Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Моля за съвет,между два модела ssd кое да избера,ще го ползвам като hdd филми с висока резолюция блурей 4к,снимки,музика и т.н. kingston kc600 1tb или crucial mx500 1tb. И другата ми дилема е дали да са m.2. или sata.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За m.2 трябва да имаш свободен такъв слот на дъното. Ако вече имаш такова SSD, много вероятно е второто да няма как да го сложиш или ако го сложиш на втория слот ще работи като SATA, като в това време няма да можеш да ползваш някои от SATA портовете си. Прочети си упътването на дънната платка за повече информация. Дисковете, които си избрал, са SATA и няма общо взето разлика кой ще избереш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SSD на което да записваш филми е голяма глупост,  да не говорим че честите запис и изтриване на клетките износват ресурса на SSD-то, ами и като пукне си заминава с всичките филми, снимки и т.н. инфо на него. При мене на SSD-то e само Windows-a и няколко програми, всичкото инфо, филми, снимки и т.н е на два 4ТБ харда.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, ined написа:

SSD на което да записваш филми е голяма глупост,  да не говорим че честите запис и изтриване на клетките износват ресурса на SSD-то, ами и като пукне си заминава с всичките филми, снимки и т.н. инфо на него. При мене на SSD-то e само Windows-a и няколко програми, всичкото инфо, филми, снимки и т.н е на два 4ТБ харда.

SSD, HDD - риска е един и същ. А и SSD дисковете отдавна нямат проблеми със записите, това са митове от първите дискове, които бяха много ограничени от към това. Още повече, че SSD са много по-защитени от удари, сравнено с HDD.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Даже са по издръжливи SSD-тата за това им дават 5 години гаранция докато на старите хардове само по 2 год. гаранция.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, Raze написа:

SSD, HDD - риска е един и същ. А и SSD дисковете отдавна нямат проблеми със записите, това са митове от първите дискове, които бяха много ограничени от към това. Още повече, че SSD са много по-защитени от удари, сравнено с HDD.

Единствения мит свързан SSD-та е "че са по-надеждни от хардовете щото нямали механични части". Не знам с по колко SSD месечно имате работа, но при мене са около 50~100 на месец и да ви кажа, че и тези на Intel и Samsung с по 5 години гаранция също се случва да се скапват още преди да е изтекла, особенно тея новите QLC-та. И няма проблем с гаранцията, вносителите си знаят стоката и ги подменят без никакви въпроси, ама клиента обикновенно пие една студена вода за данните щото много рядко се случва така да се повреди едно SSD, че да може да се чете.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами аз пък съм виждал чисто нови механични дискове на лаптопи да умират до дни/седмици от покупката, така че с всяка техника има риск. Важно е да се прави периодичен backup на важната информация на поне 2-3 отделни и независими носителя, другото си е късмет.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Sepia11111 написа:

Моля за съвет,между два модела ssd кое да избера,ще го ползвам като hdd филми с висока резолюция блурей 4к,снимки,музика и т.н. kingston kc600 1tb или crucial mx500 1tb. И другата ми дилема е дали да са m.2. или sata.

За нещата, които си изброил/а и HDD ще ти свърши чудесна работа, но ако държиш да е SSD за m.2 трябва да имаш такъв слот на дъното. Ако нямаш може само SATA. Ако е SATA разлика в бързината няма да усетиш, за това изборът ти трябва да е между марка (за мен от двата, които си дал/а Kingston е по-реномираната) и най-вече гаранционния срок (ако единия е с 3, а другия с 5, взимаш този с 5).

Единствените минуси на SSD-та са цената и че веднъж повреди ли се е много по-трудно и скъпо да си възстановиш данните.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, tepmu написа:

Ако нямаш може само SATA. Ако е SATA разлика в бързината няма да усетиш,

И това се превърна в мит.............еми усеща се разлика,аз бях допреди 8 мес. със сата ссд,а вече съм със NVme и макар,че разликата не е такава ,каквато усетих след смяната на hdd със ssd диска,то я има и при желание се усеща,сега доколко това е важно и доколко е въпрос на вглеждане е друга тема,но спрете с това ,че разлика няма.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12.08.2020 г. в 19:48, ined написа:

Не знам с по колко SSD месечно имате работа, но при мене са около 50~100 на месец

С какво се занимаваш? Ако не е тайна. И какво означава "имате работа"? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също смених висок клас SATA SSD Samsung 850 EVO 500GB с M.2 ADATA SX8200 Pro 512 GB и не откривам разлики изобщо, машината си работи по същия начин. Други компоненти не съм сменял, дъното, процесора и видеокартата си останаха същите. Може би ако се премине от някой нисък клас евтино SSD към по-висок клас M.2 ще има осезаема разлика или ако се работи с много големи файлове, но аз не откривам такава.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Raze написа:

Аз също смених висок клас SATA SSD Samsung 850 EVO 500GB с M.2 ADATA SX8200 Pro 512 GB и не откривам разлики изобщо, машината си работи по същия начин. Други компоненти не съм сменял, дъното, процесора и видеокартата си останаха същите. Може би ако се премине от някой нисък клас евтино SSD към по-висок клас M.2 ще има осезаема разлика или ако се работи с много големи файлове, но аз не откривам такава.

ADATA SX8200 Pro при мен беше същото като скорост с SATA SSD обаче като му сложих Samsung 970 EVO  и се усети бързината.Адатата са с калпав контролер и според мен от там идва забавянето.Самсунг си пуснаха и ъпдейт на фърмуера което още повече го забърза.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никакво забавяне нямам, скоростите са почти като в характеристиките и са няколко 4+ пъти по-високи от SATA. Просто разлика при зареждане на ОС, игри или при работа не откривам, освен при benchmark.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 13.08.2020 г. в 21:01, Слави Маринов написа:

И това се превърна в мит.............еми усеща се разлика,аз бях допреди 8 мес. със сата ссд,а вече съм със NVme и макар,че разликата не е такава ,каквато усетих след смяната на hdd със ssd диска,то я има и при желание се усеща,сега доколко това е важно и доколко е въпрос на вглеждане е друга тема,но спрете с това ,че разлика няма.

Ако беше прочел цялото изречение щеше да видиш, че говорих между 2 SATA диска, а не между SATA и NVMe. Иначе да разлика има, но изобщо не е толкова голяма поне примерно при зареждане на ОС и игри. За някои програми вече има по-голяма разлика и там вече може да се усети.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване