Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте! Извинявам се за дългия пост, но няма как да бъде кратък, за да мога да обясня точно проблема си. Вкъщи имам климатик Самсунг, много стар, поне 10 годишен, който работи страхотно и не е създавал никакви проблеми. Също имам 2 телевизора, свързани през HDMI към приемника на оператора, както и два настолни компютъра, свързани по същия начин към мониторите си. Преди години когато тв-приемниците използваха SCART, а мониторите VGA, проблем нямаше никакъв. Преди около 2 години реших да заменя всички "дисплеи" с по-нови и съответно новия стандарт HDMI и тогава започна всичко... При включен въпросния климатик и заедно с него тв, или компютър, независимо дали са в една стая с климатика, или в друга (сиреч включен в контакт, свързан към различен бушон от този на климатика), се появава проблем с преноса на данни през HDMI. При всяко включване и изключване на климатика връзката между приемник и телевизор, или компютър и монитор прекъсва за около 10 секунди. Това не изключва нито приемника, нито телевизора, нито компютъра, нито монитора. Просто връзката по самия кабел прекъсва за период от 10 секунди. Включих телевизорите през Scart, a мониторите през VGA и проблема изчезна. Това ме навежда на мисълта, че проблема е в HDMI кабелите. Смених ги около 10 пъти, купих евтини, скъпи, по-дълги, по-къси и никакъв ефект! Извиках ел. техник, който провери абсолютно всичко вкъщи и заключи, че проблем няма. И то наистина няма - всяко устройство само за себе си работи идеално, независимо от работата на останалите, просто сигнала през HDMI прекъсва при всеки цикъл включване/изключване на въпросния климатик. Откровено това да гледам интересн филм и през 20 минути да ми прекъсва сигнала си ме дразни. Ще съм благодарен на всеки, който би предложил евентуално решение на този проблем! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип, HDMI кабелите са екранирани и много трудно може да се допусне смущението да идва по ефира. Аз бих допуснал ел. мрежа като среда за конфликт. Би трябвало да се вземе един осцилоскоп и да се потърси кое генерира ВЧ сигнали и по какво се разпространяват и да се запушат. По-елементарен метод -можеш да направиш един прост LC филтър , с който да затвориш ел.мрежа за високи честоти и да захраниш климатика през него (още по-добре и другите устройства-всяко през такъв филтър). Този филтър са две бобинки от по десетина навивки на фазата и нулата , пред и след тях по един кондензатор 0.1 МФР за 400в. Предлагам ти една съвсем проста възможност да махнеш проблема.

ФФФ_cr.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, NEVADA написа:

По принцип, HDMI кабелите са екранирани и много трудно може да се допусне смущението да идва по ефира. Аз бих допуснал ел. мрежа като среда за конфликт. Би трябвало да се вземе един осцилоскоп и да се потърси кое генерира ВЧ сигнали и по какво се разпространяват и да се запушат. По-елементарен метод -можеш да направиш един прост LC филтър , с който да затвориш ел.мрежа за високи честоти и да захраниш климатика през него (още по-добре и другите устройства). Този филтър са две бобинки от по десетина навивки на фазата и нулата , пред и след тях по един кондензатор 0.1 МФР за 400в. Предлагам ти една съвсем проста възможност да махнеш проблема.

ФФФ_cr.jpg

Благодаря за отговора, но описаното от Вас никак не е по силите ми, да не говорим, че нямам и никакви познания. Чисто практически просто не знам как да го направя :(

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Йордан Панайотов написа:

не знам как да го направя

Вие питате за решение, но не знаете как да го направите-тогава потърсете някой дето знае.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, NEVADA написа:

Вие питате за решение, но не знаете как да го направите-тогава потърсете някой дето знае.

Питам за решение, което всеки бил могъл да си направи в домашни условия, без да има нужното образование и опит. Това, което предлагате може би ще реши проблема, но наистина не бих могъл да го направя, а и не знам дали не би навредило на работата на някой от уредите. След като според Вас проблема е в ел, мрежата, тогава не би ли трябвало лампите да премигват? За мен по-лесен начин би бил, например, ако някой с подобен проблем, го е решил чрез смяна на HDMI кабела, простичко да ми каже: "при мен това помогна, потърси си кабел от еди коя си марка, с еди какви си параметри"...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Йордан Панайотов написа:

огава не би ли трябвало лампите да премигват

Лампите премигват при слаба ел. мрежа и голям товар-макар и моментен. Тук става дума за разпространение на високочестотни смущения по ел.мрежа. Подобен филтър няма да се усети от уредите, защото той ще влияе само на високите честоти. А ако ти не можеш да навиеш десетина навивки от проводник като една пружина, да свържеш един контакт и един щепсел и двата кондензатора, значи не е за теб тази работа.

Сега се сещам, че има разклонители с вградена защита в щепсела, трябва да попиташ по по-големите магазини. Ако и това не е за тебе, кажи, ще ти намерим.

Виж това:

112.PNG

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да смени HDMI кабела с по добра екранировка, по скъп - поне като за начало

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Провери си дали всички букси в приемниците са здраво свързани .Ние имаме печка на пилети имаме 4 тв като пуснем печката на 2 от тв картината се влошаваше.Проблема беше в един от сплитерите ни , който е в хола самите кабели в сплитера не бяха здраво стегнати .По играх си оня ден да отстраня уж проблема временно се оправи , после пак като я пуснахме печката и като загря пак се почна лагване на картината . Извадих всички кабели от сплитера стегнах ги здраво и за сега няма проблеми .

преди 1 час, Йордан Панайотов написа:

Също имам 2 телевизора, свързани през HDMI към приемника на оператора, както и два настолни компютъра, свързани по същия начин към мониторите си

Виж само колко много устройства имаш пуснат може и да се претоварва ел мрежата ви .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш "удоволствието" да се запознаеш с т.н наречените "виши хармоници".Накратко да ти обясня-това явление порежда краткотрайни токови "удари" и смущава работата на другите включени в кръга уреди.Най-добрите създатели на "хармоници" са именно СТАРИТЕ климатици,а най-много страда от тях електрониката която приема/предава сигнали с висока чуствителност.Да сменях кабелите полза няма-насочи се към стабилизатори на ел.ток,но този който ти е предложил колегата малко ми се вижда "афиф".Огледай в нета за по-скъпи стабилизатори и май бях гледал точно за "гасене" на "хармониците".Друг вариянт-смяна на климатика,новите модели сами си "оправят' хармониците,без да ги "допускат" в ел. мрежата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Йордан Панайотов написа:

Питам за решение, което всеки бил могъл да си направи в домашни условия, без да има нужното образование и опит.

Тук не е погребална агенция!

Трябва да се купи, а не направи! Примерно:

https://bazar.bg/obiava-13316722/mrezhovi-zahranvashti-filtri

http://tpetrov.com/search.php?maincat=ЗАХРАНВАНЕ&subcat=ЗАХРАНВАЩИ+БЛОКОВЕ&cat=ФИЛТРИ&p=0

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека човека пробва с разклонителя показан по-горе (хем лесно, хем евтино) и ако върши работа, поне ще знаем за напред какво да ползваме при подобен проблем.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този разклонител няма да свърши никаква работа, той е за защита от пренапрежение, т.е. гръмотевици.Предложенията на JKirilov са добри.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От предложенията на JKirilov, този е царя:

spacer.png

Двойна филтрация по вход на мрежата и по изход от климатика. Х2 кондензатори, симфазни дросели. Отвеждане към земя. Класика в жанра.
На подобни кутийки аудиофилите кълват като пирани.

преди 6 часа, Йордан Панайотов написа:

...

Електротехникът е eлектротехник. С волтметър до 1kHz без True RMS е измерил напрежението на Марс. Трябва радиотехник с галванически изолиран от мрежата осцилоскоп на 100MHz, след като всичките ви дисплеи блокират от стария климатик. Един ексзорцист срещу Кики също е вариант.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я кажи какви са ти приемниците и как идва сигналът. Кой оператор? Подозирам че и тях си сменил с HDMI.

Какви са телевизорите и кое как е свързано? Проблемът може да е от съвсем друго. Материал за четене:

https://hardwarebg.com/forum/showthread.php/297960

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен смущенията се създават от искренето при включване и изключване на климатика и те не са по ток/ако мога да се изразя така/. Едно време подобни смущения имаше от балканчетата  при средни вълни, имаше пръщене.Човекът иска ПРОСТО решение. Аз му предлагам прост опит . Кабелът е екраниран , но при контактите това може да не е направено.Ако иска може просто да ги увие със станиол, ТОВА НИЩО НЯМА ДА МУ КОСТВА!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, bigiadri написа:

Според мен смущенията се създават от искренето при включване и изключване на климатика и те не са по ток/ако мога да се изразя така/. Едно време подобни смущения имаше от балканчетата  при средни вълни, имаше пръщене.Човекът иска ПРОСТО решение. Аз му предлагам прост опит . Кабелът е екраниран , но при контактите това може да не е направено.Ако иска може просто да ги увие със станиол, ТОВА НИЩО НЯМА ДА МУ КОСТВА!

Забравил се да напишеш отдолу с малки букви: "Моля не правете това вкъщи!"

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, profan4o написа:

Забравил се да напишеш отдолу с малки букви: "Моля не правете това вкъщи!"

Глупости!Че какво опасно има да увие отгоре със станиол куплунзите  на кабела върху защитната покривна пластмаса?

Защо се получават смущенията? Без да познавам принципната схема на климатика  мога да предположа , че поради продължителната работа на превключвателя пластината му се е "уморила" и не отцепва РЯЗКО. Получава се искрене  ,което причинява смущения.Ако е имало искрогасящ филтър/успореден кондензатор на превключвателя и последователна бобина след превключвателя/ няма да има искри, но няма ..Единственото място на кабела ,където тези смущения могат да действат е при връзката на кабела с двата куплунга  /предполагам може да има незащитено място/Така  че ако отгоре върху пластмасовото  покритие на куплунзите се сложи станиол ще защити това място. Ако се използва и малко повече станиол и се покрие и съединяването им към устройството,  ще е още по-добре. Нито е ОПАСНО ,нито е СЛОЖНО! ПОНЕ ЗА ОПИТ!!

Снимок экрана_2021-04-25_14-56-49.png

Е,разбира се  ,че може и по -добре да увие куплунзите със станиола.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Снимок экрана_2021-04-25_15-07-26.png       Исках да сложа и тази снимка до другата ,но малко закъснях.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване