Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте
Мисля да си поръчам една работна станция от немски сайт(втора ръка). Модела е Dell T7610. Видях че захранването е около 1200-1300W. 

Няма да е под постоянно натоварване, защото е за домашно ползване. 

Като е с толкова голямо захранване, сметките на тока ще бъдат ли огромни ? Също някой има ли идея дали тези модели са прекалено шумни дори когато не са натоварени ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не вярвам да са шумни. Захранването ще дърпа толкова ток, колкото консумират компонентите му - тоест ако е натоварен на 100%, ще консумира повече, ако не е - по-малко, общо казано. Тук към края на видеото подкарват такава машина, не се чува някакъв шум. Това не е сървър, за да шуми повече от обичайна домашна машина.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че не си шернал видеото ?

Иначе за шума ок, питах за захранването, защото е доста голямо, а видео картата, която така или иначе няма да ползвам я дават около 250W, а за cpu-тата по 90W на цпу.

Математиката не ми излиза защо е толкова сериозно захранването и ме притесняваха евентуално високите сметки за ток ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи каква точно е конфигурацията - гледам, че е с два процесора и може да е с две видеокарти. Иначе процесорите гледам че са с 95 W TDP - т.е. дори два заедно ще топлят по-малко от един 10900K примерно. Колкото до консумацията - по груби сметки дори с 2 x E5-2600 v2 и две видеокарти (Tesla K20c) едва ли ще минава около 800-850 W (при пълен товар на всичко), т.е. това захранване е с известен презапас за такава конфигурация. По-малката конфигурация е с една Quadro K4000, която харчи има-няма 100 W. Зависи как е направено захранването, някои се усещат и изобщо не развъртат вентилатора, ако няма нужда от него.

Впрочем Tesla K20c (ако компютърът е с една или две такива) изобщо няма видео изходи и трябва да разчиташ на това да има друга видеокарта с изходи.

Иначе защо се спря точно на такъв компютър? Сигурно е на примамлива цена, но е почти 10-годишен вече, и ако нямаш специална употреба от него (в която да има смисъл от два процесора, ECC памет и работна видеокарта), според мен е доста по-практично да се помисли за нещо скромно, но пък съвременно, и с потребителски клас видеокарта (понеже работната би могла да създава проблеми с игрите). Естествено стои въпросът с наличностите и цените на това, което изобщо има...

Според мен не е лошо да публикуваш точните спецификации на машината и парите, които ѝ искат.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, killchain написа:

Зависи каква точно е конфигурацията - гледам, че е с два процесора и може да е с две видеокарти. Иначе процесорите гледам че са с 95 W TDP - т.е. дори два заедно ще топлят по-малко от един 10900K примерно. Колкото до консумацията - по груби сметки дори с 2 x E5-2600 v2 и две видеокарти (Tesla K20c) едва ли ще минава около 800-850 W (при пълен товар на всичко), т.е. това захранване е с известен презапас за такава конфигурация. По-малката конфигурация е с една Quadro K4000, която харчи има-няма 100 W. Зависи как е направено захранването, някои се усещат и изобщо не развъртат вентилатора, ако няма нужда от него.

Впрочем Tesla K20c (ако компютърът е с една или две такива) изобщо няма видео изходи и трябва да разчиташ на това да има друга видеокарта с изходи.

Иначе защо се спря точно на такъв компютър? Сигурно е на примамлива цена, но е почти 10-годишен вече, и ако нямаш специална употреба от него (в която да има смисъл от два процесора, ECC памет и работна видеокарта), според мен е доста по-практично да се помисли за нещо скромно, но пък съвременно, и с потребителски клас видеокарта (понеже работната би могла да създава проблеми с игрите). Естествено стои въпросът с наличностите и цените на това, което изобщо има...

Според мен не е лошо да публикуваш точните спецификации на машината и парите, които ѝ искат.

Видео картата няма да я използвам към момента. Модела е Quadro K4000.  Да, с два процесора е Xeon E5-2660 v2.

Компютъра ми трябва за домашно ползване като ще се вдигат доста виртуалки. Избрах го точно защото е с 2 цпу-та=40 треда и върви с 96ГБ рам. Цената му с доставка от немско е 1100 лева.

Иначе ако смяташ, че може да се направи нова конфигурация, ще е дори по-добре, защото ще има гаранция :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На тази цена според мен е чуден даже - ако тръгнеш да събираш нещо подобно ново, ще трябва да дадеш толкова само за процесор (а паметта ще отиде даже повече). Единственото притеснение е колко дълго ще работи, преди да гръмне нещо (всичко се сменя, но конкретно с дъното примерно би било голяма лудница)...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разчитам, че конфигурацията е на 10 години и на места като това се намират и компоненти.

Иначе твоето мнение за шум и сметки за ток с това 1200W psu ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, F1-FAN написа:

Мисля, че не си шернал видеото ?

Иначе за шума ок, питах за захранването, защото е доста голямо, а видео картата, която така или иначе няма да ползвам я дават около 250W, а за cpu-тата по 90W на цпу.

Математиката не ми излиза защо е толкова сериозно захранването и ме притесняваха евентуално високите сметки за ток ?

Да, пропуск: Dell T7610 Workstation from ebay...does it work? - YouTube

Май не схвана горното писане - при малко или без натоварване, картата например ще харчи 20-50 вата, процесора 10-20 вата (примерно). Ако товариш всичко на максимум, някаква тежка работа, игра, видеообработка, тогава може да достигнеш максималната консумация. Тези процесори, които ги дават 90 вата, това са им при базовите честоти, рекламен трик на Интел от край време:

Цитат

Thermal Design Power (TDP) represents the average power, in watts, the processor dissipates when operating at Base Frequency with all cores active under an Intel-defined, high-complexity workload. Refer to Datasheet for thermal solution requirements.

С турбо честотите консумацията и отделената топлина става доста по-висока, но това не бива да те притеснява.

Intel® Xeon® Processor E5-2660 v2 (25M Cache, 2.20 GHz) Product Specifications

Общо-казано, тези 1200 вата едва ли ще ги достигнеш, а максималната консумация на всички компоненти при лек или никакъв товар да кажем ще е 50-60 вата.

преди 6 минути, F1-FAN написа:

Разчитам, че конфигурацията е на 10 години и на места като това се намират и компоненти.

Цитат

Launch DateQ3'13

Почти 10, но да кажем за момента около 8 години.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като консумация едва ли ще минава повече от 600 W при пълен товар (но както каза вече @Raze, при лек товар едва ли ще се усеща по-различно от "нормален" компютър). Сега видях обаче, че е със странен форм фактор на захранването и два вентилатора (мисля, че са 40 или 50-милиметрови) - и е възможно точно захранването да шуми доста.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, F1-FAN написа:

Иначе твоето мнение за шум и сметки за ток с това 1200W psu ?

Kупи peacefair с токов трансформатор и наблюдавай в реално време консумацията. 

spacer.png

В средата показва текуща мощност и изразходвана енергия в реално време. Ако го закачиш към uart-стик ще гледаш на екрана на десктопа,

spacer.png

а ако го закачиш към esp8266 ще го наблюдаваш през интернет.

spacer.png

В добавка cos φ, което ще издава качеството на захранването. Имах три оптиплекса с ксеон-процесор и ги разкарах заради хишническия им разход на енергия. Набелязания с двата ще е по-зле. Стартираш гола система и енергометърът ще показва минимум 200W. Моите използвах за сървър с един диск без видеокарта. Под 130W не падаха.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От видеото се чува че ръмжи доста този Делл.

За консумацията няма как да я измеря, защото станцията е в немско, така че ще съм пред свършен факт, когато ми я доставят.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм работил, но чета - шум 57-58dB. Oсвен това има оплаквания от потребители, че при някои версии на BIOS първия половин час след пускане всички вентилатори са на макс и се чувало през 3-4 стаи. Един беше върнал на версия 5 о т версия 6...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предното нито ще ти е шумно, нито ще харчи кой знае колко ток, особено ако не се ползва на 100%, какво още не ти е ясно? И с този античен процесор какво ще правиш - Xeon5675, че и 2 броя? Това ще ти харчи 2 пъти повече ток, много по-бавни и слаби са, ако ще да са и 10. Дори AVX инструкции нямат, а и са 2 години по-стари.

Intel® Xeon® Processor X5675 (12M Cache, 3.06 GHz, 6.40 GT/s Intel® QPI) Product Specifications

Intel Xeon X5675 - AT80614006696AA / BX80614X5675 (cpu-world.com)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много неща не са ми ясни ;)

Но като цяла гледам да събера колкото мога, повече информация.

преди 14 часа, JKirilov написа:

Не съм работил, но чета - шум 57-58dB. Oсвен това има оплаквания от потребители, че при някои версии на BIOS първия половин час след пускане всички вентилатори са на макс и се чувало през 3-4 стаи. Един беше върнал на версия 5 о т версия 6...

Тия данни за 57-58dB от къде ги видя ?

Като цяло не ми се струват много шумни, защото 50-60dB го дават като домашен шум/шум от малък спокоен ресторант. Това по търсене в гугъл излиза.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В техническите спецификации. Има по-тихи ширмове и даже прахосмукачки.

Сега да не кажеш, че съм против, ей! Машината е страхотна.:goahead:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване