Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Filsun

проблем с четене на дискове на уредба

Препоръчан отговор

Здравейте ! Ония ден намерих до контейнера една уредба Aiwa NSX-520 със колоните им, оставена защото явно не работи. Като я домъкнах до апартамента, я включих и тя светна. Само, че гледам, че касетният дек е счупен и CD чейнджъра прави проблеми при четенето на дискове, но аз я ползвам през AUX входа, колкото за усилвател на колоните...Но ми се доприиска поне да "оправя" CD-то...Значи проблема беше такъв, че не можеше да чете никакви дискове, само някои успяваше да прочете и то първата и втората песен максимум и то със забивки и прекъсвания и 2-3 минути чегъртане при превключване на песните...И понеже сд чейнджъра беше поставен отгоре и имаше прозрачен капак отгоре, аз измъкнах или по-точно счупих този капак, за да може, когато изкара пластмасовият държач на трите диска, през капака да мога да си пъхна пръста и със една кърпичка да почистя лазера, който се намира най-отзад. Почистих го със една кърпичка от очила, пуснах един диск и той веднага го развъртя и тръгна на момента, вървеше доста добре и не прескачаше и забиваше, превключването на песните беше доста бързо, но някъде към 8-9 песен нататък - започват проблемите...Минутно чегъртане и накрая отхвърля диска, а като превключа към някоя песен по-накрая, си свири, но понякога прави големи проблеми със дисковете и просто е трошачка на нерви. Почистих още един път лазера и стана малко по-добре, но проблемите със който и да е диск, се появяват някъде около 9-10 та песен...Според мен, проблема е в механичната част, но почистих много добре лазера, движи се безпроблемно по шейната му, мотора гледам си върти стабилно без проблеми. Всичко изглежда добре. На сервиз няма да я давам, щото нема смисъл толкова стара уредба да се дават по 20 лв нагоре... Ще се мъча сам да си я оправя. Сега според мен проблема май пак си остава в лазера и той може би е за смяна, но незнам от къде да взема същият лазер за тази уредба със същият лентов кабел. Просто ми е интересно, къде е проблема щом като точно след 8 песен стават засичанията и неразчитането на дисковете. Нека някой опитен техник, който се е срещал сд устройства с такъв проблем, нека драсне няколко реда и да ме ориентира. Ето и няколко снимки на целия "механизъм"  

http://store.picbg.net/pubpic/C4/74/00f07e9fd660c474.jpg

http://store.picbg.net/pubpic/F0/5D/700a4e4d4329f05d.jpg

http://store.picbg.net/pubpic/77/4C/f0abd3fde824774c.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този дето е изхвърлил уредбата правилно е направил. Няма как да я ремонтираш. Не се мъчи. Още повече, че не ти се дават и пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изхвърлено на улицата ще поправяме - типично по български! :mad:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Наско! Една идея от мен!

Опитай се поне да оправиш усилвателчето на уредбата а другите компоненти ги елиминирай! Хем ще се учиш, хем ще ти е интересно. Не съм гледал снимките, но явно с CD-то няма да се справиш, а и не е необходимо, защото последното е четяло само "оригинални" дискове или CDA формат! ОК?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наско! Една идея от мен!

Опитай се поне да оправиш усилвателчето на уредбата а другите компоненти ги елиминирай! Хем ще се учиш, хем ще ти е интересно. Не съм гледал снимките, но явно с CD-то няма да се справиш, а и не е необходимо, защото последното е четяло само "оригинални" дискове или CDA формат! ОК?

То за да се поправи колега усилвателя трябва да се чете малко. Не става така с магическа пръчка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

То за да се поправи колега усилвателя трябва да се чете малко. Не става така с магическа пръчка.

На такива като него /Наско/ и още няколко души във форума, трябва да им даваме "аванс" и ще се научат! Това е от моите дълги години наблюдения към някои момчета.Когато го влече техниката, не го разкъндърдисвай, а  му подай малко ръка, за да се хване с нея, а не с...тревата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бе то усилвателя си работи, нали ви казах, че ползвам уредбата само през AUX - и си я връзвам към компа. Работи, че и голям джангър вдига. Просто сега ми се иска и CD-то да го погледна от какво недоволства...Всичките песни си работят без никакви проблеми, само около 8 до 12-та песен почва да прави проблеми...След като му почистих лазер, почти всичко си го чете без проблеми и засичания, освен някои песни в средата на диска. Просто ми е интересно, как почти всички песни си ги чете без проблеми, а само на някоя песен в средата я върти и чегърка няколко минути и накрая изхвърля диска. Това го прави на всички дискове. Та каква е разликата кой е номерът на песента или самата песен, щом като е Audio-CD ?! Иначе дисковете са току-що "опечени" със Ashampoo 12 на Audio-CD и скорост 8x, щото записвачката не може по-малко...Иначе мога да му измъкна усилвателната платка, но пък може да се окаже, че усилвателната схема е върху общата платка, която освен усилвателя, съдържа и другите елементи на уредбата, пък и за кво ми е като мога да си цъкна върху AUX и оттам да си го слушам, то ако го извадя, няма да имам тонкоректор или там дисплея с бутони за еквалайзери, някакви T-Bass и BSS всяко на 4 степени, които доста ми усилват баса и Dolby NR, да не забравя, че има два микрофонни входа за караоке и Digital Echo, та просто не ми се занимава да развалям цяло сглобено и измислено нещо със тонкоректор, еквалайзери и още куп неща, които ми обработват звука преди да отиде към усилвателя.Просто не виждам смисъл. Само дето ще заема доста място цялата уредба, ама айде - туй да ни е кахъра... Доста добре си свири цялата уредба, както и голямото "думкане" на баса. Само CD-то си работи, но на някои песни прави проблеми. Но защо са сложили толкова малък радиатор на интегралата ? Интегралата е STK 4191 2x50w и отделя доста топлина е те са сложили някакъв минималистичен радиатор без ребра, само някаква тенекия... Абе за без пари - става...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма начин да го откажа аз. Единствено той може да се откаже. Естествено смело напред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без да съм се задълбочавал във четенето , чел съм през ред :) дори и сега ако и пъхнеш оригинални дискове - сигурно ще си чете а тия писани с компютър :no-no: то и най марковата машина ще ги чете до седмица :D  Ползвай си усилвателя , пък хората измислиха вече флашки .

ПП. Но все пак провери транспорта на оптиката , щом казваш че има проблем след 8/9 песен - търси ги обратно на плочите :)  демек първа песен ти е най отвътре на диска а 20 примерно е най отвън :D придвижи главата и виж дали не задържа - почисти шината по която се движи .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей сега разбрах, че на всичкото отгоре, явно CD-то е доста старо, защото като го гледам е и доста чувствително към вибрации. Като ударя масата, веднага забива диска. Явно не върти стабилно диска и е чувствително към вибрации. Явно ще трябва да понатисна малко онова кръгче отгоре дето натиска диска, за да не се клатушка много и трябва да преместя лазера по-наблизо до диска, така правеха производителите на сд-тата на колите, за да може докато вървят по пътищата, музиката да не засича. Пък и новите касетофони имаха една система за запомняне на част от диска - диска тръгва, записва първите 5 секунди и физически след 5тата секунда започва да изсвирва първите секунди, които е записало в паметта, а докато свирят си записва по-следващите секунди от диска и така е няколко секунди напреде и дори и да се случи някое сътресение - музиката не спира веднага, а си чете частта, която е записана в паметта а през тези 5 секунди си има време пак да го завърти и да си намери позицията и пак да почне да записва. И така дори и да го разклати някое сътресение - той си знае какво следва. Явно в тази уредба не е използвана тази технология...Щото тя го чете в реално време и нещо ако разклати леко диска - веднага спира... Утре ще я разглобя и ще погледна целият сд чейнджър, както и касетният дек

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе то и тук има буфериране - задръж диска да не се върти докато свири и ще видиш че продължава известно време .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без да съм се задълбочавал във четенето , чел съм през ред :) дори и сега ако и пъхнеш оригинални дискове - сигурно ще си чете а тия писани с компютър :no-no: то и най марковата машина ще ги чете до седмица :D  Ползвай си усилвателя , пък хората измислиха вече флашки .

ПП. Но все пак провери транспорта на оптиката , щом казваш че има проблем след 8/9 песен - търси ги обратно на плочите :)  демек първа песен ти е най отвътре на диска а 20 примерно е най отвън :D придвижи главата и виж дали не задържа - почисти шината по която се движи .

шейната си се движи доста плавно. Ама тя шейната е доста навътре и не мога да бръкна толкова надълбоко през някакъв си капак, който доста по назаде и не мога да си пробутам пръста през мотори, лазери и хиляди ръбати неща. Пробвах само да движа с пръста зъбното колелце на шейната и тя се движише доста плавно и успях да я закарам до най-отзад и след което до най-отпред без проблеми.

Абе то и тук има буфериране - задръж диска да не се върти докато свири и ще видиш че продължава известно време .

И аз очаквах поне това да има...Ама няма....Когато дори лекичко докосна диска докато се върти, музиката веднага забива и спира. Ако не вярваш, ще ти снимам видео, тъкмо капака го няма - ще ти го демонстрирам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е , що да не вярвам - възможно е , аз имам филипс от същото поколение и на него съм пробвал . Забавям диска с ръка , спирам дори и чак след време забива :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега разбрах друго нещо... Взех някакъв стар диск "Калиакра Сандвич" там ориганално сд със гръцка музика от калиакра, някаква подобна простотия беше, не помня точно...Но странното е, че този диск вървеше безпроблемно, всичките му песни от първата до последната ги превключвах плавно за половин секунда и те веднага тръгваха и си вървяха от раз... Без никакви проблеми... Видях и някакъв друг диск "Уроци по френски част 1" имах и втората част, и двата си вървяха перфектна от първият до последният "урок"...Явно само оригиналните сд-та вървят нормално...Но сега пък се чудя ква е разликата между оригинално и записано сд ? Чувах, че имал там някакъв cda формат, но какво представлява той и защо тая пуста уредба не ще да ги чете записаните, пък на колко ли други касетофони съм записвал сд дискове и те на всичките си вървят без проблем...Има ли някакъв начин да записвам дисковете във тоя cda формат както оригиналните ? Четох във гугъл по този въпрос, но нещо не успях да намеря някакъв материал, който да ми помогне в случея... Аз в повечето случеи си свалям музиката от замундата направо по целите албуми на изпълнителите или цялата дискография във flac формат, но май-повечето музика в компютъра ми си остава mp3-йки поне за щастие 320kbps. Та аз имам около 20гб музика свалена от брат ми, който ползваше старият компютър и са около 5000 песни в mp3 формат от всички жанрове и аз също я слушам доста често... Но често срещам когато сваля албума от замундата, във папката освен песните има и още един .cue файл, който до сега си мислех, че единственото нещо, което прави е когато цъкна да ми отвори дифолстският плеър и да ми нареди всичките песни в плейлица...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То с windows media player - избираш burn и ще ти се предложи аудио cd - само влачиш mp3-ките в бърнлистата и той ще ги конвертира и запише на празен диск. Ако имаш медиа плеъра де. Имам си една подобна техника - не ще да чете записани дискове много много, но я натисках с книга/да се създаде лек натиск и да приближи лъча/ и ставаше по добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То с windows media player - избираш burn и ще ти се предложи аудио cd - само влачиш mp3-ките в бърнлистата и той ще ги конвертира и запише на празен диск. Ако имаш медиа плеъра де. Имам си една подобна техника - не ще да чете записани дискове много много, но я натисках с книга/да се създаде лек натиск и да приближи лъча/ и ставаше по добре.

Благодаря ти много !!! Ще пробвам... А между другото...

Погледнах и касетният дек - като, че ли лявият дек - долната му метална "част", където са тънките дълги метални "пръчки" дето от двете страни се шмугват в касета(не тия в средата, ами отдолу), двете колелца от двата края дето движат гладко лентата, както и четеца, цялата тая долна "част" е издигнат нагоре и механически не може да се падна долу при край на play-ване... Само, че касетните декове не са механично направени със механични бутони отдолу или отгоре, ами са със електронни бутони от контролният панел и дисплея и там копчетата му, явно си има някаква схема при която когато от предният панел се зададе команда за плей-ване на касетният дек - да има някое моторче, което го вдига... Но в случея - не може да спадне надолу и даже касета не може да се побере и като гледам не може да се прибере самият пластмасов държач на касетата, смисъл онази пластмаса дето вътре държи пластмасовият държач е счупена и сега не може да се прибере, но да стърчи отворен е доста грозно за това съм го залепил с тиксо, но лошото е, че точно тази спусната пластмаса като се затвори държача и премине през ръбата част на касетката и натисне този спусък, той всъщност е автоматичен индикатор на касета. Когато се прибере касетата на дисплея светва "Tape 1" или "Tape 2" и сега след като точно той е счупен...Няма как да засече, че има касета..., Другият дек изглежда на пръв поглед добре - побира се касетата, всичко отдолу изглежда наред, но просто не може да тръгне да я върти, натискам от предният панел посока наляво или надясно и play - ама изобщо не помръдва...Лентата на касетата си е до средата ама самият дек не ще да я върти, а при включване започва десният дек да щрака и да се чува звук от превъртане - нещо вътре в уредбата превърта и не може да тръгне да върти...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Матричните дискове са записани по различен начин от дискове записани в домашни условия 

домашен клас 1 отговаря на много нисък професионален клас

инак разгледай плаващия механизъм на лазера с който фокусира там е една от главните причини

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

плаващия механизъм на лазера с който фокусира

Това е шейната по която се движи, нали ? Разгледах я, движи се плавно и моторчето което я задвижва си работи. Иначе и аз очаквах това да е причината за проблема...Явно си чете кадърно само оригинални дискове...Но защо не ги чете щом като съм записвал аудио дискове за други касетофони и те са Audio-CD и на тях си работят без грешка...Би трябвало и тук да си работят...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега разбрах друго нещо... Взех някакъв стар диск "Калиакра Сандвич" там ориганално сд със гръцка музика от калиакра, някаква подобна простотия беше, не помня точно...Но странното е, че този диск вървеше безпроблемно, всичките му песни от първата до последната ги превключвах плавно за половин секунда и те веднага тръгваха и си вървяха от раз... Без никакви проблеми...

Без да съм се задълбочавал във четенето , чел съм през ред :)дори и сега ако и пъхнеш оригинални дискове - сигурно ще си чете а тия писани с компютър :no-no: то и най марковата машина ще ги чете до седмица :D  Ползвай си усилвателя , пък хората измислиха вече флашки .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е шейната по която се движи, нали ? Разгледах я, движи се плавно и моторчето което я задвижва си работи. Иначе и аз очаквах това да е причината за проблема...Явно си чете кадърно само оригинални дискове...Но защо не ги чете щом като съм записвал аудио дискове за други касетофони и те са Audio-CD и на тях си работят без грешка...Би трябвало и тук да си работят...

не обикновено е оптиката тя е плаваща стои на магнитна пружина (ако може така да се каже)

която фокусира лазера но прахта я блокират

шейната само движи лазера хоризонтално нея може да смажеш съвсем деликатно с финно машинно масло  

Публикувано изображение

горе/долу да се изясни

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не обикновено е оптиката тя е плаваща стои на магнитна пружина (ако може така да се каже)

която фокусира лазера но прахта я блокират

шейната само движи лазера хоризонтално нея може да смажеш съвсем деликатно с финно машинно масло  

Публикувано изображение

горе/долу да се изясни

Аха, разбрах... Ами аз лазера уж го почистих със една чиста кърпичка от очила...Но поне на пръв поглед изглеждаше чиста...Може да има някои "микроскопични" прашинки, но би трябвало да не е проблем...Щото то лазера, мотора, шейната и всичката механика е вътре...Ти от предната страна на уредбата само ти излиза един огромен държач в който си слагаш 3-те диска и си го затваряш и операциите по четене се извършват вътре...Не както стандартните касетофончета с капаци за изкарване на диска, при тях можеш веднага да погледнеш лазера и да го избършеш...Ама тука самата механика е вътре в самата уредба и кой знае колко прах е трупало...Добре, че поне на горният капак на уредбата е сложено едно пластмасово стъкло за да може идиотите да гледат с интерес как се върти диска, напоследък зачестява този дизайн...Аз не съм я разглобявал, а именно счупих тази пластмаса и с пръста успях да проникна най-навътре през сумати моторчета и ръбести неща за да мога да го избърша самият лазер...И наистина имаше успех. Преди уредбата не четеше никакви дискове, абсолютно нищо, а пък сега си чете оригиналните от раз, както и тези от компютъра, само дето на места прави проблеми...Въпреки всичко се чудя защо другите уредби и касетофони си четат записани от компа CD дискове без никакви проблеми, а пък тая уредба за пръв път чувам за сд плеър, който да не може да чете записаните от компютъра дискове...

Все пак, искам да изкажа едно голямо "БЛАГОДАРЯ" на тези, които се включиха в темата и ми помогнаха да си изясня някои неща !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Матричните дискове демек "Оригиналните", са записани на стан,

който изключително ясно и отчетливо прогаря алуминиевото фолио, 

и дисковете които не издържат теста след записа отпадат. 

Дисковете записани в домашни условия, са записани в доста по лоши условия,

лазера е по-маломощен и не прогаря фолиото до нивата на матричните записвачки.

Затова се и препоръчва ниска скорост на запис при тях,

така лазера прогаря по продължително и записа става по отчетлив

и оптиката по лесно фокусира

Това което ти си почистил е самата фокусираща леща,

тя е закрепена на механизъм който я приближава и отдалечава от диска за да фокусира.

Този плаващ механизъм е на една доста деликатна пружина която може да се блокира с прашинка прах

и да повдига лещата на една страна от което и фокуса отива на никъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.