Премини към съдържанието
Venexos

Нормални ли са тези температури за CPU и GPU ?

Препоръчан отговор

Здравейте ! Преди няколко дена си купих компютър втора употреба от Интернет. Човека ми каза, че е на 3 години и е играно по 1-2 часа на него вечер. Ето конфигурацията:

CPU - Intel® Core™2 Duo E7300  BOX @ 3.3GHz

MB - J&W JW-IP35-PRO, P35, S775

RAM - 3GB (2+1GB) DDR2 800MHz

Video - ASUS GeForce GTS 250 512MB 256-bit DDR3  HDMI

HDD - SEAGATE  320GB / 7200 / 16MB / SATA2

HDD Case -  Drive Cabinet PROMISE SuperSwap 1100 SATA

DVD-RW

PSU FORTRON 350W  12сm. FAN Процесора е с ВОХ от Q9550. Температурата на процесора, когато не играя е 55-60 на ядрата. Когато играя достига до 60-70 градуса. В стаята е 34-35 градуса, има само един вентилатор и е много топло. Температурата на видео картата е 46-55 градуса когато не играя, 74-80 когато играя на по-ниски графики, а на Bioshock Infinite, на HIGH графики ми достига от 84-90 градуса. Въпроса ми е: Нормална ли е температурата, ако не е какво трябва да направя, тъй като го купих наскоро, пари за друг нямам и ще трябва да го пазя за напред. P.S: Това е първия ми пост тук, надявам се да не съм сгрешил раздела. Надявам се някой да отговори, защото сервиз наблизо няма, а компютъра е доста тежък, та да знам дали има смисъл да го мъкна.

Редактирано от Venexos (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Температурите като цяло не са ниски, но на фона на това, че в стаята ти е толкова топло, няма как да бъде по-друг начин!При видеокартата тези 90 градуса не са добре.Това, което бих направил аз е да изчистя добре машинката и да сменя термопастата с някоя читава.Така ще се разминеш с 10-12лв.По-добрият вариант е да направиш това и да видиш дали на кутията могат да се монтират допълнителни вентилатори, какви и къде и да поставиш.За да ти помогнем с това ни трябва снимка на кутията отвътре и отвън.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Клокнат процесор,боксово охлаждане - причина за високата температура в кутията, както и лошо охлаждане на самата кутия. Така е винаги като дойде лятото и Сахара ни пристигне на гости. 

P.S.От снимките, който си дал се виждат два вентилатора по 92 мм.Изобщо не чакай чудеса от тях, те са сложени колкото да не е без охлаждане. В тези жеги дори 120 мм. и 140 мм. вентилатори трудно се оправят.

Редактирано от gyps (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От снимките се вижда, че компютърът е чист има и вентилатори, които създават някакъв поток.Вероятно е подменяна и термопастата.При теб се получава това, което е написал колегата gyps.Процесорът е овърклокнат, а това охлаждане не може да се справи с това.Друг вариант, който може да се пробва, махни страничния капак на кутията и виж какво ще се получи, ако температурите са по-ниски остави го лятото така, ако не си го върни.След това, ако искаш на тази честота да работи процесора при тези условия,трябва ново охлаждане, ако нямаш възможност трябва да махнеш овърклока.А вентилаторът на видеокартата знаеш ли на какви обороти се върти?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Клокнат процесор,боксово охлаждане - причина за високата температура в кутията, както и лошо охлаждане на самата кутия. Така е винаги като дойде лятото и Сахара ни пристигне на гости. 

P.S.От снимките, който си дал се виждат два вентилатора по 92 мм.Изобщо не чакай чудеса от тях, те са сложени колкото да не е без охлаждане. В тези жеги дори 120 мм. и 140 мм. вентилатори трудно се оправят.

Какво да направя ? Сам не мога да сменя нищо, нямам опит с хардуер. Ако отида на сервиз колко пари ще ми вземат ?

От снимките се вижда, че компютърът е чист има и вентилатори, които създават някакъв поток.Вероятно е подменяна и термопастата.При теб се получава това, което е написал колегата gyps.Процесорът е овърклокнат, а това охлаждане не може да се справи с това.Друг вариант, който може да се пробва, махни страничния капак на кутията и виж какво ще се получи, ако температурите са по-ниски остави го лятото така, ако не си го върни.След това, ако искаш на тази честота да работи процесора при тези условия,трябва ново охлаждане, ако нямаш възможност трябва да махнеш овърклока.А вентилаторът на видеокартата знаеш ли на какви обороти се върти?

Не знам за оборотите. Как да проверя ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма нужда от сервиз, нито пък да правиш сложни неща. Ако имаш по-хладно помещение може да преместиш конфигурацията в него. Може да пробваш да играеш късно  вечер, след като падне околната температура или пък сутрин рано. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма нужда от сервиз, нито пък да правиш сложни неща. Ако имаш по-хладно помещение може да преместиш конфигурацията в него. Може да пробваш да играеш късно  вечер, след като падне околната температура или пък сутрин рано. 

Проблема е, че съм в таванска стая и има само 1 стая и един вентилатор. Aко трябва да взема ново охлаждане, колко горе-долу би ми дошло ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

70-те градуса на процесора не са проблем при тая стайна температура, но 90 градуса на видеокартата е близо до максимално допустимата температура и ще е хубаво да се свали охладителя на видеокартата и да се провери дали изобщо е сменяна термопастата или дали няма прекалено малко, или прекалено много от нея, или пък е сложена някаква некачествена колкото да има.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте ! Преди няколко дена си купих компютър втора употреба от Интернет. Човека ми каза, че е на 3 години и е играно по 1-2 часа на него вечер. Ето конфигурацията:

CPU - Intel® Core™2 Duo E7300  BOX @ 3.3GHz

MB - J&W JW-IP35-PRO, P35, S775

RAM - 3GB (2+1GB) DDR2 800MHz

Video - ASUS GeForce GTS 250 512MB 256-bit DDR3  HDMI

HDD - SEAGATE  320GB / 7200 / 16MB / SATA2

HDD Case -  Drive Cabinet PROMISE SuperSwap 1100 SATA

DVD-RW

PSU FORTRON 350W  12сm. FAN Процесора е с ВОХ от Q9550. Температурата на процесора, когато не играя е 55-60 на ядрата. Когато играя достига до 60-70 градуса. В стаята е 34-35 градуса, има само един вентилатор и е много топло. Температурата на видео картата е 46-55 градуса когато не играя, 74-80 когато играя на по-ниски графики, а на Bioshock Infinite, на HIGH графики ми достига от 84-90 градуса. Въпроса ми е: Нормална ли е температурата, ако не е какво трябва да направя, тъй като го купих наскоро, пари за друг нямам и ще трябва да го пазя за напред. P.S: Това е първия ми пост тук, надявам се да не съм сгрешил раздела. Надявам се някой да отговори, защото сервиз наблизо няма, а компютъра е доста тежък, та да знам дали има смисъл да го мъкна.

Даже е ниска като за такава печка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема е, че съм в таванска стая и има само 1 стая и един вентилатор. Aко трябва да взема ново охлаждане, колко горе-долу би ми дошло ?

Не смея да ти предложа нищо, съобразявайки се с хардуерните ти познания, както и финансовите възможности. Просто, даденостите които имаш са много строги.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси за отделеното време. Изглежда все пак ще се наложи да го закарам на сервиз да го види някой, дали са сложени охладителите и процесора и картата добре и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако може отпред да сложи още един вентилатор да вкарва за да идва повече свеж въздух и компютъра да не е сложен върху мокет а да се повдигне за да дърпа въздух отдолу .

Редактирано от jonov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добрия съвет (и най-евтин) го е казал колегата преди мен. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами не толкова колкото биха ти взели в сервиз. Зависи от цената на самия охладител. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За почистване и смяна на термо пастата не повече от 20 лева. Но както каза  колегата ако решиш да слагаш нов охладител цената ще сее прибави към тия 20 лева.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

че съм в таванска стая и има само 1 стая и един вентилатор.

Отваряш страничния капак и насочваш  вентилатора (ако позволява това) да духа директно върху дъното и виедеото и кажи има ли промяна в температурите. Знам че ще е грозна картина, ама иначе убuвaш бавно видео картата c тия 90 градуса.

Направи първо това, а 20-те лева винаги можеш да ги дадеш.

Редактирано от julienalexandrov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз имах същия проблем. Чудно ми е защо никой не каза на момчето да си преинсталира компютъра?! Поне при мен така се оправи при 70 градуса на видеокартата при игра, след преинстал падна на максимум 35! Това говоря през лятото.. Не знам, според мен първо го преинсталирай с нелегален софтуер, както всички останали. След това, ако продължи така го носи на сервиз. И сега се сетих, вентилатора ми се въртеше, като истински вентилатор, че и по - силно. Беше отвратително. Вече близо 6-7 месеца след преинстала нямам проблем. Най-вероятно имаш вирус. От личен опит знам ;) Два - три пъти свалих файлове с вируси и тогава се появяваше този проблем. След смяната на уиндоуса не си правя експерименти.. Според мен първо така опитай :) Пък и това е лаптоп на 3 години, поне до колкото казваш ти :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То това не е до преинсталиране,а почистване от "приятели" с Малуеребайт и после Аваст.Повдигането на кутията няма да помогне,ако няма под лицевия панел отвор за предния фан,защото на дъното няма никаква перфорация.Сложи (някой приятел) още един фан на страничния капак.Колкото за охлаждане трябва да е евтино и малко,за да не пречи на фана на захранването:Venti-евтино и тясно,но 160 мм високо,не знам дали ще се събере в кутията; Т4-малко по-скъпо; Freezer 13-ниско,но дебело и още по-скъпо.Малко скъпи идват за компа ти тези охладители,но по-евтини работа няма да вършат,а и могат да ти останат за следващия комп.Инсталират се елементарно,ако не си от кръжока "Ръцете ми пречат" и Т4 и 13 са с намазана на основата паста,та няма и да мажеш.Маха се старото охлаждане по инструкции от Гугъл или питаш тук,почиства се проца,слага се новото по инструкции от комплекта и се включва фана на кулера ма хедера "CPU Fan"-that's it.Малко четене и гледане на клипчета в нета-няма да навреди.

Обаче сложи още един фан на страничния капак.Ползвай жокер-"приятел" за помощ.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега температурите са по-добре, 55-60 в idle, 60-79 по време на игра (на видео картата), 53-55 Idle (на ядрата на процесора) и 60-72 по време на игра (максималната температура на процесора е 74 градуса). Сега не толкова ме притеснява видео картата, а процесора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ти какво направи, за да ги намалиш? Има и значение какви игри играеш.. Ако играеш Battlefield 3 например е нормално да качваш и на тези температури.. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ти какво направи, за да ги намалиш? Има и значение какви игри играеш.. Ако играеш Battlefield 3 например е нормално да качваш и на тези температури.. 

Нищо не съм правил, просто малко се намалиха.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо не съм правил, просто малко се намалиха.

Нямам идея тогава.. Ще следя темата, че започна да става интересно..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.