Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Въпрос за диоптрична регулировка на фотоапарат

Препоръчан отговор

Здравейте!

Купих си Канон 800D наскоро. Поразучих го. Не разбирам обаче излиза ли някъде информация за диоптричните настройки. Бутонът е едно зъбчато колелце точно над визьора. Мисълта ми е как да разбера на какви стойности е. Във визьора виждам как се променя изображението при различните позиции, но...

Благодаря предварително!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Станислава Желева написа:

излиза ли някъде информация за диоптричните настройки

Не.

Въртиш колелцето в двете посоки, докато започнеш да виждаш ясно буквите и цифрите във визьора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, RudeBoy написа:

Не.

Въртиш колелцето в двете посоки, докато започнеш да виждаш ясно буквите и цифрите във визьора.

Т.е. нагласям си го според вкуса- дали да е по-замъглено или по-остро изображението. Защото това влияе и на крайния резултат на кадъра. Тествах го и забелязах разлика.

преди 1 час, JKirilov написа:

Не го разбирам това, освен ако Канон-ът не е с очила? ;)

Цитирай написаното в Ръководството?

Други ме разбраха...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също, видиш ли Желева - бегай бърдзо! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Станислава Желева написа:

Т.е. нагласям си го според вкуса- дали да е по-замъглено или по-остро изображението.

Резултатът зависи от състоянието на очите - ако се регулира без очила, а са необходими за четене.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Станислава Желева написа:

Защото това влияе и на крайния резултат на кадъра. Тествах го и забелязах разлика.

Не, това е невъзможно. Диоптричната корекция влияе само на това, което виждате във визьора, и не се отразява на точността на фокуса, или на някакви други параметри на изображението. 

Единствено е възможно да има разлика ако снимате на ръчен фокус, през визьора. Което аз не бих правил на 800D. Дори и да ползвам ръчнофокусни обективи, бих фокусирал чрез дисплея.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, RudeBoy написа:

Не, това е невъзможно. Диоптричната корекция влияе само на това, което виждате във визьора, и не се отразява на точността на фокуса, или на някакви други параметри на изображението. 

Единствено е възможно да има разлика ако снимате на ръчен фокус, през визьора. Което аз не бих правил на 800D. Дори и да ползвам ръчнофокусни обективи, бих фокусирал чрез дисплея.

Да, точно така. Защо пък не през визьора? Разбира се, има случаи, в които през дисплея, но не винаги. Интересуваше ме дали има някаква скала, но, оказва се, няма. Стана ми ясно. Благодаря!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Станислава Желева написа:

Защо пък не през визьора? 

Ами, и точно заради това, което обсъждаме :) . Окото може да сгреши, като гледа през една малка дупчица светлина, преминала през обектива, фокусния екран, и отразила се от система от огледала. Особено ако зрението не е идеално, и имате някакъв диоптър. Докато прии фокусиране в LiveView, на дисплея, имате помощни средства. Можете да зуумнете на 100% образа, при което виждате абсолютно точно къде е фокусът, и то на голям 3" екран. 

Но аз просто не бих ползвал ръчен фокус на този модел. Който е с една от най-добрите автофокусни системи в LiveView изобщо - матрицата е изработена по технологията Dual Pixel AF. Тя е бърза и безпогрешна, и е грехота да не се използва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, RudeBoy написа:

преди 5 часа, RudeBoy написа:

Ами, и точно заради това, което обсъждаме :) . Окото може да сгреши, като гледа през една малка дупчица светлина, преминала през обектива, фокусния екран, и отразила се от система от огледала. Особено ако зрението не е идеално, и имате някакъв диоптър. Докато прии фокусиране в LiveView, на дисплея, имате помощни средства. Можете да зуумнете на 100% образа, при което виждате абсолютно точно къде е фокусът, и то на голям 3" екран. 

Но аз просто не бих ползвал ръчен фокус на този модел. Който е с една от най-добрите автофокусни системи в LiveView изобщо - матрицата е изработена по технологията Dual Pixel AF. Тя е бърза и безпогрешна, и е грехота да не се използва.

Благодаря! Ползвам го на лайв вю. Даже със старото апаратче основно така и имам навика. Просто с новата машинка все още се запознавам и пробвам различни неща. Искам да зная какво прави всяко нещо. 

Бяхте ми много полезни.

Благодаря сърдечно!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване