Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Колебания относно захранване Cool Master Elite V3 600w и неговата съвместимост с RTX 3070

CinderDrift
 Сподели

Препоръчан отговор

Здравейте! Планирам да си ъпгрейдна конфигурацията от GTX 1050-ti към RTX 3070, но ми излезе следният въпрос - дали не трябва да си сменя захранването?

Настоящата ми конфигурация е:

Asrock A320M Pro 4/AM4

AMD Ryzen 5 2600 3.4ghz 6core

8GB DDR4 2666 Team Elite+

1TB SATA 6G/3Y/ST1000DM010

240GB SSD Kingston

Asus STRIX-1050-TI-0-O4G-GAMIN

PSU CM Elite V3 600w

Проверих и според резултатите на сайта, който използвах (https://www.newegg.com/tools/power-supply-calculator/), би следвало 471 вата да са достатъчни ако променя единствено и само GPU-то. Тук обаче ми изскочи следното притеснение - след малко ровене из интернет излиза, че захранването ми има доста лоша слава (май други, по-стари PSU-та от същата серия се считат за опасни?) и се чудя дали не е рисковано по някакъв начин да ъпгрейдвам с такова захранване и дали да не обмисля да си взема ново. Можете ли да дадете мнения по въпроса? Благодаря предварително.

Считам за нужно да отбележа, че нямам много опит с работата с компютърна техника и предварително се извинявам за потенциалните неточности и недоразбирания, допуснати тук.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, CinderDrift написа:

Здравейте! Планирам да си ъпгрейдна конфигурацията от GTX 1050-ti към RTX 3070, но ми излезе следният въпрос - дали не трябва да си сменя захранването?

Настоящата ми конфигурация е:

Asrock A320M Pro 4/AM4

AMD Ryzen 5 2600 3.4ghz 6core

8GB DDR4 2666 Team Elite+

1TB SATA 6G/3Y/ST1000DM010

240GB SSD Kingston

Asus STRIX-1050-TI-0-O4G-GAMIN

PSU CM Elite V3 600w

Проверих и според резултатите на сайта, който използвах (https://www.newegg.com/tools/power-supply-calculator/), би следвало 471 вата да са достатъчни ако променя единствено и само GPU-то. Тук обаче ми изскочи следното притеснение - след малко ровене из интернет излиза, че захранването ми има доста лоша слава (май други, по-стари PSU-та от същата серия се считат за опасни?) и се чудя дали не е рисковано по някакъв начин да ъпгрейдвам с такова захранване и дали да не обмисля да си взема ново. Можете ли да дадете мнения по въпроса? Благодаря предварително.

Считам за нужно да отбележа, че нямам много опит с работата с компютърна техника и предварително се извинявам за потенциалните неточности и недоразбирания, допуснати тук.

Има лоша слава, а ти е служило досега.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Емил Костов написа:

Има лоша слава, а ти е служило досега.

Малко повече от две години ми е служило, като единствено от време на време съм чувал доста слаб и ненатрапчив coil whine (едва ли повече от 10 пъти през целите 2 години) от него. Главното ми притеснение е да не стане някаква беля с претоварване на захранването, която да доведе до разваляне на някой от компонентите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, CinderDrift написа:

Малко повече от две години ми е служило, като единствено от време на време съм чувал доста слаб и ненатрапчив coil whine (едва ли повече от 10 пъти през целите 2 години) от него. Главното ми притеснение е да не стане някаква беля с претоварване на захранването, която да доведе до разваляне на някой от компонентите.

Като си решил да правиш upgrade ( все пак всичко е до пари) си направи upgrade и на захранването. А това винаги може да си го държиш в резерва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Емил Костов написа:

Като си решил да правиш upgrade ( все пак всичко е до пари) си направи upgrade и на захранването. А това винаги може да си го държиш в резерва.

Въпросът е точно, че вече стигам абсолютната граница на бюджета си и се старая да установя дали е наложително да взема ново захранване в момента или е по-добре да отложа. Като страничен въпрос - планирах да си вдигна RAM-a до 16GB заедно с новата видеокарта, но ако ми се налага да си взема и ново PSU (и следователно да се откажа от купуването на още RAM на този етап), наличието само на 8GB до каква степен би bottleneck-вало моята система?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

2+ годишно бюджетно захранване, без сертификат, на сравнително лакома видеокарта за 1300+ лева. Аз не бих си рискувал за 120-150 лева - колкото струва ново захранване с поне silver сертификат - цялата конфигурация.

Сегашната ти видеокарта е харчила няма и 70 вата и то главно от PCI-E слота, и да е имала допълнително захранване, то почти нищо допълнително не е харчила. И си вземи още поне 8 GB RAM и то на по-висока честота, ще имаш сериозен bottleneck с такава небалансирана конфигурация и новата видеокарта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...