Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

qnkov

Как работят тия ключове за осветлението?

Препоръчан отговор

Някой може ли да ми обясни как тия ключове за осветлението работят. Като изкараш ключа, в него влиза фаза и нула. 1 мостов кабел само. Като натиснеш ключа, лампата светка и съответно гасне. Кое как прекъсва и подава, че лампата светва?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой може ли да ми обясни как тия ключове за осветлението работят. Като изкараш ключа, в него влиза фаза и нула. 1 мостов кабел само. Като натиснеш ключа, лампата светка и съответно гасне. Кое как прекъсва и подава, че лампата светва?

Фазата се прекъсва, все едно откачате единия край на батерията

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Нещо такова ли се получава?

К - ключ

Ф - фаза

0 - нула

Аматьорско казано - идва кабел от таблото, има снадка-връзка някъде в стената и в тази снадка един кабел отива към ключа, другият кабел отива към крушката. И като прекъснеш отдолу фазата с ключа, целият кабел губи фазата си и крушката не свети, като го щракнеш, целият кабел си получава фазата и светва, така ли да го разбирам?

Или си измислих нова схема току-що?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо такова ли се получава?

К - ключ

Ф - фаза

0 - нула

Аматьорско казано - идва кабел от таблото, има снадка-връзка някъде в стената и в тази снадка един кабел отива към ключа, другият кабел отива към крушката. И като прекъснеш отдолу фазата с ключа, целият кабел губи фазата си и крушката не свети, като го щракнеш, целият кабел си получава фазата и светва, така ли да го разбирам?

не, веригата е следната:

Фаза на табло->кабел->един извод на ключ->ключ->друг извод на ключа->кабел->единия извод на лампата->лампа->другия извод на лампата->кабел->нула на табло

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

post-331048-0-33730700-1380218977_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли начин да го нарисуваш или да покажеш схема на това, че нещо не ти разбирам. :)

nevidim - тая смеха ми повече от ясна, че така се прекъсва. Но в апартамента как е? Виждал съм как правят инсталация на къща. В стаята, която захранвант горе има кутия на стената, в тази кутия от нея пускат по стената един кабел надолу 1,5 за ключа и го оставят в кутията на ключа. После в същата кутия горе на стената от нея пускат един кабел и за лампата и го заебават. Накрая вече към тази кутия идва захранващия кабел. Как се получава схемата горе, та да спира с ключа лампата. Не е ли по начина който аз съм нарисувал или си е измишльотина моето?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли начин да го нарисуваш или да покажеш схема на това, че нещо не ти разбирам. :)

nevidim - тая смеха ми повече от ясна, че така се прекъсва. Но в апартамента как е? Виждал съм как правят инсталация на къща. В стаята, която захранвант горе има кутия на стената, в тази кутия от нея пускат по стената един кабел надолу 1,5 за ключа и го оставят в кутията на ключа. После в същата кутия горе на стената от нея пускат един кабел и за лампата и го заебават. Накрая вече към тази кутия идва захранващия кабел. Как се получава схемата горе, та да спира с ключа лампата. Не е ли по начина който аз съм нарисувал или си е измишльотина моето?

Твоята схема е грешна и при затваряне на веригата с ключа, ще стане късо. В ключа  не влиза фаза и нула!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Единия кабел (за предпочитане нулата, че може и обратното, но с оглед на безопасност е нулата) отива директно на крушката. Другия (фазата) преди да стигне до крушката се прекъсва (управлява) от ключа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно. Накратко, горе в кутията. Идващата нула се вързва за кабела, който подава нула на лампата. А идващата фаза се върза за едното жило на мостовака, примерно по цвят - кафяво, и после с другото жило на кабела на ключа - синьото отиваме и подаваме към кабела на лампата - фазата. Малко сложно го обясних, но ще да е ткаа?

Публикувано изображение

Имам и друг въпрос сега. След като не съм се занимавал с вързването на такива неща, как просто ти излизат от главата схемите им и как работят...  В апартамента преди да излеза на терасата  от ляво на стената има една кутия и върви един кабел в сива тръба. Нямам представа за къде е тоя кабел и какво може да захранва на место като това... Да не би да е мислен за ключ за терасата да се прави? Аз мисля да изям тръбата с едни резачки да изключа и да меря на кабела, дали идва фаза и нула и накрая някак си да сглобя един ключ и да изнеса една лампа на терасата. Но да не взема да прекъсна нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоя път уцели :) По същество е същото като на схемата на nevidim. Вече кабела каква чупки прави за нуждите на схемотехниката не е важен, но в случая чупките са точно такива :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Забравям деба, тая ел. техника. Не е като да не съм го знаел това, ама като не те бива в нещо ти излиза от главата. Това е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да, това ти е схемата -уцели я :) 

колкото до тази "тръба" с кабел в нея -трябва да го проследиш от къде идва и къде отива,

За целта ще се наложи да спреш тока в целия апартамент , откачвайки главния бушон и да си сигурен , че нямаш никъде фаза, след това да разкачиш кабелите от най-близката до терасата ти разклонителна кутия, фасунката на терасата и да прозвъняваш с пробна лампа кабел по кабел - от къде идва и къде отива кабела в тази кутия на терасата.

намериш ли го - ще можеш да си свържеш ключ с лампа на терасата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема е, че никъде на терасата няма фасунка или някакъв стърчащ кабел. Просто има някаква кутия до вратата на терасата, която се намира на место на което може да седи ключ и това е. Не виждам просто на къде може просто да отива тоя кабел, камо ли да го проследиш. Това може да е правен ремомнт преди 20-30 години и да е замазан и отрезан тоя кабел. Сега като махнах тапетите кутията излезе наяве.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Внимавай, че може да е оставена за контакт, а не за ключ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи да ви попитам:

По тази снимка(поне така си го представям, по това което описвате) кабелът в кутията - са 2 или само 1н?

Най-лесният вариант е с фазомер, допирате до всяка жичка и виждате дали ще светне.

На горното ви питане:

Виждал съм как се "разтегът" кабели, че на човек свят да му се завие, но винаги фазата е до ключа и излиза от него до самото осветително тяло

post-331048-0-19677000-1380257778_thumb..

Другото за което се сещам, е че може да е кабел за климатик, може да е за подаване на захранване на специални кабели които се пъхат в улуците за да разтопяват снега през зимата.

Или още нещо: направете една хубава снимка на тази кутия да видим какво поне има вътре и я прикачете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема е, че никъде на терасата няма фасунка или някакъв стърчащ кабел. Просто има някаква кутия до вратата на терасата, която се намира на место на което може да седи ключ и това е. Не виждам просто на къде може просто да отива тоя кабел, камо ли да го проследиш. Това може да е правен ремомнт преди 20-30 години и да е замазан и отрезан тоя кабел. Сега като махнах тапетите кутията излезе наяве.

казах ти - с око няма как да разбереш - трябва да се разкачат кабелите в разклонителната кутия и с пробна лампа да се прозвънят всеки край на кабел от  край по край  за да разбереш линията от къде идва 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще ги работим. Имам фазомер електронен, имам пробна лампа, която светва ако има нула и фаза, имам и аркашка. И на мен не ми се струва да е оставяно за ключ, ама баща ми зор да се прави ключ от тук и да се прави лампа за терсата. Ще го мисля. Мерси на всички.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Ще ги работим. Имам фазомер електронен, имам пробна лампа, която светва ако има нула и фаза, имам и аркашка. И на мен не ми се струва да е оставяно за ключ, ама баща ми зор да се прави ключ от тук и да се прави лампа за терсата. Ще го мисля. Мерси на всички.

qnkov

Друг път занимавал ли си се с електричество?

Ако не си, щото виждам че нямаш никакъв опит, вземи и се откажи. Ще направиш добро на себе си а и на семейството си. Повикайте майстор да ви направи инсталацията, която е малка, платете му 20 лева и мирясай!Това не е за теб работа. Интересно ми е, как хората тук не мислейки те поучават какво да направиш. Единственото е, да те преметне тока през терасата/дай Боже да не живееш на 5 -я етаж!/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спокойно, друже. Вече свърших с тази малка задачка. Нищо сложно няма. Момче с голям потенциал съм, само да ми дойде схемата у главата и блок ще ти построя. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Спокойно, друже. Вече свърших с тази малка задачка. Нищо сложно няма. Момче с голям потенциал съм, само да ми дойде схемата у главата и блок ще ти построя. :)

Тогава си вземам думите назад и се извинявам. Добре е че сте се справили. Успехи Ви желая и лек ден.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Късмета на начинаещия !

За да не задавам такива елементарни въпроси преди да се науча да пиша баща ми ми беше купил едно електрическо влакче с точно този китюк от снимката.

Публикувано изображение

Тогава нямаше стратегии и подобни глупости за губене на време пред pc-то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добро влакче. В техникума с играехме с тия амперметри и волтметри и така не се и научих какво правя, докато свързах кабелите. Но още по-смешното ще е, ако кажа, че съм ел. монтьор-3ниво по улично осветление от 2 години и задавам въпрос като в темата. Трябва да е забавно. Но да... в свързването на тези лампи, дросели, стартери и т.н., офисни боклуци, съм бог, докато ел.монтьор от мен не става и го мразя от все сърце. А това съм завършил и за друго не ме искат никъде. Съдба. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.