Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Бюджетен ъпгрейд на конфигурация

Препоръчан отговор

Здравейте! Честита нова година, бъдете живи и здрави всички!

Искам съвет от по-компетентни в областта в момента през далечната 2015 си сглобих компютър с 

GB H110M-s2h;i5 6500 и HyperX 8gb ddr4 2133mhz. В последствие ъпгрейтнах със ссд конфигурацията и с 1060 3G на Zotac. 

Към момента вече усещам, че като чели рамта и процесора ме дърпат назад (не че видеокартата е топ, но мисля че сега е момента да закупя дъно,процесор и рам, за да мога в бъдеще само видео карта да си купя)

Захранването ми е fortron hydro g 750w (през 2015 беше нещо на фрактал пак модулно но изгоря и взех това във времето).

От доста време не следя какво става с хардуера като цени и т.н за 1 час седнах и си избрах:

1 x GIGABYTE B460M AORUS PRO (Всъщност мислех за H410 на GB не знам дали ще видя разлика между б460 и х410 тука ми трябва помощ)

1x Intel Core i5-11400F

2 x Kingston DRAM 8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM FURY Beast Black

Какво ви е мнението и ако имате вие някакви други варианти моля споделете. Компютъра го ползвам вече все по-рядко главно за PUBG,Farming Simulator 22, BF 1,5 или GTA V. 

п.п и имам един охладител на Artic Frezer 12 дали ще стане от 1151 на 1200 сокет. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Изчакай утре започва CES 2022, където ще обявят нов хардуер и до някой и друг месец ще излезе, на събитието ще стане ясно кое кога и на какви цени. AMD ще изкарват подобрени процесори на сегашните, цените може да паднат, чакат се и по-евтини дъна на 12 поколение процесорите на интел, които са по-производителни от сегашните АМД. Охладителя ще стане, ако си намериш подходяща планка за сокета, провери производителя дали предлага за този модел и как можеш да се снабдиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Raze написа:

Изчакай утре започва CES 2022, където ще обявят нов хардуер и до някой и друг месец ще излезе, на събитието ще стане ясно кое кога и на какви цени. AMD ще изкарват подобрени процесори на сегашните, цените може да паднат, чакат се и по-евтини дъна на 12 поколение процесорите на интел, които са по-производителни от сегашните АМД. Охладителя ще стане, ако си намериш подходяща планка за сокета, провери производителя дали предлага за този модел и как можеш да се снабдиш.

Разбрах. Благодаря! Явно ще почакам до април, май да видим как ще са цените :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По-скоро до няколко дена ще стане ясно кое и кога ще излиза, колко ще струва и кога и колко ще паднат евентуално цените на сегашните компоненти. Едва ли ще се наложи да чакаш повече от месец.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ай да видим кво ще е ясно до няколко дена и да си поговорим пак след няколко дена в темата, щото аз пък мисля че точно нищо няма да е ясно !

С този бюджет няма и кво да се чака толкова щото и да паднат цените 11400 F с B560 пак няма да има аналог по цена , 500 лева за двете. Аз това бих взел, за да може се ползват с и5 памети над 2666 Мхц и готово.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дъното, което си избрал е с В460 чипсет, трябва да търсиш с В560 ако това остават другите компоненти

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, D101149 написа:

Към момента вече усещам, че като чели рамта и процесора ме дърпат назад

Нещо доказва ли тези предположения?

Какво е натоварването на процесор и памет по време на игра, а на видеото?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Евтините дъна дето вървят и 11-то поколение процесори са с H470 чипсет. Стига да намериш откъде да го купиш, в момента е такава суша, че е по-добре да изчакаш с ъпгрейта няколко месеца.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, ined написа:

Евтините дъна дето вървят и 11-то поколение процесори са с H470 чипсет. Стига да намериш откъде да го купиш, в момента е такава суша, че е по-добре да изчакаш с ъпгрейта няколко месеца.

Само тези дъна за които има биос ъпдейт, а те не са много и дори да има паметта пак няма да тръгне на 3200MHz. Отделно, че са екзотика по нашите ширини, а и не бих казал, че са по-евтини от В560.

Редактирано от Gaming_Solutions (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Gaming_Solutions написа:

Дъното, което си избрал е с В460 чипсет, трябва да търсиш с В560 ако това остават другите компоненти

това няма ли да стане защото гледам сокетът е 1200? (от чисто любопитство питам)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В сайта на производителя на дъното може да видиш кои процесори поддържа, най-лесно през google:

B460M AORUS PRO (rev. 1.0) Support | Motherboard - GIGABYTE Global

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, D101149 написа:

това няма ли да стане защото гледам сокетът е 1200? (от чисто любопитство питам)

Джани, когато навремето си избираше конфигурация нещата бяха по-простички. Сега е миш-маш.:) И погледни въпросчето на Пламен, за да дадеш някакъв отговор по-конкретен.

преди 3 часа, Gaming_Solutions написа:

Само тези дъна за които има биос ъпдейт, а те не са много и дори да има паметта пак няма да тръгне на 3200MHz. Отделно, че са екзотика по нашите ширини, а и не бих казал, че са по-евтини от В560.

Би трябвало всички дъна с H470 да имат биоси от преди приблизително 9 месеца за RL. И да, въобще не са толкова евтини, както пише Инед, но пък има готини моделчета с всичко необходимо без OC. Е, имат си BFB, което е приятна опция.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Jorge написа:

Би трябвало всички дъна с H470 да имат биоси от преди приблизително 9 месеца за RL. И да, въобще не са толкова евтини, както пише Инед, но пък има готини моделчета с всичко необходимо без OC. Е, имат си BFB, което е приятна опция.

Да, но няма биоси и едва ли ще излязат. В момента на нашия пазар има само няколко модела Н470 на Асрок и от тях единствено ASRock H470 Steel Legend има биос за 11 Gen и струва малко под 300лв. ASRock H470M Pro4 и ASRock H470 Phantom Gaming 4 например нямат биос и официално не поддържат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, plamen_petrov_80 написа:

Нещо доказва ли тези предположения?

Какво е натоварването на процесор и памет по време на игра, а на видеото?

Честно казано не съм усетил нещо като чели да не стиига паметта, но със сигурност за в бъдещете с моята конфигурация ще имам ядове, а сега като чели цените са сносни тоест и5 11400ф е 350лв а рамта е като цена доста добре. Преди време се занимавах с хардуер (преди 6-7г.) вече не съм в тази сфера от 5г и не знам кое как е що е. Тогава бяха много по-прости нещата..

п.п гледам по бенчмаркове че го дават по добър от моя, пък и цената е добра. 

преди 12 часа, Jorge написа:

Джани, когато навремето си избираше конфигурация нещата бяха по-простички. Сега е миш-маш.:) И погледни въпросчето на Пламен, за да дадеш някакъв отговор по-конкретен.

така е. преди време нещата бяха много лесни. 3,4 сокета на интел имаше и процесориите се знаеха сега сумати и дъна с доста наброй чипсетии... Със сигурност ми трябва помощ и за това се обърнах и към форума тук. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност нещата не са се променили, преди също имаше еднакви сокети, но различни като поддръжка процесори. Защо да е елементарно, като може да е сложно :)

Ами добре е да провериш - сега тези 8GB в каква комбинация са - 1х8 или 2х4?

Към момента не е трудно да се намери DDR4 2133 на добра цена употребявана. Помисли го този вариант.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 5.01.2022 г. в 10:59, plamen_petrov_80 написа:

Всъщност нещата не са се променили, преди също имаше еднакви сокети, но различни като поддръжка процесори. Защо да е елементарно, като може да е сложно :)

Ами добре е да провериш - сега тези 8GB в каква комбинация са - 1х8 или 2х4?

Към момента не е трудно да се намери DDR4 2133 на добра цена употребявана. Помисли го този вариант.

Има ли смисъл да надграждам 2015 билд с една плочка рам? като е 2х8 какво ще спечеля. в момента съм с 1х8 kingston hyperx не е ли по-добре да сменя дъно,рам,прцесор за наапред само видео ще остане да купя ново?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, D101149 написа:

Има ли смисъл да надграждам 2015 билд с една плочка рам? като е 2х8 какво ще спечеля. в момента съм с 1х8 kingston hyperx не е ли по-добре да сменя дъно,рам,прцесор за наапред само видео ще остане да купя ново?

А какво ще загубиш ако намериш една евтина употребявана 4GB DDR4 на някаква честота?

Иначе печелиш:

- двоен канал - тоест трансфера на паметта ти ще се повиши - осезаемо

- повече обем - ако сега с 8 си на ръба или с малко не стигат с 12GB си съвсем близо до заветните 16GB които ще вземеш в новата платформа

- икономията на средства трябва ли да я споменавам?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 51 минути, D101149 написа:

Въпроса ти звучи малко като имам старо БМВ и дойде зимата, но съм сменил само задните гуми със зимни. Има ли смисъл да слагам и на предните зимни или да си купя нова кола с 4 зимни гуми. Аз не мога да ти дам отговор на така зададен въпрос

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 6.01.2022 г. в 11:55, Gaming_Solutions написа:

Въпроса ти звучи малко като имам старо БМВ и дойде зимата, но съм сменил само задните гуми със зимни. Има ли смисъл да слагам и на предните зимни или да си купя нова кола с 4 зимни гуми. Аз не мога да ти дам отговор на така зададен въпрос

хаха. Добро сравнение. Прави сте от към бюджет е оптимално решение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

https://geizhals.eu/?cat=mbp4_1700&xf=317_B660~317_H610&asuch=&bpmin=&bpmax=&v=e&dist=&mail=&sort=p&bl1_id=30

Без още да са вкарани евтинджос азрок

12400f + Asus Prime B660-Plus d4 = 325 евра за пушка дъно с по евтино 5600Х е унижен

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

По темата отдавна не се развива нищо но все пак да кажа, конфа ти е много добър за сега за това което го ползваш. Аз съм с една идея под теб с 1150 сокет, но ако му лепя процесор рам и видео ще излити отново както преди, преди да продам 32гб рам, Xeon E3-1230 V3, и видео palit 970 4gb. Няма никакво развитие и невиждам голяма разлика преди и сега. Просто едно ссд те буда напред и това е развитието. Да ако искаш да цъкаш новите заглавия ще ти трябва нещо по мощно и актуално. Изчакай пролетта да видим кви глупости ще измислят, и много ме съмнява да видим цени на видео карти които сме виждали преди. Това просто ще остане така и ще си плащаме за това удоволствие!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Слагай още 8GB RAM, както вече ти препоръчаха други. Друго няма какво да направиш, освен смяна на почти всичко. Конфигурацията ти е доста адекватна за момента. Дори и да я смениш, няма да станат чудеса.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...