Премини към съдържанието
ToBy

Американски милиардери се обединиха, за да купят Ливърпул

Препоръчан отговор

35649.jpg

Бордът на директорите на английския Ливърпул се споразумя с американските милиардери Джордж Жилет и Том Хикс за продажбата на контролния пакет от акции на клуба. Сделката ще бъде финализирана в самото начало на идната седмица. Жилет и Хикс пристигнаха в Англия по-рано тази седмица, за да се срещнат с водещите фигури в ръководството на „мърисайдци” и да отправят предложение за изкупуването на контролния пакет. Двамата са се споразумели да разделят поравно 470-те милиона паунда, които ще са необходими за осъществяването на техните планове. Американските бизнесмени са добре запознати с управлението на спортни отбори, след като Жилет притежава канадския тим от NHL Монреал Канейдиънс, а Хикс е собственик на хокейния Далас Старс и тима по бейзбол Тексас Рейнджърс. Хикс, чието име бе замесено последно в евентуалното закупуване на Ливърпул, има репутацията на един от най-добрите в изграждането на стадиони в целия свят и се смята, че именно неговото включване в надпреварата за клуба е накарала Борда на директорите да предпочете американската оферта пред тази на дубайския консорциум DIC. Според Би Би Си, другият основен фактор да бъде приета офертата на Жилет и Хикс е отказването на Жилет от възможността новият стадион на „мърсисайдци” в Стенли Парк да бъде общ и за двата клуба в града – Ливърпул и Евертън. Именно такова бе предложението на Жилет преди две години, когато той се опита сам да вземе контрола в клубаДругите предимства на американската двойна комбина пред арабските милиардери е било бързото разучаване на финансовите документи на „червените”. Докато от DIC инспектираха близо два месеца архива на петкратните европейски клубни шампиони, хората на Жилет и Хикс свършили тази работа в рамките само на три дни. Освен това 68-годишният Жилет неколкократно изтъкнал пред Муурс, Пери и компания огромния си опит в ръководенето на спорни клубове. Двамата американски бизнесмени са работили и преди в екип начело на огромен месокомбинат в САЩ. Идеята да обединят усилията си в опитите си да закупят Ливърпул се родила, когато двамата се срещнали на Мача на звездите в NHL миналата седмица. Би Би Си коментира, че това е първият случай в световната спорна история, в който собственици на конкурентни отбори в една лига (Монреал и Далас от NHL) обединяват усилията си, за да купят друг отбор.

2(262).jpg

Томас О. Хикс е роден през 1946 година и е един от най-близките приятели на президента на САЩ Джордж Буш. Той е и основен финансов благодетел на кампанията на Първия човек в САЩ през 2003 г. Собственик е на хокейния Далас Старс, бейзболния Тексас Рейнджърс и на правата върху една от най-популярните спортни изяви в Америка – ежегодното родео „Мескуит Чемпиъншип”, което се гледа от 16 милиона зрители. Това, с което той впечатли най-много Борда на директорите на Ливърпул, е участието му в изграждането на една от най-модерните спортни арени в света – струващата 420 милиона долара „Американ Еърлайнс Сентър” (на снимката вляво), която е уникално съоръжение, използвано едновременно за хокей, баскетбол и бейзбол. Освен, че е основен строител на съоръжението, той е и негов съсобственик заедно със спонсориралите строеца Американ Еърлайнс. В САЩ името на Хикс е уважавано главно от феновете на бейзбола поради опитите му да направи играта достъпна за всички фенове и да намали максимално цените на билетите за мачовете.

3(311).jpg

Джордж Жилет Младши е роден през 1938 година и богатството му е оценявано на 860 милиона долара. Той натрупва състоянието си развивайки медийна империя, която в периода от 1979 до 1985 се разраства до осем телевизионни канала и 22 вестника. След 1985 г той продава своята медийна група на корпорацията „Томпсън” и печели стотици милиони от тази сделка. През 2000 година той решава да използва парите си, за да се отдаде на своята страст спорта и изкупува контролния пакет от акции на тима от NHL Монреал Канейдиънс. Встъпването му във власт в този тим предизвиква бурни протести от страна на феновете, които са твърдо против това американец да управлява канадски отбор. Само за няколко години обаче тези протести са забравени, след като под ръководството на Жилет отборът от един от най-слабите в Лигата се превръща в сериозен претендент за Купа Стенли.

4(143).jpg

Жилет и Хикс, подобно на DIC, представиха своя бизнесплан за инвестиции. Той включва изкупуването на контролния пакет от акции на Ливърпул и погасяването на дълговете на клуба, възлизащи на 80 милиона паунда, както и отделянето на 215 милиона английски лири за нов стадион (на снимката горе). Общата сума на сделката възлиза на 470 милиона паунда.

Източник: sportal.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привърженик съм на Ливърпул от ... и аз не знам откога и съвсем не ми е безразлично какво е бъдещето на този преславен клуб. Новината за арабския консорциум неотдавна не ме очарова особено, не защото парите са излишни - тъкмо напротив, но защото определно липсва чисто спортият елемент, те са само богати бизнесмени и гледат на сделката от чисто финансовата й страна.

Прочетох внимателно статията и останах с впечатлението, че в офертата на американците става дума и за спорт, т.е. за това, което радва запалянковците. Определено случващото се в Челси не ми е по вкуса в чисто спортен аспект - отборът стана 2 поредни години шампион на Англия и ... нищо повече. Безконтролното наливане на пари съвсем не е достатъчна гаранция за спортни успехи или за кой знае колко високо качество, за финансовите - не знам. Ситуацията в Реал Мадрид е почти плачевна, а там май никой не брои парите и, което е още по-лошото, никой не гледа сериозно на развяващите се бели кърпички по трибуните. Примери има доста...

Опасявам се дали и с любимия ми клуб няма да се случи същото. Очевидна е нуждата от сериозни инвестиции поради 80-те милиона паунда дългове и все по-тесния (за щастие!) легендарен стадион Анфиилд, но какво ще стане ако и на тия американци в един момент им писне и хукнат да влагат милионите си другаде? Да, сигурно ще дойдат други бизнесмени, но май в крайна сметка от тия сделки има само един губещ - футболът.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Неразбрах само Ливърпуул и Евртън на еди стадион ли ще играят.Аз съм фен на Карамелите и ми е доста любопитно... :rolleyes:

Редактирано от ivo23 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Неразбрах само Ливърпуул и Евртън на еди стадион ли ще играят.Аз съм фен на Карамелите и ми е доста любопитно... :yanim:

Според Би Би Си, другият основен фактор да бъде приета офертата на Жилет и Хикс е отказването на Жилет от възможността новият стадион на „мърсисайдци” в Стенли Парк да бъде общ и за двата клуба в града – Ливърпул и Евертън. Именно такова бе предложението на Жилет преди две години, когато той се опита сам да вземе контрола в клуба

Няма да делят общ стадион !

А иначе и аз съм по - голям фен на Евертън :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

150 милиона паунда за трансфери получава Бенитес

35810.jpg

Невероятен трансферен бюджет на стойност 150 милиона паунда ще получи мениджърът на Ливърпул Рафаел Бенитес, ако американските бизнесмени Джордж Жилет-младши и Том Хикс вземат контролния пакет от акции на „мърсисайдци” информира в днешния си брой седмичника „News Of The World”. Както е известно, двамата собственици на хокейни и бейзболни отбори в САЩ обединиха усилията си и отправиха оферта на стойност 470 милиона паунда за клуба. Тяхното предложение бе прието от повечето притежатели на акции, тъй като двамата предложиха по 5000 паунда за акция, докато офертата на дубайския консорциум DIC бе за по 4500 паунда. Според източници на “News of The World”, в бизнесплана на Жилет и Хикс е заложен и колосалният трансферен бюджет за Бенитес.

„Том Хикс е вманиачен на тема купуване на играчи, когато става въпрос за неговите отбори. Винаги е готов да извади най-голямата оферта независимо дали става въпрос за спорт, или реклама. Той и Джордж няма да се притесняват да харчат достатъчно средства, за да направят Ливърпул най-силният отбор в Англия”, коментира пред жълтия седмичник анонимен източник.

Том Хикс е известен с това, че осъществява най-скъпият трансфер в историята на спорта през 2000 година, след като привлича в Тексас Рейнджърс Алекс Родригес като свободен агент с договор на стойност 252 милиона долара.

:rolleyes::whist:;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От както се помня от английските отбори винаги любимият ми е бил LIVERPOOL FC и следя тази тема с интерес. Тя от доста време е на дневен ред - първо тайландският министър - председател, после арабски консорциум, сега тези американци. В началото се притеснявах от това, че те са просто бизнесмени и купуват клуба само, за да извлекат печалба. Сега се оказа, че май смятат да направят от Ливърпул второ Челси, което също никак не ми се нрави. Но ако с тяхна помощ отборът спечели така дългоочакваната шампионска титла, едва ли някой привърженик на LIVERPOOL FC ще остане разочарован :rolleyes:

Редактирано от Nonio (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...Сега се оказа, че май смятат да направят от Ливърпул второ Челси, което също никак не ми се нрави. Но ако с тяхна помощ отборът спечели така дългоочакваната шампионска титла, едва ли някой привърженик на LIVERPOOL FC ще остане разочарован :)

Не, не е уместно да се говори за разочарование, червените отдавна забравиха как изглежда купата, но, за щастие, все още държат рекорда от 18 титли и 19-тата ще е добре дошла. Макар че, 6-та европейска би била по-приемлива.

Според статията Бенитес би разполагал с 150 млн. паунда за трансфери, но не мисля, че точно той ще се хвърли да купува скъпоструващи и напълно излишни звезди. Отборът е много добре комплектован по всички линии. Има известни проблеми, особено в центъра на защитата, но кой ги няма? Едва ли има нужда от повече от 3-4 класни футболиста, за да попълнят по-уязвимите постове. За мен е много по-важно да бъде задържан Стивън Джерард, защото без него отборът е съвсем друг. Той не е в познатата си форма през този сезон, но само с присъствието си на терена вдъхва нужното спокойствие и увереност в тима.

В случая разчитам на здравия разум на Бенитес, защото примерът на Челси съвсем не е увличащ - значителна част от извършените там трансфери бяха и са по-скоро прищевки (Балак, Шевченко и кой ли още не), да не кажа изцепки в противовес на Реал Мадрид.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хикс и Жилет купиха Ливърпул

35984.jpg

Американските мултимилионери Джордж Жилет-младши и Том Хикс постигнаха договореност с Борда на директорите на английския Ливърпул за изкупуването на контролния пакет от акции на клуба. Стойността на сделката, срещу която най-титулувания клуб в Англия ще премине в ръцете на двамата бизнесмени, по всяка вероятност е 470 милиона английски лири (705 милиона евро). Хикс и Жилет оповестиха изкупуването и на Стоковата борса. „Това е една огромна стъпка напред в развитието на клуба. Сделката е най-дбрата за акционерите, а очаквам и феновете да останат доволни”, обяви досегашният собственик на Ливърпул Дейвид Муурс (на снимката), който ще остане почетен президент на клуба. В 16:00 часа българско време новината ще бъде съобщена пред медиите в Англия на специално организирана за това пресконференция. Смята се, че на нея Хикс и Жилет ще представят пред феновете и своите планове за бъдещето на тима от „Анфийлд”.

„Това е страхотна новина за Ливърпул, за феновете, за акционерите – в клуба започва една нова ера. Хикс и Жилет ще донесат на Ливърпул своя невероятен и много ценен опит, своята отдаденост към спорта, наистина големи финансови ресурси и не на последно място загриженост към традициите на отбора. Тяхната оферта бе точно това уникално партньорство, което Ливърпул търсеше през годините. Знаем, че Джордж и Том искат дълго време да бъдат с Ливърпул и разбират колко е важно да инвестират в успехите на отбора на терена и извън него. Те изразиха желание възможно най-бързо да започне финансирането на строежа на нашия стадион в „Стенли Парк”, но също така обявиха, че инвестициите в нови играчи ще вървят паралелно с него и няма да бъдат загурбени. Сега имаме правилните партньори за бъдещето. Абсолютно убеден съм, че направихме правилният избор на нови собственици, които ще помогнат на клуба да просперира”, коментира изпълнителният директор на „мърсисайдци” Рик Пери.

„Ливърпул е фантастичен клуб със забележителна история и преданни фенове. Напълно осъзнаваме и оценяваме уникалното наследство и богата история на Ливърпул и имаме намерение да уважаваме това наследство и занапред. Семейство Хикс и семейство Жилет са наистина въодушевени от това да продължат традициите на Ливърпул. Ще бъдем много доволни ако Дейвид Муурс и Рик Пери продължат да работят за клуба. За нас стабилността и запазването на основните фигури от управлението са основни стълбове за изграждането на бъдещето на отбора”, обявиха с официално изявление Жилет и Хикс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, вече е факт, пък дано да е за добро. Най-важното е феновете да запеят отново позабравената We Are Champions редом в химна You'll Never Walk Alone!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Е, вече е факт, пък дано да е за добро. Най-важното е феновете да запеят отново позабравената We Are Champions редом в химна You'll Never Walk Alone!

Дано да не направят някой втори Челси ... :help:

Успех ви желая с новите собственици ( само срещу Барселона , не ! biggrin.gif )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...Успех ви желая с новите собственици ( само срещу Барселона , не ! biggrin.gif )

Е, можеше и на финала да се срещнем, ама и тук едва ли ще ви пропуснем :ph34r: .

Преди малко по Eurosport 2 показваха кадри на новите собственици с по една червена фланелка с имената им и славната трибуна The Cop. Ами както казва народът: хаирлия да е!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване