Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Windows 10, не се инсталира, поради грешка: 0x80300024.

Препоръчан отговор

Здравейте отново!

Правя опит за инсталиране на уиндоус 10, на лаптоп. Уиндоус-а (е на английски) го свалих от Майкрософ на флашка, машината го "чете", но като стигне до дяловете, изписва грешка: 
"We couldn't install Windows in the location you chose. Please check your media drive. Here's more info about what happened: 0x80300024".

Всъщност е само един дял: 
Drive 0 Unallocated Space: Total size 931.5 GB; Free space 931.5 GB

Опициите които мога да "избирам" в това меню са:
"Refresh" - няма промяна
"Load driver" - не съм ползвал
"New" - при опит да "създам" нов дял изписва следното: "We couldn't create a new partition. [Error: 0xa39fae00].
Останалите: "Delete"; "Format"; и "Extend" - изобщо не ми позволява да ги избера. 

Лаптопа и преди беше с уиндоус 10. Случи се така, че показа грешка: 0xc000021a. Пробвах разни "чалъми" от видео в нета, но "никакъв положителен напредък", сега показва черен екран с "мигащото тире", след като извадя флашката. 

Малко информация за машината: Asus X540S; CPU Intel Dual-Core N3060, up to 2.48GHz; ODD DVD Sup. MTI.; Memory 4GB; HDD 1TB.

И така, надявам се на помощ, ако е възможно. :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Издърпай наново уиндоуса и го запиши, ако трябва и на друга флашка.
Другия вариант с тази грешка е харддиск за боклука.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, Георги Кучков написа:

"We couldn't install Windows in the location you chose. Please check your media drive. Here's more info about what happened: 0x80300024".

UEFI изберете режим на BIOS. Ако има включени към USB устройства ги изключете по време  на инсталацията на ОС. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Raze написа:

Виж това:

https://appuals.com/how-to-fix-error-0x80300024-when-installing-windows/

Solution 6: Using DiskPart

пробва ли?

Пробвах, почти всички опции освен; 1 и 5. Не се получи. :)  Относно 1 и 5 явно няма да съм аз. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм чел темата сериозно, но само като видях заглавието и точно този номер 0x80300024 и си казах - това не е ли онзи гаден проблем ...

Преди 4-5 години имах такъв с един лаптоп. Много му се ядосвах тогава и затова съм запомнил грешката, че я търсих в нета доста.

Решението накрая излезе използването на diskpart след натискане на "Shift +F10", селектиране на диска и въвеждане на командата "clean".

По спомен затрива абсолютно всички на диска. Реално изтрива структурата на дяловете, но с нея се губи и достъпа до информацията.

Това при мен реши проблема. Ако при автора и с това не става - може би има някакъв проблем (хардуерен) с хард диска.

Аз бих пробвал с външна операционна система тотално да го почистя (изтриват се всички дялове и прочие) и да пробвам на напълно чист (дори неформатиран) диск да пусна инсталацията.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Потребител666 написа:

Не съм чел темата сериозно, но само като видях заглавието и точно този номер 0x80300024 и си казах - това не е ли онзи гаден проблем ...

Преди 4-5 години имах такъв с един лаптоп. Много му се ядосвах тогава и затова съм запомнил грешката, че я търсих в нета доста.

Решението накрая излезе използването на diskpart след натискане на "Shift +F10", селектиране на диска и въвеждане на командата "clean".

По спомен затрива абсолютно всички на диска. Реално изтрива структурата на дяловете, но с нея се губи и достъпа до информацията.

Това при мен реши проблема. Ако при автора и с това не става - може би има някакъв проблем (хардуерен) с хард диска.

Аз бих пробвал с външна операционна система тотално да го почистя (изтриват се всички дялове и прочие) и да пробвам на напълно чист (дори неформатиран) диск да пусна инсталацията.

Ако говориш за изискването форматът на харддиска да не е MBR a GPT не му е това проблема.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Bubbles написа:

Ако говориш за изискването форматът на харддиска да не е MBR a GPT не му е това проблема.

Да, май това беше проблема преди мен.
Дискът беше на GUID Partition Table (GPT), пък аз бях пробвал някакви неща и бях стартирал инсталатора на Windows 10 под Legacy Boot и съответно искаше MBR.

Как е сигурно, че не е това проблема ?

Също като се записват флашките с WIndows 10 повечето програми питат на какъв режим. Rufus примерно пита дали да е MBR или GPT и съответно каква е Target system (BIOS или UEFI)

Според мен автора има MBR предвидена флашка с Windows 10 за BIOS, а се опитва да го пусне на UEFI система, чийто диск до сега е бил GPT и от там проблема.

Ама може и глупости да говоря, още не съм прочел темата :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз знам какво прави, имах в предвид твоя диск дали успя да го изтриеш, отчита ли го като празен диск? Пускал ли си някоя live linux дистрибуция или компилацията на сергей стрелец, да видиш SMART статуса на диска и дали позволява да се създават дялове? Може и да има хардуерен проблем. Защо реши да го преинсталираш, преди това не работеше ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Raze написа:

Аз знам какво прави, имах в предвид твоя диск дали успя да го изтриеш, отчита ли го като празен диск?

Отчита, че няма информация на диска, (Това го показва само с флашка, на която има уиндоус. Сега и до BIOS не ме пуска). До колкото разбирам; дял "С", е 50гб/50гб. Последният който го преинсталира отдели място за ОС, защото беше всичко на куп.  Големият дял също е "празен".

Пускал ли си някоя live linux дистрибуция или компилацията на сергей стрелец, да видиш SMART статуса на диска и дали позволява да се създават дялове?

С такива програми не съм работил, моите познания са скромни, (до сега не се беше случвало такава грешка да покаже). Без да пускам която и да е от тези програми, не съм и пускал, никакви дялове не могат да се създават от менюто с дяловете.

Може и да има хардуерен проблем.

Може.

Защо реши да го преинсталираш, преди това не работеше ли?

Преди това, ми направи такъв номер, но го "хванах" на време, размина се само с преинсталация.
Например: като го оставя без захранване, машината се изключва като няма заряд, (това е нормално), обаче като го пусна, понякога ми показва син екран, и съпътстващите го опции. Случвало се е да се оправи с опцията, "repair", но този път не се получи, ама нищо не се получаваше. Показа грешка, (по-горе съм я описал), 
0xc000021a.  А сега показва следващата, настоящата грешка, "We couldn't install Windows in the location you chose. Please check your media drive. Here's more info about what happened: 0x80300024".

Работеше, но започна "насича" почти навсякъде където и да "влезна", каквато команда и да задам. Правех му често ъпдейти, но като че ли ставаше по-зле...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, Raze написа:

Сменяй диска. Пробвай да влезеш в BIOS с изключен физически диск от машината.

https://www.youtube.com/watch?v=t324i3KkvuU

За това ли става дума? И ако е това, после какво следва?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Потребител666 написа:

Как е сигурно, че не е това проблема ?

Ами грешката която автора е подал тука значи пробем с образа на ОС върху носителя(флашка/диск) или проблем със запаметяващото устройство(HDD/SSD).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Георги Кучков написа:
преди 16 часа, Raze написа:

diskpart изтрива ли диска?

Изтрива съдържащата информация.

Не diskpart, а командата му clean изтрива безвъзвратно целия диск.

преди 16 часа, Георги Кучков написа:

Пробвах, почти всички опции освен; 1 и 5.

Последно системата как е настроена в BIIOS - за uefi или MBR? Пробвал ли си да създадеш структурата на диска с помощта на diskpart?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, цър-вул написа:

Не diskpart, а командата му clean изтрива безвъзвратно целия диск.

Последно системата как е настроена в BIIOS - за uefi или MBR? Пробвал ли си да създадеш структурата на диска с помощта на diskpart?

Последно настройвах BIOS за UEFI. Не знам как да създам структура на диска с diskpart. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Георги Кучков написа:

Последно настройвах BIOS за UEFI

Покажи картинка с command prompt (Shift+F10) - diskpart
diskpart
list disk
select disk N

(забележка: тук N е номерът на диска, на който ще се инсталира Windows. Всеки рес завършва с натискане на Enter)

Има ли в дясната колона * ?
Ако да - дискът е конфигуриран за работа с gpt. Ако нямам - изпълни командата
convert gpt
exit

И продължи с инсталирането

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 57 минути, цър-вул написа:

diskpart
list disk
select disk N

(забележка: тук N е номерът на диска, на който ще се инсталира Windows. Всеки рес завършва с натискане на Enter)

convert gpt
exit

В момента BIOS меню показва. Не ми показва черният прозорец, а и нямам инсталиран уиндоус на флашката.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, цър-вул написа:

diskpart
list disk
select disk N

convert gpt
exit

Между другото свалих ОС от Майкрософт. https://www.microsoft.com/bg-bg/software-download/windows10

1 черен екран.jpg

2 черен екран.jpg

Редактирано от Георги Кучков (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, Raze написа:

Сменяй диска. Пробвай да влезеш в BIOS с изключен физически диск от машината.

Диска не е сменен. BIOS се показва без диск на машината.

биос.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Георги Кучков написа:

1 черен екран.jpg

select disk N :D

А човекът горе ти е написал на чист български : "
(забележка: тук N е номерът на диска, на който ще се инсталира Windows...)"

П.П. И ако пак не става ясно - N (от Number) се дава като примерен символ, който трябва да замениш с номера на диска, който искаш да селектираш - конвертираш - и инсталираш Windows OS

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Георги Кучков написа:

Между другото свалих ОС от Майкрософт. https://www.microsoft.com/bg-bg/software-download/windows10

spacer.png

2 черен екран.jpg

Дискът ти е в  MBR!!! А защо не четеш какво  пише в постовете??? Писал съм диск N и на мястото на N да впишеш номера на диска от резултата!!!!!!!
в случая 

преди 7 часа, Георги Кучков написа:

diskpart
list disk
select disk 1
convert gpt
exit

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, цър-вул написа:

Дискът ти е в  MBR!!! А защо не четеш какво  пише в постовете??? Писал съм диск N и на мястото на N да впишеш номера на диска от резултата!!!!!!!
в случая 

gpt.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване