Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте. Почти нищо не разбирам от мрежи и се надявам за помощ. Имам този рутер https://edigital.bg/mesh-router/asus-rt-ac68u-ac1900mbps-gigabite-router-p263207?utm_source=arukereso.hu&utm_medium=price-comparison&utm_term=263207

Възможно ли е да вържа към него външен хард диск и каквото кача на него (филми ,снимки,музика,клипове) да мога да ги отварям с устройствата които са свързани към рутера (телевизори ,телефони,компютри)Ако има такава възможност хард диска не съм го купил още и ако и той е от значение да ми кажете какъв трябва да е SSD,HDD

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами пробвай го как работи с някоя флашка, като я сложиш отзад в USB-то ако я има тая функция, ще получи локален IP адрес на който ще виждаш файловете на флашката.
Колкото до SSD или Хард диск, определено диск, SSD e само за ОС, освен това хард диска дава симптоми когато започне да свършва курса, а SSD-то просто умира изведнъж и нямаш шанс да спасиш нищо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, може - външен диск (по-добре) на USB 3.0 порта.
https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/wireless/RT-AC68U/E14013_RT-AC68U_manual_v2.pdf

стр.20;23

Snap53.png

Snap54.png

Има си и приложение

Snap55.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Bubbles написа:

Колкото до SSD или Хард диск, определено диск, SSD e само за ОС, освен това хард диска дава симптоми когато започне да свършва курса, а SSD-то просто умира изведнъж и нямаш шанс да спасиш нищо.

Любопитно ми е тези простотии докога ще ги джвакате и плоскате у този форум?

Но конкретно за случая от SSD няма смисъл, защото максималната скорост през рутера е много ниска - в най-добрия случай при 5GHz мрежа скоростта на четене от диска рядко ще надхвърля 100 МБ/с

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Тамболианеца написа:

Любопитно ми е тези простотии докога ще ги джвакате и плоскате у този форум?

Кои простотии бре разбирача? Има ли SSD-то някакъв симптом като му дойде времето? Я ни просветли!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, Тамболианеца написа:

Но конкретно за случая от SSD няма смисъл, защото максималната скорост през рутера е много ниска - в най-добрия случай при 5GHz мрежа скоростта на четене от диска рядко ще надхвърля 100 МБ/с

100 Мегабайта/с какво им е? И споделен достъп от цялата мрежа, без необходимост от постоянно работещ компютър. Това е малкият брат на истинския NAS.
А и авторът не казва, че ще закачи ssd, а пита ДАЛИ.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Bubbles написа:

Ами пробвай го как работи с някоя флашка, като я сложиш отзад в USB-то ако я има тая функция, ще получи локален IP адрес на който ще виждаш файловете на флашката.

Нищо не получава ! Услугите са си на самият рутер и работят с неговият IP адрес !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При избора на диск (HDD) - добре е да бъде модел с една плоча и две страни на запис, бих предпочел собствена сглобка от кутия и диск, като бих избрал диск с по малки изисквания за големината на тока - примерно 0,55A вместо 1.0А.

Не е ясно какъв обем се гони, но може да се помисли и за някое употребявано SSD - 120, 240, 512, сращал съм 512GB MLC за 70 лв. + 15 лв. за кутия - стават под 100 лв. няма да се притесняваш от инциденти с бутане на диска при работа, няма и притеснения за честото паркиране на главите, скоростта със сигурност няма да се спъва от диска. Амортизацията на SSD-то идва при записване, ако поместиш там едни mp3-ки и после само ги слушаш на различно устройство - не съкращаваш живота му.

Много краен вариант е някоя по-голяма USB памет.

Всъщност ако имаш често работеща настолна машина тя също може да споделя дисковия си масив. Просто казвам!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не споменах , че приоритет ми е да мога да гледам филми на телевизорите от този диск ,както и ,че телевизорите са свързани по кабел с рутера (ако това има някакво значение)

преди 17 минути, plamen_petrov_80 написа:

Всъщност ако имаш често работеща настолна машина тя също може да споделя дисковия си масив. Просто казвам!

Имам един настолен ,който не го ползвам . Даже е от тези легналите ,компактен не заема много място.Като параметри е HP някакво  ,процесора е интел i5 незнам на каква честота , 8GBрам ддр3 , и два диска по 1TB 

Незнам как ще е по добре дали външен диск към рутера или  с компютъра . Както и ми изниква още един може би тъп въпрос . Дали ще може обратното например искам да кача някой филм на диска трябва ли да го откачам от рутера , да го свързвам с лаптопа за да мога да прехвърля филма,после пак да го закача за рутера.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Нищо не получава ! Услугите са си на самият рутер и работят с неговият IP адрес !

Демек се виждат в менюто на рутера?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според настройките който ще направиш - би трябвало да може в двете посоки - тоест да четеш и да пишеш по диска.

Ако ще се ползва за едно гледане тук там на някой филм - аз бих си ползвал наличната система - все пак този филм идва от интернет - на кое устройство го записваш първо? Защо после още веднъж да го местиш по мрежата? И другото което бих се замислил - спрямо телевизора и точните параметри на системата - компютъра сложен до/под/около телевизора и свързан с видео кабел - филмите ми се свалят там, пускам си компютъра гледам си филма ... мога да си правя и други неща.

преди 6 минути, Bubbles написа:

\\192.168.200.1\USB...  - в локалната мрежа през файлов мениджър

http://192.168.200.1: порта за достъп до настройките на рутера

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Bubbles написа:

Не, просто са услуги на самият рутер респективно ползват в мрежата неговият IP адрес, а всяка услуга си е на съответен порт за нея. Пример в повечето случаи DLNA работи по UDP 1900, SMB 139 или TCP445 за достъп от друга мрежа или пък TCP 80 на който е пуснат HTTP и настройваш рутера през браузър и т.н.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, Bubbles написа:

преди 4 часа, цър-вул написа:

Snap54.png

Кюрмусунтабелтъ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, цър-вул написа:

Кюрмусунтабелтъ?

Ашкулсун😁

преди 51 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Не, просто са услуги на самият рутер респективно ползват в мрежата неговият IP адрес, а всяка услуга си е на съответен порт за нея. Пример в повечето случаи DLNA работи по UDP 1900, SMB 139 или TCP445 за достъп от друга мрежа или пък TCP 80 на който е пуснат HTTP и настройваш рутера през браузър и т.н.

Ок.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я, като си почнал да обясняваш, кажи - каква е разликата между флашка и SSD?
Кои простотии бре разбирача? Има ли SSD-то някакъв симптом като му дойде времето? Я ни просветли!

За състоянието - ползвам S.M.A.R.T. test.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 23.01.2021 г. в 15:41, tsvetann написа:

Незнам как ще е по добре дали външен диск към рутера или  с компютъра .

По принцип е по-добре с компютър:
Може да се сподели дисково пространство или
да се пусне медия сървър
и да се сподели принтер в мрежата,
но компютърът ще е по-голям консуматор.
С диск на USB 3.0 порт на рутъра няма да има кой знаер какво забавяне в сравнение със споделен SATA3 диск на компютъра.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 23.01.2021 г. в 15:41, tsvetann написа:

Не знам, как ще е по добре - дали външен диск към рутера или с компютъра.

По-добре - за какво?

Сторидж дивайс към рутера е шернат. Към компа - ще трябва да мъкнеш и компютър с теб!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване