Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Acer Aspire ES1-311 - въпрос за рам

Виж решението Разрешен от jhoro,

Препоръчан отговор

Добър вечер,

За ученик купих следното лаптопче (нищо велико не е, но вярвам за учебни цели ще свърши работа): Acer Aspire ES1-311. Понеже е втора ръка, единствената му разлика с оригинала е, че предишния собственик е сменил 1TB диск с 240 GB SSD (към туй обструкции нямам - върви бързо). Единственото, което ме интересува е, ще се подобри ли бързодействието на софтуера, ако му боцна 8 GB рам (колкото мисля е и максимума му) или не? Какво се предвижда да има на него - office пакет (не последната версия, а такъв от преди няколко години, може би teams или zoom. И толкоз.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Софтуерът, който си изброил, не изисква кой знае колко памет. Така че отговорът на въпроса ти е - по-скоро не.

Вече, ако го накачулиш и с още сума ти неща, които да работят във фонов режим, и да почне да не ти достига памет, тогава ще имаш нужда от ъпгрейд. Но то ще се усети.

ПП. Не съм проверявал дъното колко слота има и колко поддържа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Са

преди 2 минути, RudeBoy написа:

П. Не съм проверявал дъното колко слота има и колко поддържа.

Погледнах го, един слот е само което значи че ще си едноканален режим. Та както каза RudeBoy - "Вече, ако го накачулиш и с още сума ти неща, които да работят във фонов режим, и да почне да не ти достига памет, тогава ще имаш нужда от ъпгрейд."

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами, то няма да го ползвам аз - човека е в друг град и не разбира от компютЪри. Затова попитах, за да знам, ако е необходимо, да я бодна аз рам-та, че на него ще му е тегаво. Но мисля, че ви разбрах. Благодаря.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Решение
преди 41 минути, Петър Ангелов написа:

... ще се подобри ли бързодействието на софтуера, ако му боцна 8 GB рам ...

Този въпрос звучи като ... „Ако колата е с 5 или 8 места - кога ке върви по-бързо?“

Не, няма да се подобри ли бързодействието“, но ще може да стартира повече процеси!

преди 37 минути, RudeBoy написа:

ПП. Не съм проверявал дъното колко слота има и колко поддържа.

С това трябваше да започнеш! Нищо - вече погледнах!

Дъkого има 1 слот и поддържа ДО 8 GB!

преди 36 минути, rostislaf написа:

... което значи че ще си едноканален режим. 

Това няма никакво значен.
8 GB едноканален режим, винаги са повече от 4 GB ... едноканален режим!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубуу де, а как да разбера колко трябва да са мегахерцовете на рамта? Има ли значение или каквато намеря?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Петър Ангелов написа:

Хубуу де, а как да разбера колко трябва да са мегахерцовете на рамта? Има ли значение или каквато намеря?

Оперативна памет 4GB (1x 4096MB) - DDR3, 1600Mhz

Това пише на сайта на модела който си дал, а иначе можеш да погледнеш с програма памет с какви параметри имаш в момента и на каква честота реално работи тя.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С този умрял процесор, каквото и да правиш, не очаквай нищо повече от машината. Стига колкото да отвориш фейсбук, ютуб и още някоя страница в браузъра, скайп, евентуално да си пуснеш някой филм с по-ниско качество но до там. За нещо по-сериозно забрави, дори мобилен I3 от първо поколение ще работи много по-бързо.

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/82104/intel-celeron-processor-n2940-2m-cache-up-to-2-25-ghz.html

За посочените задачи, горе-долу трябва да ти свърши работа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Raze написа:

С този умрял процесор, каквото и да правиш, не очаквай нищо повече от машината. Стига колкото да отвориш фейсбук, ютуб и още някоя страница в браузъра, скайп, евентуално да си пуснеш някой филм с по-ниско качество но до там. За нещо по-сериозно забрави, дори мобилен I3 от първо поколение ще работи много по-бързо.

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/82104/intel-celeron-processor-n2940-2m-cache-up-to-2-25-ghz.html

За посочените задачи, горе-долу трябва да ти свърши работа.

Той ще се ползва за учебна дейност, не за забавления. Та учебната дейност, предполагам ще е свързана с четене на разни материали онлайн (и офлайн), използване на офис пакета, zoom или teams или нещо подобно и толкова. 

И в този ред на мисли да попитам, тази памет ще стане ли (като гледам, отговаря на параметрите, които са посочени по-горе, ама да не объркам нещо в размера, че ще се хапя после където не се стигам)?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай на първо време така как ще работи, след това, ако паметта не достига и видиш, че бави заради нея - запълнена е постоянно, чете често от диска, а процесора не се товари, тогава мисли да я ъпгрейдваш. Иначе този zoom гледам се оплакват, че ползва доста CPU, особено ако се пусне на по-висока резолюция. Дано да ти работи нормално.

https://screenrant.com/fix-high-cpu-affecting-meeting-quality-warning/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Петър Ангелов написа:

И в този ред на мисли да попитам, тази памет ще стане ли ...?

Така като гледам - би трябвало!

Хубавото (освен лошото) на едноканалния режим е, че няма нужда от съвместимост!

преди 9 минути, Raze написа:

С този умрял процесор, каквото и да правиш, не очаквай нищо повече от...

Когато казваш „повече от“ - винаги давай база за сравнение!

Машинката ще прави ... колкото, толкова!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Родителите ми имат лаптоп с N2930, който е почти същия процесор и му знам възможностите. При браузване понякога се товари на 100% на всички ядра - просто толкова си може. Затова казвам да го тестват първо кое колко се товари при работа и след това да решат дали има смисъл да се ъпгрейдва паметта.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@jhoro Понеже обичаш да философстваш, ето ти една тема за размисъл - ако софтуерно използваш 3 GB рам, дали ще има разлика каква е физическата - 4, 8, 16 етс.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, rostislaf написа:

@jhoro Понеже обичаш да философстваш, ето ти една тема за размисъл - ако софтуерно използваш 3 GB рам, дали ще има разлика каква е физическата - 4, 8, 16 етс.

Може и да обичам, но тук няма място.

Пита се - „Как най-добре да се ползва наличната машинка?“ Нито повече, нито по-малко!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, jhoro написа:

Пита се - „Как най-добре да се ползва наличната машинка?“ Нито повече, нито по-малко!

Ти сериозно ли?!? Нищо подобно не се пита! :angry:

Въпросът е "Ще работи ли по-добре машината с повече RAM?" И е отговорено - няколко пъти.

Пък и както гледам, авторът не се интересува особено от отговора, а просто иска да се похвали, че ще купува пръчка 8 гъби.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това вече е малко прекалено - питах, защото ме интересува (за да знам има ли смисъл или не). Другото въобще няма да го коментирам. Съответно съм поръчал съответното количество рам и съм изказал благодарности за помоща. Какво повече от това да направя - да обнародвам в ДВ финалните стъпки ли?!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, попита. И ние ти казахме, че няма смисъл. Поне докато не поработиш малко с лаптопа, и не установиш, че не ти достига точно RAM .

Въпреки това - ти поръча. Явно отначало го беше решил. Е, защо си търкахме клавиатурите?... 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да, попита. И ние ти казахме, че няма смисъл. Поне докато не поработиш малко с лаптопа, и не установиш, че не ти достига точно RAM .
Въпреки това - ти поръча. Явно отначало го беше решил. Е, защо си търкахме клавиатурите?... 
Предполагам, понеже видях логига в написаното от jhoro нейде по-нагоре:

"Това няма никакво значен.
8 GB едноканален режим, винаги са повече от 4 GB ... едноканален режим!"

А и както каза по-горе - няма да го полвам аз и всякакви бъдещи интервенции по лаптопа ще значи да ми го пращат и после аз наобратно, в които действия не виждам смисъл.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 28.11.2020 г. в 22:06, Raze написа:

Родителите ми имат лаптоп с N2930, който е почти същия процесор и му знам възможностите.

При мен пък е Т4400. Ето сравнения с N2930 и с N2940.

Двата Celeron-а са по-добри от моят Pentium, ама ... моят си ми върши работа!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, jhoro написа:

При мен пък е Т4400. Ето сравнения с N2930 и с N2940.

Двата Celeron-а са по-добри от моят Pentium, ама ... моят си ми върши работа!

So, Pentium Dual Core T4400 or Celeron N2940?

Judging by the results of synthetic and gaming tests, Technical City recommends Intel Pentium Dual Core T4400.
Аз също бих избрал твоя процесор, но разберете, че тези сайтове не могат да определят кой процесор е най-добрия в ежедневни задачи!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, plamen_petrov_80 написа:

So, Pentium Dual Core T4400 or Celeron N2940?

Judging by the results of synthetic and gaming tests, Technical City recommends Intel Pentium Dual Core T4400.
Аз също бих избрал твоя процесор, но разберете, че тези сайтове не могат да определят кой процесор е най-добрия в ежедневни задачи!

Казах - „върши работа“, но ... с една камара уговорки! Лек Линукс, оптимизации и т.н.
Ако трябваше (и можеше) да избирам ... 

Другото - много зависи от това, какви са „ежедневните задачи“!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, jhoro написа:

Двата Celeron-а са по-добри от моят Pentium

Ама дори според сайта, не е по-добър!

Няма ежедневни задачи в който Celeron N2xxx да е категорично по-добрия избор. Като тук съпоставката дори не е спрямо i3/i5, а вече говорим за c2d и то не върхов, а бюджетен модел.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пп. А я виж това!

IBM Lenovo ThinkPad T60

• CPU - Intel Core Duo T2400 (1.83 GHz),
  • Парет - 2GB DDR2,
  • Диск - 60GB HDD
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване