Премини към съдържанието
mishelle

Помощ за избор на цифров фотоапарат OLYMPUS

Препоръчан отговор

Привет!

Търся да закупя цифров фотоапарат OLYMPUS. Интересува ме дали е добър като марка и на кои модели да се спра. Максимални пиксели - 5. 10х!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За какви пари говорим? И за какъв тип фотоапарат, от т.нар "сапунерки" или нещо истинско? Доколкото знам, в ниския и средния ценови клас (разбирай до 700-800 лв), има много по-добри алтернативи. Но ако държиш на точно тази марка, поне дай някакви допълнителни параметри като цена, функции и т.н.

Всъщност, ето ти няколко модели:

OLYMPUS C-500 - цена 399 лв. с ДДС

OLYMPUS C-460Z - цена 549 лв. с ДДС

Пълна ценова листа на Техномаркет за апаратите с тази (а и не само) марка.

Олитата са добра марка, но все ми се струва, че моделите в по-долния им клас са доста бедни на възможности, сравнени с някои други марки. Във всеки случай правят добри снимки или поне с такива впечатления съм останал.

Поздрави! cool.gif

Редактирано от Daemon (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като марка са едни от пионерите ама всичко зависи от парите с които разполагаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи... Апарата не е задължително да е Olimpus. Мои познати имат Canon 3.2, но снима много бавно. Най-важното за апарата е да е бърз и да прави добри снимки. Ще го закупя от Щатите, така че цената ще е малко по-ниска от тук. И да е до 3.2 Mp. Мисля, че няма смисъл да е повече.

Върпсът ми е следният:

1. Коя марка и кой модел определяте като най-добри до 3.2 Mp?

2. Какво мислите за Olimpus и кой модел бихме ми предложили да си закупя /пак до 3.2 Mp/?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами не знам какво да ти кажа повече, ще се повторя, Olympus - да, но само във високия клас. За това, което на теб ти трябва (или поне така си мисля), бих ти препоръчал следните апарати, базирайки се на собствения си опит:

Panasonic DMC-LZ1 - 479 лв. с ДДС, 4 мегапиксела (ефективни). В момента снимам с такъв и съм изключително доволен. Преди това снимах с един Canon PowerShot S45, но определено снимките на Панасоника ми харесват повече. Знам ли, може проблемът да е в мен :-D

или

Panasonic DMC-LZ2 - 599 лв. с ДДС. Разликата между този е предишния модел е в това, че LZ2 е 5 мегапикселов, снима видео със звук (LZ1 снима видео, но без звук).

Очевидните предимства на Панасоник пред Олимпус (в този ценови клас) се изразяват в наличието на O.I.S (оптичен стабилизатор на картината), нещо което е изключително удобно при снимане от ръка и 6x оптичен зуум (папараците знаят защо) biggrin.gif

От друга страна обаче, Панасоник са с пластмасови корпуси и тези модели не са от най-красивите на външен вид. Както и да е, снимките от тях са перфектни. Всъщност, това последното зависи много и от задапаратното устройство, но това е друга тема.

А, сетих се и още нещо, силно ти препоръчвам да обърнеш внимание и на апаратите Konika Minolta, и по-специално на модела DiMage Z10, за който чух, че в МЕТРО го давали вече за 360 лв. Ето това е въпросното апаратче и за него само хубави неща съм чул, а и прочел. И въпреки, че е вече стар модел, все пак си е една страхотна машинка.

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Глупаво е според мен да се поставя ограничение на 3,2 Mpx. Това е все едно да разполагаш с пари и да си купиш процесор 1000Mhz при положения, че над 50% от потребителите и сигурно 100% от офертите са за 2000Mhz. Просто като купуваш купувай максилмано каквото можеш според мен. Защото не си струва да купуваш нещо което с купуването си е остаряло.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правилно си се насочила към Олимпус - те са едни от най-добрите. Ако парите не са чак такъв проблем се насочи към µ[mju:] серията.

Пусни един Search в Google. Има много ревюта от които можеш да получиш реална представа колко е добра µ[mju:] серията и има ли смисъл от 5 мегапиксела. cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

mishelle,

Respect to Olympus.Но горещо те съветвам, ако ще ти е първи цифрак да се прицелиш в Canon A95.Не знам какво е положението с цените по татковината, но това което ти препоръчвам е валяк, мачка яко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трудно ще си избереш фотоапарат по "разкази на очевидци", от опит го казвам.

Затова по-добре погледни тук:

http://www.dpreview.com/

Има невероятно много информация за каквато марка се сетиш. :bye:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за отговорите. Все още не съм се спряла на апарат, но явно ще е или Canon или Olimpus! ;-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лично ползвам Канон А85 .Мога да кажа с ръка на сърцето че с по-добър апарат не съм работил. Верно е по-тежък от останалите но като качество на снимките нито Panasonic нито Olimpus ( в съответните модели) могат да го достигнат.Не е професионален апарат, 4 MPx е и не е вече нов, но горещо го препоръчвам.Ползва 4 батерии (аз използвам зарядни 2300 mAh), с които прави до 650 снимки, със съответната по големина карта разбира се.

Скоро мой близък си взе от USA Canon S1 - само този фотоапарат мога да кажа ми е направил по-добро впечатление.И го взе за около 300-400 $.

Ако искаш да имаш синеещи снимки - вземи Sony.

Olimpus съшо прави снимки...

Ако искаш прати е-mail на da378ve@yahoo.com за да ти пратя някой снимки правени с моя фотоапарат на различни места из България.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наскоро говорих по този въпрос с приятел фотограф - препоръча ми Канон Иксус, освен че компактен, правил добри снимки и работил значително по-бързо от другите цифрови апарати.

Техномаркет

Редактирано от kao (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Глупаво е според мен да се поставя ограничение на 3,2 Mpx. Това е все едно да разполагаш с пари и да си купиш процесор 1000Mhz при положения, че над 50% от потребителите и сигурно 100% от офертите са за 2000Mhz. Просто като купуваш купувай максилмано каквото можеш според мен. Защото не си струва да купуваш нещо което с купуването си е остаряло.

<{POST_SNAPBACK}>

много е глупаво дори! ако има пари за нещо по-добро не се ограничавай само с 3,2 Mpx.. няма смисъл!

аз лично не си падам по лигавите фотоапарати, но пък на мене и не ми въшат работа.. все пак към тая професия съм се запътила :) освен професионалния фотоапарат имам Kodak EasyShare Z760 и съм доволна от него! Чувала съм, че Canon е добра марка, но не съм я ползвала до ся и не мога да ти препоръчам нещо определено..

ще поровя, ще поразпитам малко и пак ще пиша

Редактирано от kitty (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
много е глупаво дори! ако има пари за нещо по-добро не се ограничавай само с 3,2 Mpx.. няма смисъл!

<{POST_SNAPBACK}>

Kitty, xsakex, тук вече не съм напълно съгласен с вас двамата. Защо измервате качествата на фотоапарата по това, колко мегапикселов е? За една отлична снимка с перфектна рязкост и динамика на образа, цветове и т.н., 3.2MP фотоапарат е повече от достатъчен. Говорим за реални 3.2 мегапиксела! Преди всичко, за един хубав дигитален (а и не само) фотоапарат, най-важна е използваната оптика, размерът (физическият) на матрицата и светлочувствителността. Каква е ползата да си купиш апарат, чиято матрица е в състояние на регистрира 6 млн. пиксела, но не е в състояние да предаде правилно цветовете (например)? Друг важен показател е поведението на фотоапарата при снимане на слабо осветени места. Голяма част от дигиталките просто не са в състояние да фокусират добре (или въобще) при слабо осветление, на други пък не може да се различи нищо на TFT екрана и това, съчетано с липсата на оптичен визьор при повечето "сапунерки" прави снимането невъзможно. Друг проблем на вечерните снимки е силното "зашумяване" на картината при снимане без светкавица или извън обхвата на светкавицата. Не на последно място, липсата на пълни или поне на повече ръчни настройки прави изключително трудно, ако не и невъзможно пресъздаването на по-стойностните кадри, в това число пейзажи, портрети и въобще всичко, в което автора на снимката би искал да вложи повече креативност. Използването на светкавица в подобни моменти погубва цялата красота на кадъра и създава една стерилна, лишена от обем и светлосенки картина, в която се губят всички онези малки подробности, които са спряли вниманието ни въху конкретния обект. Така че, според мен не мегапикселите са показателни за това, колко е хубав един фотоапарат, а това доколко е в състояние да предаде максимално точно това, което вижда окото.

Нека не се лъжем, дигиталните апарати, дори и в ниския клас са скъпи. Защо да даваме много пари за апарат с много мегапиксели, ако той не е в състояние да се побере в изброените до тук изисквания. Да, мегапикселите имат значение, но единствено, ако след като сме заснели кадъра искаме да променим композицията, изрязвайки част от заснетото. В останалите случаи просто не виждам реална причина за това.

С други думи, много по-добре е да си купиш апарат с 3-4 истински мегапиксела и възможност за повече гъвкавост при снимане, отколкото да си дадеш парите за 5-6 или повече мегапикселов апарат, който ще ти направи небето лилаво в една пейзажна снимка или пък лицата червени в една портретна.

В дъното на всичко искам да подчертая, че като се каже, че един дигитален апарат е Canon или Olympus, това не означава непременно перфектно качество, поне не и в този ценови клас.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Значи... Апарата не е задължително да е Olimpus. Мои познати имат Canon 3.2, но снима много бавно. Най-важното за апарата е да е бърз и да прави добри снимки. Ще го закупя от Щатите, така че цената ще е малко по-ниска от тук. И да е до 3.2 Mp. Мисля, че няма смисъл да е повече.

Върпсът ми е следният:

1. Коя марка и кой модел определяте като най-добри до 3.2 Mp?

2. Какво мислите за Olimpus и кой модел бихме ми предложили да си закупя /пак до 3.2 Mp/?

<{POST_SNAPBACK}>

Абсолютно си прав. Аз имам Canon A310 3.2Mpix. Много хубави снимки прави /не бих го сменил/ обаче да, снима бавно /когато трябва да пусне светкавица/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си тарсиш нещо по евтино ти препоръчвам SAMSUNG DIGIMAX 401(239 лв). Малък е и удобен. Прави доста хубави снимки. А 4.0 мегапиксела са ти напълно достатъчни за стандартни снимки. Баща ми има някакав Самсунг 8,5 мегапиксела и дори когато снимам с него си го пускам на 4.0 мегапиксела, освен ако не сминам пейзажи. На 8 мегапиксела снимките стават над 2 МБ и даже не може да се съберат на дискета. Така че според мен са много по-неудобни. А и фотоапаратите с големи възможности са прекалено големи и тежки. Единственият недостатък на SAMSUNG DIGIMAX 401 е, че няма оптичен зум.

Все пак реши за какво ще го ползваш и до каква цена ще е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Panasonic Lumix DMC-FZ20 Digital Camera - Купих я за 447 долара с таксата.

Image Sensor Type CCD

Resolution 5.36 Megapixel

Optical Zoom 12x

Camera Type Standard Point and Shoot

Lens

Interchangeable Lens Without Interchangeable Lens

Optical Zoom 12x

35mm Zoom Lens 36 - 432 mm

Digital Zoom 4x

Focus Type Autofocus & Manual Focus

Focus Range 11.76 in. to Infinity (w) / 78.72 in. to Infinity (t)

Macro Focus Range 1.92 in. to Infinity (w) / 78.72 in. to Infinity (t)

Focal Length 6 - 72 mm

Image Quality

Camera Resolution 5.36 Megapixel

Image Resolutions 640 x 480 • 2560 x 1920 • 2048 x 1536 • 1600 x 1200 • 1280 x 960

Video

Video Resolutions 320 x 240 (QVGA)

Video Speed 30 fps

Max Movie Length Without Limit (Depends on the camera free memory size)

Video Format QuickTime • Motion JPEG

Exposure Control

ISO Speeds Auto • 100 • 200 • 400 • 80

Aperture Range f8/f8 (w/t) - f2.8/f2.8 (w/t)

Shutter Speed 8 - 1/2000 sec

White Balance Auto • Daylight / Sunny (Preset) • Cloudy (Preset) • Halogen (Preset) • Flash (Preset)

Frames Per Second 3 Frames

Storage

Memory Type MMC Card • SD Card

Compression Modes Fine • Normal • Uncompressed

Compression Type JPEG • TIFF

Flash

Flash Type Built-In & External

Flash Functions Flash Off • Auto Flash • Fill-in Flash • Red-eye Reduction Flash • Slow Sync

Viewfinder / Display

Viewfinder Digital

LCD Panel With LCD Panel

LCD Panel Size 2 in.

LCD Screen Resolution 130,000 pixels

Interfaces

Interface Type USB

Video Interface Video Out

Power Supply

Battery Type Proprietary Lithium

Battery Life 270 Images

Included Features

Self Timer 2 Sec. • 10 Sec.

Mp3 Built In Not available

Built-in Microphone With Built-in Microphone

Built-in Speaker With Built-in Speaker

System Requirements

Operating System Apple Mac OS 9 • Apple Mac OS X • Microsoft Windows 2000 • Microsoft Windows 98 • Microsoft Windows 98SE • Microsoft Windows ME • Microsoft Windows XP

Dimensions

Width 5.02 in.

Depth 4.18 in.

Height 3.43 in.

Weight 1.14 lb.

Miscellaneous

Included Accessories Software • USB Cable • Video Cable • 16 MB Memory Card • Lithium Battery • Battery Charger • Lens Cap • Strap

MPN DMC-FZ20

Optical Zoom 12x - Ако ти говори нещо.Много е добра.Вече можеш да е намериш и за 431 долара.В този клас едва ли ще намериш нещо по евтино.Вярвай ми доста се рових преди да я купя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Panasonic Lumix DMC-FZ20 Digital Camera  -  Купих я за 447 долара с таксата.

<{POST_SNAPBACK}>

Това е апаратът! И без туй му се точа от доста време, така че гласувам за него с двете ръце :angry:

P.S. Kayo, забравил си да добавиш най-важното - оптиката е LEICA!

cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе, добро си е апаратчето ФЦ20. Аз също бих си го взел, ако нямах фотоапарат.

Даемон - само малко уточнение - тази "Лайка" не е онази "Лайка" :-))))))))))))))) Чел съм, че Панасоник и Лайка Германия имат сключено споразумение и Панасониците произвеждат оптика за фотоапаратчетатра си по сертифициран от немците процес. Това е гаранция за качество, но човек не трябва да очаква чак "Лайка" качество. Между другото то и последното напоследък се отрича от някои специализирани сайтове...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз преди няколко дена си купих SONY DSC-S80 /4.1 Megapixel и съм много доволен. В Техномаркет и Технополис има промоция и струва 459 лв. Тук можеш да видиш ревю на SONY DSC-S90, който е абсолютно същия само, че е с по-голям LCD дисплей.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Абе, добро си е апаратчето ФЦ20. Аз също бих си го взел, ако нямах фотоапарат.

Даемон - само малко уточнение - тази "Лайка" не е онази "Лайка" :-))))))))))))))) Чел съм, че Панасоник и Лайка Германия имат сключено споразумение и Панасониците произвеждат оптика за фотоапаратчетатра си по сертифициран от немците процес. Това е гаранция за качество, но човек не трябва да очаква чак "Лайка" качество. Между другото то и последното напоследък се отрича от някои специализирани сайтове...

<{POST_SNAPBACK}>

Да, наистина оптиката се произвежда от Панасоник, НО под надзора на LEICA. Нали не смяташ, че немците ще оставят току така името им да се изписва къде и да е cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за мненията Ви! Още не съм си взела апаратче, но мн. внимателно проучих мненията ви и до НГ ще съм се спряла окончателно на нещо! ;-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента имам BENQ DC C60/6M/3XOPT/4XDIG, прави много хубави снимки и е около 250 $.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.