Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Въпрос относно захранването на LED светлини

Сподели

Препоръчан отговор

Здравейте, имам изключително глупав въпрос, даже 2!

1-ви ми въпрос е задължително ли е да бъде заземено захранването и как става това?
Кабела който имам е само с 2 края (положителен/неутрален)

2-рия ми глупав въпрос е дали е безопасно да държа захранването и LED controller-a върху дървен гардероб

Качвам снимка на захранването, а мощноста му е следната:
100W
Output: 12V DC 8.3A

Благодаря предварително!

10228198768670.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, tupvupro666 написа:

Ами отрицателния къде е?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, tupvupro666 написа:

1-ви ми въпрос е задължително ли е да бъде заземено захранването и как става това?

2-рия ми глупав въпрос е дали е безопасно да държа захранването и LED controller-a върху дървен гардероб

Качвам снимка на захранването, а мощноста му е следната:
100W
Output: 12V DC 8.3A

Благодаря предварително!

10228198768670.jpg

Здравей,

1. Не е задължително, но е препоръчително. Ако не знаеш как се заземява, остави на електротехник, да не си направиш пожар в къщата.

2. Не знаем каква лента свързваш и колко ще е консумираната мощност, съответно не е ясно и колко ще грее това захранване, за да знаем дали е ОК да стои върху дървен гардероб. На теория, откритото ел-оборудване потенциално е пожароопасно и препоръката е да стои поне на метър от разни горими материали. Като дървения ти гардероб, например. Това шаси е полуоткрито, така че може би е ОК да го сложиш върху гардероба си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По т.2-  задължително изолирано от запалими предмети, защото пожар става и от зарядно за телефон, пък камо ли от 100 ватово захранване, което ми изглежда и ментак.

По т.1- какво искаш да заземяваш  и имаш ли земно под ръка?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първо - входа на захранването се заземява през земя(earth). Изхода на 12 волта нямат нужда от заземяване. По втория въпрос ако изхода е 100 вата и натоварването е близко до 100 вата - ще грее и не е препоръчително да е върху дърво. Ако натоварването е около 50 вата няма да загрява и можеш да ги държиш на дърво.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, belefor написа:

Първо - входа на захранването се заземява през земя(earth). Изхода на 12 волта нямат нужда от заземяване. По втория въпрос ако изхода е 100 вата и натоварването е близко до 100 вата - ще грее и не е препоръчително да е върху дърво. Ако натоварването е около 50 вата няма да загрява и можеш да ги държиш на дърво.

С една препоръка и от мен

Технически не е позволено такива устройства да стоят или да се монтират на дървени плоскости. За целта си намираш малко технически гетинакс (дебелина 8-10 мм) за една отворена кутийка, нарязваш си парчетата - дъно и 4 страници, сглобяваш го с винтове или видии и тогава може да е и на гардероба. При 8 ампера ток, можеш да захраниш с него 200 метра лента(грубо казано) без да се притесняваш че ще изпуши захранването, стига да е читаво направено. А какво ще зануляваш или заземяваш, ще се насочиш към човек, който разбира от това за да ти го направи. Това е един от безопасните методи. Без значение е че ти е в жилището. То ти е (жилището) едно от най ценните придобивки след децата, което ще имаш за цял живот.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, tupvupro666 написа:

...

Благодаря предварително!

10228198768670.jpg

Toва е импулсно захранване с метален кожух, а той е токопроводим. Заземяването е задължително. Вътре има мрежови филтри, които гасят хармоници, за да не пречат на околна електроника в мрежата. Никакво зануляване.

100W на изхода за светодиодно осветление е голям замах. Перфорацията повдига въпроси и само поглед отвътре ще ги изгаси. Диодните двойки шотки на какъв радиатор за закрепени и въпроса се повтаря за входните мосфети. При макс мощност сърдечника на трафа ще достига 95'С. Залагам, че на празен ход това захранване консумира над 4W, което е "тих гризач" на електроенергия. 0.021ст на денонощие в джоба на енергото в името на LED.

LED controller-и дал Бог, но какъв модел е вашия за подобен замисъл?  Бюджетните са на sot-23 транзистори.

Върху дървения гардероб е азиатска работа: Индия, Пакистан, циганската махала ...
Наблюдавайте тогава, защото вентилацията  след време ще напълни с прах захранването, а това ще влоши охлаждането. И задължително захранвайте лентите на двата им края. RGB лентите, особено адресните са чувствителни към пада на напрежение.

Вопросы есть. У матросов нет вопросов.

Редактирано от Profruit (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако все пак решите да го поставяте върху гардероба поставете под него някаква керамична или теракотена плочка.Тоест да е върху негорим материал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 29.10.2022 г. в 9:13, Profruit написа:

Заземяването е задължително.

Весело - на гардероба да закара истинско заземяване.
Дано не му хрумне да заземява към радиатора на локалното парно (с PEX/PEX-Al тръби)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Toва е класическа схема на входен режекторен филтър от импулсно захранване, взет от учебник по токоизправители.

spacer.png

На входа в ляво отгоре надолу се редуват фаза, нула,земя. На входа стои Х2 кондензатор, а след първия дросел са накичени два Y1 и такъв от изхода. Импулсните захранвания убиха класическите аналогови трансформатор-грец-филтров заради: по-малко тегло, по-ниска цена, размери за ват, кпд. Но имат съществен минус - "шумят"и пречат на радио и тв апарати. Споменатите кондензатори подтискат този шум и го дават  на късо спрямо майката-земя. ОК.
С евтините захранвания китайците не се церемонят и тъпо заменят с мостчета. Маркови захранвания, особено за медицинска апаратура подобна цигания е абсурд.

Големият сконфуз идва от стандарта на контакта. Подредбата на входа следва да се пази. Фаза да се подаде на предпазителя, а земята към общата точка на Y-koндензаторите.

Toва е чилийски стандарт.Тип L. Логичната фаза,в средата земя и нула на края. Но той е симетричен. Разположение в един ред.

spacer.png

Родното шуко,тип F e с същия недостатък. Спокойно може да се превърти около оста си и идеята да падне.

spacer.png

Не помня в коя западноевропейска държава шуко бе с идея повече. В щепсела е добавено отверстие, а в контакта стърчи пин и е налице система мъжко-женско. А това осигурява точно съединение фаза-фаза, нула-нула, земя-земя. Не можеш да го пъхнеш завъртян на 180'. Умно!

spacer.png

За Русия да не говорим. Тия са 100г след камилите. Там е само фаза - нула, защото не са на заземен звезден център. Отскоро москалите преминаха на шуко, докато по блатата е лампа Ильича.

Леко притръпване при мен бе, когато конкискадирах на плоската земя. Влачих комп с кабели шуко, но след адаптацията ми светна, че са светлинни години пред архаичното шуко. С черен туш маркирам за всеки случай фазата на контактите - за лични нужди. Този триъгълник е фаза, земя, нула. И реверса е абсурд.

spacer.png

С такава електроинсталация купих апартамента и подобен дерт, като автора на темата нямам. Друг е въпроса, че апартамента в София, и дома ми в Якоруда е с инсталации шуко, фаза-нула и зануление. Архаизъм, когото бъдещ капитален ремонт на инсталацията ще отстрани. Докато в Поморие е три-проводен, заради новото строителство.

Авторът мълчи като агне от филма, но един гъвкав кабел не е милиони. Каква му е инсталацията не знам, но в достъпен текст мисля, че изложих мисълта си.
Токопроводим кожух не е добра практика на открито без защита. А земното му трябва да гаси хармониците и залагам, че кожуха е свързан към общата точка на Y-koндерите, което още премахва неприятното усещане при допир с гола ръка по време на захранване.

поздрави!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...