Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Създаване на локална мрежа през рутер

Препоръчан отговор

Добър ви ден! Искам да си създам една домашна локална мрежа между два стационарни компютъра.  

Тя всъщност на практика мрежата съществува, но аз съм доста бос в тази материя, за да я експлоатирам правилно.

Обяснявам накратко. Получавам интернет от доставчик по кабел чрез рутер, в който са включени с лан двата 

компютъра. Идеята е да се осъществи връзка между двата компютъра, защото сега се налага да ползвам флашка при 

местене на файлове например. Операционните системи са Windows 10 Pro  на единия компютър и windows 10 Home на 

другия. Благодаря предварително на тези, които ще ми дадат съвети кои настройки трябва да пипна. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Най лесно става, като отвориш Контрол панела и намериш меню  "Домашни групи и мрежи. Избираш менюто и се водиш по стъпките, които ти отговаря. Ще ти посочи парола от системата(последната може да бъде и по твой избор). На първо време докато свикнеш остави тази, която ти е посочил. И след нея ще получиш съобщение, че домашната група е създадена. Сека отваряш експлорера и избираш устройствата, които искаш да споделяш с другия компютър.  Пример  D, E, F. Кликаш на D със десен бутон и се отваря нов прозорец на който най долу пише "Свойства" Клик на него и следва нов прозорец на който има "(Споделяне) горе вдясно. Тук избираш всяко едно устройство или папка  за споделяне като ползваш права за ограничение( В случаш избираш всичко, защото мрежата ти ще е само вътрешна.   По късно, в нов пост ще ти направя подробни снимки поредни, как трябва да процедираш. След като направиш това, абсолютно същите операции се повтарят и на втория комп и си готов.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, JohnTRIVOLTA написа:

Сигурно търсите това !

Търси домашни групи и споделяне. написал е така:  

"Идеята е да се осъществи връзка между двата компютъра, защото сега се налага да ползвам флашка при 

местене на файлове например."

преди 2 минути, Kolev71 написа:

Търси домашни групи и споделяне. написал е така:  

"Идеята е да се осъществи връзка между двата компютъра, защото сега се налага да ползвам флашка при 

местене на файлове например."

ScreenShot002.jpg

ScreenShot003.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Само че аз ползвам английския езиков пакет и моят Контрол панел изглежда ето така: 

cp.jpg

Ето какво е станало :  Ами сега?

dom.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм с 10 но, LTSB и при мен опцията "Домашни групи и споделяне" е активна, докато при теб - НЕ. Трябва да потърсиш помощ от човек, който може със сигурност да ти каже процедурата на включване към Контролния панел. Не зная защо във всички стандартни версии на десятката и Win 11 тази функция е изключена. Даже и на Win 10  LTSC, също е изключена, но я има в операционната система. Съжалявам много. Тъкмо бях почнал да ти правя снимките. Успех от мен. По този начин е много по удобно, отколкото да пишеш на флашки да ги копираш и т.н Това го ползвам от 6-7 години и съм се родил!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Kolev71 написа:

И аз съм с 10 но, LTSB и при мен опцията "Домашни групи и споделяне е активна, докато при тен - НЕ. Трябва да потърсиш помош от човек, който може със сигурност да ти каже процедурата на включване към Контролния панел. Не зная защо във всички стандартни версии на десятката и Win 11 тази функция е изключена. Даже и на Win 10  LTSC, също е изключена, но я има в операционната система. Съжалявам много. Тъкмо бях почнал да ти правя снимките. Успех от мен. По този начин е много по удобно, отколкото да пишеш на флашки да ги копираш и т.н Това го ползвам от 6-7 години и съм се родил!

Защото тия от Майкрософт се чудят как да ни усложнят живота. 

dom.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, ivov написа:

Защото тия от Майкрософт се чудят как да ни усложнят живота. 

dom.jpg

Да. Всичко това го зная дето си постнал, но наистина съжалявам, че не мога да ти помогна. Да знаеш - при този метод всичко ти е много удобно. затова те посъветвах да намериш човек, който е на ТИ с операционните системи и само да ти активира функцията. Аз не можах да я намеря за моята Win 11. A move bi e nqkyde tuk iz tozi prozorec. }e go widi[ sled malko, sled kato obnowi[ stranicata si. Не ми дава да снимам екрана.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, JohnTRIVOLTA написа:

Включи си от фючърсите всичко за SMB1.0 , ще иска рестарт и шервш после нужното !

Да! Това съм го правил, но явно не е то. Беше дори съвсем скоро - преди 10-тина дни

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Kolev71 написа:

Да! Това съм го правил, но явно не е то. Беше дори съвсем скоро - преди 10-тина дни

Да не си инсталирал някоя антивирусна с фаеруол, който блокира протокола. При мен си работи навсякъде, като слънце!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Да не си инсталирал някоя антивирусна с фаеруол, който блокира протокола. При мен си работи навсякъде, като слънце!

Ползвам само дефендера и не е той проблема. ти с коя ОС си?

ScreenShot043.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Където се ползва е или 10 Pro или 10 Enterprise . Друг вариант е ако директно сте кънектнат в рутер, то той да блокира нещо !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Където се ползва е или 10 Pro или 10 Enterprise !

Добре! Но е написано от Микрософт че след версия 1803 на Win 10 тази функция е изключена. Така е и при LTSC, докато при LTSB си работи и при мен без проблем на всички комп'три, без този, който е с   Win 11

преди 12 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Където се ползва е или 10 Pro или 10 Enterprise . Друг вариант е ако директно сте кънектнат в рутер, то той да блокира нещо !

Рутера, съм сигурен че не блокира нищо, което е свързано с домашната ми мрежа. Иначе,  щеше да го блокира на всички комптри. За мен беше важно да кажете версията на десятката, а не че е пПРО

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

То е написано , че е изключено и аз за това казвам да се включи от фючърсите и би трябвало да работи както е при мен, проблем до сега не съм имал!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, JohnTRIVOLTA написа:

То е написано , че е изключено и аз за това казвам да се включи от фючърсите и би трябвало да работи както е при мен, проблем до сега не съм имал!

Приятел! Питах Ви за ВЕРСИЯТА на десятката, на която ви работи. Нали Ви показах на снимка, че е вкчено!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 45 минути, Kolev71 написа:

Добре! Но е написано от Микрософт че след версия 1803 на Win 10 тази функция е изключена. Така е и при LTSC, докато при LTSB си работи и при мен без проблем на всички комп'три, без този, който е с   Win 11

Рутера, съм сигурен че не блокира нищо, което е свързано с домашната ми мрежа. Иначе,  щеше да го блокира на всички комптри. За мен беше важно да кажете версията на десятката, а не че е пПРО

Ако питате за моята версия тя е  Windows 10 Pro
Version    21H1
OS build    19043.1237
Experience    Windows Feature Experience Pack 120.2212.3530.0

Иначе се рових в гугъл и майкрософт предлага прехвърляне на файлове през one drive и други техни програми. Затова са спрели домашната мрежа. Хитри са като 100 лисици ама не са познали. Мен не е ми е толкова зор тази връзка. Беше ми интересно как се прави. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, ivov написа:

Ако питате за моята версия тя е  Windows 10 Pro
Version    21H1
OS build    19043.1237
Experience    Windows Feature Experience Pack 120.2212.3530.0

Иначе се рових в гугъл и майкрософте предлага прехвърляне на файлове през one drive и други техни програми. Затова са спрели домашната мрежа. Хитри са като 100 лисици ама не са познали. Мен не е ми е толкова зор тази връзка. Беше ми интересно как се прави. 

Да бе. Тези индийци няма какво да правят и изклчват неща, които са в полза на ползвателите, за да си оправят облаците. Мен не ме притеснява толкова, ото веднага слагам една LTSB и си решавам въпроса.  Просто ми хареса Вин 11 и затова се заинтересувах по вече. А домашната си мрежа си я ползвам 24 часа в седмицата, целогодишно на 5 компа. Много е лесно и бързо ще се справиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Приятел! Питах Ви за ВЕРСИЯТА на десятката, на която ви работи. Нали Ви показах на снимка, че е вкчено!!!

Това , че е включено не означава , че не омазана ОС! За протокола домашната  ми мрежа 3 машини с win 10 pro ъпнати до последна версия и моя милост с LTSC 1809 enterprise, като дори два от компютрите са на далечни локации !

mynet.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Това , че е включено не означава , че не омазана ОС! За протокола домашната  ми мрежа 3 машини с win 10 pro ъпнати до последна версия и моя милост с LTSC 1809 enterprise, като дори два от компютрите са на далечни локации !

mynet.png

Умно момче ще дойдеш. Личи ти.Беше рутера, сега операционната система - ако изчакам до утре сигурно ще предложиш и смяна на кутия на компа! Остани си със здраве.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Умно момче ще дойдеш. Личи ти.Беше рутера, сега операционната система - ако изчакам до утре сигурно ще предложиш и смяна на кутия на компа! Остани си със здраве.

OK, кое е според теб ? Аз поне проблем нямам и не само в нас, а и в институцията , която администрирам!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, JohnTRIVOLTA написа:

OK, кое е според теб ? Аз поне проблем нямам и не само в нас, а и в институцията , която администрирам!

Аз също нямам проблем. Това не го считам за проблем, понеже работя с 4-5 компютри. Исках да го направя и с 11-ката, но не успявам явно, щото не администрирам нищо. Стоя си в къщи като пенсионер и ви чета постовете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз намерих някакво решение, макар и малко половинчато. Ето в това видео от Ютуб е обяснено как се прави мрежа между два компютъра с Windows10. 

Опитах и стана, но не съвсем. Имам мрежа и мога да пращам от Windows10 Pro към Windows10 Home файлове и цели папки. Обратното обаче не е възможно, 

защото Windows10 home не му е разрешено Remote Desktop  и затова не е видим за другия компютър. Ако го ъпгрейдвам до Про всичко ще е наред. Важното е,

че ми се изясни картинката. Ето видеото да видите как става най-лесно и бързо:  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Инсталирай някакъв FTP сървър , ако не може този на WIn пример, като решение някакво. Вероятно Home версията има доста рестрикции освен това , че не може да се логва в домейн среда!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 32 минути, ivov написа:

Аз намерих някакво решение, макар и малко половинчато. Ето в това видео от Ютуб е обяснено как се прави мрежа между два компютъра с Windows10. 

Опитах и стана, но не съвсем. Имам мрежа и мога да пращам от Windows10 Pro към Windows10 Home файлове и цели папки. Обратното обаче не е възможно, 

защото Windows10 home не му е разрешено Remote Desktop  и затова не е видим за другия компютър. Ако го ъпгрейдвам до Про всичко ще е наред. Важното е,

че ми се изясни картинката. Ето видеото да видите как става най-лесно и бързо:  

Точно така исках да ти го обясня със снимки, както е на клипа. Важното е, че от раз ще се справиш/ Лека и приятна вечер на теб и John. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване