Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Раздяла на парцел и поставяне на ограда

Препоръчан отговор

Здравейте, имам следния казус, живея в наследствена къща от два етажа, като първия етаж е мой, а втория на роднини, етажите са разделени с отделни входове, имаме и голямо дворно място, което е разделени на две, но между нас си не по документи! Проблема е, че с роднините не се разбираме, заради българския манталитет, злоба и завист, иначе нищо не съм им направил, поставят ми яйца, уш ми прават Маги, конци ми връзват по вратите играят си с търпението ми и това го правят, като ме няма вкъщи предложих да вдигнем ограда, довар 2м. Нито те да ме гледат, нито аз, но вдигнаха огромен скандал с тях не може да се разговаря нормално и не са съгласни! Етажите от къщата са разделени документално, още от баба ми едно време, но двора не, има ли някакъв начин по съдебен път да се раздели и да вдигна ограда 2м височина, без тяхното съгласие, ако може някой да помогне ще съм благодарен!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има минимални изисквания за размер (квадратура) на парцели, както и лице към улица.

Дай 20 лв за консултация, по форуми не става.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, RudeBoy написа:

Първо раздели двора по документи, след това строй дУвари. За целта - консултирай се с адвокат.

Правилно!

Другия вариант - Продаваш им твоя дял или изкупуваш техния, с такива хора живот нема, аз също никога не съм успявал това да го разбера, но си ги има такива.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

След като оправиш нещата документално, провери какви бяха изискаванията за дувара. Ако градиш нещо по сериозно може да ти трябват разрешителни,планове, скици и тн. и тн.Аз уж нямам проблеми с  "добрата" ми комшийка и роднина да почна  стена.А тя ме чакаше   да се изръся  с пари, и да пусне жалба,ю за да бутам каквото съм направил...Същата тази не и мина номера с друг комшия, и просто му поливаше основите на дувара докато не падна...Аз си реших проблема с мрежа и декоративни  храсти.Кой знае твойте роднини/гадни какво ще ти измислят.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

След като оправиш нещата документално, провери какви бяха изискаванията за дувара.

Как „какви” - то си пише, чл. 48 от ЗУТ.
До 0,6 метра височина на плътната част - без съгласие, над тази височина се иска съгласие от съседа.

Моят съвет е - вместо два отделни парцела (което не е сигурно, дали може) - учредете си право на ползване на половинките. И сложете мрежа между частите.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дели двора и слагай ограда, че при подобен случай на един приятел "родата" от другата врата му счупиха главата от бой и сега се съдят. Колкото по-бързо оправиш това, толкова по-добре. Има една поговорка, че роднините се карат или за имоти, или за пари.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще се консултирам с адвокат, знам че във форуми не се решават такива проблеми, но знам, че има и доста запознати хора със законите, затова и писах тук. Значи по закон, когато е разделени двора по документи, мога да сложа 0,6м. дуварче и нагоре евентуално мрежа и след това изкуствени храсти плет, за да не се гледаме, ако е така пак ще ми свърши работа до някъде, благодаря на всички включили се и не пожелавам на никои такива роднини и съседи!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване