STINGO

Колко струват здравните осигуровки ?!

7 мнения в тази тема

Здравейте , всички ! Значи ... работя на едно място, където съм осигурен на 4 часа и около 145 лева заплата. Въпроса ми е , ако някой може да ми каже как стоят нещата с осигурените на 4 и 8 часа. Работодателят колко трябва да плаща , колко и аз , защото мисля , че ме лъжат. Казват ми , че осигуровката за 4 ЧАСА е около 70 лева (което не ми се вярва) , то ако е така за 8 часа трябва да е около 140-150 лева. Моля някой по -напред в материала да помогне. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

В момента здравноосигурителната вноска (ЗОВ) е 8% и се изчислява върху брутното месечно възнаграждение. 60% (т.е. 4.8%) от нея е за сметка на работодателя, а останалите 40% (3.2%) са за за сметка на работника.

Делът на работника се удържа от заплатата му, а работодателят внася за своя сметка съответната част. Цялата ЗОВ отива в НАП по ЕГН.

Пример: ако работникът получава 100 лв брутно възнаграждение, то ЗОВ му е 8,00 лв, от които 4.80 лв му внася работодателя, и 3,20 лв плаща (под формата на удръжка) работникът.

Това важи за всички работещи на трудов договор, независимо от продължителността на работното време и начина на отчитането му.

На този адрес - https://inetdec.nra....iceCategory=103,common можеш свободно да си проверяваш здравния статус (изисква се Internet Explorer)

Въпросът ти е само за ЗОВ, но би следвало да знаеш, че има и пенсионни осигуровки, които са по-големи като процент. Ако проявяваш интерес, виж тук за подробности или пиши пак в темата.

Добавено: получих на ЛС запитване от потребител, не успял да се срави с проверката на здравноосигурителния си статус в сайта на НАП, та затова ще онагледя действията:

Линкът по-горе отваря този екрана post-25692-1270896481,14_thumb.jpg, след избора излиза нов - post-25692-1270896537,27_thumb.jpg.

Избира се Здравноосигурителен статус и се натиска бутона Справка. Излиза нов екран, въвежда се съответния ЕГН и бутона Продължи. Това е.

С риск да стана банален, ще повторя, че се изисква използването на Internet Explorer!

Редактирано от hlevoust (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В момента здравноосигурителната вноска (ЗОВ) е 8% и се изчислява върху брутното месечно възнаграждение. 60% (т.е. 4.8%) от нея е за сметка на работодателя, а останалите 40% (3.2%) са за за сметка на работника.

Делът на работника се удържа от заплатата му, а работодателят внася за своя сметка съответната част. Цялата ЗОВ отива в НАП по ЕГН.

Пример: ако работникът получава 100 лв брутно възнаграждение, то ЗОВ му е 8,00 лв, от които 4.80 лв му внася работодателя, и 3,20 лв плаща (под формата на удръжка) работникът.

Това важи за всички работещи на трудов договор, независимо от продължителността на работното време и начина на отчитането му.

На този адрес - https://inetdec.nra.bg/pls/pub/home.html#/selectService:6,2,rep.HealthStatus.home можеш свободно да си проверяваш здравния статус (изисква се Internet Explorer)

Въпросът ти е само за ЗОВ, но би следвало да знаеш, че има и пенсионни осигуровки, които са по-големи като процент. Ако проявяваш интерес, виж тук за подробности или пиши пак в темата.

Благодаря много за бързия отговор. И в моя случай значи ЗОВ ми е около 10 лева , така ли ? Помогни ми малко, защото не ги разбирам много тия работа, пък виждам, че теб те бива доста, ако ти се занимава, ако не здраве да е ! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    http://www.account-bg.info/e107/page.php?691 - това е калкулатор с който можеш да си изчислиш колко са твоите удръжки и колко плаща работодателят. Като имай предвид, че удръжките са върху сумата на осигуровката. Т.е, не колко пари ти дават на ръка, а върху колко те осигуряват. Ако си на половин работен ден съответно тази сума се дели на половина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

http://www.account-bg.info/e107/page.php?691 - това е калкулатор с който можеш да си изчислиш колко са твоите удръжки и колко плаща работодателят. Като имай предвид, че удръжките са върху сумата на осигуровката. Т.е, не колко пари ти дават на ръка, а върху колко те осигуряват. Ако си на половин работен ден съответно тази сума се дели на половина.

:) :) :) :) :wors: :wors: Мерси много , ще черпя ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И да допълня че не е важно колко ти е заплатата. Осигуровките са минимално върху прага за съответната професия. Ако ти плащат около минимална трябва да те осигуряват в/у прага. Той е равен на МРЗ само за нискоквалифицирани професии като хигиенист, товаро-разтоварач или подобни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И да допълня че не е важно колко ти е заплатата. Осигуровките са минимално върху прага за съответната професия. Ако ти плащат около минимална трябва да те осигуряват в/у прага. Той е равен на МРЗ само за нискоквалифицирани професии като хигиенист, товаро-разтоварач или подобни.

т.е. важно е кое от двете е по-високо. И върху него трябва да те осигуряват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Известия

• Калин Карабойчев

Бъди специален, вземи своя VIP Абонамент   14.06.2016

Със своя VIP Абонамент получаваш:  Форум без никакви реклами.  5 пъти повече точки репутация, с които да гласуваш.  Табелка Специален потребител под аватара си.  Възможност да съхраняваш до 1000 лични съобщения в пощата си.  Специален различен цвят на ника ти, който те отличава от останалите.  До 50 мегабайта пространство за прикачване на файлове.  Използваш търсачката без да чакаш между честите търсения.  Възможност да отваряш и затваряш своите теми.  2 снимки, 3 линка и 5 реда в подписа ти.  Възможност да създаваш теми с Анкети в тях.  Възможност да прикачваш файлове към личните си съобщения.  Не чакаш между честите изпращания на лични съобщения.  Достъп до специален VIP форум, в който можеш да се включиш в дискусии с администрацията на форума относно нововъведения и нови услуги касаещи целия сайт и форум. Не чакай, бъди специален Поръчай сега!
                             VIP - 3 месеца                         VIP - 1 година        5.00 EUR с ДДС                      10.00 EUR с ДДС
    • Разглеждащи в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Дарение