма (ООД дружество, където собственик е единствено възрастния мъж). Интересува ме могат ли да ме изгонят от къщата и при какви условия? Все още нямам парите да я купя, но от години (вече 4) плащам всички сметки, (данък не знам дали е плащано, ако платя за всички години имам ли повече права), отделно съм правил ремонт на всяка стая. Сложих дограма, врати и т.н. Мога ли да продължа да живея тук и да не искам да напусна? На какво основание? В съда, ако се стигне до дело, какво мога да изкажа като доводи? И колко време ще отнеме евентуално да ме изгонят, тъй като те са чужденци, не говорят български и са в страна, която вече не е в ЕС. Благодаря предварително.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, Николай Христов Николов написа:

Интересува ме могат ли да ме изгонят от къщата и при какви условия? 

да, могат
с предизвестие

обикновено предизвестието за прекратяване на наемни отношения е месец, но подлежи на договаряне

преди 15 минути, Николай Христов Николов написа:

(данък не знам дали е плащано, ако платя за всички години имам ли повече права)

не, нямаш повече права

преди 16 минути, Николай Христов Николов написа:

Мога ли да продължа да живея тук и да не искам да напусна? На какво основание? 

не можеш

ако откажеш да напуснеш ще те накарат да напуснеш принудително с полиция

нямаш основание да живееш в чужд имот ако не си наемател

Говориш с наследниците и или се договаряш да продължиш да живееш там под наем и подписваш с тях договор за наем или се договаряш да я купиш /примерно на разсрочено плащане което се уговаря как точно ще стане/ и се подписва предварителен договор за покупко-продажба.

но да си мислиш че след като хората са се споминали ти можеш да си завземеш чужд имот само защото си го ползвал четири години за което си плащал наем е в сферата на фантазиите

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За изгонване  - лесно. Просто да намерят адвокат и да ти връчи предизвестието. И примерно месец - два. 1 година си плащал наем, а следващите три? 

Трябвало е да си направите предварителен договор за продажба. И разтегнати срокове. Повечето ремонти и т.н. могат да минат за съпътстващи разходи при експлоатация (текущи), единствено ако докажеш значителни подобрения, обаче да са със съгласието на собствениците. И за тях има амортизация. Каквото и да е, важно е тяхното законодателство - наследниците вероятно имат запазена част както е у нас.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всичко зависи от наследниците.

Може да изкупиш ООД дружеството.

Това е лесния вариант.

В съда = нямаш никакви права извън действащия договор. Що се касае до устните договорености - те са несъществени, защото доказването им е трудно. Те не ти дават права, а само мотив да заведеш вид дело.

Първо пробвай да се разбереш с младите които ще наследят въпросните активи и пасиви на дружеството. Чак след като станат наследниците, законни собственици, може да се договаряш за вид покупка на имота от дружеството.

Не ти е известно дали сегашния собственик е в състояние на адекватност и дали може да упълномощи някой да разпродаде активите на дружеството.

Има вариант, въпросния имот да е ипотекиран. В тоя случай контрола е на банката. Само където първо банката трябва да стане законен собственик и прехвърли ипотеката на твое име.

Варианти има, но се допираме до вид твое незнание, което пречупено през вид наши мнения може да не отговаря изобщо на действителното твое положение.

Успех!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване