Премини към съдържанието
TyRsEn

Проблем с рутер или настройка на dd-wrt?

Препоръчан отговор

Здравейте. Имам WiFi рутер Buffalo WHR-G300N от около година. Беше флашнат с dd-wrt фирмуер и допреди седмица нямаше проблеми с него. Миналата седмица започнах да имам проблеми с Интернета, като отначало помислих, че е от снеговете, но в последствие разбрах, че проблема е или от рутера или от Интернет доставчика. След няколко дни проблеми установих, че когато кабела от Интернет доставчика ми е включен в рутера, индикацията отзад не свети, т.е. wan порта не работи. Реших да занеса рутера на ремонт (с 2г. гаранция е) и върнах обратно оригиналния фирмуер, като проблема си седеше. В деня преди да го занеса за рекламация установих че при включване на друг кабел (примерно от компютъра) индикацията за wan порта свети. Това ме наведе на мисълта, че може нещо доставчика да е променил и след преглеждане на настройките на оригиналния фирмуер, видях че има настройка на wan порта (на 100Mbit Full Duplex). След тази интервенция индикацията на wan порта светна и рутера си заработи нормално. Дотук добре, но започнаха и проблемите с оригиналния фирмуер, заради които преди това го бях флашнал с dd-wrt. Флашнах отново с dd-wrt, за да си е всичко отново нормално, но не можах да намеря настройка на wan порта за 100Mbit както на оригиналния фирмуер и проблема отново си стоеше. В Интернет има показана такава настройка, но явно на моята версия на dd-wrt я няма. Та, дали няма някаква команда или скрипт, чрез който да задам wan порта да е постоянно на 100Mbit. Другият ми въпрос е, дали някой е имал подобен проблем и дали проблема не е от рутера. Не искам да нося рутера за рекламация, преди да съм убеден че е развален, защото привидно порта работи, а и преди ден ми върнаха лаптопа от ремонт, след почти месец чакане. Надявам се, че ме разбирате. Забравих да спомена, че връзката ми към Интернет доставчика е през PPPOE. В момента отново съм с оригиналния фирмуер. Дано не съм Ви отегчил с дългото си обяснение. Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

като за начало ако е възможно да направиш един тест: направи си настройки на компютъра и включи директно кабела, да видим дали там ще се наблюдават подобни проблеми

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

като за начало ако е възможно да направиш един тест:

направи си настройки на компютъра и включи директно кабела, да видим дали там ще се наблюдават подобни проблеми

Това го направих, съжалявам че забравих да напиша. При включване директно на кабела от доставчика и пускане на PPPoE през компютъра, няма проблем. Всичко си работи нормално. LAN картата на компютъра ми е 100Mbit-ова на Realtek.

Редактирано от TyRsEn (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това го направих, съжалявам че забравих да напиша. При включване директно на кабела от доставчика и пускане на PPPoE през компютъра, няма проблем. Всичко си работи нормално. LAN картата на компютъра ми е 100Mbit-ова на Realtek.

доколкото разбирам проблема е когато рутера е на AUTO и изчезва когато е на 100Mbit Full Duplex

казваш че директно към комп-а като го свържеш няма проблем, но не споделяш в какъв режим работи картата

според мен вариантите са:

1. картата работи на 100Mbit Full Duplex и затова работи нормално

2. картата е на AUTO но е "по-интелигентна" от рутера и затова нямаш проблем

3. проблема е в рутера

и съответните причини и решения:

1. сменяш я на ауто и ако не работи нормално проблема е "по трасето на доставчика" - обаждаш се на доставчика да си го оправи

2. същия проблем като в т.1

3. сменяш рутера

това което препоръчвам в подобни случаи е по възможност да се сложи временно един суич между доставчика и клиента и да се тества

виждал съм какви ли не проблеми, включително и "интелигентна" ЛАН карта която е успявала да си комуникира със суича по 3 (три) жила , като се има предвид, че за да работи мрежата трябва да са 4, и стават скандали, защото на "тестовия" лаптоп на доставчика работи, а на клиентския компютър интернет няма! и в крайна сметка като сменят буксата (подредят жилата правилно) на другия край на кабела - всичко се оправя, ама ..... - българска работа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора. Ще пробвам това, което ми каза и ще видя резултатите. Ще се опитам да намеря и суич, за да видя дали няма да има промяна. Интересното в случая е, че пробвам рутера ми и в комшията, който също е на същия доставчик и там имаше същия проблем. Както каза остават тези варианти: 1. Доставчика е прецакал нещата, защото преди това нямаше проблеми. 2. Сменили са суича им и новия не се разбира с рутера. 3. Рутера ми е прецакан и работи само чрез зададени 100Mbit-ови настройки и скоро може да откаже напълно. Все още стои проблема с настройката на порта с dd-wrt - как да го направя да е твърдо зададен на 100Mbit Full Duplex (ако предположим, че по този начин всичко ще е наред)? Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доставчика е сменил суйча към вас и то явно с възможно най-дървен и не могат да се съгласуват с картата за скоростта.

Или намираш настройката за 100мбит фд или намираш някакъв елементарен суич, който да сложиш пред рутъра.

Фърмуера не си казал коя версия си, но приблизтелно за всички настройките се намират във VLAN менюто:

auto-negotiation = OFF 
100 Mbit/s = ON 
full duplex = ON

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доставчика е сменил суйча към вас и то явно с възможно най-дървен и не могат да се съгласуват с картата за скоростта.

Или намираш настройката за 100мбит фд или намираш някакъв елементарен суич, който да сложиш пред рутъра.

Фърмуера не си казал коя версия си, но приблизтелно за всички настройките се намират във VLAN менюто:

auto-negotiation = OFF 
100 Mbit/s = ON 
full duplex = ON

Версията с която бях е DD-WRT v24 preSP2 [beta] Build: 14896. Лошото е, че в Setup няма секция VLAN, има само Networking, но там няма настройки като auto-negotiation и т.н. Остава решението с команда или ще трябва да остана с оригиналния фирмуер. За сега не смятам да слагам рутер, но ще се опитам да намеря един за проба. Нека да минат празниците, пък ще видя. Днес си взех и нов телевизор и ще имам занимавка.

Поздрави!

Весели празници!

Редактирано от TyRsEn (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...