Премини към съдържанието
rjblack

проблем при стартиране -не зарежда нищо

Препоръчан отговор

Когато включа компютъра се появява черен екран и ми изписва-NTLDR is missing,и пише да го рестартирам и става същото.Възможно е предният ден да сме изтрили някои файлове ,които да не е трябвало.Има ли начин да тръгне или да го нося някъде да го преинсталират?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди няколко дена ми изписа същото и си преинсталирах WINDOWS-а и ми тръгна иначе за пускане без преинсталация все още незнам. Дано да съм ти помогнал със моя проблем. biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бих пробвал опцията Repair от инсталационното CD, преди да преинсталирам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пусни една проверка за лоши сектори на харда , а също тествай рам-а за грешки , преди да преинсталираш отново.

Успех

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

NTLDR is missing.Pres any key to restart.

проблемът е следният :

Лаптоп SONY VAIO model PCG-Z505SX (pentium 2, 198 Mb RAM, 10 GB HDD) .Oакан тотално.Дават ми го за преинсталация.Самият лаптоп няма ЛАН, няма CD, няма флопи.Няма и опция за boot през USB.

С триста зора измъквам харда от машината, закачвам го на външна шина и го връзвам към настолния компютър.Форматирам харда, слагам му DOS, слагам и инсталцията на Windows XP-SP3 в една папка на въпросния харда, слобявам отново лаптопа и стартирам инсталацията.

След първия рестарт ми дава въросното изречение :NTLDR is missing.Pres any key to restart.

Свалям харда отново.Чета в нета по въпроса.Връзвам харда отново към настолния компютър и преглеждам директориите му.Въпросният файл NTLDR си седи в главната директория.За всеки случай копирам същия файл от настлнмия компютър на харда на лаптопа, разкачвам го, стартирам лаптопа и същото изречение пак си седи.

Проверявам слотовете на паметта му, всички връзки, куплунги и т.н.-всичко е ОК.

Свалям пак харда и карам настолният компютър да boot-не от харда на лаптопа.

Стартира си е се инсталацията на Windows.......

Toест-причината не е в харда или, че файлът липсва.

Пак слагам харда в лаптопа, сглобявам го, стартирам-и нищо.NTLDR is missing.Pres any key to restart.

Възможни решения на проблема ? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Чета в нета по въпроса.

Възможни решения на проблема ? :)

Какво се оказа при проверките по точки 2 и 9.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Док, раздели ли харда на две партиции, както ти казах?

Освен x:\I386\NTLDR трябва да имаш и файл x:\I386\NTDETECT.COM, като х е партицията ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гости Conroe

Едно време имах и аз подобни проблеми и бих могъл да добава следното решение:

Windows XP users

1. Insert the Windows XP bootable CD into the computer.

2. When prompted to press any key to boot from the CD, press any key.

3. Once in the Windows XP setup menu press the "R" key to repair Windows.

4. Log into your Windows installation by pressing the "1" key and pressing enter.

5. You will then be prompted for your administrator password, enter that password.

6. Copy the below two files to the root directory of the primary hard disk. In the below example we are copying these files from the CD-ROM drive letter "E". This letter may be different on your computer.

copy e:\i386\ntldr c:\

copy e:\i386\ntdetect.com c:\

7. Once both of these files have been successfully copied, remove the CD from the computer and reboot.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цецо, проблемът е, че лаптопът няма CD и никаква друга възможност за стартиране освен от харда. Идеята на доктора беше, да копира Windows (инсталационен) на харда, да го закачи на лаптопа и да стартира инсталацията. Посъветвах го първо да раздели една партиция, в която да е инсталационния Windows, а в другата да се инсталира, защото си мислех, че ще стане подобна каша. След като обаче на другия компютър всичко функционира като хората, ме съмнява, че има хардуерен проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако и това не помага използвай някоя програма да поправи бут сектора на твърдия диск. Проблема е по-скоро от там отколкото липсата/наличието на въпросния файл. В Hiren`s boot cd има доста програмки които са за такава цел. Само не давай да се нулира...че става лошо. Търси нещо което да го направи by default.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гости Conroe
Цецо, проблемът е, че лаптопът няма CD и никаква друга възможност за стартиране освен от харда. Идеята на доктора беше, да копира Windows (инсталационен) на харда, да го закачи на лаптопа и да стартира инсталацията. Посъветвах го първо да раздели една партиция, в която да е инсталационния Windows, а в другата да се инсталира, защото си мислех, че ще стане подобна каша. След като обаче на другия компютър всичко функционира като хората, ме съмнява, че има хардуерен проблем.

Проблема не е хардуерен със сигурност. А доктора опитал ли е да инсталира друга ОС по този начин? Виж какво намерих в страницата на Сони за дадения модел:

Original Operating System

* Microsoft® Windows® 98

Compatible Operating Systems

* Microsoft® Windows® Me

* Microsoft® Windows® 98SE

* Microsoft® Windows® 98

* Microsoft® Windows® 2000

Чатих сега с един от Sony Support Center и според него XP не се поддържа от този модел.

Scott_> According to the information available your Computer is compatible and tested with Windows Me, Windows 98 SE, Windows 98, Windows 2000 Operating System only.
Редактирано от Conroe (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Док, раздели ли харда на две партиции, както ти казах?

Освен x:\I386\NTLDR трябва да имаш и файл x:\I386\NTDETECT.COM, като х е партицията ти.

Да.

Същата история-след първия рестарт и изкарва съобщението за грешка.

Поиграх си и с един "Дел"(същата щайга-пентиум на 300 Mhz)-повторих цялата процедура и на него инсталацията си премина без проблем.

Само Сонито се гаври се мен.

NTDETECT.COM си е на мястото.нали ти казвам-когато извадя въпросния хард от лаптопа и го закача през USB-то към настолния комп-инсталацията си тръгва без проблем.

Windows XP users

1. Insert the Windows XP bootable CD into the computer.

2. When prompted to press any key to boot from the CD, press any key.

3. Once in the Windows XP setup menu press the "R" key to repair Windows.

4. Log into your Windows installation by pressing the "1" key and pressing enter.

5. You will then be prompted for your administrator password, enter that password.

6. Copy the below two files to the root directory of the primary hard disk. In the below example we are copying these files from the CD-ROM drive letter "E". This letter may be different on your computer.

copy e:\i386\ntldr c:\

copy e:\i386\ntdetect.com c:\

7. Once both of these files have been successfully copied, remove the CD from the computer and reboot.
Не става. Няма CD, няма друго boot устройство освен харда, а той не зарежда нищо друго, освен това съобщение за грешка.
Ако и това не помага използвай някоя програма да поправи бут сектора на твърдия диск. Проблема е по-скоро от там отколкото липсата/наличието на въпросния файл. В Hiren`s boot cd има доста програмки които са за такава цел. Само не давай да се нулира...че става лошо. Търси нещо което да го направи by default.
Boot-секторът си м му наред. За да стартирам инсталацията от въпросния хард, аз го форматирам на DOS 6.22. а след това си работя с него.Забива след първия рестарт и то само, ако е на лаптопа. Закачен на настолния ми компютър, всичко си върви без грешка.
Проблема не е хардуерен със сигурност. А доктора опитал ли е да инсталира друга ОС по този начин? Виж какво намерих в страницата на Сони за дадения модел:
Original Operating System

* Microsoft® Windows® 98

Compatible Operating Systems

* Microsoft® Windows® Me

* Microsoft® Windows® 98SE

* Microsoft® Windows® 98

* Microsoft® Windows® 2000

Чатих сега с един от Sony Support Center и според него XP не се поддържа от този модел.

Да, оригинално лаптопът е asembled за Win98.Обаче, беше с инсталиран XP , когато се захванах с него.Бяше се обозил, но вървеше криво-ляво.

Това ми хрумна вчера-да му инсталирам 98, а след това да ъпгрейдна до XP.Чудя се все още.....

Ken- по точки 2 и 9 съм изряден. Хардът си работи без проблеми на друга машина, BIOS-настройките съм върнал на default, а копието на Win XP е изрядно-с него съм инсталирал вече над 10-20 машини, включително и всякакви разновидности лаптопи......

Не мога и да пусна Start Recovery Console-защото не се стига до там.

Идеи ?

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Идеи ?

Пробвай идеята на Цецо с друга версия, например 2000.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Пробвай идеята на Цецо с друга версия, например 2000.

Довечера ще го преформатирам и ще пробвам :lol6:

Лошото е,че трябва след това да опитам отново XP, защото собственичката на лаптопа си иска ХР-то.......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Довечера ще го преформатирам и ще пробвам ;)

Лошото е,че трябва след това да опитам отново XP, защото собственичката на лаптопа си иска ХР-то.......

Нищо не каза за РАМ -а .Проверили ли го дали е в ред.198 е доста екзотично число.Бих казал такова животно нема ,ама се сетих че може видеокартата да дърпа от паметта.Но пак нещо цифрата е нередовна-58?Махни едната платка ако са 2 и пробвай тогава.Ако е една е кофти вариант-смяна на такава антика ще е трудна задача.Но щом е имало сравнително вървящо ХР ,има някакъв шанс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
......

Проверявам слотовете на паметта му, всички връзки, куплунги и т.н.-всичко е ОК.

.......

Наред си е.

На един слот е паметта, пробвах я, като я преместих на друг лаптоп.Там я тествах с memtest- и си е наред.Бачка като змей.

Ще пробвам аз решението на Conroe и утре ще ви кажа резултата, та поне от мъките да има ползва за някой друг след мен......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Наред си е.

На един слот е паметта, пробвах я, като я преместих на друг лаптоп.Там я тествах с memtest- и си е наред.Бачка като змей.

Ще пробвам аз решението на Conroe и утре ще ви кажа резултата, та поне от мъките да има ползва за някой друг след мен......

Другата идея която ми дойде е да инсталираш първо 98 и след това да направиш ъпгрейд до ХР.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така :)

Приключих с лаптопа.Никога не съм бил по-близо до компютъроубийство, както сега, докато се занимавах с това "Сони".

Благодаря на всички, които ми дадохте съвети iovi и Conroe :speak: ще черпя, като се видим.

описвам цялата процедура по преинсталация на Sony Vaio модел PCG-Z505SX, вслучай, че се наложи на някого да го преинсталира.

Необходими инструменти и пособия: кръстата отверка, права отверка, външна шина за USB-хард диск, кабел.

Необходим софтуер : HP USB Disk Storage Format Tool , Parition Magic, системан дискета за win 98/2000, инсталция за Windows 98, инсталация за Windows XP

1.)сваляте батерията

2.)Взимате една кръстата отверка.На долния капак има 12 болтчета.Отвивате ги.Обръщате лаптопа и махате клавиатурата.Тя вече е свободна.

3.)Взимате една права отверка.С нея махате пластмасовите капачета, които са на пантите на монитора.След това махате капачетата, които са на говорителчетата.Всичко е на чопчета-внимавайте да не отчупите някое от тях.

4.)Взимате отново кръстата отверка и отвивате двете болтчета, които са до самите говорителчета.По едно на всяка страна.

5.)Вече можете да повдигнете горния капак.Откачвате куплунзите за говорителчетата и за тъч-пада.Сваляте капака.

6.)Заветният хард-диск е пред вас.Държи се с две болтчета.отвивате ги, сваляте го от лаптопа и сваляте шините, които са му за прикрепване

7.)закачвате го на USB-portable hard disk-шината и започвате софтуерното изпълнение:

-формат на харда чрез HP USB Disk Storage Format Tool.Задължително му се задава опцията make this drive system, като слагаете системната дискета във флопито и давате на програмата път към флопито.

-разделяте диска на две части с partition magic.

-на новосъздаденият втори дял прехвърляте в папки инсталциите на Win 98 и Win XP , както и всички други програми, които ще качвате след това на лаптопа.

-спирате USB шината и вадите харда на лаптопа.

8.)сглобявате всичко по обратен ред.

Забележка : ако не стигурни в това, което сте направили-не сглобявайте всичко.Само закачете харда за лаптопа и сложете клавиатурата без да и завивате болтчетата.ще спестите много нерви.

9.)Включвате лаптопа.от тук нататък трябва през DOS да си инсталирате Win98 , а след това да стартирате под него инсталацията на XP.

Внимание ! На първо питане инсталацията на XP ще ви пита какъв режим да избере : upgrade или new instaltion.Избирате new instaltion, а не upgrade.

10.)След приключването на всичко, си го сглобете по обратния ред и си имате чисто ново Сони.

Да ви е честито ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.