Физиците от Ливърморската национална лаборатория на САЩ направиха изключително важна стъпка в развитието на технологиите за термоядрен синтез. За първи път в историята термоядрена реакция даде рекордните 1,35 мегаджаула енергия, която е повече от енергията използвана за стартиране на синтеза. Информацията бе съобщена по време на физична конференция в Питсбърг, посветена на физиката на плазмата.
При този вид термоядрен синтез се нагрява капка гориво, съставена от деутерий и тритий, която е поставена в миниатюрна капсула от злато. Тя се обстрелва с мощни лазерни лъчи, които се преобразуват в рентгеново излъчване и мигновено нагряват капсулата до 100 милиона градуса по Целзий, като едновременно с това горивото се оказва под налягане от над 100 милиарда атмосфери и се превръща в плазма.
При предишния експеримент от месец август тази година беподадена енергия от 1,9 мегаджаула от 192 лазера, като на изхода се получи енергия от 1,35 мегаджаула. Това означава, че производителността е била 70%. Този резултат също е важен, понеже е дал възможност на учените да разберат как може да се подобри конструкцията на капсулата, да се повиши точността на лазерите и да се ускори скоростта на взрива на капсулата. Именно по този начин енергията на изхода при сегашния експеримент е била повече от тази на входа.