Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

SylVestrini

Паркиране в част от двора на блок, която е моя собственост

Препоръчан отговор

Здравейте,

Реално притежавам около 15м2 от двора на жилищен блок (плащам данък за тях), които бих искал да използвам, за да паркирам автомобила си. Няма врата, през която да вкарвам колата, така че ще ми се наложи да съборя част от оградата, опасваща двора, за да сложа такава. Парцелът се намира в задната крайна ъглова част, така че паркирайки там няма да заруднявам никого да стигне безпрепятствено до жилището си. Какви разрешения ми трябват и има ли нужда от някакви подписи от собствениците в блока, за това ми начинание?

Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ти как разбра коя точно част от двора е твоята? Има ли някакъв план на разделение?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не можеш просто да събориш. На събрание кажи това си намерение, но и как ще сложиш врата.
Някой друг може да реши нещо да сади. И ти ще го премачкваш, 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слагаш си една или две антипаркинг стойки и си решаваш проблема. Няма нужда от врата

преди 10 минути, lightshadowmaker написа:

Някой друг може да реши нещо да сади.

На чужд терен?
Но е добре да се уведомят съсобствениците в блока. Заяви на домоуправителя намерението си - да свика общо събрание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако наистина имаш обособена част (въпреки че не стана ясно къде точно е "посочено"), никой не може да ти попречи да я ползваш, и не е нужно да искаш разрешение. Оградата е част от общата етажна собственост, за да направиш врата в нея, ще ти трябва решение на общото събрание. 

Друг е въпросът вече с нещата извън оградата. Ако има тротоар, той се явява общинска собственост. И може да ти трябва някакво разрешение да минаваш с кола през него, за да си стигаш до гаража. Не съм запознат как точно стоят нещата с това. Изчакай и други мнения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, DarkEdge написа:

Слагаш си една или две антипаркинг стойки и си решаваш проблема. Няма нужда от врата

Ако преминава през чужди имоти и премачка на съседката цветята, знаеш ли какъв сеир ще стане?
По-добре да си сложи собствена врата и да си го загради с колчета, ако е възможно. Всяка жаба да си знае гьола.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
току-що, lightshadowmaker написа:

премачка на съседката цветята

в твоя неговия имот без твое негово разрешение? Искам да видя тоя цирк

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, RudeBoy написа:

И може да ти трябва някакво разрешение да минаваш с кола през него, за да си стигаш до гаража.

Едва ли. Циментира една малка рампа и е той човека. 

току-що, DarkEdge написа:

в твоя имот без твое разрешение? Искам да видя тоя цирк

Това е заден двор на блок. Трябва да премине отнякъде с колата. Не четеш. А откъде ще премине? През съседните парцелчета в него двор.
Аз няма да съм доволен една кола, да стигне до мястото си, да премачква всичко по пътя си. Един вид излиза той има 15 квадрата, ама всичко друго трябва да му е частен път, защото не може да се употреби иначе, поради простата причина че ще премачква с колата всичко.
Представи си утре някой в средата да плесне беседка и той ще увисне с колата - няма да има откъде да мине. Колко са големи според теб тия дворчета?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едва ли. Циментира една малка рампа и е той човека. 

И трябва само някой да се жалва/сигнализира Общината...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И трябва само някой да се жалва/сигнализира Общината...

Пред повечето гаражи на блокове има някакъв тротоар. Смяташ ли, че всеки има разрешение да си вкарва колата през тротоара?

преди 26 минути, DarkEdge написа:

Но е добре да се уведомят съсобствениците в блока. Заяви на домоуправителя намерението си - да свика общо събрание.

Не е добре, а е задължително. Аз лично веднага бих надигнал вой, ако някой ми събори оградата и почнат да влизат бездомни кучета и клошари спокойно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Караш ме да гадая? Всичко е в сферата на догадките без визуализация на терена
Останалото е почесване на клавиатури

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на отзовалите се с мнения по въпроса!

@RudeBoy Имам нотариален акт за собственост.

Въпросната част е крайна, т.е. за да вляза/стигна до нея не смятам да прекосявам общите части, а да сложа врата точно отпред. Влизайки няма да преминавам и през тротоар, защото точно отвъд оградата е тясна част от асфалтово междублоково пространство, където минават коли, но не паркират и не биха ми пречили да влизам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Караш ме да гадая? Всичко е в сферата на догадките без визуализация на терена

Предполагам. На база на дворчета, които съм виждал.

преди 1 минута, SylVestrini написа:

Въпросната част е крайна, т.е. за да вляза/стигна до нея не смятам да прекосявам общите части, а да сложа врата точно отпред.

Повдигни го на общо събрание. Увери ги, че ще направиш врата. Иначе едва ли някой ще се навие на дупка в оградата.
Огледай дали ще можеш да вкарваш колата въобще.  Огради си го с колчета, за да е ясно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполагам. На база на дворчета, които съм виждал.

Чиста проба почесване

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, DarkEdge написа:

Чиста проба почесване

Твоето също. Спри се.
------
До автора - разрешение от общото събрание смятам, че ще е достатъчно. Копираш си го обезателно. Ти не намесваш общината, че да й искаш разрешение за нещо. Това е устройство на заден двор в частен имот. И оградата не я премахваш цялата, разрешение за ограда не ти трябва.
Надявам се, че пътчето е урегулирано, щото иначе утре някой може да го загради! Разпитай!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От разговори с близки в миналото бях останал с впечатлението, че трябва искам разрешение от общината, което би било по-голямото неудобство. Иначе ще уведомя съсобствениците за намеренията си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, SylVestrini написа:

От разговори с близки в миналото бях останал с впечатлението, че трябва искам разрешение от общината, което би било по-голямото неудобство. 
Иначе ще уведомя съсобствениците за намеренията си.

Не виждам защо трябва да искаш разрешение от общината, за да ремонтираш съществуваща ограда на частен имот.
Ти няма да строиш там, така че с физическото поставяне на една кола отгоре не му променяш предназначението.
Все пак разпитай!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да е ясно на чия собственост е направена оградата и кой е собственик на оградата.Тази врата трябва да се съгласува със собственика на оградата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не забравяме ,че вратата е тип ограда....Щом има натурален акт и право над тези 15м2...стига собствениците да нямат нищо против..няма проблем да се направи ..реконструкцията в оградата..И между другото -първо обсъди намеренията си с тези,с които споделяш имота...иначе ще береш много ядове...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, ivan_pop написа:

Трябва да е ясно на чия собственост е направена оградата и кой е собственик на оградата.Тази врата трябва да се съгласува със собственика на оградата.

Това само ако е давал изрично, писмено съгласие, да бъде направена тази ограда.  Ако не, просто я маха. Като цяло, на автора не са му нужни никакви разрешения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, DarkEdge написа:

На чужд терен?

Защо чужд терен? Неговата част е в края, а останалата преди тоя край също е на някого, а ако е твоя и ти решиш нещо да сложиш там, този ще минава с каруцата си през твоите неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, DarkEdge написа:

Към теб и всички разсъждаващи:

Не бъркайте собствеността върху земята и етажната собственост!
Правомощията на ЕС са само вътре в сградата - до размера на „отстъпеното право на строеж“, тоест „застроената плащ“!

преди 7 часа, RudeBoy написа:

Оградата е част от общата етажна собственост, за да направиш врата в нея, ще ти трябва решение на общото събрание. 

Не съм съгласен - оградата е на парцела, не на сградата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Bubbles написа:

Защо чужд терен?

Защото не четеш - визирах комшийката, насадила китките на неговия терен! За нея той е чужд.

преди 2 минути, jhoro написа:

Към теб и всички разсъждаващи:

Не бъркайте собствеността върху земята и етажната собственост!
Правомощията на ЕС са само вътре в сградата - до размера на „отстъпеното право на строеж“, тоест „застроената плащ“!

И оградата, минаваща върху неговия парцел е негова, да? Нищо, че явно е незаконна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото не четеш - визирах комшийката, насадила китките на неговия терен! За нея той е чужд.

Да - за другите, неговата собственост е „чужда“!

И оградата, минаваща върху неговия парцел е негова, да? Нищо, че явно е незаконна.

Щом е върху неговата собственост - значи е негова! Щом не се знае на кого е и защо е там 

Цитат

Чл. 92. Собственикът на земята е собственик и на постройките и насажденията върху нея, освен ако е установено друго.
Закон за собствеността

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...