Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

Здравейте! Решил съм да инсталирам някаква Linux дистрибуция, но не ми е ясно къде точно ще я поместя.

Вмомента разполагам с 3 дяла на твърдия диск ( C:/, D:/, E:/ ). На C:/ е инсталиран Windows 7, на E:/ Windows 8. Трябва да уточня, че нямам незаделено пространство от хард диска. Ето ги и размерите на дяловете:

C:/ (общ размер: 50 GB) (свободни: 30 GB)

D:/ (общ размер: 440 GB) (свободни: 380 GB)

E:/ (общ размер: 440 GB) (свободни: 200 GB)

В такъв случай има ли начин да инсталирам дистрибуцията на някои от 3те дяла без да изгубя операционните на тях? И за инсталацията на каквато и да е дистрибуция 1 дял ли е нужен или задължително повече от 1?

Трябва ли дялът, на който се инсталира дистрибуцията задължително да е форматиран?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като гледам какви въпроси задаваш със сигурност ще направиш беля. И коя точно дистрибуция искаш да инсталираш? Ще се занимаваш ли с линукс или просто искаш да видиш какво представлява?

Ако е второто може да си направиш LiveCD и да го разгледаш.

Редактирано от Emokostov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, ще се занимавам. LiveCD-то не ми върши работа. Знам, че единственият ми вариант е да преоразмеря дяловете за да има място за нови за дистрибуцията, но ме е страх, че ще изгубя важна информация от който и да е дял. Предполагам, че Ubuntu, RedHat или CentOS. Нов съм в Linux, никога не съм използвал и тепърва предстои да се уча. Знам само, че тази операционна имам намерение да я използвам за уебсървър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, ще се занимавам. LiveCD-то не ми върши работа. Знам, че единственият ми вариант е да преоразмеря дяловете за да има място за нови за дистрибуцията, но ме е страх, че ще изгубя важна информация от който и да е дял. Предполагам, че Ubuntu, RedHat или CentOS. Нов съм в Linux, никога не съм използвал и тепърва предстои да се уча. Знам само, че тази операционна имам намерение да я използвам за уебсървър.

Прочети тази тема. Ако все пак те е страх, може да си инсталираш VMWare ( Това е виртуална машина ). Може да инсталираш там без да се притесняваш от грешки.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди около час, прегледах тази статия, моят главен проблем е свободното място на диска, понеже доколкото помня когато създадох дяловете за първи път на чисто новият харддиск, не оставих неразделено пространство. А доколкото съм наясно, ако реша да смалявам някои от дяловете има шанс да изгубя информацията на него. Май, че пак се повторих, но исках да кажа, че е наложително да не го инсталирам на виртуална машина, а нямам избор. Разглеждах доста упътвания за инсталация на Ubuntu и ми стана ясно, че не е задължително да създавам ръчно за всички дялове като /home; /boot; /volume и т.н., ами ще е достатъчно само "/" root директорията и swap дяла. Добър вариант ли ще е да прехвърля файловете си например от дял D:/ на дял E:/ и после да изтрия дял D:/  и да използвам незаделеното пространство за създаването на новите дялове?

Редактирано от no_user (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди около час, прегледах тази статия, моят главен проблем е свободното място на диска, понеже доколкото помня когато създадох дяловете за първи път на чисто новият харддиск, не оставих неразделено пространство. А доколкото съм наясно, ако реша да смалявам някои от дяловете има шанс да изгубя информацията на него. Май, че пак се повторих, но исках да кажа, че е наложително да не го инсталирам на виртуална машина, а нямам избор. Разглеждах доста упътвания за инсталация на Ubuntu и ми стана ясно, че не е задължително да създавам ръчно за всички дялове като /home; /boot; /volume и т.н., ами ще е достатъчно само "/" root директорията и swap дяла. Добър вариант ли ще е да прехвърля файловете си например от дял D:/ на дял E:/ и после да изтрия дял D:/  и да използвам незаделеното пространство за създаването на новите дялове?

Виж и тази тема

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повечето Linux дистрибуции предлагат да преоразмериш дяловете непосредствено преди самата инсталация. Добре е да държиш копие на важната информация на друг носител, защото стават и фалове. Мисля, че повечето дистрибуции изискват един системен дял и един дял за SWAP (което е нещо като еквивалент на Page File в Windows). Red Hat не знам дали съществува в безплатна форма за домашно ползване, но има базирана на него такава дистрибуция - Fedora. Ако има физически втори диск, най-добре да се инсталира Linux-ът на него. P.S. Ubuntu (а може би и други дистрибуции, не знам) предлагаше възможност за инсталация "вътре" в Windows, като всяка друга програма - така хем ще върви самостоятелно, хем няма да се налага заигравката с дяловете.

Редактирано от killchain (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Попринцип имах намерение да използвам дистрибуция, подходяща да уебсървър с очаквания да слагам на нея cPanel (WHM) и да е стабилна, но май само CentOS и Red Hat се поддържат от Linux дистрибуциите. Каква дистрибуция бихте ми препоръчали?

Отнякъде бях попаднал на точно това Wubi и бях изтеглил файл на име wubi.exe, който явно представляваше това, за което се говори. Методът изглежда удобен, сега забелязох, че има линк в официалния сайт на Ubuntu.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако имаш ресурс, няма нищо по лесно от това да си поиграеш първо във Virtualbox или Vmware. И да прецакаш нещо, то ще е само във виртуалната машина. Като добиеш представа  с какво си се захванал, може да минеш и на реална инсталация, но не че не може да ползваш и виртуалката като сървър де. Спокойно може да си въртиш и виртуален сървър. Доста елементарно е.. Всичко е въпрос на ресурс само.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бих добавил към предложението на колегата да се пробва и проиграе вируално преоразмеряване със сегашния статус - няма да има изненади след това ( имам съмнения , че са 4 "примари" дяла ) .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново! Инсталирах директно на твърдия диск Ubuntu Linux 12.04 и всичко мина успешно! Както бях решил преди, изтрих един от дяловете, като преди това прехвърлих информацията на друг дял. След като boot-нах диска от CD-то минах първо през опцията за изпробване и беше доста удобно да инсталирам така, понеже имам постоянно достъп до интернет по време на инсталацията. Само по едно време възникна един проблем с мишката, но се радвам, че се оправи. (Не можех да избирам и маркирам каквото и да е, което правеше инсталатора неизползваем. По-късно се прекъсна и USB връзката, но след като рекънектнах наново мишката всичко си стана както трябва.) Само не разбрах защо след като създадох "/" root дяла да е 20 гб и останаха свободни 420 гб незаделени не ми даде възможност да избирам за swap дяла дали да е "главен" или "логичен". Ако може някой да ми разясни каква е цялата работа и разлики. И другият ми въпрос е нормално ли е във Windows 7 да се виждат дяловете само с NTFS и FAT файлова система, защото не виждам новият ext4.

П.П: Една също интересна и полезна опция в инсталатора беше, че по време на разделянето на хард диска има опция "Връщане", което би било доста полезно вслучай, че направиш промяна по грешка. В крайна сметка останах с добри впечатления.

Преди инсталацията инсталатора ми предложи да инсталирам Ubuntu във Windows 7 и да заменя Windows 7 с Ubuntu. Не знам дали опцията за вграждане трябва попринцип да присъства? Има ли някакво ограничение за главните дялове?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново! Инсталирах директно на твърдия диск Ubuntu Linux 12.04 и всичко мина успешно! Както бях решил преди, изтрих един от дяловете, като преди това прехвърлих информацията на друг дял. След като boot-нах диска от CD-то минах първо през опцията за изпробване и беше доста удобно да инсталирам така, понеже имам постоянно достъп до интернет по време на инсталацията. Само по едно време възникна един проблем с мишката, но се радвам, че се оправи. (Не можех да избирам и маркирам каквото и да е, което правеше инсталатора неизползваем. По-късно се прекъсна и USB връзката, но след като рекънектнах наново мишката всичко си стана както трябва.) Само не разбрах защо след като създадох "/" root дяла да е 20 гб и останаха свободни 420 гб незаделени не ми даде възможност да избирам за swap дяла дали да е "главен" или "логичен". Ако може някой да ми разясни каква е цялата работа и разлики. И другият ми въпрос е нормално ли е във Windows 7 да се виждат дяловете само с NTFS и FAT файлова система, защото не виждам новият ext4.

П.П: Една също интересна и полезна опция в инсталатора беше, че по време на разделянето на хард диска има опция "Връщане", което би било доста полезно вслучай, че направиш промяна по грешка. В крайна сметка останах с добри впечатления.

Преди инсталацията инсталатора ми предложи да инсталирам Ubuntu във Windows 7 и да заменя Windows 7 с Ubuntu. Не знам дали опцията за вграждане трябва попринцип да присъства? Има ли някакво ограничение за главните дялове?

Да, има ограничение. На един физически диск може да има до 4 главни (primary) дяла. Ако има разширен дял (extended), който съдържа множество логически дялове, то той трябва да е последен.

Windows не разпознава никакви други файлови системи освен FAT (FAT16, FAT32) и NTFS. Затова и не вижда дяла с ext4.

Само не разбирам защо изобщо ти е необходим дял с FAT!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, има ограничение. На един физически диск може да има до 4 главни (primary) дяла. Ако има разширен дял (extended), който съдържа множество логически дялове, то той трябва да е последен.

Windows не разпознава никакви други файлови системи освен FAT (FAT16, FAT32) и NTFS. Затова и не вижда дяла с ext4.

Само не разбирам защо изобщо ти е необходим дял с FAT!

Така и предполагах, че има ограничение за 4. Благодаря за информацията. Не ми е необходим дял с FAT, просто ми направи впечатление, че Windows не открива другите на Linux и за това питах защото ми беше интересно дали причината е в разликата на файловите системи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Подобни теми

• от victork
      Привет на всички!
      Изчетох доста в раздела за Windows, но не намерих решение на моят проблем. Взехме служебен лаптоп с преинсталиран Windows 10 S. За съжаление идея нямах какво точно представлява тази версия на Уиндоус, тъй като и досега ползвам 7, от която съм достатъчно доволен.
      Почнах да тегля софт за колежката (тази, която ще ползва лаптопа) и с учудване установих още на първото приложение (WinRAR), че не може да се инсталира. Тази "страхотна" версия позволява САМО инсталиране на софтуер от Windows Store. А в този Store няма елементарни неща като WinRAR, Chrome...
      Моля, ако някой знае как да избегна това ограничение... да сподели. Разбира се, Уиндоуса любезно ми предлага ъпгрейд до Pro, което обаче струва 49$...
      Предварително благодаря!
    • от Gangosa
      Имам инсталирано това линукс дистро bl-Deuterium-i386_20170429.iso    879 мб.
      До сега се управях и добавях тая клавиатурна подредба , но сега не знам , защо не мога. Клавиатурата е марка 
      https://images.esellerpro.com/2131/I/512/69/KB-0325.jpg
      Искам тази подредба , като на снимката да сложа 
      https://i.imgur.com/vbhFihD.png

• от Bbt_sm
      Здравейте. Опитвам се да си инсталивам viber на компютъра, но нямам viber на телефона. Как да си го инсталирам?
    • от Programmer-01
      Здравейте! Имам таблет с андроид, но съм голям фен на ubuntu и искам да си го инсталирам на самия таблет. Възможно ли е да се направи double boot двойно зареждане и да имам и двете операционни системи?
  • Разглеждащи в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.