Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Днес след спиране на тока дъртият ми компютър отказа да се включи, дава само следния код 1-3-3-1. Проверих и се оказва, че е проблем с някаква си DRAM, или иначе казано, поне доколкото разбрах от намереното в нета е заминало дъното. Та реших, че е време да сглобя нещо по-свежо. Искам да знам тези компоненти пасват ли добре един към друг?

https://m.emag.bg/dynna-platka-asus-socket-am4-prime-a320m-k/pd/DTGJ7DBBM/?ref=fav_pd-title

https://m.emag.bg/procesor-amd-ryzen-3-1200-3100mhz-10mb-socket-am4-box-yd1200bbaebox/pd/DYLV8KBBM/?ref=fav_pd-title

https://m.emag.bg/pamet-corsair-vengeance-lpx-black-8-gb-ddr4-3000-mhz-cl16-cmk8gx4m1d3000c16/pd/D4JRTVBBM/?ref=fav_pd-title

Също така искам да знам старите ми хард дискове, ако не се лъжа SATA II ще са съвместими с това дъно?

300W захранване, дали е достатъчно за този хардуер? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сата са обратно съвместими така че нямаш грижи. Процесора е стария 1200 така че дъното няма да има нужда от обновяване на биоса.

300W захранване е много общо понятие така че и отговора може да е подвеждащ. Ако е читаво и видеокартата не иска допълнително захранване ще се справи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Roujin Z написа:

Сата са обратно съвместими така че нямаш грижи. Процесора е стария 1200 така че дъното няма да има нужда от обновяване на биоса.

300W захранване е много общо понятие така че и отговора може да е подвеждащ. Ако е читаво и видеокартата не иска допълнително захранване ще се справи.

Мисля че е читаво на Fujitsu. От стария компютър имам една Nvidia GT 730, но нея май няма смисъл да я поставям, защото е стара, слаба и сигурно на нивото на вградената. Аз като цяло игри не играя и не товаря компютъра особено. 

Искам и да попитам при изредените честоти на дъното след 2933 и 3200 има "(ОС)" това какво ще рече?

Сред изредените честоти не видях точно 3000, това нали не е проблем? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вградена няма така че ще ти трябва. GT 730 няма да е проблем за захранването.

Ще работи на 2933MHz.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Roujin Z написа:

Вградена няма така че ще ти трябва. GT 730 няма да е проблем за захранването.

Ще работи на 2933MHz.

Ясно. А обозначението (ОС) след последните 2 от изредените честоти какво означава? Че ще работи само на 1 от двата слота или нещо друго? Ако реша да добавя още една такава рам ще има ли проблем?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-добре добави 30лв. и вземи дъно с чипсет b450. Пример - https://www.emag.bg/dynna-platka-msi-socket-am4-b450m-pro-m2-max/pd/DC4X2BMBM/?X-Search-Id=045aebbf45df9ca0c0b6&X-Product-Id=55959468&X-Search-Page=1&X-Search-Position=1&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Изборът на процесор също не е от най-добрите. Ако това е максималният ти бюджет поне вземи новия 1200 AF (12nm) https://www.speedcomputers.biz/amd-ryzen-3-1200-af-am4-protsesor/

Относно RAM-та е хубаво да са 2 плочки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам определен бюджет, просто не смятам за рационално да плащам за мощен компютър, чиито възможности няма да са ми потребни. Аз игри не играя, друг тежък софтуер не ползвам и по тази причина сметнах въпросните компоненти за достатъчни. Само рамта се чудя, дали не е малко.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Soviet Soldier написа:

Мисля че е читаво на Fujitsu.

Дали ще можеш да го включиш на стандартно дъно? По-добре го снимай или дай точния модел от етикета, най-сигурно го смени.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Raze написа:

Дали ще можеш да го включиш на стандартно дъно? По-добре го снимай или дай точния модел от етикета, най-сигурно го смени.

Като цяло може да не пасне дъното в кутията на Fujitsu-то, също е вероятно и захранването да не стане, но аз планирам да го построя в кутията на един друг, който изгоря от токов удар. Кутията и дъното са Asus, бяха и те с AMD процесор, като цяло в тях ще заспи. За жалост неговото захранване замина и е вероятно, като събирам компютър да е с ново захранване. 

Снощи успях да подкарам Fujitsu-то, разглобих го, почистих го добре и тръгна. Подозирам, че някоя рам прави тия проблеми, но няма да се занимавам да го възстановявам, защото вече е доста стар и бе взет, като временен вариант, след като изгоря стария, но потвърди поговорката, че временните неща остават най-дълго. В момента не мога да го снимам, но намерих в google изображение на сходен, като външност. Ето така изглежда: 
fe618ebd8d8486a3e1a98d763ef8fb79.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, Soviet Soldier написа:

Нямам определен бюджет, просто не смятам за рационално да плащам за мощен компютър, чиито възможности няма да са ми потребни. Аз игри не играя, друг тежък софтуер не ползвам и по тази причина сметнах въпросните компоненти за достатъчни. Само рамта се чудя, дали не е малко.

Мощен и добър компютър са доста различни неща. Ако искаш компютър, който да те изкара в следващите години не е лоша идея да вложиш малко повече. Моите впечатления за Windows (ако ще си с тази ОС и по-точно 10) са, че са нужни 4-ядрен процесор, 8GB RAM и SSD. Това е минимум за нормално ползване (лично мнение). Това не означава, че с двуядрен процесор 4GB RAM и без SSD няма да върви! Та ако парите не са проблем помисли за 1600 AF, който е 6/12 процесор (около 200лв. е), но си струва инвестицията + че върви и с по-добрия охладител (Wraith Spire).

Колкото до RAM-та както казах за нормална работа 8GB са минимум и в същото време достатъчно. Със сигурност няма да сгрешиш ако вземеш 16GB и ще си решиш въпросът с RAM-та докато не решиш да минеш на DDR5 след години. Важното е да са с висока честота 3000/3200MHz и да са два модула (за предпочитане) и тъй като дъното, което си избрал и което аз ти препоръчах са с 2 слота трябва да решиш да вземеш 2х8GB (най-добрият вариант), 2х4GB и така да си запълниш слотовете или само 1 модул от 8GB и при нужда да сложиш още един в бъдеще.

преди 23 часа, Soviet Soldier написа:

Ясно. А обозначението (ОС) след последните 2 от изредените честоти какво означава? Че ще работи само на 1 от двата слота или нещо друго? Ако реша да добавя още една такава рам ще има ли проблем?

Самото съкращение идва от Overclock и означава официално поддържана максимална честота от производителя.

Така като гледам снимката, нещата си плачат за една нова цялостна конфигурация, като се преместят само дисковете и видеокартата (тъй като няма вградена процесора)..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, tepmu написа:

Мощен и добър компютър са доста различни неща. Ако искаш компютър, който да те изкара в следващите години не е лоша идея да вложиш малко повече. Моите впечатления за Windows (ако ще си с тази ОС и по-точно 10) са, че са нужни 4-ядрен процесор, 8GB RAM и SSD. Това е минимум за нормално ползване (лично мнение). Това не означава, че с двуядрен процесор 4GB RAM и без SSD няма да върви! Та ако парите не са проблем помисли за 1600 AF, който е 6/12 процесор (около 200лв. е), но си струва инвестицията + че върви и с по-добрия охладител (Wraith Spire).

Колкото до RAM-та както казах за нормална работа 8GB са минимум и в същото време достатъчно. Със сигурност няма да сгрешиш ако вземеш 16GB и ще си решиш въпросът с RAM-та докато не решиш да минеш на DDR5 след години. Важното е да са с висока честота 3000/3200MHz и да са два модула (за предпочитане) и тъй като дъното, което си избрал и което аз ти препоръчах са с 2 слота трябва да решиш да вземеш 2х8GB (най-добрият вариант), 2х4GB и така да си запълниш слотовете или само 1 модул от 8GB и при нужда да сложиш още един в бъдеще.

Самото съкращение идва от Overclock и означава официално поддържана максимална честота от производителя.

От години ползвам Windows 8.1, но знам, че тази ОС е остаряваща, даже вече не излизат драйвери на Nvidia-та за нея. Преди 8-цата ползвах XP до момента, в който бе критично остарял и нямах друг избор, освен да пробвам нова ОС. Към момента 8.1 ми върши работа, макар че съм се замислял за преминаване към 10-ка. Иначе съм съгласен, че в днешно време с по-малко от 8 рам компютъра няма как да функционира адекватно, дори и с Windows 8.1. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-малкото вземи актуалния 1200 ако ще е четири ядрен както те посъветва tepmu. Старият е AE новият AF (това се отнася и до 1600 ако решиш да взимаш 6 ядрен).

Ето едно бързо ревю; https://hardwarebg.com/93036-ryzen-3-1200-af/

Самият процесор не е по-скъп но разбира се зависи от къде ще го купиш - https://www.speedcomputers.biz/amd-ryzen-3-1200-af-am4-protsesor/

п.с. Желателно е да вземеш нещо с актуален биос като MAX серията на MSI (да има MAX в името на дъното).

https://www.msi.com/blog/msis-max-motherboard-lineup

https://www.speedcomputers.biz/msi-b450m-a-pro-ma-matx-dnna-platka/

https://www.speedcomputers.biz/msi-b450m-pro-m2-max-am4-matx-dnna-platka/

https://www.speedcomputers.biz/msi-b450m-pro-vdh-max-am4-matx-dnna-platka/ 

Третото бих го нарекъл нормално дъно за домашно ползване но ти си знаеш...

Ето и памет на по-нормална цена така ще можеш да вземеш и нормално дъно ако парите са чак такъв проблем - https://www.speedcomputers.biz/gskill-aegis-8gb-ddr4-3000mhz-pamet/

За тия пари има и варианти на 3200MHz но са с кофти тайминги отделно за теб не е от значение. Доколкото разбрах се ползва за нет и филми така че е излишно да се наливат пари.

Съществена разлика ще усетиш със SSD така че ако нямаш такова мисли в тази посока.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно. Благодаря ви за информацията.

Колкото до SSD, наясно съм, че са доста по-бързи. Евентуално, като спрат поддръжката на Windows 8.1 и ми се наложи да мина на друга ОС ще взема SSD. А от към надеждност SSD, как са в сравнение с HDD? 
Идеята ми бе просто да сглобя по-мощен хардуер, но в дисковете ми всичко да си е, както съм го оставил. Иначе с нова ОС и да си върна всичко, както е било сигурно ще трябва да си изгубя цял ден. Колкото до бюджета не ми е проблем и 1000 да отделя, но не виждам особен смисъл, защото го ползвам предимно за интернет и друг лек софтуер. Да, реално по-мощният компютър ще ми върши работа на теория по-дълго време, но както споменах по-горе, вече съм си патил и заминаха 880лв на вятъра след токов удар. Последните проблеми, които имах също бяха в резултат на това, че тук спира тока поне 2 пъти в същия ден и накрая просто не пожела да се включи. Преди години с XP беше още по-зле, него го преинсталирах буквално по няколко пъти на година, защото често след прекъсване на захранването самата ОС умираше. При 8.1 този проблем го няма или поне на мен не ми се е случвало. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая по-добрия процесор струва същите пари така че не става въпрос да даваш повече пари а да вземеш по-доброто за същите.

Паметта е същата работа като избраната но по-евтина което ще ти позволи да закупиш по-надеждно дъно и крайната сума да е подобна.

Читавите захранвания имат куп защити вкл. стабилизират напреженията в някви норми за да се избегнат дефектирали дъна, хардове и т.н. отделно се избягват внезапни рестарти.

SSD-то е полезно във всеки аспект тъй като всичко става по-бързо. Не говорим за игри по-скоро за всичко останало.

Например в твоя случай ако имаш 4 ядрен Хасуел на 7 години би било много по-полезно да му сложиш SSD от колкото да сменяш платформата.

Аз лично дори да ми трябва друга машина бих взел втора ръка Хасуел от фирма с гаранция до 300 лв. вместо да купувам нов четири ядрен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Roujin Z написа:

Читавите захранвания имат куп защити вкл. стабилизират напреженията в някви норми за да се избегнат дефектирали дъна, хардове и т.н. отделно се избягват внезапни рестарти.

Може ли да препоръчате няколко читави захранвания? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 17.07.2020 г. в 23:37, Soviet Soldier написа:

От години ползвам Windows 8.1, но знам, че тази ОС е остаряваща, даже вече не излизат драйвери на Nvidia-та за нея. Преди 8-цата ползвах XP до момента, в който бе критично остарял и нямах друг избор, освен да пробвам нова ОС. Към момента 8.1 ми върши работа, макар че съм се замислял за преминаване към 10-ка. Иначе съм съгласен, че в днешно време с по-малко от 8 рам компютъра няма как да функционира адекватно, дори и с Windows 8.1. 

Ако говориш за видеокартата, която спомена по-горе NVIDIA GeForce GT 730 все още си излизат драйвери за нея последните са от 9 юли 2020г., тъй като desktop картите се поддържат по-дълго време. Пример същата карта за лаптоп вече над година няма нови драйвери. Драйверът е за 8.1 х64 версия, х86 наистина не се поддържа.

Помисли за слагането на гръмоотвод на покрива, където живееш https://tashev-galving.com/cat/400301/Гръмоотводи?show=20

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Slavqn BG
      Здравейте! Наскоро си смених рам паметта и компютърa не се стартирва. Начина по който се пуска компютърa е че трябва преди всяко пускане да се изкарва и вкарва  рамта за да може да се стартира. Рамта е на Patriot Viper 2x8 GB Kit (16GB) 3600MHz . Дъното ми е на MSI H310M Gaming Plus което подържа до 2666Mhz. След ъпдейтване на BIOS-a продължава да прави този проблем. Ъпдейтнат е до версия  - E7B28IMS.190
      Благодаря предварително и се извинявам ако вече има подобна тема.
    • от bissko
      Зравейте,
      Компютърната конфигурация е:
      Дъно: ASROCK B250M PRO 4
      Процесор:PENTIUM G 4560
      Хард: SSD KINGSTON 480 GB
      Рам: KINGSTON 8 GB
      Видео: ASUS RX 470 8 GB
      Захранване:  CORSAIR RM 650 X
      REV.  на биоса  на дъното показва,че е B 2.50
      Питането ми е,ако реша да сложа процесор i3 8100  трябва ли да се актуализира БИОСА  на дънната платка или той сам се актуализира

• от Vasil Donchev
      Процесора ми подържа 2933mhz ддр4, но изобщо не забелязах че рамта която съм купил е 3000mhz, дали ще тръгне като я сложа? 
    • от SashoTo11
      Искам да видя мнения,защото не съм най-големият специалист.БЛАГОДАРЯ ВИ!
    • от DKaraivanov
      Здравейте !
      Публикувам темата в раздел дъно, тъй като бях наумил да купувам определна видеокарта, но след прочитане на спецификациите на дъното съм раздвоен.
      Конфигурацията е на 4-5 години и навремето имах идеята да я ъпгрейдна след време, но този ъпгрейд така и не се случи, но сега реших малко да я засиля и имам нужда от съвет.
      Та, дъното е - AsRock FM2A88M - HD + R3.0 , на него използвам процесор АМД а10 7870к с вградената видео и 1х8гб Рам 1600мхца.
      Бях решил да закупя видеокарта amd rx470, да разкарам едната плочка рам и на нейно място да сложа 2х4гб 2400мхца, но до колкото виждам в отдел "Видео" на спецификациите на дъното пише, че поддържа до 2гб shared memory, това означава ли че поддържа видеокарта до 2гб рам ? И ако да кой е най-добрият избор според вас на 2гб видеокарта и 2х4гб рам 2400 мхца ще е по-добре ли от 1х8гб 1600мхца.
      Поздрави !
  • Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване