Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Привет!!! Един приятел ми каза как се смазват вентилаторите, за лаптопа се кара на сервиз и се слага същото масло, за да не се пресече, а за настолен забравих да питам. Въпросът ми е: Има ли опасност на настолен комп, ако се смени маслото с друг модел със старото да се пресече ? .благодаря за помощта

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

По принцип е противопоказно вентилаторът да се смазва, освен ако не е временна мярка. Ако има неизправен вентилатор, е много препоръчително да бъде заменен с нов. :cool:

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз лично имам финно масло. Не е за компютри, но смазва много добре и не съм имал проблеми. Поне 30 вентилатора съм смазал с него и нито един не се е "обадил".

По принцип е противопоказно вентилаторът да се смазва, освен ако не е временна мярка. Ако има неизправен вентилатор, е много препоръчително да бъде заменен с нов. :cool:

Не съм съгласен. Много вентилатори след време почват да стържат и след самзване се оправя. За последно преди 6 месеца си смазах вентилатора на захранването, защото много шумеше, а от смазването до днес е доста тих.
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не съм съгласен. Много вентилатори след време почват да стържат и след самзване се оправя. За последно преди 6 месеца си смазах вентилатора на захранването, защото много шумеше, а от смазването до днес е доста тих.

Това, че е тих, не значи задължително, че работи добре. :cool:

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Това, че е тих, не значи задължително, че работи добре. :cool:

Какво искаш да кажеш? Не те разбирам нещо. Много добре си работи, а и много вентилатори съм смазвал до сега и си работят. Отворите за смазване не са направени случайно! Не виждам смисъл да спорим, защото хората от край време си смазват вентилаторите и си работят добре, стига да знаеш как да го направиш. Ако на теб този метод не ти харесва, не значи, че не е правилен!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Така - нека споделя моя опит във тези дела: 1. Изчистване на вентилатора със спрей със сгъстен въздух или компресор. 2. Нанасяне на смазка Beretta OL37 - със последната съм смазвал вентилаторите преди над година и досега нито един от тях не е свистял или траркал. 3. Нанасяне на OL38 Teflon - финно с игла. 4. Поставяне на нови лепенки Относно лепенките - никак не е трудно да си натряскате такива в Adobe InDesign да ги странирате и да ги дадете в най близката печатница - процедурата по принтене и лазерно рязане няма да ви струва повече от 5-10 лв, като на 2 листа фолио, формат sra3 ще имате лепенки които ще ви стигнат най малко за 100 вентилатора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Какво искаш да кажеш? Не те разбирам нещо. Много добре си работи, а и много вентилатори съм смазвал до сега и си работят. Отворите за смазване не са направени случайно! Не виждам смисъл да спорим, защото хората от край време си смазват вентилаторите и си работят добре, стига да знаеш как да го направиш. Ако на теб този метод не ти харесва, не значи, че не е правилен!

Не е правилен, защото при смазване на фина механика маслото може да залепи прахта с ефекта на лепило и това да влоши въртящия момент на вентилатора. Отделно вентилаторът може да е разбит и затова да не работи добре, а не защото има нужда от смазване. За да е подходящ един вентилатор за смазване, той трябва така да е конструиран, че да може да се разглобява и да има достъп за почистване на всички повърхности, които трябва да се смажат. :cool:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не е правилен, защото при смазване на фина механика маслото може да залепи прахта с ефекта на лепило и това да влоши въртящия момент на вентилатора. Отделно вентилаторът може да е разбит и затова да не работи добре, а не защото има нужда от смазване. За да е подходящ един вентилатор за смазване, той трябва така да е конструиран, че да може да се разглобява и да има достъп за почистване на всички повърхности, които трябва да се смажат. :cool:

Май доста се отклоняваш от темата. Ако вентилатора е разбит отива на боклука. Ако е в състояние се почиства, смазва и накрая се слага лепенка на отвора за смазка, за да не се получва "ефекта на лепило". Аз лично ползвам кръгли лепенки за скриване на винтове, които са идеални за целта.
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Май доста се отклоняваш от темата. Ако вентилатора е разбит отива на боклука. Ако е в състояние се почиства, смазва и накрая се слага лепенка на отвора за смазка, за да не се получва "ефекта на лепило". Аз лично ползвам кръгли лепенки за скриване на винтове, които са идеални за целта.

Тази лепенка е сложена, за да предпазва, доколкото може, попадането на прах при оста на въртене, а не е сложена, за да ти позволява да слагаш смазка. А фината прах нищо не може да я спре, така че при смазване тя си се запича. :cool:

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Тази лепенка е сложена, за да предпазва, доколкото може, попадането на прах при оста на въртене, а не е сложена, за да ти позволява да слагаш смазка. А фината прах нищо не може да я спре, така че при смазване, тя си се запича. :biggrin:

Не знам как да определя казаното от теб, което между другото доста се отдалечи от зададения въпрос, а и аз лично не одобрявам. Всеки има право на мнение, както и на избор, но не е правилно да убеждаваш хората да не правят профилактика на вентилаторите а да си ги държат стържещи или да ги изхвърлят. От мен лека нощ и всичко добро :cool:

П.С. това за лепенката е пълна глупост, сега го видях. Новите вентилатори, които си взех нямат отвор за смазка, защото не подлежат на такава, а по-обикновените (лагерни) трябва да се смазват, когато се налага и за това не са им запечатани отворите!

Редактирано от kichuka (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Всеки има право на мнение, както и на избор, но не е правилно да убеждаваш хората да не правят профилактика на вентилаторите а да си ги държат стържещи или да ги изхвърлят. От мен лека нощ и всичко добро :)

Просто казвам, че ако един вентилатор не работи добре, е най-хубаво да се смени с нов. Аз лично направих това с този на захранването преди 2-3 месеца, защото усетих, че не работи добре. А и пиша най-добронамерено, за да не стане така, някой да си смазва и да си мисли, че нещата са наред, пък после да се чуди защо нещо му е изгърмяло и трябва да дава пари за ново. :rolleyes:

Лека нощ и от мен! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А нали си наясно, че специално вентилатора на захранването като го сменяш трябва да е със същия модел, със същите характеристики(въздушен поток, обороти, работно напрежение) иначе лесно може да се стигне до гърмене. Ако е качествено захранването няма да има нужда от смяна на вентилатора(не говорим за случаи, когато компютъра е в дърводелски цех или нещо такова), ако е боклук - все едно дали ще му сложиш нов вентилатор или ще изчистиш и смажеш стария. Изобщо не си прав, че не трябва да се смазват вентилаторите на втулка или лагери, и винаги има полза от малко чиста и хубава смазка. За вентилатори на втулка ползвам графитна грес, която запълва износването на втулката, намалява вибрациите, и хем не спира движението, хем е достатъчно гъста, че да не изтича при работа. За BB някаква силиконова смазка. Не е препоръчително да се ползва машинно масло, било то и от това финото за шевни машини, защото е доста рядко и бързо изтича, или го изхвърля самата перка от въртенето, поради което ефекта от смазването е доста краткотраен.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А нали си наясно, че специално вентилатора на захранването като го сменяш трябва да е със същия модел, със същите характеристики(въздушен поток, обороти, работно напрежение) иначе лесно може да се стигне до гърмене.

Наясно съм и затова го занесох на сервиз при човек, който разбира от това. :clap:

Ако е качествено захранването няма да има нужда от смяна на вентилатора(не говорим за случаи, когато компютъра е в дърводелски цех или нещо такова), ако е боклук - все едно дали ще му сложиш нов вентилатор или ще изчистиш и смажеш стария.

От постовете ти знам, че държиш на качественото захранване, но всяко захранване има еднаква нужда от охлаждане, независимо какъв клас е, тъй като принципът на работа е един и същ. Плюс това захранванията не се делят на добри и боклуци, а на захранване от по-висок клас и захранване от по-нисък клас и въпросът е да се подбере подходящ клас, с който машината да работи както трябва.

Изобщо не си прав, че не трябва да се смазват вентилаторите на втулка или лагери, и винаги има полза от малко чиста и хубава смазка. За вентилатори на втулка ползвам графитна грес, която запълва износването на втулката, намалява вибрациите, и хем не спира движението, хем е достатъчно гъста, че да не изтича при работа. За BB някаква силиконова смазка. Не е препоръчително да се ползва машинно масло, било то и от това финото за шевни машини, защото е доста рядко и бързо изтича, или го изхвърля самата перка от въртенето, поради което ефекта от смазването е доста краткотраен.

Причината за влошаването на работата на вентилатора най-често се дължи на износване на частите. Затова е добре да се смени с нов. Ако говорим за по-качествен вентилатор, за който в техническите данни е изрично упоменато как да му се прави профилактика, ако се наложи, нещата вече стоят по съвсем друг начин. Аз навремето имах един 486, на който вентилаторът на процесора не работеше добре и горе-долу всеки месец го смазвах, но тогава просто нямах възможност да си намеря нов, защото в онези години не беше както сега да можеш да си намериш всичко, от което имаш нужда, пък и тогава процесорите не бяха толкова деликатни, както сега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Принципно избягвам оставянето на шумящи вентилатори и ги заменям с нови. Обикновено шумът идва от износване и колкото по-силен, стържещ е той-по-зле. Такива вентилатори, особено на критични части като видео, процесор и захранване, ако са износени и спрат да осигуряват въздушният поток или спрат могат да доведат от самоизключване на компютъра до повреда на видеокартата, например. Лично на моят лаптоп съм го смазвал, но не по желание, а защото не е като да намериш охлаждане за лаптоп IBM във всеки срещнат магазин...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Попринцип на лаптопа се слага същото масло, защото ако е друг модел може да се пресекат. Лаптопа ми е ASUS F5GL как да разбера какво масло ми трябва за него. Настолния, заради когото пуснах темата работи добре, но мисля, че е време за смазване на вентилаторите.

Редактирано от Tenda (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Настолния, заради когото пуснах темата работи добре, но мисля, че е време за смазване на вентилаторите.

Би ли споделил защо мислиш така? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Би ли споделил защо мислиш така? :)

Вече е на 2-3 години и мисля да направя профилактика. От време на време единия скърца Редактирано от Tenda (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Вече е на 2-3 години и мисля да направя профилактика. От време на време единия скърца

Ако е само от време на време, може би се нуждае от профилактика. Направи я и ако продължи да "скърца" го смени с нов. Не мисля, че има нужда от големи размишления дали е за смяна или не - ако след профилактиката шуми или не работи коректно го сменяш и проблема е решен :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ако е само от време на време, може би се нуждае от профилактика. Направи я и ако продължи да "скърца" го смени с нов. Не мисля, че има нужда от големи размишления дали е за смяна или не - ако след профилактиката шуми или не работи коректно го сменяш и проблема е решен :)

Това и ще направя. Знаете ли за ASUS F5GL каква смаска ще ми трябва ? Редактирано от Tenda (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Това и ще направя. Знаете ли за ASUS F5GL каква смаска ще ми трябва ?

Аз лично разглобявам вентилатора на цяло и го почиствам със салфетка и му слагам нова смазка, за това не се притеснявам, че може да се спресече смазката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Вече е на 2-3 години и мисля да направя профилактика. От време на време единия скърца

Щом скърца, вероятно е разбит. Ако имаш възможност, си го смени. Ако другите си работят добре, може малко да продухаш прахта. Много е важно, ако имаш прах в процепите на радиатора, да я почистиш. Иначе, ако вентилаторът си работи добре и няма специфични изисквания за профилактика, недей да го пипаш. :friends1:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз лично разглобявам вентилатора на цяло и го почиствам със салфетка и му слагам нова смазка, за това не се притеснявам, че може да се спресече смазката.

А има ли начин да разбера какво е сегашното ми масло на вентилатора ?

Щом скърца, вероятно е разбит. Ако имаш възможност, си го смени. Ако другите си работят добре, може малко да продухаш прахта. Много е важно, ако имаш прах в процепите на радиатора, да я почистиш. Иначе, ако вентилаторът си работи добре и няма специфични изисквания за профилактика, недей да го пипаш. :friends1:

Мисля, че е за смаска

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Почисти доколкото може от старата смазка и слагаш друга. Такива опасности от "пресичане" на смазка са доста преувеличени. Аз лично правя следното: капвам фино машинно масло и развъртам известно време на ръка, докато се усети, че перката се върти без усилие. След това слагам още една или две капки масло и отгоре мазвам малко хубава грес - но не някаква специална - греста е като за запечатка за да не изтече маслото. После слагам гумената тапичка, ако я има, ако не- почиствам там дето ще се залепва лепенка и залепвам със скоч, вместо оригиналната лепенка, която вече не лепи и е безполезна. По тоя метод съм смазвал и големи вентилатори, и малки за видеокарти и става добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ако мислиш, че дори и ASUS знаят всички модели вентилатори които слагат в лаптопите си много са те излъгали. Не знам кой ти е казал тия работи за маслото, но вентилаторите за лаптопи се произвеждат в същата фабрика в която правят и други вентилатори(всичко е OEM), и ако мислиш, че в тях слагат някаква специална смазка се лъжеш. Ако се притесняваш да не е останала от предишната смазка може да промиеш леко лагерите с чист бензин(този който се продава по аптеките, а не такъв за коли), да подсушиш, и после да нанесеш смазката, По-горе съм писал каква е препоръчително да се ползва. gothicrock, захранванията ги деля точно на боклуци и всички останали. Seasonic, Corsair, Enermax дори и най-евтините им модели от най-нисък клас са с 1000 пъти по-качествени компоненти от който и да било модел JNC, Codegen и т.н. Ето CX серията на Corsair се води нисък клас(много далеч от HX и AX), но това не пречи да е изработено от качествени компоненти и да има хубава и тиха перка с контрол на оборотите според температурата в захранването. На един Delux, ако ще и 700W да му пише на етикета, то пак ще си е боклук с шумна, евтина и високооборотна перка и не е подходящо и за стара Soket A система. Аз в момента съм с един 4-годишен Chieftec GPS-500AB A и перката му е все още изключително тиха, като за тия 4 години само два-три пъти съм я чистил от прах. Единствено някои модели FSP имат хубави перки(Yate Loon) на гадни захранвания. :friends1: За смяната да - понякога е добре да се сменят вентилаторите с нови, но понякога просто не е удачно. Аз например в кутията, включително перката за нахранването имам пет 120мм нискооборотни безшумни перки - захранване, процесор, видеокарта(понеже е с пасивно охлаждане и съм я клокнал), една пред харда и една отзад на кутията, и ако трябва да ги сменя като се пораздрънкат, то ще трябва да дам над 100лв. за нови вентилатори, което е повече от прекалено. За сега две от тях съм ги отварял и смазвал преди година и нещо и все още работят безупречно, и няма промяна оборотите и съответно въздушния поток. И двете са Coolermaster в комплект с кутията, а аз допълнително съм купи още две Arctic Cooling, които още не са мръднали след повече от три години работа, почти 24/7. Ако се стигне до там, че се раздрънкат - ми ще ги смазвам и хич няма да си харча парите за нови.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Привет!!! Един приятел ми каза как се смазват вентилаторите, за лаптопа се кара на сервиз и се слага същото масло, за да не се пресече, а за настолен забравих да питам. Въпросът ми е: Има ли опасност на настолен комп, ако се смени маслото с друг модел със старото да се пресече ? .благодаря за помощта

:blink: То това да не е двигател на кола с 5 литра масло? Какво да му се пресече? Слагай каквото има - само да не е олио :tease:

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Venci Velikov
        След няколко дни ще пътувам до UK и искам да знам какво е максималното количество до UK .В гугъл намерих за страните в ЕС и тези извън ЕС.Пита се в задачата те вътре или вън са Благодаря ви. (извинявам се ако темата ми е в грешен раздел но надали има верен)
      • от crashgold
        Здравейте .. Този среден бутон , който е под спеисбара за какво служи .. ...  когато го натисна нищо не става  ? 
        Леново Т61  

• от stoian32
        Здравейте вчера незнам по кое време от Германия ми преведоха 1550 евро към сметката ми.Близо до мен в момента няма банка и затова искам да попитам вас.Та проблема ми е следния парите са ги превели вчера тази сутрин в картата която предишния и баланс беше 0 имаше 20 лева преди малко имаж 1540 лева .Проверявам сумата на банкомат нямам онлайн банкиране за да я проверя.Доколкото разбрах в момента има някакъв проблем с някакакво 3G и затова банкомата можело нещо да му има.Въпроса ми е може ли да се е получило някакво объркване ли незнам и да не ми преведат толкова колкото трябва.Или другите може да ми ги преведат до утре примерно ли незнам.Извинявам се ако въпроса ми е глупав.Благодаря ви много !
      • от stoian32
        Гледам разни телевизори в магазините и на някой пише ''Non Smart TV'' може ли да ми обесните какво значи.Смарт ли е все пак и ако е по какво се различава.Благодаря ви много !
      • от xXx*Triple*xXx
        Добър вечер на всички 1во искам да кажа - незнам дали това е правилното място за темата ми.Ако съм объркал моля модератор да я премести в правилния И така ето го и въпроса ми ? Преди няколко дни си изтеглих BitComet да пробвам дали е по добър от Uttorent И днес ми дойде една идея ... какво ще се случи ако свалям едновременно 2 торента с 2те програми едновременно Знам,че въпроса ми е изключително прост но просто искам да разбера интересно ми е дали ще има няква разлика от това да ги свалям 2та едновременно с едната програма
    • Разглеждащи в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Дарение

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.