Премини към съдържанието
LonelyInUniverse

Осветление със светодиоди ПОМОЩ

Препоръчан отговор

Здравейте Моля за малко помощ относно свързването на светодиоди. Моля да ми бъде малко по-просто обяснено ,че не съм в час с материала. Имам 2 трафа ,които щяха даа бъдат за лунички но се отказах, и искам с тях да си направя декорация със светодиоди. Трафовете са 105W 8.4А 11.5V. Така пише на тях поне :wors: . Идеята ми е да сложа сини светодиоди 3.2V 20мА в лайсните на ламината, тоест да ги разпробия и да вкарам лампичките там. А с другия траф искам да сложа червени 2.2V 25mA светодиоди под леглото. Понеже не знам точния брой на светодиодите моля ви кажете ми как да сметна какви резистори трябваа да сложа , по какъв начин даа ги свържа , и всичко което ще ми е нужно заа да мога да се справя саам ;). Това което знам е ,че при последоваателно свързване волтовете се разпределят по светодиодите тоест при 12V захранваане вържа 4 диода по 3волта ще е идеално но понеже ще са много повече (може би 30) трябваа да ги свържа успоредно , но тогаава волтажа към всеки диод ще е 11.5 (какъвто е наа трафа) тоест трябва да се сложи до колкото знам някакви товари. Къде се слагат тези товари? На всеки диод поотделно или в началото на самата верига? Искам да питам също така трябва ли да се съобразяваам с амперите на светодиодите и на трафа? И ако трябва каакво да направя за да ми е вярна веригата ? Ще съм Ви много благодарен ако ми обясните. Благодаря ви предварително. Поздрави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

какви са тези трафове ?! намотачни или ...?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Моля за малко помощ относно свързването на светодиоди.

Купуваш два такива или подобни стабилизатора - цък единия нагласящ за около 3.2 волта, другия за 2.2. Свързваш диодчетата в паралел и си готов. Стабилизаторите се захранват от единия траф, другия е излишен. Но можеш и поотделно да ги вържеш. Купуваш и една диодна матрица за изправяне на тока и към нея закачаш стабилизаторите. Успех

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Това са обикновени понижаващи трасформатори които се продават за захранване на 12 волтови лунички. Могат да се вържат по няколко лунички в зависимост от тяхната консумация. Има само понижаващи, повишаващи и импулсни трансформатори. Намотачни или размотачни няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Идеята ми беше друга ! Ако са от електронните тр. които сега са по магазините те изискват минимален товар(в неговият случай ако не ме лъже паметта трябва да е 30-105 Вата) ! И тогава сметката не е толкова проста ! Трябва да се предвиди достатъчен товар за да запалят ! Няма ли го този товар не сработват ! Като гледам колко харчат тези диода - доста ще трябва да сложи докато ги докара до мин. товар на този тр. !

Редактирано от iliev72 (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Мерси много за отговорите :cool: Значи било просто купувам тези 2 стабилизатора и ги нагласям според волтажа на светодиодите. Тоест трасето ще е траф--->матрица за изправяне на тока--->стабилизатор(3,2v за сини)--->и светодиоди колкото искам свързани паралелно а на другата верига за червените светодиоди просто нагласям втория стабилизатор на 2,2v и съм готов :) Само не разбрах какво е това дето изправя тока :D ( не му ли викат грец схема?) съжаляваам за глупавите въпроси но не съм в час. И от къде да си го купя( ако може линк ще съм ви мноооого благодарен) :ph34r: Имам и още един въпрос относно амперите. Трябваа ли да се съобразявам и с тях както с волтажа П.С. Сините диоди ще са около 20-30 а червените 10-15. Предполагам че просто трябва да ги сумирам тоест 30 сини диода по 3.2волта 96волта и 15 червени по 2.2 =33 тоест трябва да са ми достатъчни заа запалване както викате :) ддз

Редактирано от LonelyInUniverse (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравейте

Моля за малко помощ относно свързването на светодиоди. Моля да ми бъде малко по-просто обяснено ,че не съм в час с материала.

Имам 2 трафа ,които щяха даа бъдат за лунички но се отказах, и искам с тях да си направя декорация със светодиоди. Трафовете са 105W 8.4А 11.5V. Така пише на тях поне :cool: . Идеята ми е да сложа сини светодиоди 3.2V 20мА в лайсните на ламината, тоест да ги разпробия и да вкарам лампичките там. А с другия траф искам да сложа червени 2.2V 25mA светодиоди под леглото. Понеже не знам точния брой на светодиодите моля ви кажете ми как да сметна какви резистори трябваа да сложа , по какъв начин даа ги свържа , и всичко което ще ми е нужно заа да мога да се справя саам :).

Това което знам е ,че при последоваателно свързване волтовете се разпределят по светодиодите тоест при 12V захранваане вържа 4 диода по 3волта ще е идеално но понеже ще са много повече (може би 30) трябваа да ги свържа успоредно , но тогаава волтажа към всеки диод ще е 11.5 (какъвто е наа трафа)

тоест трябва да се сложи до колкото знам някакви товари. Къде се слагат тези товари? На всеки диод поотделно или в началото на самата верига? Искам да питам също така трябва ли да се съобразяваам с амперите на светодиодите и на трафа? И ако трябва каакво да направя за да ми е вярна веригата ?

Ще съм Ви много благодарен ако ми обясните.

Благодаря ви предварително.

Поздрави

За правилната работа и светене на диодите, на тях трябва да се приложи ток от 20, респективно за червените 25 милиампера. това е основно за всеки светодиод. В случая трансформаторите Ви няма да ви свършат работа, по простата причина, че напрежението е доста голямо от това, което иска светодиода 3.2 и 2,2 волта. Токът на всеки от тях ще се вдигне неимоверно много. Трябва към всеки диод да се сложи гасящ резистор за да се ограничи токът му - 20 - 25 милиампера.Второто нещо! Светодиодите работят с изправено напрежение а не с променливо, каквото дават трансформаторите. Иначе, те ще премигват с тактовата честота на мрежата /220 волта/ Василев ти е предложил начин за осъществяване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Значи било просто купувам тези 2 стабилизатора и ги нагласям според волтажа на светодиодите. Тоест трасето ще е

траф--->матрица за изправяне на тока--->стабилизатор(3,2v за сини)--->и светодиоди колкото искам свързани паралелно

Забравих или по-точно ме домърза за линк за изправителчетата (грец) - цък като минимум. Ще имаш не-повече от 0.6 ампера товар при така обявените бройки. Може да се пухнат в някаква кутийка чарковете. С тестов товар нагласяш напрежението и тогава включваш светодиодчетата, не издържат много на претпварване, т.е. за тези на 3.2 не трябва да е повече от 3.5 волта (в общия случай), успех

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За правилната работа и светене на диодите, на тях трябва да се приложи ток от 20, респективно за червените 25 милиампера. това е основно за всеки светодиод. В случая трансформаторите Ви няма да ви свършат работа, по простата причина, че напрежението е доста голямо от това, което иска светодиода 3.2 и 2,2 волта. Токът на всеки от тях ще се вдигне неимоверно много. Трябва към всеки диод да се сложи гасящ резистор за да се ограничи токът му - 20 - 25 милиампера.Второто нещо! Светодиодите работят с изправено напрежение а не с променливо, каквото дават трансформаторите. Иначе, те ще премигват с тактовата честота на мрежата /220 волта/ Василев ти е предложил начин за осъществяване.

Горе доло разбрах. Тоест както каза Василев(мерси за което) схемата е траф--->матрица заа изпарвяне на тока--->стабилизатор(който ще е нагласен на 3,2в)--->и накрая светодиоди паралелно свързани. По този начин всичко ще е наред и ще си светят както трябва нали ?

А въпроса ми за амперите просто не го зададох точно.Исках да разбера дали трябваа още "нещо" да се сложи заа да се намалят амперите наа 20-25мА каакто ще сложа стабилизатор заради волтовете тоест трябва ли ми "стабилизатор" за да намаля амперите или стабилизатора който ще е за волтажа ще свърши и тази работа :cool: Извиняваам се пак за може би тъпите въпроси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Четох малко и напраавих една схема на свързване кажете дали е вярна. Траф 11,5V 8,4A 105W към него свързвам ГРЕЦ 6А за изправяне на тока ---> след това свързвам последователно 3 сини диода в група ( 3,2V 20mA ) и слагам в началото на тази група резистор 95ома. Ако са ми нужни повече диоди правя още такива групи които саа свързани успоредно една с друга :P. Кажете сега верно ли е :) или ще направя някой пожар :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

и така с тези диоди кога ще докараш консумция мин от 30 вата или 3-4А тока товар а ?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Амии незнам :) Какво трябва да напраавя ? То в една група ще имаа 3 диода по 3.2в = 9,6 х 0.02А = 0,192вата на група демек ще ми трябват към 160 групи за да достигна необходимите ватове ? :biggrin: или смятането ми не е правилно ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

а резистора ?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

и така с тези диоди кога ще докараш консумция мин от 30 вата или 3-4А тока товар а ?!

Това пък що за простотия е !!! И къде е казано че трафа ще иска тази консумация за да работи ! То щото и много сложно ако това е условието да му се сложи товар.

И в задачата се пита греца ще се филтрира ли ? Колко ще стане напрежението след филтъра ?

Аз все ползвах 1к за 12v ама ако ти се вижда слаба светлина може и да го смъкнеш до към 700 ома.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Пробвай някой електронен траф да ти запали луничка от 5(светодиодна) вата при мин. товар 30 вата :yanim: и после давай експертно мнение !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз не разбирам но ще ви напиша какво пиве на трафа До колкото знам се води механичен (като онея дето им се виждат намотките само че този е затворен) Има 2 входа и 2 изхода на входа пише 1 50Hz 2 Primary 230v L 0.50 AT ta 30(градуса) C/F на изхода 3 Сецондаръ 11,5 8,4АА 4 ХЕЛЛАС SCHWABE TR 105/12 FOR 105 Low Voltage Halogen Lamps производител RELCO-Италия А отгоре на бележката пише Конвекционален траф И сега като обощение какво трябва да направя за да светнат тези диодчета :yanim: и ако може формули за да пресмятам според зависи броя , волтажа и ампеража на всеки диод , понеже не знам колко диода ще са какви ще са и т.н. Тоест ако искам да си захраня с трафа 30 сини и 15 червени диода кое трябваа да гледам какво трябва да пресметна , какво трябва да добавя и т.н. :blink: Ето и малко мнения от другите хора :baby: които незнам дали са верни понеже всяко мнение критикува другото и вече почвам много да се обърквам. Аз и каде каде не ги разбирам :speak: "Първо трябва да сложиш изправител (схема грец) на изхода на трансформатора и филтър на изхода на схемата грец (електролитен кондензатор с капацитет примерно 1000 микрофарада на напрежение 25 V. или по-високо). Светодиодите можеш да разпределиш в групи. Една такава група се състои от последователно свързани 4 светодиода и едно съпротивление със стойност 100 ома. Така обособените групи свързваш паралелно към захранването. Максималният брой такива групи, които този източник ще може да захрани е приблизително 310." "Колко последоватенво свързани диода можеш да сложиш в една група зависи ос захранващото напрежение. Ако ползваш диоди с напрежение в права посока U, пресмяташ n X U (където n е цяло цисло) да бъде по-малко от захранващото напрежение. Примерно имаш захранващо напрежение 16 V и диоди с напрежение в права посока 3 V. Пресмяташ 5 X 3 = 15V. Значи правиш група от 5 светодиода с ограничаващ тока резистор който изчисляваш по следния начин: Искаш тока през светодиодите да е 20 мА От захранващото напрежение - 16 V изваждаш общото напрежение в права посока на групата от 5 диода (15 V.) и резултатът делиш на желания ток през групата. или (16 - 5x3)/0,02 = 50 ома" Дайте мнения критики..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Пробвай някой електронен траф да ти запали луничка от 5(светодиодна) вата при мин. товар 30 вата :yanim: и после давай експертно мнение !

Какъв е тоя електронен траф моля !!! Може ли да поясниш от къде доиде ???

Излязоха ми плочки от смях, минал веднъж през теб такъв траф и си мислиш че са ширпотреба и всички са такива.

Не 5 а 500 диода ще ти запаля с които и траф ми дадеш без даже и да влизам в изчислителни сметки.

Иначе определения от сорта на "електронен траф" го чувам за първи път. Това ми прозвуча като репликата на Живков за полупроводниците :speak:

edit: даи си първо определение на това какво е траф и какво е стабилизиран токоизправител (вклчително и инпулсен адаптер) наблъскан с куп защити и пак се включваи в темата.

Редактирано от izabel1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Какъв е тоя електронен траф моля !!! Може ли да поясниш от къде доиде ???

Излязоха ми плочки от смях, минал веднъж през теб такъв траф и си мислиш че са ширпотреба и всички са такива.

Не 5 а 500 диода ще ти запаля с които и траф ми дадеш без даже и да влизам в изчислителни сметки.

Иначе определения от сорта на "електронен траф" го чувам за първи път. Това ми прозвуча като репликата на Живков за полупроводниците :speak:

edit: даи си първо определение на това какво е траф и какво е стабилизиран токоизправител (вклчително и инпулсен адаптер) наблъскан с куп защити и пак се включваи в темата.

гледай тук отворко !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

гледай тук отворко !!!

И какво да му гледам !!! Някакъв специален ли е ?

Днеска електронни трафове а догодина още по големи и по електронни.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И какво да му гледам !!! Някакъв специален ли е ?

Днеска електронни трафове а догодина още по големи и по електронни.

нали нямало електронни трафове а ?! вземи малко се образовай и след това се прави на оригинален !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

нали нямало електронни трафове а ?! вземи малко се образовай и след това се прави на оригинален !

кое му е електронното де ??? че има защита да не стои под напрежение ??? на това ли казваш електронен траф ???

Стига ме размива моля, точно един такъв ще го направя на "механичен" предполагам така се казва обикновенния за точно 3 минути.

Та кой го измисли това име ? разни продавачи на ел изделия който даже и не знаят в повечето случаи какво продават.

Моляте не ме насочваи към подвеждащи страници в твоя полза.

Разясни си първо какво е траф и после си отговори как може да бъде електронен !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

кое му е електронното де ??? че има защита да не стои под напрежение ??? на това ли казваш електронен траф ???

Стига ме размива моля, точно един такъв ще го направя на "механичен" предполагам така се казва обикновенния за точно 3 минути.

Та кой го измисли това име ? разни продавачи на ел изделия който даже и не знаят в повечето случаи какво продават.

Моляте не ме насочваи към подвеждащи страници в твоя полза.

Разясни си първо какво е траф и после си отговори как може да бъде електронен !

имаш интернет , намери си и си чети кое и как !!!

аз не съм даскал за да те обучавам , а и обучението се плаща !!!

аман от профани !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

имаш интернет , намери си и си чети кое и как !!!

аз не съм даскал за да те обучавам , а и обучението се плаща !!!

аман от профани !!!

Ами извиняваи ама не съм чел началото на темата иначе изобщо нямаше да се занимавам да влизам в спорове с капацитет от твоя клас !

Първия ти пост е красноречив, какво повече има да коментираме. Сега ако ме убедиш че тия "електронните" моля ти се са и без намотки вътре аз повече няма да пиша в този форум .

Кой профан и кои не мисля че вече го уточнихме с първия ти пост сега искам и да ме обучиш и ще ти платя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Хей не се карайте за глупости. :) Помогнете ми малко

Те не се карат синко. Tака си говорят. Сега да кажа на теб. Няма да можеш нищо да направиш без помощ на твой познат , който е в чат с електриката. Разбирам те , че ти се иска, но ти можеше спокойно с български букви да попиташ чичо си Gogle и до сега да ти е отговорил на всеки въпрос. Tова се прави елементарно, точно както е написал izabel, но трябва да имаш техническа подготовка. Че няма да направиш пожар, не се притеснявай. Потърси човек, който от самото начало да ти покаже нагледно, защото и да ти чертаем схеми иска време а и не съм сигурен колко ги разбираш, особенно компонентите. А за трансформаторите, правилно. Няма никакви електрони трансфотматори. Думата навярно е приложена от някой човек, който и хал хабер си няма от техника, но си ги продава, щото това му е работата. Tвоите трансформатори дори мисля, че са с вита ламела или тороидални. За лунички се произвеждаха такива. Можеш да качиш снимка , ако искаш.

Ето ти снимки:

Редактирано от lz4jw (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.