Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Търся изображение

Препоръчан отговор

Преди около 5 години имаше експеримент, при който хора се показваха по двойки и ако човек гледа в центъра, те изглеждат грозни, а всъщност са красиви, заради специфичния начин, по който се възприемат от мозъка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, Myanmar написа:

Преди около 5 години имаше експеримент, при който хора се показваха по двойки и ако човек гледа в центъра, те изглеждат грозни, а всъщност са красиви, заради специфичния начин, по който се възприемат от мозъка.

В "центъра" на кое? Може би на Вселената?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, NewRedDragon написа:

В "центъра" на кое? Може би на Вселената?

В центъра на правоъгълника образуван от четирите най-отдалечени върха на двата образа, с еднаква височина, разположени в една равнина и поне един ръб лежащ на една права.

преди 3 минути, ined написа:

52f3469c00f7c44998f78bc8cc5cf077.jpg

Не това.

meghan-markle-kate-middleton-tiaras.jpg

И когато гледаш в центъра, обясних какво е центъра за тъпанарите, мозъкът формира един образ, който е уродлив. Анимирано gif-че е.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Myanmar написа:

В центъра на правоъгълника образуван от четирите най-отдалечени върха на двата образа, с еднаква височина, разположени в една равнина и поне един ръб лежащ на една права.

Май зацепих за какво говориш.... макар , че няма в пространството ръб (точка), която да не е част от права - все пак една права се определя от 2 точки

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Два от образите бяха Джордж Клуни и Джулия Робъртс, но това едва ли би помогнало. Не успявам да го открия при търсене, Гугъл ме изпраща към стереотипизирането на красотата.

преди 1 минута, NewRedDragon написа:

Май зацепих за какво говориш.... макар , че няма в пространството ръб (точка), която да не е част от права - все пак една права се определя от 2 точки

Имат по един ръб на една права, какви точки?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Myanmar написа:

Два от образите бяха Джордж Клуни и Джулия Робъртс, но това едва ли би помогнало. Не успявам да го открия при търсене, Гугъл ме изпраща към стереотипизирането на красотата.

Имат по един ръб на една права, какви точки?

В геометричната оптика няма понятие "ръб". Има понятие "точка", а тя може да бъде материакна или не.. Две прави могат (или не?) да образуват ъгъл (или той може да е нулев). Тук мозъка не не играе - важни са правилата, независимо от това, какво възприема "мозъка"

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, ined написа:

...

Благодаря, това е!

преди 2 минути, NewRedDragon написа:

В геометричната оптика няма понятие "ръб".

Значи не съм ползвам геометричната оптика за да обясня.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това са глупости - е и гледам в центъра и какво - нищо. Ако става дума за визуално въздействие, играта със скрити кадри е по ефективна

Сори за намесата в темата - явно не ми е тук мястото

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, NewRedDragon написа:

гледам в центъра и какво - нищо

Опитай да обхванеш с периферното си зрение човешките лица. Те изглеждат изкривени.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Myanmar написа:

Опитай да обхванеш с периферното си зрение човешките лица. Те изглеждат изкривени.

Да усетих ефекта, но....и това е обяснимо (физически) и след 10 сек ефекта изчезва. Важното е да тренираш мозъка си така, че да не възприема подобни...."аномалии":beer:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, NewRedDragon написа:

след 10 сек ефекта изчезва

Няма логика в това. Ефектът трябва да е постоянен. Мозъкът ни така работи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Myanmar написа:

Няма логика в това. Ефектът трябва да е постоянен. Мозъкът ни така работи.

Не мозъка....всъщност липсата на информация от сензора (в случая окото) в някои части на стейджа, кара мозъка да интерполира (да си измиля) несъществуващи обекти (точки,отразена светлина). За това казах, че мозъка трябва да се "тренира" - да отхвъря подобни данни и да се обработват само реалноите данни

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, NewRedDragon написа:

всъщност липсата на информация от сензора (в случая окото) в някои части на стейджа, кара мозъка да интерполира (да си измиля) несъществуващи обекти

Мисля, че грешиш. Имаме сляпо петно, където се свързват невроните, но обърни внимание, че ефекта се получава при различно отдалечаване от екрана. Това си е баш в централното ни зрение. Има някакви механизми на обработка на лицата, специфична област в мозъка се ползва. Шахматистите я ползват за да назубрят шахматни позиции.

Друг пример с "игра на мозъка":

qadkC_DdQTH3JvPYQFsAYFoAEfWTgFaBTMBnXpaE

Обърни изображението след това.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Myanmar написа:

https://en.wikipedia.org/wiki/Inattentional_blindness

Това се нарича.

https://bul.psychic-parapsychologist.com/inattentional-blindness-psychology-79781

Невнимателна слепота

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Ako-ne-zabelezhite-neshto-v-ramkite-na-1-5-sekundi-nikoga-niama-da-go_140303.html

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Myanmar написа:

Мисля, че грешиш. Имаме сляпо петно, където се свързват невроните, но обърни внимание, че ефекта се получава при различно отдалечаване от екрана. Това си е баш в централното ни зрение. Има някакви механизми на обработка на лицата, специфична област в мозъка се ползва. Шахматистите я ползват за да назубрят шахматни позиции.

qadkC_DdQTH3JvPYQFsAYFoAEfWTgFaBTMBnXpaE

Обърни изображението след това.

Виж сега...аз те разбирам много добре....и ефекта също "виждам". Исках просто да кажа, че чрез "тренировки", можеш да принудиш системата (ака мозъка си) да не се влияе от подобни зрителни измами. Съжалявам, но аз съм от хората, които не вярват в ....свръхестественото :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, NewRedDragon написа:

Виж сега...аз те разбирам много добре....и ефекта също "виждам". Исках просто да кажа, че чрез "тренировки", можеш да принудиш системата (ака мозъка си) да не се влияе от подобни зрителни измами

всяко концентриране на вниманието в една точка или някакво действие, води до недоскиване
единствения вариант е никога да не концентрираш вниманието си в точка или действие, което на практика е невъзможно
случва се в автобуса, да се замисля за проблем и да пропусна спирка
вниманието ми е концентрирано в решаване на проблем и не забелязвам околното пространство

преди 44 минути, Myanmar написа:

Мозъкът ни така работи.

съгласен съм с това

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, дpъндю написа:

всяко концентриране на вниманието в една точка или някакво действие, води до недоскиване

Тук не говорим за недоскиване, а за някаква форма на осредняване на две отделни лица и съвсем ясно се вижда всяко едно от тях... изкривено, впоследствие.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, Myanmar написа:

очите са сложени наопъки 

преди 14 минути, Myanmar написа:

Тук не говорим за недоскиване, а за някаква форма на осредняване на две отделни лица

това го пробвай да видиш че не е така
като пуснеш видеото, закрий примерно дясната част с ръка, без да отместваш погледа от кръстчето

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Myanmar написа:

Има писано за този феномен. Аз не помня какво точно, нито ми се гадае.

има такъв феномен но не се отнася за това
благодарение на този феномен, можеш да виждаш триизмерно, плоски изображения
за сега го използват в киното

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, дpъндю написа:

има такъв феномен но не се отнася за това
благодарение на този феномен, можеш да виждаш триизмерно, плоски изображения
за сега го използват в киното

Защо реши, че има нещо общо със стереоскопичните изображения???

При тях се подава отделно изображение за отделното око.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Myanmar написа:

Защо реши, че има нещо общо със стереоскопичните изображения???

При тях се подава отделно изображение за отделното око.

така е и мозъка ги сглобява в едно триизмерно
илюзия за дълбочина създадена от мозъка 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...
на 28.12.2020 г. в 22:44, дpъндю написа:

илюзия за дълбочина създадена от мозъка 

Каква илюзия бе?? Това е способност да се възприема реалността.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване