Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Разделяне между наследници на гора попадаща в Натура 2000

Препоръчан отговор

И двамата ми родители се водят наследници на гори попадащи в натура 2000. Когато са се опитали да си оправят наследствата са им казали, че такава гора не може да се разделя на по-малки квадратури и да си сменя собствеността. В резулта на това са си разделили само недвижими имоти и обработваеми земи. Въпроса ми е не би ли трябвало ако тези гори не могат да станат наша собственост поне да може да ги продадем на държавата/министерсво/горско стопанство? Как така ако имаш гора в тази натура се оказва, че отива в небитието?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По закон нямаш право да продаваш/отдаваш под наем земи попадащи в зоната Натура 2000.

Цитат
  • Какви компенсации ще получа за това, че земите и горите ми попадат в Натура 2000?

По „Програма за развитие на селските райони (2014-2020г.)”, мярка 12 Плащания по Натура 2000 и Рамковата директива за водите е предвидено всички земеделски стопани, чийто земи попадат в обхвата на мрежата Натура 2000 могат доброволно да се включат в тази мярка и да получат съответните компенсации.

Мярката 12  се състои от три основни под-мерки.

Подмярка 12.1. Компесаторни плащания за земеделски площи в Натура 2000.

Подмярка 12.2. Компесаторни плащания за гори в Натура 2000.

Подмярка 12.3. Компесаторни плащания за земеделска площ в речен басейн с план за управление.

https://www.moew.government.bg/bg/priroda/natura-2000/natura-2000-v-bulgariya/naj-chesto-zadavani-vuprosi/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква е целта на занятието? Колко декара е и какви дървета са там? Ако искате да добивате дърва и да продавате има ред - ще ти го кажа. Няма смисъл да раздробявате, за всеки парцел ще трябват отделни докъменти и разходи. 

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Целта на занятието е:
Майка ми и двама нейни първи братовчеди са наследници на земя от дядо ми и чичо ми. Нямат обаче нотариални актове на тяхно име. В поземлената комисия им казали че земята попада във въпросната натура и не може да си сменя собствеността и да се дели на парчета. В дадения по-горе линк въобще не пише такива неща. Тази гора е едно от много малкото неща останали от бедния селски живот на дядо ми като наследство и ми се струва нелогично просто да отиде в неясно състояние и собственост заради някакви натури, които съдейки по линка горе се тълкуват неадекватно във въпросната поземлена комисия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нотариален акт от дядо ти има ли?
Изобщо някакъв нотариален акт има ли?
Земя от Натура 2000 няма как да разделиш а и не виждам смисъла при положение че там нито може да строиш, нито да сечеш нито да отглеждаш земеделски култури. Може би последното е възможно при определени условия, но в гора какво точно ще гледаш не знам. В този смисъл нема смисъл, тя гората и така и иначе си е ваша(Ако имате сътветните документи).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Решение от поземлената комисия със съответни скици има ли? Ако да - значи сте собственици (наследници).  И може да се сече, но не на голо. Примерно до 25%., но за някои видове може и повече. Раазликата е че се прави горскостопанска програма, която се одобрява и обнародва от РИОСВ.  280 лв за хартии. Отделно пери на лесовъд за изготвянето и.  Във всички случаи има  само 15 лв за разрешително от съответното РДГ.

Попитах за колко декара и каква гора, но никой не казва. В никакъв случай не я (про)давай на разни мургави субекти (мангусти). 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Филипов написа:

Решение от поземлената комисия със съответни скици има ли? Ако да - значи сте собственици (наследници).  И може да се сече, но не на голо. Примерно до 25%., но за някои видове може и повече. Раазликата е че се прави горскостопанска програма, която се одобрява и обнародва от РИОСВ.  280 лв за хартии. Отделно пери на лесовъд за изготвянето и.  Във всички случаи има  само 15 лв за разрешително от съответното РДГ.

Попитах за колко декара и каква гора, но никой не казва. В никакъв случай не я (про)давай на разни мургави субекти (мангусти). 

Има скица.  Баща ми, чичо ми и техни двама първи вече починали братовчеди са наследници на общ дядо на около 20 декара гора. Като цяло проблема ми е че поколение след поколение броя на наследниците се увеличава, както и липсата на контакти с тях. До колкото разбирам има начин да "купя" няколко дяла на мои втори братовчеди, деца на вече починалите първи братовчеди на баща ми. Проблема е че ... няма контакти с тях. Иска ми се някак си тази гора да стане притежание на по-малко на брой хора тъй като в момента е почти засилена към небитието. Братовчеди които никога не съм виждал и чиито имена съм чувал 2-3-5 пъти през живота си.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без тяхно присъствие и подписи няма как да стане. Поне при нотариус. Можеш да "обработваш" и без тяхно знание и съгласие. И има врътка с давностно владение от поне 10 години, знае я всеки нотариус. Но е атакуема в съд. Някога.

И откога е скицата? Защото може и да е много стара и да не е с новите кадастрални номера.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1994-та което предполагам я прави твърде стара.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Актуалните скици се издават от "Служба по геодезия, картография и кадастър" в съответната община и в тях има координати на точките по координатна система БГС2005. И идентификационен номер от вида xxxxx.yy.zzz  Вероятно имаш решение на поземлена комисия. Ако е оправено трябва да имаш маркировка с 2 бели линии съгласно закона за горите. Може и да са ползвали друг цвят, какъвто спрей са имали например син. Може и да е правена преди 20+ години, дано да е останала и да има трайни граници че иначе те  чака и приключение с GPS и маркиране на граници. И това трябва да се направи задължително преди всичко.

Направи справка с  ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ и чл. 34 от него:

Чл. 34. (1) Границите на гори и земи от горския фонд - собственост на отделни лица, се обозначават трайно с две ивици боя върху стоящи дървета, дървени или бетонни стълбове. Ивиците боя са широки по 3 см с разстояние между тях, равно на широчината им, поставени от вътрешната страна на имота.

(2) Цветът на боята, с която се ограничават горите, които не са от държавния горски фонд, е:

1. бял, когато горите и земите са собственост на физически лица, на училища, читалища и на други юридически лица;

2. червен, когато горите и земите са собственост на религиозни организации;

3. жълт, когато горите и земите са собственост на общините.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 89 от 2008 г.) На видими места под двете ивици боя, върху площадка от бяла боя се изписват буквата "К" и последните четири цифри от кадастралния номер на имота по картата на възстановената собственост или номера на поземления имот по кадастралната карта.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2003 г.) Средствата за обозначаване границите на имотите на терена са за сметка на техните собственици.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 31 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 2008 г.) Средствата за първоначално ограничаване на терена при възстановяване на собствеността са за сметка на общинските служби по земеделие, а за по-нататъшното поддържане - за сметка на собственика.

(6) (Нова - ДВ, бр. 76 от 2010 г.) Забранява се унищожаването, повреждането или преместването на трайни знаци за обозначаване на границите на горските имоти.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване