Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

    Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

    Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

     

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Препоръчан отговор


Моля ви, имам нужда от помощ, защото съм не особено запознат с правата ми като служител, а моя работодател изглежда няма намерение да ми помогне. Ситуацията ми е следната: 
-назначен съм като администратор в Хотел на 13.03.2012 
-договора ми беше с изпитателен срок, като по-късно си стана пълноправен договор 
-работния ми ден е 12 часов (въпреки че в договора пише 8) 
-работя на принципа 2 работни 2 почивни дни(като повечето администратори) 
-в договора ми бе посочено, че имам право на 20 дни платен годишен отпуск(за който, на мен график не ми бе даден) 
-на 24.05.2012 ми се случи злополука(не трудова) и излязох в болничен до 20.01.2013 
-от 07.02.2013 започва да тече предоставеното ми от работодател 30 дневно предизвестие за освобождаване 

Въпроса ми е, имам ли право на обезщетение за неизползваният платен годишен отпуск за 2012 ? И имам ли право на обезщетение, когато бъда освободен(пада се на 09.03.2013 мисля), за неизползван платен годишен отпуск през 2013 ?

Ако има нещо, което не съм посочил, или не съм задал въпроса както трябва, моля да ме извините,но това е едва втората ми работа и за пръв път се сблъсквам с такива проблеми.

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За новата 2013г. се прехвърлят само 10-ет дена. Не може да търсиш нищо от 2012г. отпуската, няма да я изгубиш, ако си намериш друга работа в рамките на 15 или 20 дена.

Може и сега да те пусни 10-ет дена, ако има желание. Може да се задължи, ако си пуснал молба от преди 2-ва месеца.

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря много за отговорите и за толерантноста, от други места също ме насочиха към lex.bg . Благодаря ви много все пак, извинявам се че съм ви отнел от времето!

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Назначен си на работа на 13.03.2012 с право на 20 дни платен годишен отпуск, но тия се полагат за цяла година. В твоя случай имаш право на 20/12*10=16,67, т.е. на 17 дни (няма как официално да се ползва по-малко от един цял ден отпуск, та затова се приема да се закръгля в полза на работника). Ако работодателят ти е педант-буквоядец, дните могат и да са 16, но това са подробности. 

Ако до излизането си в болничен от 24.05.12 не си ползвал нито ден платен отпуск, то на основание чл.176 ал.4 от КТ за 2013 г могат да се прехвърлят не повече от 10 дни.  По този въпрос има редица тълкувания, защото лицето не е могло да ползва останалия над 10-те дни отпуск по обективни причини (болест) и е лишено без основание от разликата в дните, но това е друга тема, а и право на работодателя - ако рече, може да ти ги даде и няма да наруши нито един закон. 

Ако по време на предизвестието, т.е. до 07.03.2013 г ти не ползваш нито ден платен годишен отпуск, при прекратяване на трудовото ти правоотношение работодателят следва да ти начисли към заплатата за март 2013 г обезщетение за 10 дни за 2012 г и за 4 дни за 2013 г, т.е. общо за 14 дни. Това обезщетение ще бъде отразено в трудовата ти книжка.

П.П. Обезщетението е по чл.224 от КТ.

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Назначен си на работа на 13.03.2012 с право на 20 дни платен годишен отпуск, но тия се полагат за цяла година. В твоя случай имаш право на 20/12*10=16,67, т.е. на 17 дни (няма как официално да се ползва по-малко от един цял ден отпуск, та затова се приема да се закръгля в полза на работника). Ако работодателят ти е педант-буквоядец, дните могат и да са 16, но това са подробности. 

Ако до излизането си в болничен от 24.05.12 не си ползвал нито ден платен отпуск, то на основание чл.176 ал.4 от КТ за 2013 г могат да се прехвърлят не повече от 10 дни.  По този въпрос има редица тълкувания, защото лицето не е могло да ползва останалия над 10-те дни отпуск по обективни причини (болест) и е лишено без основание от разликата в дните, но това е друга тема, а и право на работодателя - ако рече, може да ти ги даде и няма да наруши нито един закон. 

Ако по време на предизвестието, т.е. до 07.03.2013 г ти не ползваш нито ден платен годишен отпуск, при прекратяване на трудовото ти правоотношение работодателят следва да ти начисли към заплатата за март 2013 г обезщетение за 10 дни за 2012 г и за 4 дни за 2013 г, т.е. общо за 14 дни. Това обезщетение ще бъде отразено в трудовата ти книжка.

П.П. Обезщетението е по чл.224 от КТ.

Много изчерпателен отговор, благодаря много !


Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

  • Разглеждащи това в момента   0 потребители

    Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

  • Горещи теми в момента

  • Подобни теми

    • от mr_X_M
      Здравейте,
      Съкратен съм по чл. 328 ал. 1 т.3 от КТ - съответно имам правото на обезщетение по чл. 222, ал. 1 КТ, но тъй като предприятието е обявено в несъстоятелност, може ли някой да ми даде информация какви са реалните шансове да получа това обезщетение. Понеже до колкото виждам по чл. 222, ал. 1 КТ то се изисква от работодателя и се изплаща от него. При положение, че фирмата е в несъстоятелност какъв е шанса да се получи това обезщетение?
      Някой изпадал ли е в такава ситуация и да има опит?
      Благодаря предварително.
    • от Anita Hristova Trifonova
      Да е честита новата  2012 година! втори вариант  - авторово поезия А.Х.Т. sekiarta cekupama
    • от Anita Hristova Trifonova
      Честита  нова 2012 -та година! - авторово поезия А.Х.Т.sekirata cekupama
    • от loranst looa
      Здравейте моля за юридически съвет относно следния казус , преди един месец започнах работа в една фирма на трудов договор с изпитателен срок от 6 м работно време от 9 до 18 ч.  и нетно месечно възнаграждение което ми беше  обявено като 650 лв   даже в самият ми трудов договор е записана тази сума като нетно възнаграждение  плюс бонуси от постигнати резултати без да се уточнява таван ( като в личния предварителен разговор преди да подпиша договора моята шефка ми каза че много лесно може да се постигнат 1000 лв месечен  доход ) . Преди няколко дни обаче когато получих първата си заплата  установих че са ми преведени 460 лв и това е реалната сума на възнаграждението , което твърдо ще получавам когато попитах колеги и пряката ми ръководителка разбрах че това е масова практика и че всъщност договора имал формална стойност за пред НАП и че практически чистата заплата не надхвърля  500 лв въпреки че в договора ми е записано 650 нетни което би следвало да означава че трябва здравните и пенсионни осигуровки да са извън тази сума от 650 лв .  А вчера ми беше обяснено че  в тези 650 лв влизат и здравните и пенсионните осигуровки.  При  тази ситуация аз съм неудовлетворен от условията които предлага работодателят и считам че той ме подведе защото не ми обяви реалната  заплата, която ще получавам , а освен това  самата работа е такава, че получаването на допълнителни бонуси  към реалното твърдо възнаграждение което се оказа че е под 500 лв е по скоро теоретично възможно , а практически изключително трудно постижимо - обвързано с един куп случайности и вероятности  зависещи от  фактори  като късмет и прочие т.е не от положен мой труд . Поради тези причини аз  обмислям да се откажа от тази работа като ме интересува при какви условия мога да го направя за да мога да получавам някакво обезщетение от бюрото по ТРУДА . 
       
    • от krusto
      Здравейте,искам да попитам дали  може някой да ми даде линк да изтегля graphics.h и libbgi.lib за visual studio 2012, понеже ми трябват графики за една програма, ама не мога да намеря файловете за Visual Studio 2012, а тези които са за MinGW не работят за Visual Studio.
  • Дарение

×
×
  • Добави ново...