Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Това ми е старата конфигурация и искам да започна да си правя домашен лаб, започвайки с ъпгрейд на тази конфигурация.

дъно - GB H81M-HD3 / 1150

cpu - i3-4330

CASE CM K350 + 600W

RAM - 4GB DDR3 1600Mhz

HDD - 1TB 7200rpm SATA3

Ще се използва за вдигане на виртуалки под центос + Кубернетес.

Процесора, който имам поддържа до 32ГБ РАМ, но ми се струва че е прекалено слаб за да се справи с осем виртуалки по 3-4гб рам всяка.

Предполагам, ще бъде добре да смenя цпу-то пак със същия сокет 1150, но i5/i7. Мислех за i5-4570 ,но все пак по запознатите да кажат, ще стигне ли за моите цели?  Дъното има два слота за рам, но не намирам плочки по 16гб всяка.

От къде мога да купя плочки по 16Гб 1600Mhz ?

Доста тъп въпрос, вентилатора от i3, ще свърши ли работа при i5/i7 ?

Другата опция е да взема дъно с друг сокет и ново цпу, но ми се струва безсмислено за моята цел ?

Вие какво бихте предложили като ъпгрейд? Мерси!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

осем виртуалки ... безсмислено за моята цел

Я помисли отново, обясни точно какво ще правиш и дай ясен бюджет.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи тези виртуалки с какво точно ще се товарят и в кой момент колко % ще са натоварени. Със сегашния си процесор имаш 2 ядра и 4 нишки, като ги разделиш на 8 виртуалки, сметни какво ще може да ползва всяка.

А и с това дъно, само с 2 слота за памет, трудно ще намериш ddr3 плочки по 16 GB, още повече, че дъното поддържа максимум 16 GB:

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-H81M-HD3-rev-10/sp#sp

Цитат

2 x 1.5V DDR3 DIMM sockets supporting up to 16 GB of system memory

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@plamen_petrov_80 @Raze

Задeлил съм 300лв бюджет.

Дъното не бях видял, че поддържа до 16Гб :(

Целта ми към момента е да сложа един центос на въпросната машина, от там да вдигна виртуалки, колкото ми позволяват ресурсите. На няколко от тези виртуалки ще бъде инсталиран Кубернетес, за домашния ми клъстър. Не мога да преценя, коя виртуалка, колко ще бъде натоварена, защото ще деплойна няколко приложения, които така или иначе не са прекалено гладни за ресурси, по-скоро ще ми помогнат за експерименталната част.

На останалите виртуалки, вероятно ще има някое фтп, нгинх, некстклауд. Не говорим за нещо грандиозно, по-скоро с тестова/експериментална цел.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване