Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

    Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

    Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

     

Администраторски и потребителски акаунти


Ivaylo Kostov

Препоръчан отговор

Здравейте, 

трябва да инсталирам и настроя няколко Ubuntu инсталации които ще се ползват след това със акаунт с потребителски права.

Как е най-правилно да стане това? Тествах вече с една и си настроих всичко но това не се прехвърли на потребителския акаунт който в последствие създадох. 

Там трябваше да се логвам през терминала със su - username за да мога пак да настроя всичко. Отделно ми се иска всички инсталации да имат едни и същи настройки, това има ли как да се прехвърля? Gnome extensions, настройки, инсталиран софтуер...

Има ли лесен начин също за Remote администриране на инсталациите - отстраняване на проблем, инсталиране на софтуер и тн?

Проекта е с некомерсиална цел, затова и няма бюджет и трябва аз да го свърша. 

 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Обикновено когато се създаде потребител повечето настройки се пазят в неговата домашна папка така че ако копираш тези файлове в друга домашна папка заменайки името на съоветния потребител би трябвало да стане... Това не важи разбира се за всички програми но принципа е същия само трябва да откриеш файловете в които се пазят настройките и да напъхаш в съоветните места както може да се наложи лека редакция в съовествие с профила :)

Най лесния начин за админиатриране е чрез SSH което пък иска бая писане ако вече искаш с графична среда може да опиташ с NoMachine :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте

Въпросът Ви е много повърхностен и изпълнението на задачата зависи от много неща, които Вие не сте споменали. Може да поразгледате какво е LDAP и как се използва. Също, според мен задължително, разгледайте rsync. Има много възможности и се ползва за бекъпи, синхронизации и много други. Предимствата на rsync пред cp (копиране) са огромни. За съжаление, ако изпитвате дразнение да изпълнявате много еднотипни и повтарящи се операции, ще се наложи да изучавате BASH скриптове и/или програмиране. Според мен е най-добре директно да се захванете с Python, защото хем е много удобен за скриптове, хем е и бързо развиван програмен език от високо ниво с широка употреба - от уеб бек-енд до "изкуствен интелект".

Обобщено, в линукс всичко е фаил. Дори и директориите (папките) са файлове. Начини как да ги копирате, местите, синхронизирате от един сторидж на друг, по мрежата - адски много (rsync, ftp, sft, scp, cp, nfs и т.н..) Вече какво и къде, кога и при какви условия да синхронизирате, зависи от Вашите предпочитания и възможности. Дали при логин на потребител, дали при пускане на машината, дали на всеки час, ден, месец и т.н. Естествено, ще Ви трябват и малко повърхностни умения за това как работи една *unix система, за да знаете какво къде се съхранява, какво прави и какво ще стане, ако го променяте. Например, ако на Убунту сте инсталирали Мозила през пакетния мениджър, само със синхронизиране на папката в .mozilla намя да стане. Ще трябва първо на всички останали машини да инсталирате Мозила през пакетния мениджър и тогава. Ако обаче сам сте си компилирал и инсталирал Мозилата в домнашната папка с нормален потребител, тогава само синхронизация на домашната папка ще свърши табота.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави ново...