Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Какво се случва когато един от съсобствениците почине - делът му прехвърля ли се на другия собственик ? Става въпрос за закупено жилище с равни дялове между партньори живущи на семейни начала. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дялът се прехвърля на законните му наследници. От общината се взема удостоверение за наследници, където се вижда кой да го наследи.

Успех

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само едно допълнение.

Става въпрос за закупено жилище с равни дялове между партньори живущи на семейни начала.

Живеенето „на семейни начала” не създава правна връзка между двамата. Все едно са съквартиранти.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, jhoro написа:

Само едно допълнение.

Живеенето „на семейни начала” не създава правна връзка между двамата. Все едно са съквартиранти.

Абе май го промениха. Има една глупост, дето ако са 10 години заедно и другия започва да има права. Хубаво е постващият да се консултира с адвокат.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Абе май го промениха. Има една глупост, дето ако са 10 години заедно и другия започва да има права. Хубаво е постващият да се консултира с адвокат.
10 години … от кога?
Говорим за „харесали се и се събрали”. Вече, ако има нещо „черно на бяло” …

Пп. В семейния кодекс има понятие „Съвместно живеене на съпрузите”, няма „Съвместно съжителство”!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, jhoro написа:

10 години … от кога?
Говорим за „харесали се и се събрали”. Вече, ако има нещо „черно на бяло” …

Не съм сигурен сър. Затова написах "май".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какви права? Каква собственост? Вие нямате родствена връзка с починалия съответно нямате права върху неговата собственост.
Да все пак консултирайте се с адвокат ако има нещо ново из законите, ни надали. То брат на брат си  не е наследник а двама души без никаква родствена връзка какво остава.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Bubbles написа:

родствена връзка

Може някой да го наследява по друга връзка, а така също да е оставил и завещание и в тоя случай си има вид правно основание.

В случая в общината ще се разбере по действащия в момента закон, а ако има завещание, то тогава по съдебен път, където се доказва друго право на наследство. Във втория случай си трябва адвокат. 

Кратко: Трябва да има вид документ с който в последствие да се направи обстоятелствен нотариален акт и собствеността да се легитимира. До тогава собствеността на дяла на починалия остава като: собственост на наследниците на ..... (починалия) . В тоя случай започва да тече 10 годишен срок, в който някой може да предяви иск за въпросния дял собственост, и чак след това може съсобственика да си заведе дело и прехвърли изцяло собствеността на имота на себе си. До тогава принципно не може да се извършва вид сделка със дяла му. 

Автора не споменава дали има съвместно дете с починалия, а така също дали починалия има деца преди съвместното съжителстване. 

Ако автора има "излишни пари", то да отиде до някоя нотариална кантора с някакви документи и си плати за достоверна информация дали ще го наследи или не, а така също и при какви случаи ще може да придобие цялата собственост върху имота. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, iИ.дИоNд.Ni написа:

Може някой да го наследява по друга връзка, а така също да е оставил и завещание и в тоя случай си има вид правно основание.

В случая в общината ще се разбере по действащия в момента закон, а ако има завещание, то тогава по съдебен път, където се доказва друго право на наследство. Във втория случай си трябва адвокат. 

Кратко: Трябва да има вид документ с който в последствие да се направи обстоятелствен нотариален акт и собствеността да се легитимира. До тогава собствеността на дяла на починалия остава като: собственост на наследниците на ..... (починалия) . В тоя случай започва да тече 10 годишен срок, в който някой може да предяви иск за въпросния дял собственост, и чак след това може съсобственика да си заведе дело и прехвърли изцяло собствеността на имота на себе си. До тогава принципно не може да се извършва вид сделка със дяла му. 

Автора не споменава дали има съвместно дете с починалия, а така също дали починалия има деца преди съвместното съжителстване. 

Ако автора има "излишни пари", то да отиде до някоя нотариална кантора с някакви документи и си плати за достоверна информация дали ще го наследи или не, а така също и при какви случаи ще може да придобие цялата собственост върху имота. 

Наследство по завещание е друга бира, аз имах предвид единствено наследството по закон онова което се случва без документи(В момента ми бяга точната дума), иначе е така както казваш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Bubbles написа:

То брат на брат си  не е наследник а двама души без никаква родствена връзка какво остава.

Тук не си прав! Братята и сестрите са наследници III-та степен! Ето схемата на наследяване по закон:Правата ми като наследник по закон? | pravatami.bg

На първо място са низходящите (деца и внуци), на второ - родителите, на трето - други възходящи (дядовци и баби и т.н.) и братя и сестри.

Всеки по-горен ред изключва по-долните. Но - ако няма други - и брата може да наследи (да му „дойде реда“)!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, jhoro написа:

Тук не си прав! Братята и сестрите са наследници III-та степен! Ето схемата на наследяване по закон:Правата ми като наследник по закон? | pravatami.bg

На първо място са низходящите (деца и внуци), на второ - родителите, на трето - други възходящи (дядовци и баби и т.н.) и братя и сестри.

Всеки по-горен ред изключва по-долните. Но - ако няма други - и брата може да наследи (да му „дойде реда“)!

Мдаа не съм се изразил правилно, просто се сетих за един случай когато трябвапе да се вади удостоверение за наследници на брат ми(Вечна му памет!) и в общината ми сервираха че не съм наследник и баща ми имал право...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване