Премини към съдържанието
Ashraf

За живота на оптичните устройства

Препоръчан отговор

Имам лаптоп Тошиба сателит А25 на 2 години и половина. От два -три месеца насам чете само фабрично записани дискове. Моите дискове с музика и снимки ги отхвърля. Съобщенията са: няма диск в устройството, постави диск, грешен параметър, дискът е празен и разни други от този род. Записаните от мен дискове ги четеше преди това. На други компютри обаче се четат. Ползвах почистващ диск, но без резултат. Въпросът е: за смяна ли е само след 2 години ползване, след като съм записал някъде към 50-60 диска? Не мога да си представя че оптиката се износва толкова бързо. И защо не може да се смени само тя?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж ако можеш преинсталирай драйвера,може да е от него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Виж ако можеш преинсталирай драйвера,може да е от него.

<{POST_SNAPBACK}>

Не е от драйвери и не може да е от драйвери.

Така е с тази оптични устройства и носители. Големи боклуци!

Само ядове с тях. По-добре да ги избягва човек. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Намери сервиз да ти прегледат устройството .. не винаги става със почистваш диск трябва ръка да го пипне понякога. Тошибите имат много добър сервиз. А и са железни машини.

Оптиката не се износва толкова бурзо, но за сметка на това се зацапва.

Редактирано от virtual.phantom (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпрос на късмет.

Служебен лаптоп Toshiba Tecra 9000 на 3,5 години все още си чете ДВД-та и ЦД-та безпроблемно. На моя позната Toshiba Satelite L-112 на третия месец отказа да прави каквото и да е било с някои дискове. Интересното беше, че виндовс се инсталираше и след това 98 % от ЦД-тата биваха отхвърлени. Сменяш и се молиш новия да е качествен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Почистващи дискове не вършат работа. Поне в България с нашия прахоляк. Отваря се и се чисти оптиката, най - добре в сервиз. Не се сменя защото не се доставя като резервна част, а и струва колкото или повече от цялото устройство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оптиката се почиства лесно с препарат за почистване на прозорци (споделям от опит).

Само трябва да си сръчен да отвориш оптичното устройство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А лаптопа дали ще може? И след това да работи? Този препарат как ще реагира с пластмасова лупа? Предполагам че върху оптиката има подвижно капаче. Има сервизи!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А лаптопа дали ще може? И след това да работи? Този препарат как ще реагира с пластмасова лупа? Предполагам че върху оптиката има подвижно капаче. Има сервизи!!!

<{POST_SNAPBACK}>

Напълно поддържам това мнение. Само и единствено в сервиз могат да открият точната причина за некоректна работа на устройството и да я отстранят дълготрайно. Собственоръчното "лечение" най-вероятно ще доведе до временно отстраняване на проблема или до закупуване на ново устройство.

В дадения тук случай "мирише" на замърсена оптика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

<{POST_SNAPBACK}>

Да, съгласен съм, че е най-добре в сервиз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Така е с тази оптични устройства и носители. Големи боклуци!

Само ядове с тях. По-добре да ги избягва човек...

<{POST_SNAPBACK}>

Оптичните носители са най-сигурните,най-простите и най-достъпните .

Винаги съм се учудвал когато видя компакдиск надран като с пила да се чете перфектно.

Накрая дори да ти се повреди устройството ,можеш да го смениш ,като информацията остава.Колко носители могат да се похвалят с това при тази цена на мегабайт?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Почистването в домашни условия е добра идея, но зависи кое точно ще почистваш. Препоръчвам ти да почистиш само горната му оптика, т.е. видимата част (лупата), защото ако започнеш да го разглобяваш е много възможно да си навлечеш сериозни проблеми. За почистване е най-добре да потърсиш технически спирт, и памучна тъкан или просто нещо което няма да оставя влакна. Обаче трябва да знаеш, че дори и добре да го почистиш сигурно пак няма да чете абсолютно всички дискове, защото все пак си има "годинки".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какви дискове ползваш? Намри някой TDK, Maxell или др.

Може да е наред устройството и да не се налага да се отваря за да го чистиш.

Голяма част от проблемите идват от тях а не толкова от устройството...

Ползвай маркови дискове...

Аз се прекарах днес като си взех един пакет от 25 бр. NEO ... голям боклук от 25 диска записах 9, от тях само 2 се прочетоха коректно от различни устройства .. над 75% брак дадоха до тук.

Копувайте само Маркови дискове...

Не записвайте винаги на най-голямата скорост...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имах CD-RW Teac след 6 месеца започна да гори дисковете след като го дадох на търговеца и той ми разправя че не е развалено а мръсно на 3 път му го дадох и написах ЖАЛБА до комисията за защита на потребителя и те го накараха да ми го смени с НОВО и то 52х сега имам и DVD LG ползвам всякакви DVD и нямам никакав проблем. та на въпроса.

СЪВЕТА ми е дай го на сервис, защото Овцата си иска КОЧ, Козата ПРЪЧ, а Жената К.... т.е. Трябва да си го пипне квалифициран техник защото в последствие е възможно да го развалиш безвъзвратно. АКО ставаше така никой няма да плаща на архитекти, стр. техници и майстори, а ще свика приятели и ще си построи сам къща.

Глупости вършат само умните. За останалите това е всекидневие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам CD-RW. Прочете TDK i Memorex, но като слагам 2 бр. LG за да ги форматирам или изтрия ми дава съобщение че не е сложен диск или "No recorder". Предполагам че RW са доста по свестни от обикновените и ако са маркови ще вършат добра работа. Малко по-скъпо излиза, но поне човек може да си запише най-важните файлове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ashraf, това е началото на края за всеки оптичен дисковод.Първо отказва да чете презаписваеми, после записваеми.В твоя случай чете само матрични.Те са пресовки, нещо като грамофонните плочи навремето.При матричните дискове дупките са по-дълбоки и от там при по-слаб лазерен лъч възможност за отражение, реципрочно прочитане.

Това с драйвера надали е решение, но го деинсталирай от Device Manager.Предположение, че си с NT Windows.При последвал (ре)старт, Windows ще открие хардуерно устройство и ще му назначи драйвер.

Предположенията са за отслабнал лазер или замърсена фокусираща леща.Навлажнена безвлакнеста салфетка с леки забърсвания по повърхността решава втория предпологаем проблем.Оптиката е нежен механизъм, закрепен на еластични листове, опасана от соленоид.С големината на зърно от леща поблизост до оптиката се намира тример-потенциометър.Той регулира силата на тока на лазера.Заводски е фиксиран.Ако се подаде по-голям ток, то устройството "оживява", но и по-бързо се износва лазера, вследствие на претоварване.

Да се замени оптиката на дисковода се изисква същата резервна част.

2.5 години е голям период от време, но дори и да я има като резервна част трудно се позиционира.

Финални думи.Намирам противоречие между двата ти поста.В първия твърдиш, че "От два -три месеца насам чете само фабрично записани дискове. ", а във втория- "Имам CD-RW. Прочете TDK i Memorex".

Това е объркващо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ashraf, това е началото на края за всеки оптичен дисковод.Първо отказва да чете презаписваеми, после записваеми.В твоя случай чете само матрични.Те са пресовки, нещо като  грамофонните плочи навремето.При матричните дискове дупките са по-дълбоки и от там при по-слаб лазерен лъч възможност за отражение, реципрочно прочитане.

Това с драйвера надали е решение, но го деинсталирай от Device Manager.Предположение, че си с NT Windows.При последвал (ре)старт, Windows ще открие хардуерно устройство и ще му назначи драйвер.

Предположенията са за отслабнал лазер или замърсена фокусираща леща.Навлажнена безвлакнеста салфетка с леки забърсвания по повърхността решава втория предпологаем проблем.Оптиката е нежен механизъм, закрепен на еластични листове, опасана от соленоид.С големината на зърно от леща поблизост до оптиката се намира тример-потенциометър.Той регулира силата на тока на лазера.Заводски е фиксиран.Ако се подаде по-голям ток, то устройството "оживява", но и по-бързо се износва лазера, вследствие на претоварване.

Да се замени оптиката на дисковода се изисква същата резервна част.

2.5 години е голям период от време, но дори и да я има като резервна част трудно се позиционира.

Финални думи.Намирам противоречие между двата ти поста.В първия твърдиш, че "От два -три месеца насам чете само фабрично записани дискове. ", а във втория- "Имам CD-RW. Прочете TDK i Memorex".

Това е объркващо.

<{POST_SNAPBACK}>

Работата е там че не съм проверил всички дискове, които съм записал, за да направя точна статистика, от която могат да се направят по-точни изводи. Десетина от всичките ми дискове съм ги проверявал на друг компютър и на него се четат.

Забравих да ти благодаря за поясненията за оптиката. Досега не бях чел нещо на достъпен език за тези неща. Спестяваш ми разни мисли и догадки. Благодаря и нека всеки, който има такива знания да ги споделя по подобен начин.

Редактирано от Ashraf (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да не пускам отделна тема. Имам въпрос в тая връзка.

Колко е живота на едно записващо устроство - измерено в брой записани/прочетени CD та?

Конкретен пример давам с CD-RW LG 52x32x52x, чудя се още колко ще издържи преди да скапе.

Редактирано от TeamKiller (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За да не пускам отделна тема. Имам въпрос в тая връзка.

Колко е живота на едно записващо устроство - измерено в блой записани/прочетени CD та?

Конкретен пример давам с CD-RW LG 52x32x52x, чудя се още колко ще издържи преди да скапе.

Конкретен отговор като 1576 записани диска дори LG няма да гарантира като отговор.Никой не знае.Нещата се определят от качеството на захранващия блок, скорост на запис, тип на запис (Track at once съкращава живота), клок на машината, запрашеност,задименост, влажност на помещението, firmware, механика.В аванс тези неща няма как да се предскажат.Фактор е даже дадена партида на един и същ модел.Ориентировъчно можеш да получиш отговор от хората на "Славейков".Те поне записват денонощно и са наясно кой модел е "железен".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека направим нещо като допитване. Кой какво CD/DVD има и колко време го ползва или го е ползвал без проблеми! Също така кой какви издънки е уцелвал, ако има. Нека кажем марката и по-точно описанеие на модела не само 52/32/52.

За себе си мога да кажа че съм доволвн от моята CDRW NEC NR9100A (40/10/40). 3,5 години без един отказ!! Грубо казано 1000 сесии, което включва много презаписваеми дискове, мултисесийни и аудио. Около 300 са аудио.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Hitachi-LG HL-DT-ST CD-RW GCE-8526B 52x32x52 - на около 2 години, изписал съм около 1000 диска и отделно доста read сесии. Може да се учудите, но никога не ми се е скапвал диск. Нямам проблем с четене и запис. cool.gif

Редактирано от TeamKiller (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Teac W540E 40x12x48 8МБ буфер- желязна "печка". Купувал съм я края на 2002-ра ако не се лъжа и вече я продадох, но за 2,5 години ползване и над 1500 записани диска все още работи при сегашния си собственик. Единствено се наложи да я чистя веднъж понеже тогава пушех и знаете какво влияние оказва димът върху оптичните устройства. От сегашния ми NEC 3540A също съм доволен, но още няма достатъчно стаж за да кажа дали прави проблем. Нещо не се разбира с Princo DVD-R, aма това не ме притеснява-и без това не ги ползвам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:) Колкото и къс или дълъг да е животът на едно устройство, рано или късно идва неговият край. Цените на средните CD-RW и DVD-RW са вече толкова незначителни, че човек спокойно може да преживее покупката на ново устройство.

:) С качествените устройства се случва най-често това, че те остаряват морално още преди да са изкарали и половината си живот. Днешната тревога по въпроса "колко ще ми изкара записвачката" след година изглежда смешна.

:P Да не забравяме, че относително скоро ще са достъпни и "блу рей" устройствата и на всеки ще му се иска да има такова, а старата записвачка ще му се вижда като динозавър.

Редактирано от NavNav (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В тази връзка дайте адрес на добър сервиз за DELL - DVD чете само фабрични дискове и то рядко!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:) Колкото и къс или дълъг да е животът на едно устройство, рано или късно идва неговият край. Цените на средните CD-RW и DVD-RW са вече толкова незначителни, че човек спокойно може да преживее покупката на ново устройство.

:P С качествените устройства се случва най-често това, че те остаряват морално още преди да са изкарали и половината си живот. Днешната тревога по въпроса "колко ще ми изкара записвачката" след година изглежда смешна.

:) Да не забравяме, че относително скоро ще са достъпни и "блу рей" устройствата и на всеки ще му се иска да има такова, а старата записвачка ще му се вижда като динозавър.

За цената - съгласен съм, нали е пет излизания на кръчма. Проблема е, че май си обичаме техниката, а и собикновено се скапва в най-неподходящия момент. Машината ми е нова, от аачалото но годината. Ползвам NEC 4551А. А на старата ми служебна машина беше накаква HP (Lite -On) Oт 2001 до преди 1 месец. Без проблеми. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.