Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте, трябва ми помощ за домашен сървър за съхранение на филми,игри,програми,книги,снимки и какво още не.

Става въпрос за около 15ТВ от горе споменатите и около 3000 диска!За момента цялата информация ми е на външни хард дискове и проблема е КАК ДА ОРГАНИЗИРАМ ВСИЧКО В ЕДНО за по лесен достъп и намиране :) :clap: и да е нещо бюджетно,моля дайте идеи :computer2: Всичко е събирано от поне 20+ години!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 55 минути, Arthas Lich написа:

да е нещо бюджетно

Абсурд!!!

Не е необходимо да е сървър, просто е необходим NAS.

Два примера за горе-долу най-ниски цени на подходящи устройства без дисковете:

https://ardes.bg/product/asustor-as1004t-as1004t-76630

https://ardes.bg/product/synology-ds418j-ds418j-145715

Моят съвет е да започнеш едно разчистване папка по папка, няма начин поне 20-30% да не се окажат излишни.

След почистването с помощта на командата dir > Е:myCDs.txt (примерно)

https://support.microsoft.com/en-us/help/196158/how-to-create-a-text-file-list-of-the-contents-of-a-folder

да си направиш описание на съдържанието на всички папки, после търсенето е лесно с Edit -> Find.

Поне дай някакъв бюджет?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Arthas Lich написа:

Здравейте, трябва ми помощ за домашен сървър за съхранение на филми,игри,програми,книги,снимки и какво още не.

Става въпрос за около 15ТВ от горе споменатите и около 3000 диска!За момента цялата информация ми е на външни хард дискове и проблема е КАК ДА ОРГАНИЗИРАМ ВСИЧКО В ЕДНО за по лесен достъп и намиране :) :clap: и да е нещо бюджетно,моля дайте идеи :computer2: Всичко е събирано от поне 20+ години!

Мое мнение!

Много хубаво начинание от ваша страна, но сте казали почти нищо как мислите да го слушате-гледате. Ако разполагате с няколко компютъра и други интернет устройства, можете да си изградите собствена домашна мрежа и да"набедите" единият компютър за домашен сървар, на който имате повече SATAпортове за прикачване на големи по обем дискове (поне 5-6 порта) Другият вариант е с NAS сървар, но и в двата случая въобще не можете да минете на "бюджетен"вариант.

И защо отново постът ми е червен, като няма нищо нередно в него? Това обръщение е към някой модератор!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, JKirilov написа:

Моят съвет е да започнеш едно разчистване папка по папка

Особено тия, които са на CD/DVD...
Хайде да започнеш да четеш, преди да се изпляскваш авторитетно и с апломб!
И кое е абсурдното? Да пусне едно сървърче на стара pc платформа, вместо да тръшва едни пари за NAS. С FreeNASNAS4FreeAmahi или друг софт.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Колев60 написа:

И защо отново постът ми е червен, като няма нищо нередно в него? Това обръщение е към някой модератор!

Аз нямам идея...Нищо не виждам нередно...одобрих го, но защо беше розов...не мога да ти отговоря.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някоя дума е хваната от филтъра. И май остава червен и след прередактиране. Модераторите само одобряваме, въпросите към шефа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Arthas Lich написа:

и да е нещо бюджетно

2 х Тошиба N300 10TB = ~1300 лв. И от без NAS. И то с малко останало свободно място за бъдещо събиране на информация. А WD Red са над 100 лева отгоре на диск. Как ти се струва "бюджета"? 

Виж, информацията ти е към 18TB и по-бюджетно решение за теб няма. 

Редактирано от rvp (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Под бюджетно имах предвид да не ме изстреляте в небето с нещо непосилно от към пари :dollars:

Аз се го мислех и представях нещо ТАКА - да взема 3-4 компютъра като хардуер нищо особено но всеки компютър да е със по 6 - 7ТВ HDD 

Цел - Да имам цялата информация на едно място и да имам достъп до нея! Прегледах горе споменатите NAS системи и мисля да се спра на тях, НАПЪЛНО МЕ УСТРОЯВАТ като замисъл,компактност и цел!

https://www.jarcomputers.com/Synology-DiskStation-DS620slim-_prod_NASSYNOLOGYDS620SLIM.html?ref=prod + HDD мисля ще ми свърши работа! Не бях чувал за тези NAS системи до сега!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Seagate по-скоро не. Много са рискови. Или Toshiba N300 или WD Red. Лично клоня към втория защото са по-студени и по-тихи, въпреки че са по-скъпи и по-бавни. Само гледай технологията на запис да е CMR. На официалните сайтове има информация.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, Arthas Lich написа:

15ТВ от горе споменатите и около 3000 диска

Това са грубо 30TB  + място за бъдещо съдържание - примерно 40TB. Т.е. 4х10-12TB

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Arthas Lich написа:

Прегледах горе споменатите NAS системи и мисля да се спра на тях, НАПЪЛНО МЕ УСТРОЯВАТ като замисъл,компактност и цел!

https://www.jarcomputers.com/Synology-DiskStation-DS620slim-_prod_NASSYNOLOGYDS620SLIM.html?ref=prod + HDD мисля ще ми свърши работа! Не бях чувал за тези NAS системи до сега!

Радвам се, че те въведох в един нов свят, но не бързай с избора и чети. Тоя примерно не става, работи с малки дискове само...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За сега горе-долу се явява решение!:clap:

NAS система минимум 4+ слота за HDD Toshiba-WS (3.5)  да внимавам (технологията на запис да е CMR) мисля си за HDD 4TB всеки като капацитет!В случай че нещо не достига пак място, повтарям гореспоменатата система! 

Имам добър компютър и докинг станция за HDD отварям кашона със HDD копирам някой HDD на компютъра,разделям и подреждам съдържанието после (HDD-4ТВ) копирам-примерно само Филми един,после друг само Игри и така нататък и зареждам готовите в NAS системата!

Като замисъл така трябва да е!Мерси за идеите!:cheers:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бафмааму! Arthas Lich, ако пиша на английски/руски/испански дали ще четеш с повече разбиране?

Избраният неправилно от теб

преди 7 часа, Arthas Lich написа:

не може да ползва

HDD Toshiba-WS (3.5) 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Това само като пример.

После, за да запазиш със сигурност 20ТВ на NAS, ти трябват над 40ТВ място! За целта прочети подробно за една от най-важните характеристики

• RAID 0 details-desc.gif
  • RAID 1 details-desc.gif
  • RAID 1+0 details-desc.gif
  • RAID 5 details-desc.gif
  • RAID 6 details-desc.gif
  • JBOD RAID

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, JKirilov написа:

...

• RAID 0 details-desc.gif
  • RAID 1 details-desc.gif
  • RAID 1+0 details-desc.gif
  • RAID 5 details-desc.gif
  • RAID 6 details-desc.gif
  • JBOD RAID

Кирилов, какво е сигурност. Какво разбираш ти под сигурност, какво разбира автора? И JBOD НЕ Е RAID. И с RAID5 примерно само с 4 диска 8ТБ имаш RAW 32TB и използваеми 24ТБ. Така че сметките ти са прекалено свободни разсъждения

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Основно разбрах замисъла, наясно съм че гореспоменатата система от JarComputers не става! 

Прочети ми отново мнението. Ако се касае всичко което имаш като терабайти за твое лично ползване и такова на семейството, това ти е метода на работа. Един комп за "сървар" на който купуваш 4 диска минимум по 4 терабайта. rvp ти е посочил марки на дискове. Изграждаш домашна мрежа със другите компютри в жилището и можеш след като си качил цялата информация да я ползваш от всеки компютър. Няма нищо сложно.  За  "сървара" ще ти трябва компютър на който имаш повече от 4 SATA porta + един малък за операционната система и софтуера, с който работиш непрекъснато. Има варианти на по малки по размер компютри  (SFF модели), които са с по 6 SATA порта и са на много сносни цени в зависимост от оперативната памет и процесора. Мога да ти дам и примери с линкове, при положение, че се спреш на такъв вариант. И още нещо, което в никакъв случай не би трябвало да забравяш.  Филми, концерти и музика с такъв обем въобще не е желателно да излизат в интернет пространството, защото ако не днес, утре ще те намерят. Знаеш как стоят нещата с авторските права, нали?

Аз точно така съм направил всичко в къщи и работи 3-4 години непрекъснато. Но това , ако си ограничен финансово би могъл да го изградиш във времето и поетапно. Иначе при всички случаи, парите ще са много. Ето 2 линка за компютри   и успех от мен!

Стандартна кутия  6 SATA порта    http://alphacom-bg.com/product/1525/bluechip-businessline-m-tower-i5-4570-8gb-500gb.html

SFF кутия   6 SATA порта                  http://alphacom-bg.com/product/1700/fujitsu-e420-sff-i5-4460-8gb-500gb-zabelezhki.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 54 минути, Колев60 написа:

Прочети ми отново мнението. Ако се касае всичко което имаш като терабайти за твое лично ползване и такова на семейството, това ти е метода на работа. Един комп за "сървар" на който купуваш 4 диска минимум по 4 терабайта. rvp ти е посочил марки на дискове. Изграждаш домашна мрежа със другите компютри в жилището и можеш след като си качил цялата информация да я ползваш от всеки компютър. Няма нищо сложно.  За  "сървара" ще ти трябва компютър на който имаш повече от 4 SATA porta + един малък за операционната система и софтуера, с който работиш непрекъснато. Има варианти на по малки по размер компютри  (SFF модели), които са с по 6 SATA порта и са на много сносни цени в зависимост от оперативната памет и процесора. Мога да ти дам и примери с линкове, при положение, че се спреш на такъв вариант. И още нещо, което в никакъв случай не би трябвало да забравяш.  Филми, концерти и музика с такъв обем въобще не е желателно да излизат в интернет пространството, защото ако не днес, утре ще те намерят. Знаеш как стоят нещата с авторските права, нали?

Аз точно така съм направил всичко в къщи и работи 3-4 години непрекъснато. Но това , ако си ограничен финансово би могъл да го изградиш във времето и поетапно. Иначе при всички случаи, парите ще са много. Ето 2 линка за компютри   и успех от мен!

Стандартна кутия  6 SATA порта    http://alphacom-bg.com/product/1525/bluechip-businessline-m-tower-i5-4570-8gb-500gb.html

SFF кутия   6 SATA порта                  http://alphacom-bg.com/product/1700/fujitsu-e420-sff-i5-4460-8gb-500gb-zabelezhki.html

Напълно съм наясно с авторските права и са си за  ЛИЧНО ПОЛЗВАНЕ! 

И да се върна на първия ти коментар по горе, смятам да го ползвам НАПЪЛНО OFFline - информацията мога да си я свалям с USB Memory, или Външен Харддиск!Наясно съм домашна мрежа свързани с други устройства в къщи ще но лесно НО НЕ ИСКАМ ТАКА!

Просто искам да си организирам работите, заемат излишно място в къщи нещата са събирани-събирани гореспоменатите ТВ са ориентировъчни!

Просто няма как да намеря нещо когато ми трябва!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, JKirilov написа:

с помощта на командата dir > Е:myCDs.txt (примерно)

https://support.microsoft.com/en-us/help/196158/how-to-create-a-text-file-list-of-the-contents-of-a-folder

да си направиш описание на съдържанието на всички папки, после търсенето е лесно с Edit -> Find.

Това прочете ли го?

Ето как изглежда част от списъка ми с видео:

Video.jpg

Разбира се, има и куп каталогизиращи програми, с които е още по-лесно...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване