Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
showman1

Добър ли е изборът ми за дъно и процесор?

Препоръчан отговор

Здравейте. Харесал съм си дъно ASUS-P8B75-M-LE--B75--LGA1155, като вече имам рам паметите 2х4GB DDR3 / 1333MHz. Към това дъно съм си харесал и този процесор Intel® Pentium® G2120, 3100MHz, 3MB, socket 1155, Box. Захранване имам, както и два хард диска по 160GB, кутия Ocean, а DVD-то ми е LG Sata. Надявам се да ме посъветвате дали избора ми е добър, понеже в момента ги намерих на промоция общо за 232,18лв. (съответно процесора за 11339лв. и дъното за 11879лв)! Бюджета е 250лв. Ако има по-добра комбинация на дъно и процесор моля за съвети! Благодаря http://forums.softvisia.com/public/style_emoticons/default/smile.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи за какво ще се ползва конфигурацията.  Необходимо ли е точно това дъно, защото има и по-евтини решения за подобен процесор? Тоест, каква е идеята за тая конфигурация, за какво ще се ползва, ще има ли нещо включено допълнително като например 2-3 хард диска, които да се ползват в RAID масив, аудиокарта, WiFi адаптер и тем подобни, за да се съобразяваме и с броя на разшерителните слотове? Също така има ли външна карта или ще се ползва вградената в процесора?

Редактирано от bildera_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За основни неща ще се ползва (без игри, че вече съм стар за такива неща). Нямам външна видео карта (или там за слот мисля, че се водеше), за това предполагам ще се ползва вградената. Звуковата карта е без значение, понеже ще се ползва буфер с пет колонки (55 вата е буфера, а колонките по 15 вата). Да, два хард диска имам и ще се ползват и двата (това райд масив не го разбирам). За интернет ползвам виваком с модем, но до сега само безжично се свързвам с него (струва ми се по-безопасно срещу гръмотевици). Монитора ми има аналагов, и цифров входове. Въпроса е да работи максимално бързо, като за тези параметри.

Edit: Забравих да кажа, че ще се ползва дуал буут т.е. уиндоус + линукс.

Редактирано от showman1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом е така, може да се каже, че е добър. Вграденото видео е слабо, но напълно достатъчно за всичко без игри. Може обаче да се мине и с по-евтино дъно B75. Гледам, че в момента се намират за стотина лева. 

А бързината в случая може да не зависи само от процесора, ако хард дисковете са бавни. Така, че в бъдеще може да се закупи и едно SSD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами това са хард дисковете:

1.Hitachi 160 GB 8MB 7200rpm SATA HDS 721616 PLA

2.HITACHI HDS721616PLA320 160 GB 2MB 8.5ms 7200rpm SATA

Имам и още един 160GB но не знам дали ще може да се ползва като трети:

3.ExcelStor Technology J8160S 8MB 8.5ms 7200rpm SATA

Старички са вече, но до като събера пари за нов ще се ползват два от тия трите.

Редактирано от showman1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обща стойност - 229.18 лв. с ДДС

Тук имаме едно много прилично дъно(пълноразмерно) с многообразни слотове и портове и никак нелош процесор! Ако не сте от София остават пари и за доставката!

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А с какво процесор G2030 е по-добър от избрания от мен G2120?

Цената! Иначе разликата в характеристиките е микроскопично малка!

http://ark.intel.com/compare/65527,74749

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, а за дъното казваш, че Gigabyte е по-добро от Asus или грешно те разбирам?

Между другото си бях харесал това ASROCK ZH77 PRO3 /H77/1155 но го нямат налично, а и надвишавам бюджета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, а за дъното казваш, че Gigabyte е по-добро от Asus или грешно те разбирам?

Между другото си бях харесал това ASROCK ZH77 PRO3 /H77/1155 но го нямат налично, а и надвишавам бюджета.

Не, не сравнявам марки дъна а тяхната функционалност! А Асрока, който си харесал е с различно от твоето предназначение, съответно не ти трябва!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи аз не съм те разбрал, но до колкото схващам дъното на Gigabyte има повече слотове от това на Asus.

Ще помисля по въпроса и ще реша кое от двете дъна да взема, а за процесора щом няма голяма разлика е все едно кой от двата ще е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Процесорът G2030 вярно е с 9 лева по-евтин, но е глупаво да се пестят тия пари, след като така и така е под лимита от 250 лева. Освен ако не искаш и по-добра вградена аудиокарта. Тогава бих ти препоръчал дъно като моето, но и цената отива на 170 лева + процесора, надхвърля бюджета. Затова и си замълчах. Асуса си има достатъчно слотове за нуждите - два PCI  и един PCI-E

Ако ти се дават малко повече пари, няма да е лощ следния избор, щом като и музика ще се слуша:

Публикувано изображение

На практика това дъно ще покрие всички бъдещи нужди, ако възникнат такива. 

ПП: И между другото, няма проблем да се включат и трите хард диска. Според мен обаче забавянето ще дойде главно от тях и печалбата от новия процесор ще бъде малка. 

Редактирано от bildera_ (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво забавяне бре, човек?! И двете Хитачита са сата 2 7200, единия обаче е само с 2MB кеш! Дъното, което си предложил е добро, но надхвърля бюджета! 

Към автора - ето го вашия избор, просто първоначално исках да ви спестя някой лев:

Обща стойност - 249.24 лв. с ДДС

Аудиото не е като предложеното по-горе, но си е достатъчно добро! 
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да пробваш от този магазин ,понеже от вчера го коментираме-има доста приемливи цени на някои от компонентите!

Единствено като поръчваш трябва да искаш да ти качат най-новата версия биос, за да може да запали процесора!

ASUS P8H61-M LX3 PLUS /1155

I3-3210 3.2GHZ/3MB/LGA1155/BOX

Общо 253лв.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за предложенията и съветите! Днес се прибра приятелят ми, който има сервиз за компютри, понеже беше на море. Той ще ми го сглоби, че аз не разбирам чак толкова много, пък и трябва да си важи гаранцията все пак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за предложенията и съветите! Днес се прибра приятелят ми, който има сервиз за компютри, понеже беше на море. Той ще ми го сглоби, че аз не разбирам чак толкова много, пък и трябва да си важи гаранцията все пак.

Всеки компонент има отделна гаранция, така че не се притеснявайте дори и вие да си го сглобите! Просто си пазете нужната документация!

Поздрави и успех с новата машинка! :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повечето неща знам как да си ги монтирам, но тия малките кабелчета за USB; Reset; Power и т.н. не знам как се свързват, пък и със сигурност за всяко дъно е различно. Както и да е той поне дава гаранция за монтажа, така че няма проблеми.

Още веднъж ви благодаря :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повечето неща знам как да си ги монтирам, но тия малките кабелчета за USB; Reset; Power и т.н. не знам как се свързват, пък и със сигурност за всяко дъно е различно. Както и да е той поне дава гаранция за монтажа, така че няма проблеми.

Още веднъж ви благодаря :)

Да, всяко дъно е уникално, но именно за това си има книжка с инструкции към него, където тези неща са показани. :)

Няма значение обаче, щом така сте решили.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво забавяне бре, човек?! И двете Хитачита са сата 2 7200, единия обаче е само с 2MB кеш! Дъното, което си предложил е добро, но надхвърля бюджета! 

Към автора - ето го вашия избор, просто първоначално исках да ви спестя някой лев:

Обща стойност - 249.24 лв. с ДДС

Аудиото не е като предложеното по-горе, но си е достатъчно добро! 

Здравейте отново! Да питам за последно, че чак сега се е освободил приятелят ми от сервиза, да се занимае с моя въпрос.

Тази комбинация, която си предложил ме устройва, но имам възможност да добавя още малко към бюджета т.е. да се получи това комбиниране:

Обща стойност: 262.02 лв. с ДДС

А твоето предложение излиза в момента толкова:

Обща стойност: 249.81 лв. с ДДС

Ако е по-добре да се вземе по-скъпия вариант, ще се радвам да споделите мнението си, за да мога тази вечер да ги поръчам.
Благодаря и се извинявам, че отново ви притеснявам!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

G2120 е със 100MHz по-бърз от G2030, но пък разлика няма да усетите, така че може да вземете по евтиния вариант! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В осмия пост има линк, в който видях тези разлики: 2120 има тая опция Embedded Options Available, а 2030 я няма. Също така при 2120 Memory Types е DDR3-1333/1600, а 2030 е само DDR3-1333.  Не знам какво точно означават тези разлики, но щом 2120 ги има, мисля да не спестявам тези пари, и да взема по-скъпия вариант.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В осмия пост има линк, в който видях тези разлики: 2120 има тая опция Embedded Options Available, а 2030 я няма. Също така при 2120 Memory Types е DDR3-1333/1600, а 2030 е само DDR3-1333.  Не знам какво точно означават тези разлики, но щом 2120 ги има, мисля да не спестявам тези пари, и да взема по-скъпия вариант.

Разликата в цената не е голяма така, че това не би трябвало да е от значение. Голяма разлика между 1333 и 1600 MHz  на паметта няма, но все пак си е някакъв плюс. Обаче това "Embedded option"  е нещо, което не би трябвало да те засяга. Това се отнася до приложението на дадения процесор в устройства, където се запоява за дъното.  Или BGA - Ball Grid Array. В случая ти ползваш PGA - Pin Grid Array. Или представи си, компютъра на колата ти примерно, където процесора би могъл да бъде запоен, а не да е "хвърчащ" , както при настолните компютри. От тая гледна точка тая опция не те засяга, но ние сме големи хора и знаем, че повечето е за предпочитане, дори да е с лека надценка. Та в твоя случай, ориентацията към малко по-скъпото е правилна.  Нека ми се появи тоя българин, дето 10 лева ще го съборят ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дъното и процесора са вече монтирани, и компютъра работи. Сега остава да събера пари и за по-голям монитор 16:9 поне 22", че сегашния 4:3 17" ми е доста малък. Още веднъж благодаря на всички!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.