Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Програмиране документация

HrisCho
 Сподели

Препоръчан отговор

Здравейте, 12 клас съм в гимназия с професия системен програмист. ДЗИ по професия ми е дипломен проект. Трябва да пиша поне 30 страници документация за проекта - Приложение с графичен потребителски интерфейс Система за управление на библиотека. Не знам как се пише документация и никой от класа общо взето не знае. Остават две седмици а сме доникъде. Даже съм напред повече от други, защото самия проект е почти готов. Та ако може някой да ми прати pdf вариант или някакъв вариант на документация много бих бил благодарен. Благодаря!

Имейл : [email protected] , може и на Месинджър

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не съм много запознат с програмирането. Документацията по принцип съдържа теория и описание на програмата. Примерно език за програмиране - основни понятия, блок схема - описание, модули на програмата, функционални възможности и други. Моята дипломна работа /тогава нямаше интернет/ беше транзисторен усилвател 30 W. Състоеше се от кратък увод /за какво служат усилвателите/. Изложение, съдържащо: Устройство на транзистора. Принцип на работа на RC стъпало /описание и формули/. Крайно стъпало описание и принцип на действие. Тонкоректор. Схемата начертана на оризова хартия. Всичко това напечатано на машина и подвързано. Схемата реализирана на печатна платка в кутия и захранване /работеща/. С това се явих на защита на дипломна работа, изпях написаното в документацията и после пуснах усилвателя да работи. Зададоха ми няколко въпроса, на които отговорих и хванах 6-цата. В този ред на мисли, ако седнеш и се напрегнеш малко по тематиката, спокойно можеш да се справиш със задачата.

П.П. Документацията се пише от разработчика /програмиста/, тоест от теб.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

За тази работа, която пишете, нямате ли ръководител, някой с който да се консултирате за такива въпроси?

Документация за софтуерен проект е доста широко понятие. Вероятно, който ви е ръководител може да даде примери.

Примерно има документации, които се състоят основно от статии в стил "как да направя Х?" примерно тази: https://help.superhosting.bg/

Има и документации в стил "Какво може продъктът?" които описват .. ами възможностите на софтуера. Пример: https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html (в дясната колона по-надолу има и на други езици, ако английският не ти е силен)

Тези са 2те основни вида, но проблемът е че при теб е дипломен проект, а не реалния свят (където документацията трябва да послужи на крайни потребители).. т.е. в твоя случай е по-добре да се съобразиш с тия, които ще ти оценяват работата, не с реалните търсения на пазара :) Тъй че... моят съвет пак е да се консултираш с преподавателите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...