Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Търся типови проекти

Препоръчан отговор

И сега една тема (или по-скоро обява), която сигурно ще ужаси архитектите в навечерието на Стройко.

Спомняте ли си, че през соца в книжарниците се продаваха типови проекти за вили? Такива, по които веднага можеш да започнеш да строиш — с всички необходими чертежи вътре.

Един такъв проект е струвал 6 лв.

В книжарницата
Мотаят ми се в главата детски спомени как с дядо ми влизаме в Българската книжарница (така се наричаше, щото имаше и руска) и на един от рафтовете се мъдри прашасало албумче с бели корици в landscape формат. Вътре — страници от паус с чертежи. Съдържало е явно всички необходимо за построяване на вила, нещо което тогава ми се е струвало супер неразбираемо и ме е карало да оставя бързо прашасалата папка и да се върна на щанда при комикса ДЪГА.

Архитекти срещу неархитекти
Архитектите смятат типовото проектиране за долна работа, за неархитектура, за убиец на уникалността и т.н. Всяка къща трябва да е направена специално за мястото и обитателите си.

А хората смятат архитектите за надути зад**ни*ци и за едно от препятствията, което трябва да минат, за да си построят къща. И типовите проекти навремето са им помагали да прескочат бързо и евтино това препятствие. А как ще ги изпълнят после си е тяхна работа.

Търся типови проекти от соца
Аз съм любопитен. Колкото и да се мръщят архитектите, това си е било експеримент и аз желая и искам да го проуча малко по-дълбоко. В интернет няма много информация по въпроса, само в 2 форума се споменава нещо откъслечно.

Та, помогнете, ако имате:

+*+ Запазени типови проекти, купени от книжарница — сигурно в библиотеките на доста домове се мъдри същата прашасала папка (възможно е и в тези домове да се почиства праха, знам ли), която може и никога да не е влязла в употреба.
+*+ снимки или адреси на построени къщи или вили по такива проекти. +*+ Може и истории. Чувал съм, че има цели вилни зони построени или изградени по- типов проект. Кои са?
+*+ Контакт с автори на такива проекти. Би станало чудно интервю - например — как ще се чувства човек, когато отиде в другия край на България и си познае (или не си познае) къщата на 5 места.
Ако имате някое от изброените неща, пишете в тази тема, Моля.

**** Едно време ни обучаваха на такива в строителния техникум. Имаха доста голяма колекция.

**** Крайно време е отново да върнем строителството в България по типови проекти. След 1990 г.архитектите, като обслужващ персонаж на новите управници, си издействаха със закон премаххане правото на узаконяване на строеж по типов проект. Ако погледнете в интернет ще видите, че дори в САЩ се строи по типови проекти, които са на цена от 15 долара! Българските типови проекти до преди 1990 г. бяха съобразени с възможностите на средния българин по онова време. Не считам, че същесвува голяма промяна от тогава и сега. Аз си купих типов проект от книжарницата на архитектите на паметника Левски през 1992 г. Това беше малко преди да я затворят. Проекта съдържа: Архитектурна част – съобразно изложението на парцела се предоставят две възможности за разполагане на къщата. Инжеинерна част с чертежи на бетонните елементи на сградата. Оразмерени колони, номер на желязото, начин на армиране, прозорци, врати количество на вложените материали и тяхната цена. Обща стойност на завършената къща. В момента се продават готови проекти, но те въобще не могат да се мерят с проектите на творческите колективи изработили старите проекти. Да не говорим за цената, която ще Ви поискат под претекст, че има минимални цени, по които архитектите в Б-я работят и съобразно тях трябва да си плащат данъка. Това разбирасе е поредната уловка да Ви одерат кожата на живо. Препоръчвам Ви книгата на издателство “Техника” – “Как сами да построим къща или да си направим ремонт, без да ни одерат кожата на живо”
Намирането на старите проекти, дело на творчески колективи ръководени действително от архитекти не е проблем. Проблем е да си върнем правото да строим по тях без да се налага да пълним джобовете на днешните администратори и техните новоотгледани архитекти със съмнителни качества и познания. Наличието на компютърна възможност за проектиране, би следвало да поевтини проекта, а не да го направи 10 % от стойността на готовата къща. За сега сме много далече от разбиване на мафията на архитектите.

**** Моля,ако някой има типов проект на малка къща от соца да ми го продаде. на разумна цена. Благодаря предварително.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Misoury написа:

Спомняте ли си, че през соца в книжарниците се продаваха типови проекти за вили? Такива, по които веднага можеш да започнеш да строиш — с всички необходими чертежи вътре.

Един такъв проект е струвал 6 лв.

Много нещо си изписал, но явно „не си в час“!
Да - имаше типови проекти за еднофамилни сгради (къщи), за многоетажни сгради (жилищни блокове), но всичко се адаптираше към конкретната ситуация. Най-малкото - основите трябва да се проектират наново.
За да ти издадат „Разрешение за строеж“ - ти трябва съгласуван проект и проектанта ще иска да му платиш. Поне - по минималните цени. А дали ще прави уникат или ще ползва „готов стар проект“ - това няма да разбереш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Типови проекти има, но само, за да ги разпечаташ и подготвиш за внасяне в общината ти е нужно по 200 лв. на проект, което пък е долна граница да си поръчаш в някоя проектантска фирма за необходимите проекти с необходимите атестации които се изискват по отношение на правоспособността на проектантите. 

Порових се из нета с това и на прима виста тези проекти са с 'нормална" цена:

Каталог готови проекти - ПРОЕКТ.bg (xn--e1akkdfp.bg)

Не е проблем да ти пратя и моя проект който в момента реализирам, но не ще е законосъобразно, т.е. първо ще е в повече отколкото искаш и второ не може директно да го внесеш и да започнеш да го изпълняваш, защото ще ти трябва строителна фирма, строителен надзор и ред други неща, за да стане законен обекта ... 

Човеко, проект за сграда на цената за половин кило свинско месо = НЯМА!!! 

= Изхода ти е един: Постъпваш както едно време в един италиански филм: Викаш родата и я вдигате през нощта. После плащаш глоба някаква и имаш къща с "особено статукво", което с умения го разширяваш само вечерно време и дано комшиите не са против, че иначе ... ще буташ, ще правиш и т.н. 

Важно принципно в имота да има някаква постройка. Ако си взел 'гол" имот без сграда, то от опит = отне ми три години, за да почна да строя. 

Все пак успех!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Изхода ти е един: Постъпваш както едно време в един италиански филм: Викаш родата и я вдигате през нощта. После плащаш глоба някаква и имаш къща с "особено статукво", което с умения го разширяваш само вечерно време и дано комшиите не са против, че иначе ... ще буташ, ще правиш и т.н. 
Важно принципно в имота да има някаква постройка. Ако си взел 'гол" имот без сграда, то от опит = отне ми три години, за да почна да строя. 
Все пак успех!!!

Що го мяташ „по върбите”?
Ще има „незаконно строителство”. Вариантите са два - или сам го събаря, или идва булдозера.
Не е „глоба някаква”.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, jhoro написа:

Ще има „незаконно строителство”. Вариантите са два - или сам го събаря, или идва булдозера.
Не е „глоба някаква”.

Жоре, на село винаги е по-различно от градо ... ;) 

Цяла махала по твоя логика покрай Мъглиш требе да се срива ... :) 

Не ти ли е известно, че закона е за кон ... а не за кокошка или малки "лъвчета" со ром/рем/рим/ски характеристики ... :) 

А о наше село ела да видиш как се ремонтират къщи и стават палати ... :) Щото е имало къша и те ... леко тука, леко там .., и воаля = "Палат" тъ дрънка ... :) даже някъде имат и асансьор за багажа ... :)

п.п. Не мъ карай да качвам снимки ... хм ... се ... ;) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, dioib написа:

Жоре, на село винаги е по-различно от градо ... ;) 

Цяла махала по твоя логика покрай Мъглиш требе да се срива ... :) 

Можеш ли да ми кажеш - къде е сега квартал Лозенец?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, jhoro написа:

Можеш ли да ми кажеш - къде е сега квартал Лозенец?

На гр. Стара Загора ли?! :) -> Пенсионираният кмет ми е комшия в Балкана ... :) 

п.п. Виж къде е кв. Младост в Сливен ... там па к'во чудо е ... мани, мани ... :) Влиза се само с тинк ... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, dioib написа:

На гр. Стара Загора ли?! :) -> Пенсионираният кмет ми е комшия в Балкана ... :) 

п.п. Виж къде е кв. Младост в Сливен ... там па к'во чудо е ... мани, мани ... :) Влиза се само с тинк ... :) 

:cantbelieve: Какво е „ТИНК“?  :speak:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, jhoro написа:

:cantbelieve: Какво е „ТИНК“?  :speak:

Виж над кв. Младост коя бригада е ... ;) Та, навремето заради една дъщеря един е влизал с такова нещо у кварталу ... ;) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Bubbles написа:

Това там не е ли ма'алата на братчедите на @дръндю?

Виж сега ... хм ... там са ромите, а не циганите ... :) дръндю да каже дали има бъдчеди из ромите ... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, dioib написа:

Виж сега ... хм ... там са ромите, а не циганите ... :) дръндю да каже дали има бъдчеди из ромите ... :) 

Остава да кажеш, че има разлика! И да я обясниш!

По темата! Това, че някой е нарушил закона - не е оправдание и другите да го нарушават. Незаконното строителство подлежи на премахване. Узаконяването свърши.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, jhoro написа:

Узаконяването свърши.

Винаги може да си извън закона. ;) -> За какво да го узаконяваш след като в кадастъра е нанесено??? 

преди 10 минути, jhoro написа:

Остава да кажеш, че има разлика! И да я обясниш!

И защо да се обяснявам?! :) 

п.п. Във въпросния кв. Младост в Сливен смяташ ли, че има закон и улиците са както трябва???!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, dioib написа:

За какво да го узаконяваш след като в кадастъра е нанесено???

Кое е нанесено в кадастъра? Ако на мястото е имало сграда преди - значи си има и проект!

Автора иска готов/„типов“ проект - за да строи на празно място.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, jhoro написа:

Кое е нанесено в кадастъра? Ако на мястото е имало сграда преди - значи си има и проект!

Не ме разсмивай ... :) има таратанци проект ... :) = "Заснето" е и е отбелязано ... къде ти в миналото проект и т.н. ... :)  

п.п. Примерно, в миналото (по османско робство) е било плевня, ама сега е палат ... :) 

Джоре, след време ще видиш как едно училище ще стане дворец даже .. - сама чакам да стане далаверата ... и ще постна тогава снимка ... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, dioib написа:

Не ме разсмивай ... :) има таратанци проект ... :) = "Заснето" е и е отбелязано ... къде ти в миналото проект и т.н. ... :)  

п.п. Примерно, в миналото (по османско робство) е било плевня, ама сега е палат ... :) 

Смей се и .. се излагай все повече.

Да не си мислиш, че в кадастралната карта -има само правогълниче с надпис „къща“?
„Плевня“ от османско време ще е ПМС с НТП „стопанска постройка“, а не МС с НТП „жилищна“!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, jhoro написа:

Смей се и .. се излагай все повече.

Не е проблем, че се излагам. :) Споделям действителни неща. По документи много са българи, но само по документи, та и по документи е плевня, ама цъ ... палат си е и дори на два етажа .... щото покрива е висок ... :) 

п.п. Ти още малко ще искаш и паспорт за стара къща ... :) -> И колко енергийно ефективна е ... щото има и такова нещо моята де я правя нова .. :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...